Свіжі публікації

Конспект тренінгового заняття для батьків

«Наш психологічний простір»

Завдання:

• Дати уявлення про психологічному просторі людини, необхідності піклуватися про себе;
  • Розширити уявлення про поняття «близькість», «вплив»;
  • Підвищувати відповідальність батьків за власний психофізичний стан;
  • Сприяти згуртуванню сім'ї та оптимізації дитячо-батьківських відносин;
  • Показати батькам необхідність поваги і дотримання психологічних кордонів дитини та інших членів сім'ї.

Адресат: батьки дітей, які відвідують дошкільні установи; педагоги

1. Вступна частина: Ритуал вітання (в колі).

2. Основна частина:

Бесіда «Про сенс життя».

У чому Ви бачите для себе сенс життя? Це питання (філософський) виникає в багатьох людей. Для більшості відповіддю на це запитання буде: «здорова щаслива родина». Шлях до досягнення сенсу свого життя довгий і лежить він через різні перешкоди, в тому числі «підкорення вершини гори власного Я».

А зараз відкрийте широко очі і озирніться навколо, що ви бачите? Що ви відчуваєте? Доторкніться до чого-небудь або до кого-небудь. Походіть так, як вам подобається.

Закрийте очі і вуха, не рухайтеся. Світ перестав для вас існувати, навколо нічого немає, якщо вас немає. Дайте відповідь на питання: яка втрата найзначніша для людини? І якщо відповідь - втрата самого себе - все стає на свої місця.

Коли нас немає, вже не можна вирішити будь-які питання і виправити к-л. помилки, не можна допомогти іншим, в тому числі і своїм дітям. Як же важливо залишатися у самого себе! А значить, як важливо піклуватися, насамперед, про себе. Задумайтеся про це. Це не егоїзм. Це можливість, наповнюючи свій посудину (чашу), віддавати іншим.

Психолог демонструє малюнок «Глечики». Головне для людини - це він сам. Якщо вам добре, ви зможете допомогти іншим. А якщо погано, навряд чи.

Вправа «Межі мого тіла»

Учасникам потрібно розділитися на групи по 5 чоловік і встати в коло, в центрі людина, яка визначає свої психологічні межі. Спочатку група знаходиться досить далеко від центру, поступово коло стискається, роблячи повільні кроки всередину. Людина в центрі повинен сказати «стоп», коли потрібно закінчити наближення до нього, коли йому стає дискомфортно.

Обговорення відчуттів. Висновки: Межі важливі для держави, важливі для сім'ї і для кожної окремої людини в ній. І у кожної людини психологічні межі свої. Що припустимо для одного, може виявитися неможливим для іншого.

З чого ж складаються кордону? Що включають в себе? Як не порушувати межі чоловіка або дитини?

Вправа «Асоціації»

На дошці написані поняття «БЛИЗЬКІСТЬ» і «ВПЛИВ», батькам пропонується підібрати слова, пов'язані з цим поняттям.

Вправа «Кола».

Зараз ми спробуємо представити вас та членів вашої родини, близьких вам людей у вигляді кількох кіл, що уособлюють ступінь близькості один до одного.

Встаньте, будь ласка, на вільне місце і намалюйте на підлозі навколо себе коло. У міфічні часи казок і легенд про нечисту силу, говорили, намальована таким чином окружність була перешкодою для проникнення до людини, що знаходиться всередині кола, кого або чого б то не було поганого, поки людина зі свого кола не вийде. Так буде і у вашому випадку. Поки ви у своєму першому колі, ви захищені, здатні адекватно мислити, оцінювати ситуацію, емоційно реагувати. Ви в злагоді з собою, а значить у злагоді зі світом.

Що ж входить у перше коло?

Ви і ваша здорова особистість, немов стрижень, що складається з 4 прутів:

• Фізичне «Я» (здорове і красиве тіло, будинок, одяг, їжа, матеріальне забезпечення)
  • Інтелектуальне «Я» (знання, досвід, інтереси, спілкування, досягнення в роботі...)
  • Емоційне «Я» (емоційні реакції, любов, прихильності...)
  • Духовне «Я» (цінності, потреби, світогляд, віра...)

Наповнення цих сфер - ця ваша обов'язок і відповідальність (про це ми говорили на початку нашої зустрічі). Вчіться приділяти СОБІ увагу, перш за все!

Тепер, не виходячи з начерченного кола, вам належить намалювати ще 3 кола навколо себе. Можна підійти до кордонів 1-й окружності, але переступати її не можна. Намалювали? Не надто великий простір вийшло, чи не правда? Це і є психологічна територія для близьких і дорогих вам людей.

Зараз перелічіть в розумі тих, кого ви вважаєте для себе важливими. Скільки людей ви згадали? Розподіліть їх в останніх колах (учасники малюють в колах).

Ми не даремно розібрали поняття «близькість» і «вплив». Дійсно, чим сильніше він може впливати на вас і ви на нього, тим ближче вона до вас. Отже, розберемося, хто ж знаходиться в 2-му колі.

Анкета для батьків. (1;54)

Анкета для визначення самого близької людини

• З ким із названих вами людей найчастіше у вас буває тілесний контакт?
  • З ким ваші інтереси збігаються?
  • З ким ви готові поділитися вашою радістю чи горем?
  • З ким ви в першу чергу поділіться новою ідеєю, думкою, відкриттям?
  • Кому ви готові довірити найпотаємніше?
  • Чия думка для вас буде найбільш значущим?
  • Чиє сприйняття світу відповідає вашому сприйняттю?
  • Хто, як ви вважаєте, чи розуміє вас краще за інших?
  • Чия любов і турбота для вас найприємніші?

Отже, другий коло належить одній людині - чоловікові. Ви його обирали самі, виходячи з ваших інтересів і смаків. Саме з чоловіком може бути взаємообмін по всім 4-м сфер.

Якщо немає другої половини - це коло має залишатися порожнім і чекати, що його наповнять.

Третє коло - для ваших неповнолітніх дітей.

До народження дитини і вперше місяці життя мама і малюк - одне ціле - психологічна пуповина не розірвана, дитина знаходиться у вашому першому колі. Емоції мами дитина переживає як свої: з'їла мама щось не те, щічки дитини порожевіли... . Але ось дитина трохи підріс. Він вже ходить, намагається щось говорити, у нього з'явилися свої інтереси. Настала пора йому зайняти місце, яке йому належить до 14 років - 3-й коло. У дитини повинно формуватися свій психологічний простір, наповнюватися свої 4 сфери. Ви не зможете контролювати його подряпини і розбиті коліна. Ви не зможете відповідати за його емоції, за нього вчитися говорити, думати. Але ви зможете йому показати: як виражати емоції, щоб нікого не образити, як реагувати на різні ситуації, дати знання з різних областей науки і т.д.

Приблизно, з 1 року до 14-15 років ми повинні дати дитині знання, наповнити його 4 сфери життя, щоб у подальшому, використовуючи наш досвід і знання, міг самостійно наповнювати себе. Нічого не просячи взамін.

Дати дитині знання, свободу вибору, формування своїх інтересів і цінностей. Після 15 років ваші діти переміщуються в 4-й коло. Ваше вплив один на одного скорочується.

Четверте коло - батьки, бабусі й дідусі, брати і сестри, тітки (не більш 5-6 чоловік).

Подивіться, який величезний простір за межами кіл, що ви намалювали - воно для всіх інших (колеги, знайомі....).

Щоб побудувати здорову, щасливу сім'ю потрібно дотримуватися і поважати психологічні межі кожного з тих, кого ми любимо, і хто нас оточує.

Метафора «золота куля» (під музику). (1;50)

Психолог пропонує до уваги батьків метафору.

Ту любов, що я отримав від свого батька,

Я не повернув йому, тому що,

Будучи дитиною, не міг ще оцінити таких дарів

І був суворий до батька.

Тепер у мене росте син, так гаряче улюблений,

Як ніхто, моїм батьківським серцем;

І я витрачали те, що було мною отримано в дитинстві,

На того, хто мені нічого не поверне.

Адже коли він стане чоловіком і стане думати,

Як усі чоловіки,

Він, як і я, піде власним шляхом:

З тугою, але без заздрості я буду дивитися,

Він дарує моєму онукові те, що призначалося мені.

Я спрямовую свій погляд далеко в майбутнє,

У дзеркало життя:

Кожен з усмішкою кидає золотий м'яч далі,

Але ніхто не повертає його!

За BorriesvonMunchhausen

3. Заключна частина:

Прощання.

Література.

1. Леус Т.В. Татусеві дочки або матусині синки: ігри, в які грають сім'ї. - Єкатеринбург: У-Факторія; М.: АСТ МОСКВА, 2008. - 256 с.

Читайте також:

© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.