Свіжі публікації




Методи збагачення виховного досвіду батьків

Перед батьками стоїть складне завдання: направляти дітей, оберігати і контролювати їх, а також керувати ними і в той же час робити це так, щоб у міру дорослішання діти ставали все більш і більш самостійними. Найважливішим показником якості батьківства більшість фахівців в області дитячо-батьківських відносин вважають зрілість, компетентність матері та батька, які проявляються в гнучкості, адаптивності, винахідливості їх батьківської позиції (А Бодалев, А. Варга, З. Матейчек, О. Рівень, Р. Хоментаускас та ін).

У батьків, схоже, немає особливого вибору: довіряти своїй дитині, йти на ризик у вихованні, проявляючи у міру його дорослішання все більше довіри до його умінь, самостійності, ініціативності, або триматися в рамках контролюючого-дисциплінуючого виховання.

Дослідження і досвід сімейного виховання показують: ризикуючи, батьки з більшою ймовірністю допоможуть дитині навчитися бути щасливим без них. Виховання ж без довіри схоже на передачу у спадок синові або дочці своїх власних стереотипів і звичок, які позбавляють дітей свободи і незалежності.

У базисної програми розвитку дошкільнят "Витоки" у розділі "Співпраця педагога з сім'єю" виділені дві задачі.

Перша задача: "Встановити партнерські стосунки з родиною кожного вихованця, об'єднати зусилля для розвитку і виховання дітей; створити атмосферу спільності інтересів, емоційної взаємопідтримки і взаємопроникнення в проблеми один одного".

Друге завдання: "Активізувати і збагатити виховні вміння батьків; підтримувати їх впевненість у власних педагогічних можливостях". Її рішення пов'язане з усвідомленням батьками своєї виховної ролі в сім'ї, свого досвіду взаємин з дитиною.

На противагу інформування батьків про життя їхніх синів і дочок у дитячому садку, рефлексивна модель спілкування педагога з сім'єю ставить своєю метою переосмислення батьками своїх виховних установок і стереотипів. У психології така форма переосмислення називається рефлексією (у перекладі з латинського - "звернення назад").

Завдання розвитку рефлексії особливо актуальна в початковий період формування батьківських позицій. У дослідженні О. Звєрєвої в поняття "педагогічна рефлексія" включено вміння батьків аналізувати власну виховну діяльність, критично її оцінювати, знаходити адекватні причини своїх педагогічних успіхів, так і прорахунків, вибирати методи впливу на дитину, відповідні його особливостей і конкретної ситуації.

Багато досліджень показують: у міру усвідомлення своїх взаємин з дитиною у батьків відбуваються позитивні особистісні зміни, які, в свою чергу, передбачають позитивні зміни в дитячо-батьківських відносинах, нормалізацію емоційного самопочуття дітей (Л.Абрамян, Тобто Арнаутова, Ст. Дуброва, А Кошелєва, О.Лобза та ін).

Як показують експериментальні дані, дуже ефективні різні методи розвитку у батьків рефлексії власних виховних прийомів. У програмі "Витоки" ці методи перераховані.

Обговорення різних точок зору на питання налаштує батьків на роздуми. Запитання може бути такою: у чому, на вашу думку, полягає головна запорука благополуччя дитини - в неабиякій силі волі, міцне здоров'я або в яскравих розумових здібностях?

Рішення проблемних завдань сімейного виховання спонукає батьків до пошуку найбільш придатної форми поведінки, вправляє в логічності та доказовості міркувань, розвиває почуття педагогічного такту. Для обговорення предтагаются подібні проблемні ситуації. Ви покарали дитину, але пізніше з'ясувалося, що він не винен. Як ви вчините і чому саме так? Або: ваша трирічна дочка пустує в кафетерії, куди ви ненадовго зайшли, - сміється, бігає між столами, розмахує руками. Ви, думаючи про інших присутніх, зупинили її, посадили за стіл і суворо відчитали. Яку реакцію на дії батьків можна очікувати від дитини, яка не вміє поки розуміти потреби інших людей? Який досвід може отримати дитина в даній ситуації?

Рольове програвання сімейних ситуацій збагачує арсенал способів батьківської поведінки і взаємодії з дитиною. Дається, наприклад, таке завдання: програйте, будь ласка, як ви будете встановлювати контакт з сумували дитиною, та ін.

Тренінгові ігрові вправи та завдання. Так, батьки дають оцінку різним способам впливу на дитину і формами звернення до нього, вибирають більш вдалі, замінюють небажані конструктивними (замість "Чому ти знову не прибрала свої іграшки?" - "Я не сумніваюся, що ці іграшки слухаються свого господаря"). Або батьки повинні визначити, чому неконструктивні такі слова, звернені до дитини: "Соромно!", "Мене не влаштовують твої "хочу", мало, що ти хочеш!", "Що б ти без мене робив(а)?", "Як ти можеш чинити так зі мною!" та ін. Завдання можуть виконуватися в такій формі: вихователь починає фразу: "Добре вчитися в школі - це значить..." або "Для мене діалог з дитиною - це..." Мати чи батько мають закінчити пропозицію.

Аналіз батьками поведінки дитини допомагає їм зрозуміти мотиви його вчинків, психічні та вікові потреби.

Звернення до досвіду батьків. Педагог пропонує: "Назвіть метод впливу, який найбільше допомагає вам у налагодженні відносин з сином або дочкою?" Або: "Був такий випадок у вашій практиці? Розкажіть про нього, будь ласка", або: "Згадайте, яку реакцію викликає у вашої дитини застосування заохочень і покарань" і т.п. Спонукання батьків до обміну досвідом активізує їх потреба аналізувати власні удачі і прорахунки, співвідносити їх з прийомами і способами виховання, що застосовуються в аналогічних ситуаціях іншими батьками.

Ігрове взаємодія батьків і дітей у різних формах діяльності (малювання, ліплення, спортивні ігри, театралізована діяльність та ін) сприяє набуттю досвіду партнерських відносин.

Перелічені методи дають батькам можливість моделювати варіанти своєї поведінки в ігровій обстановці. Експериментальні спостереження показують: коли батько в грі моделює власну поведінку, його погляд на виховну проблему розширюється. Він може навіть поставити під сумнів своє колишнє уявлення про проблему.

Тільки вербальне спілкування (батьки відповідають на запитання педагога і один одного) не дозволяє вирішувати завдання, пов'язані з усвідомленням батьками себе в ролі вихователя. Причина в тому, що, намагаючись уявити себе в найкращому світлі, мами і тата ретельно контролюють свої висловлювання, пригнічуючи природність і спонтанність своєї поведінки.

Батько, залучена в ігровий тренінг, починає заново відкривати для себе радість спілкування з дитиною. Багато хто в результаті участі в ігрових тренінгах відкривали такі, наприклад, істини, що неможливо відчувати відчуження, гнів і злість на дитину й одночасно бути щасливим батьком; не можна, сіючи в душі дитини насіння негативних емоцій, отримувати натомість його усмішку і любов.

Досвід роботи дошкільних закладів експериментальних майданчиків показав: позиція батьків як вихователів стала більш гнучкою. Тепер вони не глядачі і спостерігачі, а активні учасники зустрічей. Тата й мами відчувають себе більш компетентними у вихованні дітей.

У поданих далі конспектах практикумів та дискусійних зустрічей з батьками ви побачите варіанти використання різних методів збагачення виховного досвіду матерів і батьків.

Сім'я на порозі шкільного життя дитини

Підготовча до школи група

Конспект практикуму для батьків

Мета. Обговорення точок зору батьків, вихователів і вчителів на роль сім'ї у передшкільний період життя дитини.

Підготовка

Педагоги готують завдання для батьків.

Завдання 1

На картках написано:

Визначте ступінь хвилювання сина або дочки в зв'язку зі шкільним навчанням.

На столах лежать кольорові смужки: чорна означає сильне хвилювання; синя - помірне; червоний - радість, впевненість.

Виберіть смужку і обгрунтуйте (за бажанням) свій вибір.

Завдання 2

На демонстраційному стенді написано:

Фактори успішної підготовки і адаптації дитини до школи.

1. Фізичне здоров'я.

2. Розвинений інтелект.

3. Уміння спілкуватися з однолітками і дорослими.

4. Витривалість і працездатність.

5. Уміння рахувати і читати.

6. Акуратність і дисциплінованість.

7. Хороша пам'ять і увагу.

8. Ініціативність, воля і здатність діяти самостійно.

Виберіть три найголовніших, на ваш погляд, чинники. Пронумеруйте за ступенем значущості.

Завдання 3

На картках написані фрази, досить часто використовуються дорослими. (Фрази взято з кн.: Луньков А.І. Як допомогти дитині в навчанні в школі і вдома. - М, 1995.)

Спробуйте вгадати, як вплинуть ці фрази на майбутнього школяра і першокласника, які почуття і переживання вони викличуть у нього. Напишіть свої припущення.

- Ось підеш в школу, там тобі...

- Ти, напевно, будеш двієчником? (Можуть викликати почуття тривоги, зневіри у свої сили, втрату бажання йти в школу.) (У конспекті в дужках наводяться приблизні відповіді, «підказки» для педагога.)

- Знаєш, як ми будемо тебялюбитъ, якщо ти станеш відмінником! (Батьківські претензії ґрунтуються не на реальних можливостях сина чи дочки, а на якихось абстрактних уявленнях про ідеальний дитину. Крах батьківських надій може стати джерелом дитячих страждань, призвести до втрати впевненості в батьківській любові, а значить, впевненості в собі.)

- Вчися так, щоб мені за тебе червоніти не доводилося! (Батькам здається, що їх власна самоповага залежить від оцінок, які отримує дитина. Іншими словами, доросла людина, відчуваючи страх перед «приниженням», робить відповідальним за свою самооцінку дитини: «Тільки від тебе залежить, чи доведеться мені відчувати сором чи ні, ти несеш відповідальність за мій внутрішній стан і переживання». На дитину звалюють подвійний тягар навантаження: «Веди себе в школі добре, щоб мені не було погано». Часто. такий непосильний для дитини психологічний вантаж стає причиною неврозу.)

- Ти обіцяєш мені не битися в школі і не бігати, а вести себе тихо і спокійно? (Не показуйте дитині нездійсненні вимоги, не штовхайте його на шлях явного обману.)

- Тільки спробуй мені ще зробити помилки в диктанті! (У дитини, якій постійно загрожують покаранням, можуть виникнути вороже почуття до батьків, може розвинутися комплекс неповноцінності і ін)

Хід практикуму

Ведучий починає зустріч з питання: «У чому кожен з присутніх бачить проблему дискусії на цю тему»? Після висловлювань батьків пропонує їм виконати завдання 1.

Провідний. Виберіть смужку і обгрунтуйте (за бажанням) свій вибір.

Звертає увагу батьків на демонстраційний стенд, пропонує виконати завдання 2

Для виконання завдання бажано запросити і кількох батьків, діти яких вже навчаються в школі. За підсумками виконаного завдання проводиться короткий диспут за участю педагогів дитячого садка та вчителів школи.

Провідний. Часто шкільні вчителі, психологи, стурбовані труднощами адаптації дитини до школи, кажуть про «психогенної шкільної дезадаптації», яка може виражатися в шкільних страхи, неврозах та ін.

Послухайте невеликий розповідь матері 10-річного хлопчика (див.: Каган В.Є. Психогенні форми шкільної дезадаптації // Питання психології. - 1984. - № 4. - С. 93): «Тільки перед школою ми зрозуміли, що відмінником йому не стати. Ні, він не дурний - він звичайний: добрий, рухливий, не надто посидющий, ну, як багато хлопчаків. У школу він охоче йшов, твердо вірячи, що буде отримувати лише п'ятірки. Перша двійка вибила його з колії настільки, що потім ледве тямив на уроках, боявся йти до школи-раптом знову двійка? І, звичайно, вони повторилися. З вчителькою у нього особливого контакту не вийшло, вона як-то більше була розташована до дівчаток, а хлопчики її дратували своєю беспокойностью... До п'ятіркам син вже й не рвався, але було це не радісно для нього. Покарають за що-небудь його і хлопців - всім нічого, обтрусилися і пішли, а він кілька днів сам не свій, напружений, затиснутий. Пізніше ми з чоловіком помітили, що він і зовсім втрачає віру в себе... почнемо говорити з ним про школу - тьмяніє...»

До шкільних неврозів можуть приводити на перший погляд нешкідливі стереотипи батьківської поведінки. (Пропонує татам і мамам виконати завдання 3.)

Я прочитаю вірші. Подумайте, про яких особистісних якостей, необхідних для успішного навчання дитини в школі, в них йдеться.

Кошик малини

Коли ти крокуєш з важкої кошиком,

Дорога стає довгою-предлинной!

А якщо в кошику палає малина,

Ще важче буває кошик.

Біжить, звиваючись, лісова доріжка.

З кошиком малини крокує Сережка.

«Прийду я - і мамі віддам всю малину.

І скаже мені мама: «Бери половину!»

Навіщо ж мені все-то кошик нести?

Свою половину я з'їм по дорозі!»

І правильно! Вмить полегчала кошик!

Малини залишилося - якраз половина!

«Ось, - скаже мені мама, -який молодчина!

Приніс полкорзины! Тобі - половина!»

Стежка петляє. Сережка крокує.

Малина в кошику знову зменшується.

«Ну, тут на двох ще цілком вистачить!

Полполполкорзины дістанеться мені.

Полполполкорзины ділю навпіл,

А все інше я мамі віддам!..

Стежка петляє вже вздовж села.

Полполполполполполовина пішла!

Ще навпіл б! Так шкода: у кошику

Полполполовинки останньої малинки...

(Ст. Суслов)

Питання до батьків.

• Чи потрібно дитині вчитися утримувати в пам'яті мета дій?

• Вдається вашій дитині долати ситуативність поведінки, підпорядковувати свої бажання соціально значущого мотиву?

• Як ви допомагаєте дитині в цьому?

Резюме. Вибір дитиною мети повинен бути мотивованим, тобто дитина повинна самому собі відповісти на питання: «Заради чого я буду це робити?» - і вирішити, як йому вчинити: як хочеться або як потрібно. Якщо дошкільник розуміє, яку користь його дії принесуть іншій людині, йому легше подолати ситуативність поведінки.

 
Таня-неумелочка

Є така дівчинка -

Таня-неумелочка.

І панчохи, й чобітки

Надягають їй на ніжки.

Всі могла б робити Таня,

Тільки нема у ній старання.

Ось яка дівчинка -

Таня-неумелочка.

(М. Смирнова)

Питання до батьків.

• Не займаєте ви аналогічну позицію по відношенню до своєї дитини? Якщо так, то які заходи вживали у зв'язку з цим?

Резюме. Важливо зайняти правильну позицію по відношенню до дитини, надати йому можливість самому робити все, що він в змозі зробити. Позиція гіперопіки - виконувати за дитину її шкільні завдання, йти у нього на поводу, терплячи до його втоми, тощо-може згодом принести масу неприємностей і батькам, і дитині.

Сварка

Ти мене заобижала,

А скажи - навіщо?

Льодяник затиснула в руці.

Я ж весь не з'їм!

Я просив зовсім чуточек,

Крихітку просив,

Обережно куточок

Я б відкусив.

Ну і що ж,

Що він англійська,

Цей льодяник.

Був тобі я іншому

Близьким.

Всі. Тепер кінець.

Ти мене заобижала.

Йди. Пора.

Краще б кішка забігла

Просто з двору.

Молока б їй з кухля

В блюдце б я налив.

Про тебе, поганий подружці,

Відразу забув.

(І. Токмакова)

Питання до батьків.

• Як вашій дитині вдається справлятися з емоційними переживаннями?

• Чи відчуває він у цьому труднощі?

• Як ви йому допомагаєте в цьому?

Резюме. Несправедливість з боку однолітка боляче ранить дитину. Його не стільки засмучує те, що він не отримав іграшку або не був прийнятий в гру, скільки сам факт порушення доброзичливих дружніх відносин.

Один вдома

Я залишаюся один.

Я зовсім не боюся.

За вікном темно.

Це мені все одно.

Світло всюди включу,

Посиджу, помовчу.

Занавешу вікно.

Тато з мамою в кіно.

Я залишаюся один.

Я зовсім не боюся.

Може, в кухню сходжу,

За столом посиджу.

До чаю пряники є,

Але не хочеться їсти...

Хтось стукає в стінку.

Телевізор мовчить.

Я у відповідь постукаю.

Включу телевізор.

Час швидко мине.

До нас чужий не зайде.

Холодильник бурчить.

Хтось стукає в стінку.

Тато з мамою в кіно

Дуже-дуже давно...

(І. Токмакова)

Питання до батьків.

• Скажіть, що робить дитина, щоб подолати страх?

• Ваш син або дочка в аналогічній ситуації чинили б так чи інакше?

• Чи вважаєте ви доцільним говорити з дитиною про ті почуття, які він відчуває в різних життєвих ситуаціях?

Резюме. Почуття страху може пригнічувати волю дитини, приводити до необдуманих вчинків, викликати бурхливу емоційну реакцію або мовчазне страждання. Важливо про це пам'ятати завжди.

Наприкінці зустрічі можна запропонувати батькам домашні ігри для підготовки до школи, наприклад: «Виклади сам» (на вміння аналізувати форму предметів); «Вгадай, що заховано» (на вміння впізнавати предмети за їх словесним описом і самому давати опис різних предметів та ін).

Ведучий рекомендує батькам ознайомитися з наступними книгами.

Матвєєва Л., Выбойшик Н., Мякуш-кін Д. Практична психологія для батьків, або Що я можу дізнатися про свою дитину. М, 1997.

Виноградова Н.Ф., Журова Л.Є. Готовий ваш дитина до школи? Поради педагога і психолога: Книга для батьків / Під ред. А.Г. Хрипковой. М., 1992.

 


 

Джерело: журнал "Дошкільне виховання №9 2002 р."



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.