Свіжі публікації




Батьківські збори
«Формування педагогічної компетентності батьків у питаннях безпеки дітей з використанням коуч - технологій»

Здрастуйте, шановні батьки!

Дошкільний вік характеризується наростанням рухової активності й збільшенням фізичних можливостей дитини, які, поєднуючись з підвищеною допитливістю, прагненням до самостійності, нерідко призводять до виникнення травмонебезпечних ситуацій. Тому важливою і актуальною є необхідність формування у дітей свідомого та відповідального ставлення до питань особистої безпеки через рішення наступних завдань:

  • формування уявлень про небезпечні для людини і навколишнього світу природи ситуаціях і способи поведінки у них;
  • прилучення до правил безпечного для людини і навколишнього світу природи поведінки;
  • передавання дітям знань про правила безпеки дорожнього руху в якості пішохода та пасажира транспортного засобу;
  • формування обережного і обачного ставлення до потенційно небезпечним для людини і навколишнього світу природи ситуацій

Я знаю, як ви любите своїх дітей. Ваше завдання як батьків, а моя, як педагога, полягає не тільки в тому, щоб оберігати і захищати дитину, але і в тому, щоб підготувати його до зустрічі з різними складними, а часом небезпечними життєвими ситуаціями, в яких він може просто розгубитися. Тим більше що в дітях «сидить» цілий «букет» небезпечних звичок, хоча і природничих в побуті - «побутових». Наприклад: відступати назад; не дивлячись - задкувати; кидатися за м'ячем, собакою, біжучим приятелем, забувши подивитися по сторонам; гладити собаку, кішку; брати незнайомі предмети; вибігати з-за кущів, кутів будинків; грати з сірниками, електропроводами, розмовляти з незнайомими людьми на вулиці; брати в рот невідомі ягоди або гриби, таблетки - думаючи, що це вітамінки і т.п. А якщо цей букет доповнює негативний приклад дорослих - батьків, які, наприклад, знають, як переходити вулицю, але йдуть не по переходу, а як зручніше, швидше, ведучи за руку малюка. І не дивно, що багато дітей гине на вулицях міста або під час пожежі, стають жертвами злочинців.

Тому необхідно допомогти дітям оволодіти елементарними навичками поведінки вдома, на вулиці, в громадських місцях; розвинути у дітей самостійність, уміння аналізувати своє і чуже поведінку. Дитина, який може пояснити, що з ним відбувається, допомагає нам дорослим, краще зрозуміти його, а значить, знімає багато проблем і неприємності.

Рішення задач забезпечення безпечного, здорового способу життя можливо лише при постійному спілкуванні дорослого і дитини на рівні:

  • разом шукаємо вихід із скрутного становища,
  • разом обговорюємо проблему,
  • ведемо діалог,
  • разом пізнаємо,
  • робимо відкриття,
  • дивуємося.

У дитячому садку на основі комплексно-тематичного планування, щоб освітня діяльність вийшла більш продуктивною і цікавою, використовуються вже наявні мультимедиаресурсы. З їх допомогою дитина знайомиться і закріплює раніше отримані знання про правила дорожнього руху; розглядаючи дорожні знаки, слайди активно знайомиться з різними ситуаціями, сприймаючи і називаючи предмети, явища, дії людей, їх взаємини між собою; аналізуючи ці відносини і роблячи висновки. Також він пізнає дійсність через розповіді батьків, вихователів, читання художньої літератури, рухливі ігри, з допомогою різних картинок, ілюстрацій, атрибутів і особистого прикладу дорослих.

Приклад батьків - один з факторів успішного виховання у дітей навичок безпечної поведінки. Одне неправильне дію батьків на очах у дитини або разом з ним можуть перекреслити всі словесні застереження.

Підібрані і самостійно розроблені електронні дидактичні посібники для дітей: «Абетка безпеки», «Дорожні знаки», «Правила дорожнього руху», «Абетка Пішохода», «Уроки светофорика», «Що можна і що не можна», «Пожежна безпека». Є диск «Уроки тітоньки Сови», в якому головним героєм виступає домовичок Непослуха. Ми не просто дивимося мультфільм, але і по гарячих слідах обговорюємо ситуації сталися з домовичком.

В предметно-розвиваюче середовище увійшли:

  • наочно-ілюстративний матеріал (ілюстрації: транспорт, світлофор, дорожні знаки; сюжетні картини з проблемними ситуаціями);
  • настільний перехрестя (маленькі дорожні знаки, різні іграшкові види транспорту, іграшки - світлофор, фігурки людей);
  • атрибути для сюжетно-рольових ігор з дорожньої тематикою (жезл, свисток, кашкет, педальний транспорт, дорожні знаки: нагрудні і переносні, модель світлофора тощо);
  • посібники і дидактичні ігри «Небезпечно - чи не небезпечно», «Четвертий - зайвий», «Назви одним словом», «Так - не так», «Збери картинку», «Як уникнути неприємностей», «Якщо малюк поранився», «Вчимо дорожні знаки», «Дотримуйся правил пожежної безпеки»;
  • розвиваючі настільно-друковані ігри (розрізні картинки, пазли, ігри з правилами - «ходилки», лото, доміно).

Проводяться бесіди, ігри, розігруються проблемні ситуації:

«Давайте познайомимося» - розвиток вміння називати свої ім'я, прізвище, вік, імена своїх батьків.

«Я загубився...» - гра-тренінг. Навчання правильно вести себе, якщо загубився на вулиці. Використовується, улюблений дітьми, персонаж.

«Що я знаю про себе?» - знайомство з будовою свого тіла, з яких частин воно складається і для чого служить кожна частина.

«Вмію - не вмію» - акцентування уваги на своїх уміннях і фізичних можливостей свого організму.

«Що добре, що погано?» - закріплення культурно - гігієнічних навичок, навички культури поведінки за столом.

«Я здоров'я бережу, сам собі допоможу» - формування звички до здорового способу життя (зарядка, дотримання режиму, одяг по погоді)

«Увага-небезпека!» - навчання знаходити під час прогулянки по території дитячого садка небезпечні місця і предмети; роз'яснення, яку вони представляють небезпеку і як її уникнути.

«Небезпечно - чи не небезпечно» - запам'ятовування предметів, небезпечних для життя і здоров'я.

Вже в такому малому віці можна знайомити дітей з номерами телефонів: 01, 02, 03.

За правилами дорожнього руху проводиться наступна робота:

  • Відвідування навчально-тренувального майданчика (ознайомлення з правилами безпечної поведінки на вулиці, виготовлений справжній світлофор).
  • Регулярно збираємо залізницю та автомобільні дороги для обігравання різних ситуацій.
  • У проекті цього року зробити макет вулиці для маленьких машин і дрібних іграшок з будинками, тротуарами, перехрестям.

У результаті цілеспрямованої роботи по формуванню основ безпечної поведінки у дітей формується новий освітній результат:

- дитина дотримується правила поведінки на вулиці, дорожні правила;

- дитина здатна керувати своєю поведінкою і планувати дії на основі первинних ціннісних уявлень;

- дитина дотримується елементарних загальноприйняті норми і правила поведінки в громадських місцях, транспорті;

- вміння передбачити небезпеку, знаходити способи уникати їх;

- дитина піклується про своє фізичне здоров'я.

В якості контролю використовуються діагностичні картки, які заповнюються на основі індивідуальних бесід з дітьми на початку і в кінці навчального року, де відслідковується динаміка розвитку дитини.

Отже, після всього вищесказаного мною, я пропоную вам звернутися до самого себе і відповісти на деякі питання.

Позначимо нашу мету - «Безпека дитини» спільно з усіма батьками проводяться вправи по коучингу:

коучинг

«Масштаб мети» - кроки вниз

 

Давайте ми подивимося на готовність дитини до безпеки

коучинг

«Колесо життя»

 

Домашнє завдання:

коучинг

«Бути, робити, мати»



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.