Свіжі публікації




Консультація для батьків

«Розвиток мовлення дітей 4 - 5 років. Використання прийому моделювання у розвитку зв'язного мовлення дітей»

Мова - одна з найважливіших ліній розвитку дитини. Завдяки рідній мові дитина входить у наш світ, отримує широкі можливості спілкування з іншими людьми. Мова допомагає зрозуміти один одного, формувати погляди і переконання, а також відіграє величезну роль в пізнанні світу, в якому ми живемо.

Мова дана природою від народження, а ми - дорослі докладаємо чимало зусиль, щоб вона була розвинена своєчасно і правильно.

Які ж особливості мовлення дітей п'ятого року життя:

1. Обсяг і характеристика словника.

2. Стан граматичного ладу.

3. Стан звукової культури мовлення.

4. Особливості зв'язного мовлення.

Розглянемо коротко кожен розділ.

1. Словник

Основна наша з вами, батьками, завдання - розширювати і активізувати словник, розвивати якісний зростання (ознаки і властивості).

Здійснюємо добір дій до предмета: метелик літає, повзе змія, хлопчик біжить за дівчинкою і т.д.

Вчимо підбирати ознаки: Який? Яка? Яке?

«Що це?» - «Шапка», «Шапка яка?» - «Красна, тепла, в'язана, хутрова, дитяча, красива і т.п.». Домагаємося і заохочуємо, якщо дитина підбирає кілька прикметників до одного слова.

У цьому віці особливу увагу приділяємо словами - антонимам (з протилежним значенням). Протягом дня проводимо дидактичну гру «Навпаки». (Знайомство з Незнайкой, який все говорить навпаки. «Подивися на вулиці сніг білий». А він у відповідь: «Ні, сніг чорний» тощо)

У розвиваючому середовищі набори картинок: чистий - брудний, сухий - мокрий, товстий - тонкий і т.п. Я показую картинку, дитина знаходить і називає з протилежним значенням.

Вивчаємо слова - узагальнення за темами: «Одяг», «Взуття», «Овочі», «Фрукти», «Меблі», «Тварини». Закріплюємо та поглиблюємо знання про дитинчат тварин: лисиця з лисенятами, свиня з поросятами, собака з цуценятами і т.д.

Велике значення приділяємо знайомства з професіями. Робота починається зі знайомства з родиною: «Твоя мама (тато) працює? Ким?

Увагу дітей привертають багатозначні слова: ручка - рука дитини, у двері, у предметів; новий рік, костюм, будинок, день і т.п.

2. Формування граматичного ладу мови.

Що ж це таке?

- Вправляти дітей у вживанні імен іменників у множині. «Я тобі кажу про один предмет, а ти скажи про багато предметів. У Каті - відро, у Саші відро. Що є у Каті і у Сашка? (Відра)».

Ці вправи викликають труднощів у дітей, тому змінюються не тільки закінчення (олівець - олівці), але й саме слово (вухо - вуха).

-Вчимо утворювати форму родового відмінка множини іменників (чого немає?; з прийменником без). Наприклад: Біля будинку немає дерев. В акваріумі багато рибок. На столі коробка без олівців.

-Вправляти в узгодженні прикметників з іменниками (у роді , числі). «У нас все синє-небо, сукні; стрічка (синя); олівець (синій); квіти (сині)».

-Узгодження числівників з іменниками. «Порахуй, скільки предметів: картинки із зображенням від 1 до 5 (рушник, блюдце, плаття, яйце)».

Наприклад, дидактична гра «Півень».

«Про що можна сказати у півня одна? (голова, борідка). А про що у півня можна сказати два? (два крила, два ока). Про що можна сказати? (один хвіст, один дзьоб). А чого у півня багато? (пір'я)».

-Вчимо користуватися дієсловами в наказовому способі. Навчаємо спряжению дієслова (хотіти). «Я хочу подивитися книгу. Сергій хоче подивитися книгу. Діти хочуть подивитися книгу».

«Катя, принеси, будь ласка, ляльку». Момент виховання при використанні дієслів у наказовому способі - не забуваємо чарівні слова (будь ласка, спасибі).

-Вправляти у вживанні присвійного займенника (мій). Запропонувати дітям придумати предмети, про які можна сказати : мій, моя, моє, мої, мій стілець, моя книга, моє вікно, мої іграшки.

-Вчимо правильно вживати прийменники (на, у, за, з, з, під, до, над, між, перед).

Дидактична гра «Знайди, де сховався зайчик?»

-Вправляти в утворенні іменників за допомогою зменшувально-пестливих та інших суфіксів. Пропонуємо дитині назвати ласкаво всіх членів родини: брат - братик, сестра - сестричка.

-Вчимо утворювати дієслова за допомогою приставок, показуючи картинки, де виконуються дії. (Лисичка прибігла, втекла, перебігла, вибігла)

-Вправляти в утворенні прикметників від іменників. (Сумка зі шкіри - шкіряна; варення з полуниці - полуничне).

-Вчимо складати з слів словосполучення і речення. (Показ картинок: «Що робить мама?» Пропонуємо скласти речення зі словом «миє». «Мама миє посуд. Що ще миє мама?»

3. Третій компонент усного мовлення - розвиток і вдосконалення звукової культури мовлення. Перед нами, дорослими, стоїть завдання розвивати фонематичний слух. Ми вчимо визначати звук у слові, коли він виділяється голосом (з-з-сова) і не виділяється (Скажіть, чи є в цьому слові звук (н) - нога?); здійснювати вибір з двох предметів із заданим звуком.

Протягом дня я проводжу артикуляційну гімнастику (вправи розроблені і поміщені у картотеку), спеціальні вправи на розвиток мовного дихання (ігри на піддування і промовляння фраз, що складаються з 3-5 слів на одному видиху (вдих - видих зі словом «мяу-мяу-мяу»).

4. Четвертий розділ - зв'язкова мова. Розвиток зв'язного мовлення відіграє провідну роль і займає центральне місце по роботі з розвитку мовлення в нашій групі. Тільки володіння різноманітними навичками зв'язного мовлення дозволяє дитині здійснювати повноцінне спілкування з однолітками і дорослими, поділитися враженнями та отримати необхідну інформацію.

На початку року , провівши діагностику, я виявила такі недоліки:

-короткі зв'язні висловлювання;

-відрізняються непослідовністю, навіть якщо зміст знайоме дитині;

-фрагменти висловлювань логічно не пов'язані між собою.

Проаналізувавши, зробила висновок, що знання дітей достатні, згідно з віком, але оформити їх у зв'язні мовленнєві висловлювання дитина не може.

Для себе я поставила наступні завдання:

-розвивати зв'язне мовлення дітей;

-навчити фантазувати, придумувати і переповідати казки і розповіді;

-познайомити з простими прийомами запам'ятовування;

-розвивати логічне мислення;

-вміти формулювати свою думку;

-вміти розуміти мова оточуючих.

Проаналізувавши програму, вивчивши додаткову літературу, прийшла до висновку, що одним із способів планування зв'язкового висловлювання може служити прийом наочного моделювання, який можна використовувати в роботі над усіма видами зв'язного монологічного висловлювання (переказ; складання розповідей по картині, описовий розповідь, творчий розповідь).

У ході використання прийому я знайомлю дітей з графічним способом надання інформації - моделлю. Це можуть бути геометричні фігури, силуети, контури. Спочатку я використовую геометричні фігури, формою і кольором нагадують заміщення предмет (зелений кружечок - жаба, білий - зайчик, квадрат - будиночок тощо).

Потім діти вибирають заступники, без урахування зовнішніх ознак об'єкта. Я вчу їх орієнтуватися на якісні характеристики (добрий, боягузливий, сильний тощо). Тут в якості моделі може бути представлена смужка різнокольорових кіл, інших геометричних фігур.

Розглянемо прийом моделювання на переказі. У цьому виді треба виділити основні частини почутого тексту, пов'язати їх між собою, а потім у відповідності зі схемою скласти розповідь. Починаю роботу з простих знайомих казок типу «Колобок», «Теремок». Щоб навчити дітей послідовно викладати сюжет, використовую наочні моделі. Я розповідаю казку, а діти виставляють символи - заступники героїв казки. Я домагаюся, щоб дитина викладав символ, відповідний епізоду, який звучить в даний момент. Спочатку символами служать картинки або силуети, а потім замінюються геометричними фігурами.

Надалі я планую вчити наших дітей складання оповідань по сюжетної картині, опису предметів і складання творчої розповіді, казки.

Проводячи такі заняття, я прийшла до висновку, що у дітей підвищився інтерес до даного виду діяльності, тому що діти вчаться планувати свою промову.

У розвиваючому середовищі представлені схеми для переказу казок «Ріпка», «Теремок», «Колобок»; для описових розповідей про тварин, пори року, що відповідає програмі та віком дошкільнят.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.