Свіжі публікації




Організація роботи з батьками в дитячому саду
«Мама, тато, я - активна сім'я»

В умовах, коли більшість сімей стурбоване рішенням проблем економічного, а деколи фізичного виживання, посилилася тенденція самоусунення багатьох батьків від вирішення питань виховання і особистісного розвитку дитини. Батьки, не володіючи в достатній мірі знанням вікових та індивідуальних особливостей розвитку дитини, деколи здійснюють виховання наосліп, інтуїтивно. Все це, як правило, не приносить позитивних результатів.

У статті 18 Закону РФ «Про освіту» говориться: «Батьки є першими педагогами. Вони зобов'язані закласти перші основи фізичного, морального та інтелектуального розвитку особистості дитини в ранньому віці».

Сім'я і дитячий садок - два суспільних інститути, які стоять у витоків нашого майбутнього, але часто не завжди їм вистачає взаєморозуміння, такту, терпіння, щоб почути і зрозуміти один одного.

Як змінити таке становище? Як зацікавити батьків у спільній роботі? Як зробити батьків учасниками виховного процесу?

Тому, в 2011 році я почала працювати над проблемою взаємодії дитячого садка і сім'ї з теми «Мама, тато, я - активна сім'я».

У вересні 2011 року було проведено проміжне обстеження сімей вихованців методом анкетування. Мета даного дослідження - виявити бажаний стиль виховання в сім'ї, способи спілкування батьків зі своїми дітьми.

За результатами анкетування було розроблено тематичний план заходів з дітьми та батьками.

У жовтні проведені заходи були присвячені темам: «Моя сім'я», «Ігри в сім'ї». В рамках цього тижня батькам були запропоновані консультації «Гри в сім'ї», «Як грати з дитиною», «Гра допомагає вирішити проблеми!». Батьки як домашнє завдання розробили листівки «Ігри мого дитинства».

У листопаді проведено тиждень «Дружби». З дітьми протягом тижня проведено міні-тренінг «Давайте жити дружно». Підготовлено та проведено спільний семінар-практикум з дітьми та батьками «Грайте разом з нами». Мета: розвиток взаємин дітей і їх батьків за допомогою включення у спільну ігрову діяльність, створення позитивного сприятливого клімату, що забезпечує зближення, взаєморозуміння дітей і дорослих.

У грудні тематична тиждень була присвячена іграм і забавам. В рамках цього тижня проведені комунікативні ігри для створення дружньої обстановки в сім'ї і дитячому колективі. Дітьми було оформлено дерево побажань, на якому вони розмістили зроблені своїми руками «новорічні Чобітки і рукавички» з взаємними побажаннями в новому році.

У січні було проведено спільне святкова розвага «Різдвяні посиденьки».

У лютому Тиждень ввічливості і добрих справ. З дітьми підготовлений та проведений міні-тренінг «Дружні хлопці», кожна сім'я протягом тижня вела свій «Календар добрих справ».

Березень був присвячений тижня книги. Для батьків були оформлені книжкові виставки, індивідуальні консультації, анкетування батьків «Мої книжки».

В квітні проведено діагностику батьків вихованців. Аналіз результатів показав, що батьки стали проявляти щирий інтерес до життя групи, навчилися висловлювати захоплення результатами і продуктами дитячої діяльності, емоційно підтримувати свою дитину. 100% батьків відвідують батьківські збори, беруть активну участь в святах та розвагах, проектної діяльності.

На сьогоднішній день у мене склалася певна система в роботі з батьками. Використання різноманітних форм роботи дало певні результати: батьки з «глядачів» і «спостерігачів» стали активними учасниками зустрічей і помічниками вихователя, створена атмосфера взаємоповаги.

Досвід роботи показав: позиція батьків як вихователів стала більш гнучкою. Тепер вони відчувають себе більш компетентними у вихованні дітей. Аналіз спільних заходів та анкетування батьків показує: 35% батьків регулярно беруть участь у плануванні навчального процесу, 95% сімей беруть активну участь в організації освітньої діяльності, до 70% в оцінці результатів.

Сім'я і дитячий садок - два виховних центру, кожен з яких по-своєму дає дитині соціальний досвід, але тільки в поєднанні один з одним вони створюють оптимальні умови для входження маленької людини у великий світ. Для мене це стало можливим тільки завдяки об'єднанню сил та співробітництва. Поступово пішли нерозуміння, недовіру батьків. Взаємодія батьків і дитячого садка рідко виникає відразу. Це тривалий процес, довга і копітка праця, що вимагає терплячого, неухильного дотримання обраної мети. Я не зупиняюсь на досягнутому, продовжую шукати нові шляхи співпраці з батьками. Адже у нас одна мета - виховувати майбутніх творців життя. Хочеться вірити, що наші діти, коли виростуть, будуть любити і оберігати своїх близьких.

 

Список літератури:

1. Давидова О.І., Богославець Л.Г., Майєр А.А. Робота з батьками в ДНЗ/ Этнопедагогический підхід. М.: Творчий Центр, 2005 р.

2. Доронова, Т.ЗВ. Дошкільний заклад і сім'я - єдиний простір розвитку: методичний посібник для працівників дошкільних освітніх установ / Т.ЗВ. Доронова, Є.В. Соловйова, А.Є. Жичкина, Мусієнко С.І.. - М.: ЛІНКА - ПРЕС, 2001.-224 с.

3. Доронова Т.М., Соловйова, Є.В., Жичкина А.Є. «Дошкільний заклад і сім'я - єдиний простір дитячого розвитку: методичний посібник для працівників ДНЗ». М.: Лінка - Прес, 2001 р.

4. Євдокимова О.С. «Педагогічна підтримка сім'ї у вихованні дошкільника». М.: Творчий Центр, 2005 р.

5. Осипова Л.Є. Батьківські збори в дитячому садку. Старша група. - М.: «Видавництво Скрипторій 2003», 2008. - 64стебла селери.

6. Осипова Л.Є. Батьківські збори в дитячому садку. Підготовча група. - М.: «Видавництво Скрипторій 2003», 2008. - 56с.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.