Свіжі публікації




«Тренінг батьківської ефективності»

Програма роботи педагога - психолога МБДОУ дитячий садок № 264 Сипайловой Наталії Олександрівни з батьками дітей - вихованців

Пояснювальна записка.

У сучасній соціокультурній ситуації зростає роль і відповідальність сім'ї (батьків) за виховання дітей. Багато батьків, орієнтовані на активну участь у вихованні власних дітей, відчувають брак знань в області педагогіки і психології, мають низьку педагогічну і психологічну культуру. Про це свідчить проведена діагностика батьків за стилями виховання у сім'ї: батьки не можуть встановити які-небудь рамки в поведінці своїх дітей, а якщо й існують якісь заборони, то діти легко їх порушують. Також, батьки в процесі виховання воліють обходитися без покарань, сподіваючись на заохочення, сумніваються в результативності будь-яких покарань.

Таким чином, роботу з батьківською громадськістю ми розглядаємо як важливу задачу, розв'язувану в системі психолого-педагогічного супроводу.

Підставою для побудови даної програми стало уявлення про необхідність залучення батьків у педагогічну діяльність, їх зацікавленій участі у виховно-освітньому процесі з метою найбільш повноцінного розвитку їх власних дітей.

Мета програми.

Психолого - педагогічна просвіта батьків дітей-дошкільнят.

Завдання роботи.

1. Навчити батьків встановлювати доброзичливі, довірливі стосунки з дитиною.

2. Проінформувати батьків про вікові психологічні особливості дітей-дошкільнят.

3. Надати допомогу в питаннях виховання і розвитку дітей у підготовці до шкільного навчання.

4. Дати навички ефективного спілкування з дитиною.

Організація програми.

Дана програма буде здійснюватися в системі психолого-педагогічного супроводу в наступних видах і формах:

  • Консультування батьків - індивідуальне та групове;
  • Проведення батьківських зборів - лекції, дискусії;
  • Проведення тренінгів - дитячо-батьківських відносин, батьківської ефективності;
  • Психологічне просвітництво батьків через наочну агітацію - інформація на стендах «бесіда з психологом» в кожній віковій групі;
  • Анкетування батьків з питань виховання і навчання дітей.

В даному дошкільному закладі у педагога-психолога є окремий кабінет, в якому проводяться заняття з дітьми та індивідуальні консультації з батьками. Групові консультації з батьками психолог проводить в ігровій кімнаті груп або в музичному залі, якщо це загальні батьківські збори.

Індивідуальні консультації проводяться на запит самих батьків з різних питань, що стосуються виховання і розвитку дітей, адаптації дитини до дошкільного закладу, взаємин у дитячому колективі, готовність дітей до шкільного навчання. Також, індивідуальні консультації проводяться за запитом вихователів, адміністрації і визначають коло таких проблем, як непослух дітей, інтелектуальний розвиток дитини, надмірна збудливість вихованців, індивідуальні особливості дітей. Індивідуальні консультації відзначаються психологом в журналі консультацій - хто звертається з проблемою, коли, які рекомендації дані.

Групові консультації проводяться психологом з батьками з різних вікових груп з однаковим питань розвитку та виховання дітей, протягом року психолог консультує батьків з однієї вікової групи з різних питань.

Батьківські збори проводяться психологом у всіх вікових групах протягом року з питань психологічного здоров'я дітей, вікових криз розвитку та ін Ці консультації психолог зазначає у журналі виходів на батьківські збори - коли проведено нараду, в якій віковій групі, тема, питання батьків психолога і рекомендації з цих питань.

Частота проведення занять - 1 раз в місяць протягом року (9 занять)

Адресат - батьки вихованців.

Тривалість заняття - 1,5 - 2 години.

Тематичний план занять

Завдання вправ

 

Вправи

1.

  • Потренувати здатності до виявлення «Я-концепції» - самоідентифікації та її зв'язки з оточуючими людьми;
  • Тренувати такі якості, як здатність до аналізу і синтезу, рухливість мислення і самостійність

Привітання учасників, прийняття правил роботи групи

«Маска, я тебе знаю!»

«Сіамські близнюки»

«Три стільця»

«Тягни-штовхай»

«Зустріч»

Завершення роботи, підведення підсумків

 

2.

  • Стимулювати готовність поділитися інформацією про себе, своїми почуттями та думками;
  • Потренуватися в умінні чути, слухати, запам'ятовувати і відтворювати інформацію;
  • Потренуватися в «отзеркаливании» співрозмовника, прибудові

Привітання учасників, прийняття правил роботи групи

«Улюблене заняття»

«Полюбіть нас «чорненькими!»»

«Я в очах іншого»

«З чужого голосу»

«Чужа душа - темний ліс»

Завершення роботи, підведення підсумків

 

3.

  • Стимулювати роздуми про сімейні цінності і обговорення в сімейному колі їх значущості;
  • Викликати розуміння унікальності сім'ї серед інших спілок, почуття гордості від приналежності до неї.

Привітання учасників, прийняття правил роботи групи

«М'ячик»

«Справа майстра боїться»

«Асоціації»

«Прищіпка»

«Релаксація»

«Тест-жарт»

Завершення роботи, підведення підсумків

 

4.

  • Заохочувати пошукове поведінка в ситуації невербального спілкування, стимулювати готовність до прийняття рішень, лідерства, сприйняття партнерів;
  • Потренуватися в умінні дати «зворотній зв'язок» партнерам по групі

Привітання учасників, прийняття правил роботи групи

«Фотошоп»

«Лінія розділу»»

«Острів везіння»

«Гросмейстери спілкування»

«Шукаю компаньйона!»

Завершення роботи, підведення підсумків

 

5.

  • Створювати активну творчу атмосферу та позитивний настрій у групі;
  • Залучати гравців в групова взаємодія

Привітання учасників, прийняття правил роботи групи

«Сім'я для мене - це...»

«Підвісний міст»

«Герой мого роману»

«Шукаю компаньйона!»

«Сімейний переказ»

Завершення роботи, підведення підсумків

 

6.

  • Потренувати здатності до виявлення «Я-концепції» - самоідентифікації та її зв'язки з оточуючими людьми;
  • Розвивати вміння давати конкретну і щиру оцінку товаришам, не зачіпаючи при цьому їх самолюбства.

Привітання учасників, прийняття правил роботи групи

«Сім'я потрібна людині для...»

«Діаграма»»

«Хто я?»

«Комунікаційні карти»

«На шкалі емоцій»

Завершення роботи, підведення підсумків

 

7.

  • Стимулювати роздуми про сімейні цінності і обговорення в сімейному колі їх значущості;
  • Викликати розуміння унікальності сім'ї серед інших спілок, почуття гордості від приналежності до неї.

Привітання учасників, прийняття правил роботи групи

«Древо сімейних цінностей»

«Лінія розділу»

«Я в очах іншого»

«Хто я?»

Завершення роботи, підведення підсумків, будинок. завдання

 

8.

  • Стимулювати роздуми про сімейні цінності і обговорення в сімейному колі їх значущості;
  • Проявити в ігровій формі ідею про те, що кожна сім'я - об'єднання особистостей з різними характерами, цінностями, інтересами і запитами.

 

Привітання учасників, прийняття правил роботи групи

«Маска, я тебе знаю!»

«Древо сімейних цінностей»

«Танець сім'ї»

«Асоціації»

Завершення роботи, підведення підсумків.

 

9.

  • Підведення підсумків спільної роботи;
  • Створювати активну творчу атмосферу та позитивний настрій у групі, залучати гравців в групова взаємодія

 

Привітання учасників, прийняття правил роботи групи

Виконання вправ на вибір учасників групи

Завершення роботи, підведення підсумків.

 


Конспект заняття «Тренінг батьківської ефективності»

«Тренінг сімейних відносин».

М. Кіпніс. 2005 р. (частина 1).

Лекції Т. Рохместровой (СДПУ)

Тема:

Завдання:

1. Стимулювати роздуми про сімейні цінності і обговорення в сімейному колі їх значущості.

2. Викликати розуміння унікальності сім'ї серед інших спілок, почуття гордості від приналежності до неї.

3. Створювати активну творчу атмосферу та позитивний настрій у групі.

Обладнання: аркуш ватману, фломастери, м'яч, картки із назвами емоційних станів, прищіпки, гуаш, пензлики, папір, штапик, зошитові листи.

Зміст.

ВПРАВА 1

Привітання учасників тренінгу.

Прийняття правил, за якими буде працювати група, які не можна порушувати у процесі всього заняття.

Для цього знадобляться - ватман і маркер.

ВПРАВА 2.

Стоячи в колі, ведучий передає м'яч по колу учасникам по черзі:

- Назвіть своє ім'я і як хочете, щоб вас називали в групі.

- Сімейний стан, професія, кілька слів про свою дитину.

- Побажання собі як батькові.

- Чого очікуєте від цього заняття?

ВПРАВА 3.

Зараз пограємо в асоціації. Я підійду до кожного з вас і почну фразу, а ви постараєтеся її закінчити. Відповідати треба швидко, перше, що прийшло в голову:

- Це було давно, але я...

- Мій ідеал чоловіка...

- Мені в моєму житті зустрічалися...

- Була ситуація, коли я...

- Моя любов до дітей...

- Як здоровий, що в моєму житті є...

- Дитина дав для мене...

Які почуття викликала ця вправа? Учасники діляться враженнями.

ВПРАВА 4.

В центрі на стільці колода карт з назвами певних емоційних станів. Учасникам необхідно продемонструвати ці емоції без слів за допомогою пантоміми. Якщо карта отгадана, то вона йде у відбій, якщо ні, гравець забирає її собі.

Виграє той, у кого менше всього карт.

ВПРАВА 5.

В коло запрошуються дві пари. Всім іншим зав'язують очі хусткою. Парам розвішують прищіпки по чотири штуки. Включається музика - учасники повинні якнайшвидше зібрати максимальну кількість прищіпок поки звучить музика.

Після виконання вправи, враження учасників - в якій ролі було комфортніше.

ВПРАВА 6. Релаксація.

- Капніть крапельку фарби на папір і «видуйте» малюнок з допомогою трубочки.

- Змочіть аркуш паперу водою і намалюйте що хочете, слідуючи своїм емоціям.

Листи в коло, учасники промовляють - на що схоже, свої відчуття в ході виконання завдання.

ВПРАВА 7.

На підлозі штапик, учасники шикуються вздовж нього.

- Я вимовляю питання і той, хто відповідає на нього ствердно - переступає межу. Думати - кілька секунд.

- Боїтеся самотності?

- Чи вважаєте ви своє сімейне життя - вдалою?

- Чи буваєте ви часто зачеплені поведінкою свого чоловіка (дружини)?

- Вам хочеться мати багато дітей?

- Вам здається, що ваші близькі не цінують ваших зусиль в повній мірі?

- Ви непробачно багато часу віддаєте роботі на шкоду спілкуванню з дітьми?

- Ви оточені турботою і ласкою?

- Ви любите свій будинок?

- Ви людина емоційна, а тому з вами нелегко в сім'ї?

- Ви вважаєте, що мовчання - золото?

ВПРАВА 8.

Сидячи в колі, учасники називають своє ім'я і розповідають про те, чого б він міг навчити свою дитину, в чому він відчуває себе фахівцем, що він вміє робити майстерно (сім'я, будинок, виховання).

ВПРАВА 9.

- Запишіть у стовпчик 4 літери: ЛДРП.

- До кожної букви напишіть цифри від 1 до 4.

- До кожної групи (буква і цифра) додайте назву якоїсь тварини, птахи, комахи.

- Тепер по 3 якості, які на ваш погляд їх характеризують.

РОЗШИФРОВКА:

- Л - це любов

- Д - це дружба

- Р - це робота

- П - це ліжко

- Цифри говорять, на якому місці у вашому житті вони знаходяться, а тварини, птахи, комахи з написаними вами якостями - це те, як ви уявляєте себе у відповідних життєвих процесах.

ВПРАВА 10.

Стоячи в колі, тримаємося за руки.

- Яке враження від роботи?

- Які почуття виникають зараз?

- Усім спасибі, до побачення!

Напрямки роботи з батьками дітей - вихованців

На початку життєвого шляху поруч з дитиною знаходяться найголовніші люди в його житті - батьки.

У сучасній соціокультурній ситуації зростає роль і відповідальність сім'ї (батьків) за виховання дітей.

На певному етапі життєвого шляху дитина надходить і дитячий сад. Тепер його оточують нові люди, дорослі і діти, яких він раніше але знав і які становлять іншу спільність, ніж його сім'я. Малюк росте і розвивається у стінах дитячого садка, готується до вступу в школу. Завдання дорослих (батьків і педагогів) об'єднати свої зусилля і забезпечити дітям захист, емоційний комфорт, цікаву і змістовну життя в дитячому саду і будинку.

Багато батьків, орієнтовані на активну участь у вихованні власних дітей, відчувають брак знань в області педагогіки і психології, мають низьку педагогічну і психологічну культуру.

Одним з основних напрямів роботи психологічної служби нашого ДНЗ є психолого-педагогічна просвіта батьків дітей-дошкільнят.

Наша програма здійснюється в системі психолого-педагогічного супроводу в наступних видах і формах: групове та індивідуальне консультування батьків; проведення батьківських зборів і клубів; наочна агітація для батьків в кожній віковій групі; проведення тренінгів для батьків.

Таким чином, програма заснована на необхідності залучення батьків у виховно-освітній процес, їх зацікавленій участі в цьому з метою найбільш повноцінного розвитку їх власних дітей.

Завдання роботи цієї програми такі:

- навчити батьків встановлювати доброзичливі, довірливі
відносини з дитиною;

- проінформувати батьків про вікові психологічні особливості
дітей - дошкільнят.

- надати допомогу в питаннях виховання і розвитку дітей, підготовки до
шкільного навчання.

- дати навички ефективного спілкування з дитиною.

Програма роботи з батьками успішно апробується на базі МДОУ № 264 у системі психолого-педагогічного супроводу.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.