|
Логопедичний заняття в старшій групі по розвитку лексико-граматичних категорій та зв'язного мовлення на тему «Професії»
Мета: Розширювати і активізувати дієслівний та предметний словник з теми «Професії», учити утворювати іменники в дат. п. ед.ч., іменники мн.ч. рід. п., форму ж.р. від іменників м.р. Розвивати слухову увагу, почуття ритму, дрібну і загальну моторику.
Хід заняття:
I. Орг. момент
Гра «Я на світі багато знаю і можу вам розповісти» (за завданням логопеда за будь-якою раніше вивченої лексичної теми діти називають слова-іменники. Наприклад, я знаю меблі...)
II. Основна частина
1. Психогімнастика «Іскорка добра»
Логопед: Сьогодні я вам розповім історію про місто добра.
В одному місті жили добрі люди. Вони завжди при зустрічі дарували добро і тепло одне одному. А знаєте як? Дуже просто, коли вони простягали один одному руки, їх долоньки зустрічалася і між ними спалахувала крихітна, маленька іскорка, теплий промінець. Він був такий маленький, що не обпалював, а лише зігрівав долоньки. Давайте і ми передаємо один одному промінчик добра: протягнемо долоньки, подивимося один одному в очі і посміхнемося. У вас гарний настрій? Давайте поділимося своїм настроєм з гостями (діти дарують посмішки).
А тепер моя історія про жителів міста добра триває. У цьому місті живуть не тільки добрі, але і працьовиті люди. Кожен день вони ходять на роботу, у всіх у них різні професії. Я точно знаю, що ваші батьки теж працюють і у них є яка-небудь професія. Давайте зараз згадаємо, де працюють ваші батьки та як називається їхня професія.
2. Гра «Професія батьків» (логопед дає зразок відповіді)
3. Прихід гостей ляльок хлопчика і дівчинки. До нас сьогодні в гості прийшли наші давні друзі Таня і Ваня. Одного разу Ваня і Таня мріяли про те, ким вони стануть, коли виростуть. - Я буду лікарем, - сказала Таня, - адже лікар - найголовніша професія, тому що він лікує людей.
- А я буду будівельником. Адже будівельник найголовніше лікаря, тому що він будує лікарні, - відповів сестрі Ваня.
- Ні, напевно, кухар найголовніше будівельника. Адже якщо кухар не приготує обід, то будівельник не зможе працювати, - сказала Таня.
- Значить найголовніше кухаря продавець. Якщо він не продасть продукти, кухар не приготує обід, - подумавши, зауважив Ваня.
- А що буде, якщо продавець захворіє і не зможе продавати продукти?
-- Його вилікує лікар - впевнено відповів Іванко.
- Так хто ж тоді головніший? - розгублено запитала Таня.
Загадку дозволила мама, яка повернулася з роботи.
- Немає такої професії, яку можна назвати самою головною. Всі професії однаково важливі, тому що приносять користь людям - сказала мама.
Логопед підводить підсумок: всі професії важливі, тому що всі потрібні.
4. Гра «Назви і розкажи Діти по черзі дістають з конверта, принесеного ляльками, картинки із зображенням людей різних професій називають професію і дія (це вчитель, вчитель вчить...).
5. Щоб людина будь-якої професії добре працював, люди придумали і виготовили інструменти та предмети.
Гра «Чиї предмети) (з опорою на наочність діти називають предмети і якої професії вони належать).
Гра «Кому що потрібно» (Робота з перфокартами: поєднати професію та предмет).
6. Гра «Четвертий зайвий». Спочатку з опорою на наочність, потім без неї (шофер, міліціонер, пожежник, ковбаса; гребінець, шприц, фен, ножиці; військовий, кухар, фарби, машиніст).
7. Гра «Кому належить фраза?»
- Як вас підстригти? А чубчик коротше?
- Діти, здрастуйте! Починаємо урок читання. Відкрийте підручники на 45 сторінці.
- Несіть цегла, цемент.
- У вас болить горло? Відкрийте ширше рот і скажіть: А-а-а.
- Скільки вам зважити цукерок? З вас 5 рублів?
8. Гра «Виправ помилки» Послухай уважно, виправиш обов'язково.
Водій керує літаком.
Тракторист вчить дітей.
Кухар приготував смачний зуб.
До хворого прийшов грач.
Садівник поливає квіти з лінійки.
Водій сидить за лантухом.
9. «Гра назви багато людей з однією професією» (мн.ч. рід. п. сущ.).
10. Гра «Чоловік-жінка» (співак-співачка, художник-..., тракторист-...,вчитель-..., письменник-..., пташник-...,дояр-..., танцюрист-...,льотчик-....).
11. Физминутка «Ми в професії грали»
В мить ми стали льотчиками!
У літаку політали
І шоферами раптом стали!
Кермо тепер у нас в руках -
Швидко їмо по горах!
А тепер на будівництві ми,
Кладемо цеглу рівне.
Раз - цегла і два, і три -
Ми будуємо будинок, подивися!
Ось гра закінчена,
Знову сісти нам всім пора.
12. Розповідь логопеда про професію кухаря. Поділи слово «кухар» на склади, визнач перший, останній звуки в слові. Дай характеристику звуків. Придумай слова зі звуками «п», «р».
13. Заучування за мнемотаблице вірша «Кухар»
14. Пальчикова гімнастика «Актор» (Нищева).
15. Графічний диктант «Чашка» (4 клітинки вгору, 3-вправо,1 - вниз, 1 - вправо, 1 - вниз, 1 - ліворуч, 2 - вниз, 3 - вліво).
III. Підсумок заняття.
Читайте також: