Свіжі публікації




Конспект заняття з розвитку мовлення в старшій групі «Золота осінь»

Цілі: уточнення, розширення та активізація словника по темі «Осінь»

Корекційно-освітні завдання.

1. Уточнювати і розширювати і активізувати словник з теми «Осінь»

2. Удосконалювати граматичний лад мовлення (утворювати іменники зі зменшувально-пестливими суфіксами, однокореневі слова, узгоджувати іменники з прикметниками).

3. Удосконалювати синтаксичну сторону мови (складати речення за малюнками).

4. Удосконалювати навички складового аналізу і синтезу.

Корекційно-розвиваючі завдання.

1. Розвивати діалогічну мова.

2. Розвивати зорове сприйняття, увагу, пам'ять, мислення.

3. Розвивати діафрагмальне дихання з елементами релаксації.

4. Розвивати загальну, дрібну і артикуляційну моторику.

Корекційно-виховні завдання.

Виховувати уважне, дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: дошка, картинки із зображеннями прикмет осені, гра «Пори року», чисті аркуші паперу для проведення гри «Назви ласкаво», кольорові олівці, м'яч, ширма.

 

Хід заняття.

1. Організаційний момент (створення емоційного настрою, оголошення теми).

Діти входять за музику Ф. Мендельсона «Осіння пісня» і встають у коло.

Логопед: Хлопці, відгадайте загадку.

Вранці ми у двір йдемо -
Листя сиплються дощем,
Під ногами шелестить
І летять, летять, летять...
Хто це час року знає?

Діти: (хором) Це осінь!

Лунає чийсь голос.

Логопед: Ой, діти, хто це? (Входить осінь).

Діти: Осінь!

Логопед: Для нас осінь приготувала загадки, давайте їх розгадаємо.

Осінь читає загадки: Без рук, без ніг, а дерева гне. (Вітер)

Падають з гілки золоті монетки. (Листя)

Дні стали коротшими, довші стали ночі.

Хто скаже, хто знає, коли це буває? (Восени)

Осінь: Молодці хлопці. Всі мої загадки розгадали.

Логопед: Давайте згадаймо прикмети осені, але спочатку ми з вами зробимо зарядку з язичком, щоб він добре говорив.

Діти підходять до столів, на яких стоять дзеркала.

 

2. Гра «До бабусі в гості приїхали онуки»

Розвиток артикуляційної моторики

Товсті онуки приїхали в гості

надуваємо щоки,

З ними худі - лише шкіра та кістки

втягуємо щоки,

Бабуся з дідусем всім посміхнулися

губи в широкій посмішці, видно верхні і нижні зуби,

Поцілувати вони потягнулися

губи тягнуться вперед,

Вранці прокинулися - на губи посмішку

знову широка усмішка,

Чистили ми свої верхні зуби

широкий язик за верхніми зубами,

Вправо і вліво, всередині і зовні

відповідні рухи широким язиком,

З нижніми зубками теж ми дружимо

повторення цих рухів мовою в положенні за нижніми зубами,

Губи стиснемо ми, і рот прополощем

почергове надування обох щік, губи не пропускають повітря,

І самоваром пыхтим, що є сечі

одночасно надування обох щік з подальшим випусканням повітря через рот.

 

3. Вправа «Розкажи про осінь»

Вдосконалення синтаксичної сторони мовлення, складання стереотипних пропозицій про весну по картинках.

На столі перед дітьми лежать картинки зображенням вниз. Діти беруть картинки, розглядають їх, потім по черзі виходять до дошки, прикріплюють свою картинку і розповідають приймете осені, яка зображена на ній. Кожне речення має починатися зі слова «восени ... » (Наприклад: «Восени дме сильний вітер», «Восени опадає листя», «Восени птахи відлітають у теплі краї» тощо)

 

4. Вправа «Поділи слово на склади»

Вдосконалення складового аналізу і синтезу.

Логопед: Хлопці, ми з вами спілкуємося за допомогою слів. А кожне слово складається з частин. Як ці частини називаються?

Діти: Склади.

Логопед: Правильно. І зараз ми з вами пограємо в гру «Поділи слово на склади». Я буду називати кожному слово, а ви за допомогою хлопків повинні визначити кількість складів у ньому. Але пам'ятайте, плескати треба лише на голосні звуки.

Діти прохлопывают і визначають кількість складів у словах: листопад, вітер, птахи, овочі, гриби, небо, холод.

 

5. Гра з м'ячем. «Знайди родича»

Освіта спільнокореневих слів.

Логопед: Хлопці, станьте в коло. Я буду кидати вам м'яч і називати слово, а ви ловіть м'яч і повторюйте це ж слово, але ставте перед ним потрібну форму слова «осінній».

Наприклад: день - осінній день; погода - осіння погода, сонце - осіннє сонце.

Слова: настрій, листопад, ранок, місяці, ліс, трава, небо і т. д.

 

6. Вправа «Є у нас така гра»

Релаксація, розвиток діафрагмального дихання.

Звучить музика для релаксації. Діти сідають на стільчики.

Логопед: (тихим голосом, в уповільненому темпі, з паузами між словами)

Є у нас гра така,

Дуже легка, проста.

На кожне слово діти з'єднують

по черзі великий палець з

мізинцем, безіменним, середнім

і вказівним пальцями,

спочатку на правій руці, потім на

лівою, потім обидві руки разом.

Сповільнюється рух.

Зникає напряженье...

І стає зрозуміло:

Розслаблення - приємно.

Логопед: Сядьте ближче до краю стільчиків, обіпріться про спинки, руки

вільно покладіть на коліна, закрийте очі... Не відкриваючи очей, покладіть долоню на живіт і відчуйте, як він піднімається, коли ви робите вдих, і опускається, коли ви видихаєте. Плечі не піднімайте. Вдих - видих, вдих - видих, вдих - видих... Молодці!

 

7. Гра з елементами малювання «Назви лагідно»

Розвиток дрібної моторики, уваги і мислення.

Логопед: Ми з вами вже вміємо називати різні предмети лагідно. Зараз я кожному з вас дам листок паперу, на якому зліва розташований малюнок. Я загадаю загадки, а ви повинні будете назвати цей предмет або явище лагідно і справа на аркуші намалювати його, але вже меншого розміру.

 

Без дров і вогню, і світить і гріє.
Без рук, без ніг, тільки з рогами,
А ходить під небесами. (Сонечко)

Біла вата летить кудись.
Хоч лови, не лови - не изловишь. (Хмаринка)

Без крил, а літає.
Ніхто не б'є, а плаче. (Хмаринка)

Навесні веселить, влітку холодить,
Восени живить, взимку зігріває. (Деревце)

 

Логопед: Молодці! А тепер давайте з вами трохи відпочинемо.

«Золота осінь»

 

8. Рухлива гра з мовленнєвим супроводом «Збирайся, дітвора!»

Розвиток загальної моторики.

Діти утворюють коло, повертаються обличчям до центру, логопед виконує вправи разом з дітьми.

Логопед:

Збирайся, дітвора!

Осінь кличе: «Гуляти пора!»

Плескають у долоні

Будемо по лісі гуляти,

Свіжим повітрям дихати.

Крокують на місці.

Зупиняються, піднімають руки вгору, розводять їх в сторони; роблять вдих через ніс, опускають руки, видихають повітря через рот.

На шкарпетках по стежці

Один за одним ми підемо.

Повертаються вправо і йдуть один

за одним на носочках, тримаючи руки на поясі.

В маленькі калюжки

Не наступимо, обійдемо.

Йдуть один за одним, високо

піднімаючи коліна і тримаючи руки за спиною

Встали ялинки на шляху.

Нам їх потрібно обійти.

Ідіть, діти, обережно:

Про гілки можна вколотися.

 

Йдуть змійкою один за одним.

От сороки пролетіли,

Їм, сорокам, не до сну!

Тріщать сороки - белобоки:

- Осінь йде! Осінь йде!

 

Біжать по колу на носках,

плавно змахуючи руками вгору-вниз.

Восени підемо слідом,

Будемо танцювати,

Осінь красну зустрічати!

Йдуть по колу, взявшись за руки,

зупиняються, піднімають руки

вгору, виконують уклін.

 

9. Гра «Що переплутав художник?»

Розвиток зорового сприйняття, уваги.

Логопед запрошує дітей підійти до дошки, на якій висить картина.

Логопед:Хлопці, подивіться, будь ласка, на картину, яку намалював розсіяний художник. На ній зображена осінь. Тільки все правильно він зобразив?

Восени діти засмагають на сонці.

Восени немає листопада.

Восени садять картоплю.

Восени діти купаються в річці.

Восени ловлять метеликів.

Восени знімають теплий одяг.

Детиисправляют помилки художника.

Логопед: Ви знайшли всі помилки. Тепер на нашій картині справжня осінь. Молодці!

 

10. Підсумок заняття.

Логопед: Ось ми і закінчили грати разом з Осінню. Давайте пригадаємо, про що ми сьогодні говорили.

Діти: Говорили про прикмети осені, ділили слова на склади, грали з м'ячем, вчилися правильно дихати, вчилися обережно ходити по лісових стежках.

Логопед: А що вам найбільше сподобалося? Ви добре все запам'ятали. Ми з Осені вами дуже задоволені. І тому разом з нею приготували вам подарунки. (Логопед і Осінь роздає дітям подарунки).



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.