Свіжі публікації




Батьківська вітальня для батьків дітей молодшого дошкільного віку
Тема: «Вчимося грати в дидактичні ігри»

Цілі: навчити батьків грати в деякі дидактичні ігри, показати відмінність у роботі вчителя-дефектолога та вчителя-логопеда.

Обладнання: муляжі овочів та фруктів, зображення саду та городу, іграшки, картинки для гри «4 зайвий».

Хід заходу:

I. Організаційний момент.

Добрий вечір, шановні батьки. Ми раді бачити вас в нашій педагогічній вітальні. Сьогодні ми зібрали вас, щоб показати відмінність у роботі вчителя-дефектолога та вчителя-логопеда. Ви побачите, як одна і та ж тема з ознайомлення з навколишнім світом розкривається на заняттях фахівців у різних дидактичних іграх. Крім того, ви самі навчитеся грати з дітьми в ці ігри і зможете закріплювати навчальний матеріал вдома.

II. Основна частина. Теоретичний і практичний матеріал.

1. Виступ вчителя-дефектолога.

- Зазвичай до трьох років за сприятливих умов виховання у дитини досить добре розвинене наочно-дієве мислення. Інтелектуальний розвиток дитини залежить від того, наскільки багата навколишнє його розвиваюче середовище, дозволяє вона різноманітно і змістовно досліджувати навколишній світ, маніпулюючи різними предметами. Увагу, мислення, пам'ять мимовільні. Це означає, що малюк не може керувати ними за власним бажанням, він не може зосередитися або запам'ятати - він звертає увагу на те, що знаходиться в полі його зору, запам'ятовує тільки те, що привернуло його увагу і зацікавило.

2. Слово переходить до вчителя-логопеда.

- Мова перебуває на стадії формування. Фахівці відзначають, що дитина в цьому віці:

вживає в активному мовленні слова-назви предметів та їх частин;

користується зменшувально-пестливими суфіксами;

називає різні дії (вовк біжить, рибка пливе, білочка сидить), використовує у мовленні дієслова з простими приставками;

1. розрізняє слова, що відрізняються однією фонемою (типу кішка - мошка, бик - бік);

2. чисто вимовляє прості звуки типу Б, В, М, Д і т.д. ;

3. може переказати знайому казку близько до тексту;

4. спонукає дорослих грати з ним в казки, розподіляє ролі, зображує голосом різних героїв казки;

5. дитина називає деяких тварин і птахів;

6. знає назви деяких дитинчат тварин і пташенят (кошеня, курча);

7. уміє з допомогою дорослого в 2-3 реченнях описувати картинку: що зображено на картинці, якого воно кольору, розміру, які у нього є частині, для чого цей предмет потрібен.

3. Знайомство з дидактичними іграми.

Логопед: - Тепер ми покажемо вам кілька ігор, які базуються на одному і тому ж лексичному матеріалі, але переслідують різні цілі.

Дефектолог:

- Перша тема «Іграшки». Гра «Що я заховала?», яка спрямована на розвиток зорового сприйняття, уваги і пам'яті. На перший погляд, все дуже просто. Дитині потрібно вгадати, який з предметів сховав дорослий. Однак слід пам'ятати, що маленькій дитині запам'ятати ряд іграшок не так вже й легко. Трирічному малюкові ви можете запропонувати не більше чотирьох добре знайомих йому предметів.

Педагог показує гру, запрошуючи на роль дитини одного з батьків.

- Подивися, які іграшки я для тебе приготувала. Назви їх.

- Матрьошка, пірамідка, м'ячик, машинка.

- Зараз ти закриєш очі, а я одну іграшку заховаю.

Дорослий ховає одну іграшку.

- Розплющуй очі. Що я сховала?

У розмову вступає логопед:

- Я хочу показати, як цю ж гру можна провести, переслідуючи логопедичні мети.

Запрошується інший батько, розігрується та ж ситуація. Сховавши іграшку, логопед ставить питання по-іншому:

- Чого не стало? (Педагог спонукає використовувати при відповіді форму родового відмінка іменника і виділяє голосом закінчення).

- Не стало матрьошки, м'ячика і т.п.

Д.: Наступна тема - «Овочі-фрукти». На прикладі цієї теми ми покажемо вам дві інші ігри.

Дефектолог пропонує пограти в гру «Що де росте?». Мета даної гри - диференціація овочів і фруктів, закріплення понять «сад-город».

На столі на таці лежать муляжі овочів та фруктів. З одного боку столу розміщено зображення фруктового саду, а з іншого боку - городу. Дорослий пропонує помістити овочі в город, а фрукти - в сад.

Логопед проводить цю гру, навчаючи складати речення за зразком і закріплюючи вживання прийменника.

Дитина, розкладаючи овочі і фрукти, вимовляє фразу типу «Яблуко росте на дереві, морква росте на грядці».

Д.: - Переходимо до наступної теми. Поговоримо про тварин. На прикладі цієї теми я навчу вас грати в гру «4 зайвий». Гра для даного віку дуже складна, так як вимагає певного рівня розвитку логічного мислення, над чим ми вже починаємо роботу. Гра проводиться ближче до кінця навчального року. Мета цієї гри - закріпити уявлення про диких і домашніх тварин, навчити дітей виділяти невідповідний.

Запрошується одна з мам.

- Подивіться на цю картинку. Художник намалював вовка, ведмедя, лисицю, кішку (тварин може назвати вихованець). Три картинки намальовані правильно, вони сюди підходять. А четверта картинка не підходить. Знайди її. (У разі неуспіху дорослий сам виділяє цю картинку і пояснює свій вибір).

Л.: - Логопед може використовувати цю гру для розрізнення форм однини та множини імен іменників.

Знову запрошується один з батьків. Педагог показує йому картинку, на якій намальовані кішки, собаки, корови, свині. Логопед запитує «Хто це?» і при відповіді звертає увагу на закінчення слів. Далі педагог пропонує вибрати невідповідну картинку. В даному випадку це свиня, оскільки вона одна.

IV. Підведення підсумків.

Д.: - Шановні батьки! Ми показали вам всього кілька дидактичних ігор, які ви легко можете використовувати вдома при заняттях з дітьми для розвитку у них мислення, уваги, пам'яті й мови. Ці ігри, ви можете застосовувати при закріпленні таких лексичних тем: «посуд», «меблі», «одяг» та «сім'я». Саме ці теми ми вивчаємо в молодшій групі. Сподіваємося, що вам було цікаво. Якщо ви хочете дізнатися більше про дидактичних іграх, ви можете задати питання кожному педагогові, який працює з вашими дітьми. Також ми сподіваємося, що для вас стало зрозуміло відмінність у роботі вчителя-дефектолога та вчителя-логопеда.

Л.: - Нагадуємо вам, що навчання ефективно лише на тлі комфортного емоційного стану дитини. Тому під час занять ви повинні бути витриманими, спокійними, усміхненим. Підбирайте матеріал, який буде доступний і цікавий вашому малюкові. Вибирайте для занять час, коли дитина здорова, сита, бадьора і не захоплений якоюсь іншою діяльністю.

V. Чаювання, обговорення побаченого, відповіді на виниклі питання.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.