Свіжі публікації




Заняття по дослідно-експериментальної діяльності в підготовчій групі

«Цариця - водиця»

Форма навчання: нетрадиційне заняття з дослідницької діяльності дітей.
Мета: Удосконалювати уявлення дітей про рідкому стані води.

Програмне зміст:

- Сприяти накопиченню у дітей конкретних уявлень про властивості, формах і видах води;

- Розвивати мовлення, мислення, допитливість;

- Виховувати екологічну культуру;

- Розвивати вміння робити висновки, умовиводи;

- Виховувати акуратність при роботі.

Обладнання: прозорі пластикові стаканчики, ємкості різної форми, борошно, сіль, цукор, аскорбінова кислота, молоко, картинка, фарби, пензлик, вата, носовичок, воронка, рослинне масло, піпетка, трав'яний настій, олія м'яти, серветки, аудіозапис «Вода», коктейльні трубочки, глечик з водою.

Методи і прийоми:

Організаційний момент

Художнє слово

Уточнення, опитування, ігрові прийоми

Алгоритми для складання моделі етапів діяльності

Досліди і експерименти, як метод підвищення пізнавальної активності.

Організація дітей: діти вільно розташовуються навколо столу для дослідів і дослідження.

 

Хід заняття

I частина: Ввідна

Звучить запис дзюрчання струмочка. Вихователь читає вірш

Ви чули про воду?
Кажуть, вона скрізь!
В калюжі, в морі, в океані
І у водопровідному крані,
Як бурулька, замерзає,
В ліс туманом заповзає,
На плиті у нас кипить,
Пором чайника шипіт.
Без неї нам не вмитися,
Не наїстися, не напитися!
Смію я вам доповісти:
Без неї нам не прожити.

Н. Рижова

Вихователь: Хлопці, для чого потрібна вода, кому потрібна вода? (відповіді дітей). А хочете більше дізнатися про воду? (відповіді дітей). Тоді проходьте ось до цього столу, де нас чекають різні предмети для дослідження води.

 

II частина: Досліди

Якої форми вода? На столі лежить кубик і кулька. Вихователь запитує, якої форми ці предмети (відповіді дітей). А має форму вода? Для цього візьмемо вузьку баночку і наповнимо її водою. Перельем цю воду в широку баночку. Форма, яку приймає вода, весь час змінюється.

Висновок: вода не має форми і приймає форму судини, в якій знаходиться. Вода - рідина. Згадайте калюжі після дощу. На дорозі вони розтікаються, в ямках збираються, а в землю вбираються їх не видно, тільки земля волога. І так вода не має форми. Вихователь показує дітям алгоритм, який символізує, що у води немає форми, і вивішує на магнітну дошку.

Якого кольору вода? Візьмемо дві склянки з водою, а інший з молоком. Візьмемо картинку і поставимо її за склянкою з водою. Нам видно картинку? (відповіді дітей) А тепер поставимо картинку за склянкою з молоком. Що ми знайшли? Висновок: через воду малюнок видно, а через молоко - не видно. Значить вода прозора рідина. Прозору воду можна зробити непрозорою. Для цього намочимо пензлик і окунем її у фарбу. Додаємо фарбу потроху, спостерігаючи, як змінюється прозорість води. Дивимося через неї на картинку. Малюнок не видно. Отож, робимо висновок, що вода прозора рідина, використовуючи при цьому алгоритм, що символізує це властивість води. І вивішуємо його на дошку.

Вода - розчинник. А чи є у води смак? Діти пробують воду і висловлюють свою думку. Потім запропонувати одній дитині розмішати у воді цукор, іншому - сіль, третій - аскорбінову кислоту. Після розчинення речовин, запропонувати спробувати знову воду на смак. Що змінилося? У води з'явився смак. Вода стала солодка, солона, кисла. Висновок: свого смаку у води немає. А що сталося з речовинами, які ми поклали у воду? (відповіді дітей) А тепер давайте спробуємо розчинити у воді борошно і олію. Двоє дітей виконують це завдання.

Фізкультхвилинка: «До річки швидкої»
До річки швидкої ми спустилися,
(крокуємо на місці)

Нахилилися і вмилися.
(нахили вперед, руки на поясі)

Раз, два, три, чотири,
(ляскаємо в долоні)

Ось як славно освіжилися.
(струшуємо руками)

Робити так руками потрібно:

Разом - раз, це брас.
(круги двома руками вперед)

Одного, іншого - це кроль.
(кола руками вперед по черзі)

Всі, як один, пливемо як дельфін.
(стрибки на місці)

Вийшли на крутий берег
(крокуємо на місці)

І вирушили додому.

Вихователь пропонує дітям повернутися до столу для продовження досліджень води. Звертає увагу дітей на склянку, де розчиняли борошно. Що ж ми бачимо? (відповіді дітей) Борошно не розчинилася повністю, а осад опустився на дно склянки. Також не розчиняється масло, воно плаває на поверхні. Висновок: не всі речовини можуть розчинятися у воді. Запропонувати дітям визначити, чи є у води запах. (Відповіді дітей)

Потім запропонувати розмішати у воді трав'яний настій і м'ятні краплі. І знову запропонувати понюхати воду. У води з'явився запах. Розчиняючись у воді різні речовини, що змінюють біля води: колір, смак, запах. Знову використовуємо алгоритми символізують, що у води немає смаку і запаху, вивішуючи їх на дошку.

 

Фільтрування води. Хлопці, давайте згадаємо казку «Сестриця Альонушка і братець Іванушка». Що сталося з Іванушкою? (Відповіді дітей) Чому не можна було пити цю воду? Правильно тому, що вона брудна. Але буває така ситуація, що чистої води поруч немає, але життєво важливо треба ковтнути хоч би ковточок води. Існують різні способи очищення води. З найпростішими способами, які вам у житті можуть стати в нагоді, ми зараз познайомимося. Для цього візьмемо: воронку, носовичок, вату і ємності для води. Разом з дітьми з'ясовуємо, як зробити очисні пристрої - фільтри. І так, якби Оленка з Іванушкою знали, що воду можна очистити, пропустивши її через хустку, то біди можна було уникнути.

Вихователь пропонує дітям мовну гру

«Вода - це...»

Завдання: Розвивати мислення дошкільнят, активізувати їх досвід, знання, вчити розглядати один і той же об'єкт з різних точок зору.
Хід гри: Ведучий пропонує дітям визначити, яку роль відіграє вода в житті тварин, рослин, людей та ін.
Наведемо приклад: «Для рослин вода - це...»

«Для людей вода - це...» варіанти відповідей.

 

Підсумок заняття:

За допомогою алгоритмів відтворюємо інформацію про послідовності досвідчених процесів в дослідженні форми, властивостей і видів води.

Фокуси з водою:

У склянку з водою опускаємо голку. Як можна дістати голку не замочивши при цьому руки? (З допомогою магніту.)

У склянці з водою плаває невеликий предмет. Як його можна дістати, не замочивши рук? Опускати в склянку з водою дрібні камінці до тих пір, поки вода не поллється через край, і предмет сам впаде на стіл. Тоді його просто можна взяти зі столу.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.