Свіжі публікації




Конспект комплексного заняття з елементами експериментування в підготовчій групі на тему:
«Вітер, вітер, ти могутній...»

 

Мета: Закріпити знання дітей про вітер, причини його виникнення, ролі у житті людини.

Попередня робота :

- Виготовлення невеликих корабликів з вітрилами (використовувати папір, природний і непридатний матеріал);

- На прогулянках звертати увагу дітей на те чому гойдаються дерева, шелестить листя, піднімається в повітрі пил і т. д. (хід прогулянки дивіться нижче).

Читання: уривок з казки А. Волкова «Чарівник Смарагдового міста», О.с.пушкін «Казки про царя Салтана...», уривки з казки Астрід Ліндгрен «Малюк і Карлсон, який живе на даху».

Обладнання і матеріали: вентилятор, візок іграшкова, паперові смужки, повітряні кульки.

 

Хід заняття

I. Діти сидять у колі . Привітання, традиційні питання, побажання гарного настрою.

Влітає Карлсон:

- Привіт, хлопці! (сідає до дітей на килим).

- Я вам приніс кулька (простягає дітям не зав'язаний кулька, відпускає його, кулька летить). Ну да ладно, нехай летить.

- Я чув, ви сьогодні про вітрі будете говорити. Вітер - мій найкращий друг, я тільки що з ним розлучився. Ледве долетів до вас, він мені прямо в обличчя дув. А як ви думаєте, я вітер вмію робити? (відповіді дітей.)

- Правильно. На спині у мене є чудова штука... пропелер називається. Моторчик є, я моторчик включаю, пропелер крутиться, повітря рухається, вітер дме.

- А це що? (Підходить до вентилятора.) Може це пропелер вашої виховательки? Напевно, вона від вас відлітає відпочити на дах, коли ви погано себе ведете?

Давайте подивимося, як він працює.

 

Експеримент 1.

Включає вентилятор.

- Підставте свої смужки, що відбувається? Чому смужки рухаються? (вітер) - А якщо вимкнути? (припущення дітей). Давайте перевіримо.

Вимикає вентилятор.

Чому смужки перестали рухатися? (вітру немає.)

- Звідки ж раптом у нас тут з'явився вітер? (вентилятор крутиться, повітря рухається, виходить вітер.) А як ще можна вітер зробити? (подути, помахати віялом, руками, хусточками тощо)

Давайте зіграємо в гру:

Коли я кажу: «Повітря рухайся, вітер приходь», ви дружно робите вітер, коли кажу: «Повітря стій, вітер йди!», всі завмирають. А вийшов у вас вітер, я буду перевіряти ось цим предметом - флюгер називається, у мене такий на даху є. Може хто-небудь знає, для чого він потрібен? (відповіді.) Коли дме вітер, він повертається, і показує, звідки вітер дме. Якщо вітру немає, флюгер не рухається, і я спокійно можу долетіти туди, куди мені потрібно.

Проводиться гра «Вітер приходь і йди»

А це що за чудова машина у вас? А вона вміє рухатися?

- А що буде, якщо на цю машину поставити вентилятор? (відповіді і припущення дітей.)

 

Експеримент 2.

Вентилятор крутиться, штовхає повітря, але й повітря в боргу не залишається, він в свою чергу штовхає вентилятор і машину вперед. Так само працює і пропелер у літака. Так само рухався і кулька, який я вам приніс.

Вихователь: Послухай, Карлсон, у нас сьогодні працює багато центрів активності, де діти зможуть більше дізнатися про твого найкращого друга - вітрі, залишайся з нами і допоможи, якщо зможеш.

 

II. Робота дітей в центрах активності

Центр математики (обладнання):

- математичні картки по темі вітер, море, кораблі (з'єднати з цифр, за точкам, зафарбувати та отримати зображення).

Ігри: «Колумбово яйце», «Танграмм», схеми

Центр грамоти (обладнання):

- слова (вітер, буря, вентилятор, флюгер, повітря, повітряна куля та ін);

- пластмасові літери, магнітні;

- газети (для вирізання букв), ножиці, клей, ½ аркуша А4.

Ігри: «Четвертий зайвий зі словами».

Центр мистецтва (обладнання):

- схеми виготовлення вертушок, віяла, корабликів;

- кольоровий папір, білий папір, картон, клей, природний матеріал, фарби, пензлика та ін.

Центр експериментування (обладнання):

- порожні пляшки, трубочки, вата, пір'я, вода, аркуші А4, прості олівці (для замальовки дослідів).

Центр води і піску (обладнання):

- три тазу з водою, фарби за кольором морів, кораблики з різних матеріалів (можна використовувати вже зроблені, або використовувати викидний матеріал).

Центр кулінарії (устаткування, продукти)

- ніж, дошки, фартухи;

- булка, масло, сир, помідор, варені яйця;

«Рецепт виготовлення бутербродів «їстівні кораблики».

Центр будівництва:

- схеми будівель будинків, кораблів, великий будівничий, флюгер.

Центр книги (обладнання):

- «Малюк і Карлсон, який живе на даху» Астрід Ліндгрен - читання уривків:

- ілюстрації до казок по темі.

Центр настільних ігор (обладнання):

- пазли, мозаїки, розрізні картинки по темі.

 

III. Підведення підсумків (друге коло)

Діти розповідають Карлсона, що робили в центрах, показують свої роботи, розповідають про проведених дослідах, як вони робили моря. І розповідають, як без флюгера можна побачити - чи є вітер на вулиці чи ні.

Карлсон: «От здорово ви мені все розповіли, а у мене для вас подаруночки (дарує всім дітям повітряні кульки).

Під час роботи в центрах можна використовувати музику для фону.

 

Хід прогулянки

(попередня робота)

- Діти, зараз я загадую вам загадку про одне невидимці, а ви намагаєтеся відгадати:

«Я берізку качну,

Я тебе подтолкну,

Налечу, засвищу,

Навіть шапку утащу.

А мене не бачити.

Хто я? Можете відгадати?»

- Правильно, вітер.

- Діти, а що вітер вміє робити? (відповіді дітей.) Правильно! Вітер може шуміти, гудіти, свистіти, качатидерева, шелестітилистям, завивати, забратишапку, налетіти, освіжити, запаморочити, підніматипил, пісок, кружлятисніжинки, гнатихвилі. Так, діти, вітер багато чого вміє робити.

- Чи може нашкодити людині (відповіді дітей). Іноді руйнує будинки, ламає дерева в саду, зриває з голови шапку, кидає пил або сніг в очі і навіть перевертає машини.

- А як вітер допомагає нам? (відповіді дітей.) Надуває вітрила, крутить крила вітряків, переносить насіння дерев і квітів, з них виростають нові квіти і дерева.

- Ось який він різний, цей вітер. Може бути добрим чарівником і злим чаклуном:

Вітер по морю гуляє

І кораблик підганяє.

Він біжить собі у хвилях

На роздутих вітрилах.

Вітер, вітер! Ти могутній!

Ти ганяєш зграї хмар,

Ти волнуешь синє море,

Усюди веешь на просторі,

Не боїшся нікого! ( Пушкін А..)

- А тепер давайте разом подумаємо, яким буває вітер (обговорюємо разом з дітьми) - сильний, слабкий, приємний, лагідний, тихий, колючий, прохолодний, теплий, свіжий, ніжний, неприємний, швидкий, жаркий, непомітний.

Прислухайтеся! Почули його, так? Подивіться вгору, ось він на верхівках дерев. Підніміться на носки, подивіться, як від вітру зашелестіли листя. Побачили його? Ще раз підніміться на носки, руки вгору, почекайте. Відчули руками вітер, так? Продовжуємо розмовляти з вітром. Піднімаємо руки вгору, долоні всередину тримаємо вітерець всередині долоньки і прикладаємо руки до щік. Повертаємо голову вправо, вліво. Відчуваєте, як вітер гладить ваші щічки? Махаємо руками вправо, вліво, вперед, назад. Прислухайтесь, як вітер розмовляє з кожним з вас. Махи ногами вперед, назад, в сторону. Чуєте, як вітер пробіг по ногах. Сильніше змахуємо - і вітер побіг швидше. Сядемо, і знову вітер з нами присідає. Щось він нам нашіптує. Прислухайтеся! Він нам приніс красиву коробочку, хоче з нами погратися (з красивою коробочки дістаємо колечка з тонкою смужкою тканини). Запрошує вітер побігати з кільцями - повільно, швидко.

- Діти давайте тепер ми запропонуємо вітерцю пограти з нами. П\і «Пілоти». Ось хто постійно розмовляє з вітром - пілоти, які водять літаки.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.