Свіжі публікації




Загальні батьківські збори на тему:

«Гіперактивний дитина в дитячому садку»

Мета: обговорити з батьками проблему гіперактивності у дітей: виробити способи реагування на проблемні ситуації; допомогти батькам сформувати почуття впевненості у власних виховних впливах.

Хід заходу.

- Добрий вечір, шановні батьки. Тема нашого батьківських зборів «Гіперактивні діти» вибрана не випадково. Проблема гіперактивних дітей, проблема, пов'язана з так званим синдромом дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ), останнім часом набуває все більшої актуальності. Як правило, в основі синдрому гіперактивності лежить мінімальна мозкова дисфункція (ММД), наявність якої визначає лікар-невропатолог. Сьогодні на батьківські збори ми запросили лікаря-психоневролога Козіну Ларису Іванівну, яка розповість вам про проблеми гіперактивних дітей, причини виникнення, а також можливі шляхи подолання даної проблеми за допомогою медицини.

Психолог: Що ж таке гіперактивність, і як ми, дорослі, повинні скоригувати свою поведінку, щоб допомогти гіперактивній дитині?

Під гіперактивністю прийняти розуміти надто неспокійну фізичну і розумову активність у дітей, коли збудження переважає над гальмуванням. Ознаки гіперактивності проявляються у дитини вже в ранньому віці. Надалі його емоційна нестійкість часто призводять до конфліктів у сім'ї і дитячому саду.

Дуже багато жваві, спритні діти, на яких дорослі поспішають навісити ярлик гіперактивності, цілком керовані. Хоча і вимагають певного підходу. Як же відрізнити просто активного дитини від гіперактивного? І некерованого - від свавільного?

Коротко я б відповіла так: гіперактивний дитина щиро хотів би стриматися, але не може. У його поведінці немає зловмисності. Він дійсно не володіє. Нею володіють. Володіють суперечливі бажання, неусвідомлені потяги, хаос, тривога, страх, агресія. Він подібний до тріски, яку тягне кудись бурхливим потоком пристрастей. Тобто при всій своїй зовнішній активності внутрішньо він абсолютно пасивний. Куди його понесе - туди він і понесеться.

Звичайно, кожна дитина може ввійти в раж і на якийсь час стати некерованим, але для гіперактивного дитини це не рідкісні епізоди, а звичний стан.

Свавільні діти цілком можуть стримуватися, але не вважають це за потрібне. При незнайомих людях вони зазвичай ведуть себе набагато спокійніше, ніж з домашніми. Діставши рішучу відсіч, строптивцы швидко «входять в розум».

Гіперактивні діти, навпаки, на людях поводяться гірше, ніж удома, оскільки контакти з чужими діють на них растормаживающее. На відміну від легковажних дітей, майстерно вміють маніпулювати рідними, некерований дитина не переслідує мети повыкаблучиваться і добитися-таки свого. Строптивец НЕ ВІРИТЬ у те, що його погану поведінку може спричинити за собою якісь неприємні наслідки. Гіперактивний дитина цього НЕ РОЗУМІЄ. Він часто робить якісь небезпечні вчинки, але робить це через свою нездатність прогнозувати, що буде далі, а не тому що шукає пригод або хоче полоскотати комусь нерви.

Дуже чітко виявляється різниця між дійсно некерованими і свавільними дітьми на психокоррекционных заняттях. Свавільний дитина не бажає показувати себе з поганої сторони (скажімо, відмовляється розіграти сценку, як у нього зіпсувався настрій, оскільки тоді доведеться продемонструвати свої примхи). Він прекрасно розуміє, що чинить недобре, і йому соромно. У кращому випадку можна умовити його розіграти таку історію не про себе, а про якогось іншого хлопчика або дівчинку. Або про звіра.

Гіперактивний дитина не дасть від'ємної реакції на таоке завдання, а з задоволенням зайде за ширму. Через хвилину він, правда, може вибігти звідти, але не з почуття сорому. Просто його понесло далі. У такої дитини знижена самокритика. Складається враження, що він не віддає собі звіту в своїх вчинках, не може зупинитися, швидко втрачає сюжетну нитку.

Рухова розгальмування поєднується у гіперактивного дитини зі зниженим увагою. Воно хаотично переключається з одного предмета на інший, які випадково опиняються в полі його зору. Він хапається за те, за це нічого не доводити до кінця. Часто відповідає невпопад, не вдумуючись в сенс питань. У групі постійно вискакує вперед, а вийшовши виступати, не знає, що говорити. Не слухає звернену до нього мову. Веде себе так, ніби поруч нікого немає. З дітьми грати не вміє, пристає до них, мало що починає битися. Маючи досить хороші інтелектуальні здібності, гіперактивні діти відрізняються недостатністю мовного розвитку і тонкої моторики, зниженим інтересом до придбання інтелектуальних навичок, малювання, у них відсутній інтерес до занять, які вимагають уваги, системи. Зверніть увагу на виставку дитячих малюнків, малюнки гіперактивних дітей відрізняються своєю незавершеністю, швидкої штрихуванням ліній, уривчастими лініями.

Шльопанці, окрики діють на нього ненадовго (якщо діють взагалі). І не дивно, адже, повторюю, такий дитина справді не може стримуватися. Кричати на нього - все одно, що намагатися зупинити криком розбурхану стихію.

Коли в сім'ї народжується хвора дитина, а гіперактивність - це захворювання, рідні зазвичай задаються питанням «В кого він такий?» А за ним явно або приховано проглядається питання: « Хто винен?» Так у чому причина виникнення синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю?

Слово надається Ларисі Іванівні (виступ психоневролога).

Психолог: Гіперактивній дитині необхідна своєчасна допомога, інакше в подальшому може сформуватися асоціальна або навіть психопатична особистість.

Допомога гіперактивній дитині - це дуже складний процес і багато підводних каменів зустрінеться на шляху до повного одужання.

Як же поводитися з гіперактивною дитиною?

Оскільки в душі дитини панує хаос, треба максимально упорядкувати його життя і внутрішній світ. Пам'ятайте, чим лютіше вирує стихія - тим міцніше повинні бути берега. Інакше відбудеться повінь.

Гіперактивним дітям, більше, ніж усім іншим, необхідно дотримувати строгий режим дня. Так, вони, звичайно, спробують його порушити, але якщо ви будете неухильно проявляти твердість, звикнуть. У той же час, природно, треба робити поправку на те, що у гіперактивного дитини, як у автомобіля зі слабкими гальмами, гальмівний шлях довше звичайного. Тому якщо, припустимо, йому пора закінчувати гру, не вимагайте, щоб він зробив це негайно, а попередьте заздалегідь, що час спливає. Взагалі таких дітей доводиться просити по кілька разів. Це їх особливість, і з нею треба рахуватися.

Сувора дисципліна вимагається і від батьків. Однак для них вона виражається насамперед у тому, що вони повинні звикнути говорити розмірено і заспокійливо, без роздратування. Важко? Але дитині виконувати ваші вимоги ще важче.

Збудливому дитині слід особливо ретельно дозувати враження. Надлишок приємних, яскравих вражень для нього теж шкідливий. Але зовсім позбавляти його розваг і походів в цікаві місця не варто. Однак, якщо ви бачите, що він починає дуже збуджуватись, краще піти. Нічого, що ви не догляньте спектакль або циркова вистава. Тільки не подавайте цей відхід як покарання. Краще сказати: «Ти втомився, ходімо, тобі треба відпочити». Нехай у дитини зберігаються приємні спогади від його появи на людях. А то він почне боятися робити промахи і від цього буде поводитися ще гірше.

Надзвичайно важливо навчитися ловити момент, коли він починає дуже збуджуватись, але ще не дуже збудився остаточно.

Це вимагає від матері загостреної уваги, але його цілком можна натренувати. Навчилися ж ви колись визначати за плачу немовляти, чого він хоче. А з боку це здавалося зовсім незбагненною наукою. Піймавши момент перезбудження, постарайтеся відволікти дитину, посадіть його до себе на коліна і, похитуючи, як маленького, пошепчите йому в такт, що-небудь заспокійливу, розслаблюючу.

Повторення слів створює ритм зачаровує, а тілесний контакт з дорослим, особливо з матір'ю, чудово розслабляє.

Дітей від 4-5 років в хвилини збудження корисно залучати в діалог (на якусь сторонню, цікаву тему). Задавайте прості питання, які не потребують детальних відповідей. Перезбуджена дитина погано розуміє, він весь у владі вируючого хаосу. Щоб включитися в діалог, йому доведеться волею-неволею обдумувати свої відповіді і вириватися з-під влади емоцій. З будь-якими дітьми важливо існувати в режимі діалогу, а з гіперактивними - особливо. Між тим саме з ними дорослі, як правило, висловлюються або за допомогою команд («прибери», «зроби», «не чіпай»), або вибухають довгими, емоційними монологами, які здебільшого виявляються монологами в порожнечу.

Всі діти охоче навчаються чого-небудь, якщо їм цікаво. Це банальна істина. Але чомусь у багатьох батьків «важких» дітей вона викликає обурення. Їм хочеться, щоб діти вчилися «просто так». Гіперактивного дитини ОБОВ'ЯЗКОВО потрібно зацікавлювати. Інакше нічого не вийде. Це даність, яку доведеться прийняти, навіть якщо вам глибоко противно. Причому інтерес у нього нестійкий, летючий. В силу своїх особливостей він не може довго утримувати увагу на одному і тому ж. Тому, навчаючи його чогось, необхідно чергувати види діяльності, часто привносити в процес щось новеньке, підкріплювати інтерес дитини самими різними способами.

Не смикайте дитини кожну хвилину. Він просто відключиться і не буде вас чути. Звичайно, він повинен знати слово «не можна», але, як і з усіма дітьми, треба намагатися, щоб вони на власному досвіді переконувалися в летальні наслідки своїх вчинків. Безумовно, з гіперактивними дітьми у цьому сенсі слід бути більш обачними. Але все одно, якщо у дитини немає реального досвіду розплати за непослух, він перестає вірити попередженням дорослих.

Класичний приклад: малюк наполегливо тягнеться до чайника. Можна тріпати собі нерви, сто разів повторювати «не можна» і ризикуючи тим, що для нього це перетворитися в забавну гру. А можна дати йому помацати гарячий чайник. Не розпечений, але гарячий. Тоді малюк не обпече руку до пухирів, але відчує біль. Більшість дітей засвоює цей урок з першого разу. Гіперактивній дитині одного разу, швидше за все, буде недостатньо, однак це не означає, що «до нього нічого не доходить». Доходить. Правда, не так швидко, як до інших. Повинні ж вони хоч щось робити повільніше інших!

Ніколи не опускайте рук. Любіть вашу дитину, допоможіть йому бути успішним, подолати будь-які труднощі. Пам'ятайте, що «норовливі діти схожі на троянди - їм потрібен особливий догляд. І іноді поранишься про шипи, щоб побачити їхню красу».



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.