Свіжі публікації




Батьківські збори: «Роль гри в організації поведінки дитини».

(підготовча група).

Більшість батьків відчувають труднощі при організації поведінки дитини. Часто саме в цих ситуаціях інтереси дітей і дорослих різко розходяться.

Від того, як дитина харчується, яким повітрям дихає, залежить не тільки його здоров'я, фізичний розвиток, але відомо, що «в здоровому тілі-здоровий дух». А ось сам дитина не завжди вважає це головним. Більше того, їжа, одягання - це часто найважчі і навіть неприємні «справи» в його житті.

Зміст «нелюбимих» дітьми справ дуже різні. Але всі вони розпадаються на 2 розряду «неприємні» і «нудні» справи.

Позбавити від них дитини дорослий ніяк не може. Не можна позбавити, але залучити іноді на допомогу гру - можна. Використовуючи гру для організації поведінки дитини, звичайно, треба враховувати його вік і характер його діяльності.

Для молодшого дошкільника всі неприємні процедури (капати в ніс краплі, є суп тощо) можна супроводжувати грою (особливо якщо дитина нездужає, у нього поганий апетит тощо)

Вова не любить коли його намилюють милом у ванні; щоб його відвернути, нехай у ванні разом з ним «миються» і його тваринки.

Час вкладатися спати - нехай дитина спочатку укладе своїх ляльок і звірів. Але ще краще, якщо малюк буде знати, що коли він вмиється, і буде лежати в ліжку, мама розповість йому на ніч казку. У дитини поганий апетит - посадіть поруч за стіл ляльку чи ведмедика:

- Дивися, Мишко, як Сергійко сьогодні добре їсть....

Це все справи «неприємні». Але є і просто важкі і нудні справи. Для дошкільника-це насамперед те, що відноситься до самообслуговування. Раніше мама шнурувала черевики, застібала ґудзики, а тепер доводиться робити це самому. Спочатку це не так - то просто. Поки ще дитина опановує навички самообслуговування, корисно вводити його дії в ігровий контекст. Нехай ґудзики на його пальто стануть «живими»:

- Дивись, кожна пуговка повинна потрапити в свій будиночок...

Якщо дитина довго одягається на прогулянку, то простіше почати так, щоб не сердитися: «Одягаємося на прогулянку. Я рахую до п'яти. Хто одягнеться раніше-ти чи я?

Прибирання іграшок доставляє багато клопоту батькам. Долучати до цього дитину до чотирьох років можна знову таки за допомогою гри:

- Машини у тебе весь вантаж перевезли? Ще трохи? Ну, ось тепер уже все, що їм пора в гараж. Тут на полиці у них гараж. Поїхали в гараж!

- Я сьогодні не стану з тобою грати, - каже бабуся п'ятирічної Ані. - Вчора грали ми з тобою разом, а іграшки прибирала я одна. Я так більше не хочу. Грай одна. Якщо потім у тебе в кімнаті порядок, то завтра я з тобою пограю. Або:

- Можна в школу або дитячий сад...Як хочеш.

- Краще в школу.

Альоша бере ранець, який йому подарували до дня народження, вкладає в нього зошит, буквар. Ось вже сидять і ляльки-учні. Сюжет гри у «школу» може включати уроки математики. Малювання і т. д.

Можна використовувати й інші теми дитячих ігор: «дитячий сад», «дочки-матері», «магазин» і т.п.

- Скільки у вас в групі дітей? У нас тільки п'ять ложок, скільки не вистачає?

- На дереві сиділо 5 пташок, прилетіло ще 5. Скільки пташок стало?

Старший дошкільник, так і молодший школяр ще багато часу проводити за грою, але вони при цьому повинні чітко розрізняти гру і обов'язкові справи - праця, навчання, для успішного виконання яких потрібні вольові зусилля, «подолання себе», своїх безпосередніх бажань.

Як організувати дітей, щоб вони могли придивитися один до одного, щоб не кому не було нудно?

Дорослий повинен виступити ініціатором спільної дитячої гри. (Якщо дозволяють умови, то краще пограти з дитиною в окремій кімнаті).

Почати можна з простих ігор з правилами, в яких дорослий бере на себе роль ведучого, а діти виконують запропоновані їм ігрові дії. Це ігри типу: «Роби, як я», «Спіймай м'яч і кидай назад», «скажи навпаки» (холодно - гаряче, швидко - повільно і т.д.)

Хорошу службу може послужити сюжетна гра в театр; де охочі можуть бути «артистами», а глядачами будуть ляльки та інші діти. Дорослий організує цю гру, беручи на себе спочатку роль «білетера» (розсаджує глядачів, запрошує їх на подання), а потім - роль «конферансьє».

Якщо такий «концерт» вийшов цікавим, на нього можна запросити і дорослих «глядачів» - діти з задоволенням повторюють для них свої виступи ( до того ж кожній мамі приємно побачити самій, та й показати іншим, як добре її дитина читає вірші, співає пісні, танцює).

Не виключено, що спочатку діти будуть трохи соромитися, тоді дорослий може сам почати «подання», розігравши невелику сценку, казку з допомогою ляльок бібабо. При виборі гри дорослим треба враховувати інтереси і вік дітей.

Таким чином, вміле використання дорослим такої привабливої для дитини діяльності, як гра, сприятиме первинному прилученню дитини до трудових та навчальних занять, додасть їм інтерес, заповнить святковий дозвілля дітей.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.