Свіжі публікації




Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом у старшій групі.

«Во саду чи, у городі виросла картопля»

«Картопля, картопелька, урожай багатий,
Смачну картоплю люблять усі хлопці.»

Мета:

Закріплювати у дітей історичні відомості про картоплю. Дати уявлення про походження картоплі, прийоми його вирощування. Уточнити та поповнити знання дітей про картоплю як продукт харчування, а так само засіб лікування деяких захворювань.
Збагачувати і систематизувати знання дітей про картоплю. Розвивати здібності до пошукової діяльності: висунення простих гіпотез, визначення завдань експерименту, планування етапів своїх дій. Виховувати гуманне ставлення до всього живого, закладати основи екологічної культури особистості, екологічної свідомості. Виховувати допитливість, розвивати мовлення, пам'ять. Виховувати у дітей інтерес і повагу до народних традицій.

Словникова робота:

Активізувати і збагачувати словниковий запас дітей ( бульби, крохмаль, розсипчаста) .

Індивідуальна робота:

Стежити за мовленням дітей, оказывать допомога при відповіді на запитання, надавати допомогу при самостійній постановці дослідів.

Обладнання:

  • Бульби картоплі різних сортів.
  • Картки, схематично зображують етапи роботи по посадці бульб для розсади.
  • Терка.
  • Крохмаль, борошно, лупи.
  • Накрохмалена серветка.
  • Кисіль.
  • Рушник для кожної дитини.

Попередня робота:

  1. Підбір і систематизація матеріалу.
  2. Підбір віршів, загадок, прислів'їв і приказок.
  3. Виготовлення картопляних лялечок.
  4. Конкурс дитячого малюнка “Міс Картоплина
  5. "Ця забавна картопля" (казка)
  6. Проведення прогулянок-спостережень на город.
  7. Розробка конспекту заняття.

Методи і прийоми:

Питання до дітей; використання дидактичних посібників, наочності, дослідів; використання віршованих форм, загадок;

Физминутка - гра; релаксація; ігрова ситуація;

 Хід заняття.

Організаційний момент.
Уявіть собі, що ви виглянули у вікно, а сонечко яскраво світить. Ви зіщулилися, сонечко за хмаринку сховалося - особа у вас спокійне. Знову сонечко виглянуло - піднесіть руку до чола, подивіться на сонечко з-під руки, посміхніться сонечку, а потім один одному. Давайте подаруємо один одному наші усмішки, щоб створити гарний настрій. А щоб дізнатися багато треба бути уважними, не кричати, не перебивати, слухати один одного і піднімати руки. Домовилися? От і чудово.

Вихователь .

Друзі, ми запросили вас,

Щоб розповісти зараз

Про чудо-їжі не простий,

Яка так смачно годує нас!

Як ви думаєте, про що у нас піде розповідь? (про картоплю)

Правильно про картоплю.

У деякому царстві,

У деякій державі

Не на Марсі і не на Місяці-

Жила картопелька в землі.

Властивість царський мала:

Нагодувати народ зуміла.

Словом, наша мова про те,

Як прийшов картоплю в будинок!

Про всі властивості, про відхід.

Про роботу в городі.

Про виробах, смачної їжі....

Багато повинні дізнатися

І вже пора почати.

Хлопці, це вірш я прочитала вам не даремно, сьогодні ми
будемо говорити про картоплю.

Вихователь:

Весною, коли природа ще не повністю прокинулася, в маленькій насіннєвий картоплині зароджується життя. Тендітний паросток вже готовий до того, щоб почати розвиватися в зігрітій травневим сонцем землі. Дбайливі руки людини все літо доглядають за кущиком: розпушують землю, підгортають його, прополюють бур'янисту траву. А ще допомагає людині дощик. Як він допомагає?

Діти розповідають потешку про дощик .

Дощик, лий, лий, лий,

Великих крапель не шкодуй!

Допоможи трошки

Виростити картоплю!

Вихованатель

Раніше картоплю в Росії не вирощували. Картопля росла тільки в Америці. Коли мандрівники вперше побачили ці плоди, вони назвали їх «золоті яблука». Люди не хотіли вирощувати картоплю, так як вважали, що вона отруйна. Давайте згадаємо, хто завіз картоплю в Росію? (Петро I) Як його використовували, як чого? (квітки картоплі використовували як прикраси: нашивали на капелюхи, сукні; робили намисто, браслети).
Одного разу селяни розсердилися, викопали картопляне рослина з корінням і кинули в багаття, щоб воно згоріло. А коли вогонь згас, люди побачили в золі апетитні, рум'яні бульби. Це була печена картопля. Вона була дуже смачна і поживна. З тих пір в Росії всі їдять картоплю називають другим хлібом.

Гра з м'ячем «Відгадай загадку»

Настав час відгадувати загадки.

Ось сіль тобі,

Ось хліб і ложка -

Зварилася до вечері ........ (картопля)

Що копали з землі,

Смажили, варили.

Що в золі ми спекли

Їли і хвали?

 

І зелен і густ

На грядці виріс кущ.

Покопай трошки:

Під кущем картопля

 

Непоказна, шишковата,

А прийде на стіл вона,

Скажуть весело хлоп'ята:

«Ну, розсипчаста, смачна!»

 

Це диво плід

Її їмо ми цілий рік.

Пюре, супи, салати, окрошка -

Скрізь є картопля.

 

Закопали в землю в травні

І сто днів не виймали.

А коли пішли копати,

Відразу десять раптом знайшли.

Вихователь :

А які прислів'я та приказки про картоплю ви знаєте?

Діти говорять прислів'я і приказки:

  • Картопля да каша - їжа наша.
  • Картоплю копати, не руками махати.
  • Їли да береза - чим не дрова, сіль та картопля - чим не їжа.
  • Без праці картопля не народиться ніколи.
  • Хороший йорж у вусі, а картопля в пирозі.

Вихователь:

А тепер физминутка :

Попрошу всіх встати,

Що скажу, то повторювати:

Руки вгору і підтяглися,

Нахилилися разогнулись,

Вдих і видих - посміхніться,

Потихеньку сідайте.

Вихователь і діти переходять до столика, де знаходитися фото звіт з городу , діти розглядають фото і згадують, як саджали її, підгортали, пололи, і викопували бульби картоплі . Діти розповідають про послідовності посадки бульби картоплі для вирощування розсади з опорою на схематичні малюнки.

Нехай брудні мої долоньки,

Я вже звик до праці...

І смачніше немає картоплі,

Що посадиш сам в гряду!

Розповіді дітей.

Ми робили ямки, і всі по черзі викладали туди по одній картоплині, потім ямки засипали землею. Все літо на грядці були зелені кущики. Ми їх поливали, пололи, і підгортали. А восени ми викопали картоплю. Коли кущ викопали, замість однієї картоплі там виявилося кілька.

Вихователь:

Ви дуже цікаво розповіли все, що дізналися про картоплю. Що має робити людина, щоб виростити хороший урожай картоплі? (Скопати землю, посадити картоплю, підгортати, удобрювати, боротися з шкідниками, поливати, потім викопати картоплю).

А тепер візьміть по картоплі в руки (з підноса) і розгляньте його.

Даю деякий час для розглядання, потім ставлю запитання.

Якого він кольору? Катя( Міша, Микита)? А який він форми, Юля( Альоша, Діма)? Картопля буває різних сортів, тому він має різний колір і відрізняється за формою бульб. Це - як у людей, всі ми відрізняємося один від одного. У Каті волосся світле, а у Поліни темні. Діма високий, а Альоша нижче. Так і картопляні бульби відрізняються один від одного.

Картопля який на дотик, Міша (Саша, Юля) Що є у картоплі, Поліна (Ліля, Гелю)? Правильно є виїмки.

Бульби також відрізняються за смаком і кольором: є рожеві, білі, жовті. А тепер розглянемо зелений бульбу. Може це теж особливий сорт? Немає, такої позеленілий картопля ні в якому разі не можна використовувати для приготування страв - він отруйний і небезпечний!

А тепер будемо грати в гру

«Збери урожай»

Встаньте вільно, картоплю покладіть на піднос. Щоб зібрати урожай, потрібно спочатку посадити картоплю, робимо нахил вперед.

Літо настало, сонечко сяє, і картопля швидко виростає. Підніміть руки, тягніться вгору - показуєте як росте картопляний кущ.

Вітер дме сильний - качайте витягнутими в сторони руками.

І гуркоче грім - потопаем ногами.

А картоплі це дарма.

Знову в синьому небі сонечко сяє, і картоплю знову швидко виростає, тягнемося - потягнемося вгору.

Картопля виріс пора збирати урожай - робимо нахили, прибираючи картоплю.

Молодці! Хлопці, ось ми і зібрали врожай.

А тепер пройдемо в нашу лабораторію ,займайте свої місця за столом, тільки тихо. У нашій лабораторії не шумлять і нічого не чіпають руками без дозволу . Дійсно, картоплю - це такий овоч, з якого можна творити чудеса. І ці дива поруч з нами, тільки до них ми звикаємо і зовсім не помічаємо. Картопля-дуже корисний овоч. З нього можна приготувати багато страв. Його смажать, варять, печуть. Хто знає якісь страви з картоплі? /відповіді/ Картопля потрібен людям не тільки для їжі. Він хороші ліки.
Наприклад, якщо застудився - треба подихати над парою звареної картоплі - і стане легше. А ще сирою картоплею лікують опіки - ось такий дивовижний овоч!

Вихователь.

Ось вона серденько-голубонько. Картопля відомий всім, але мені здається, що ви про цей овоч не все знаєте. Наприклад, чи знаєте ви, з чого складається картоплю? А чому зварену картоплю розсипчастий? Не здогадалися? Картопля розсипчастий тому, що в ньому міститься крохмаль. Що міститься в картоплі, Юля, Поліна? А як ви думаєте для чого потрібен крохмаль? Правильно крохмаль а для чого потрібен крохмаль, для того, щоб варити кисіль, накрахмаливать серветки для краси.

«Що спільного між киселем і білою серветкою?»
Вихователь показує дітям білу накрохмалену серветку і прозорий стакан з киселем.

Вихователь.

Давайте спробуємо на смак - що у нас в склянці? Це кисіль, який роблять з картопляного крохмалю. Саме про крохмалі і піде мова. Виявляється, без нього мама не зможе ні смачний кисіль зварити, ні накрохмалити білу серветку або простирадло. Хто з хлопців пив кисіль? А хто бачив крохмаль? Як ви думаєте, чи зможемо ми самі його зробити? Давайте спробуємо. Натираємо на тертці картоплину, кладемо в марлю і віджимаємо сік в темну керамічну тарілку. (Виконує вихователь і діти, за бажанням). Через деякий час розглядаємо загустілий сік - з'явився крохмаль.

Дослідно - експериментальна діяльність:

Натерту картопляну кашку розмішати у воді і відстояти. Результат: вода стала білуватого, каламутною;

Вихователь: Знаєте що це? Це крохмаль або картопляна борошно. Якщо біле речовина висушити, то воно стане сухим, як борошно.

Порівняння пшеничного борошна і крохмалю візуально і на дотик. Результат: крохмаль хрумтить, а борошно, з якого печуть хліб м'яка, пухнаста, не скрипить.

Фарбування йодом бульби картоплі в розрізі, сухого крохмалю, розчину в банку, порівняти з реакцією йоду на інші овочі (огірок), на хліб, на просту і накрохмалену тканина. Результат: там де є крохмаль, йод змінює колір.

Вихователь: чи Знаєте ви, для чого нам потрібен крохмаль? Заварювати кисіль, варити соуси і підливи, крохмалити білизну. Подивіться накрохмалену білизну красиво і свіжо виглядає, хрумтить.

(порівняти на дотик дві серветки)

Вихователь: Що можете сказати? Відрізняються чи ні?

Вихователь: Отже, ми з вами зробили відкриття і дізналися з чого складається картопля - з крохмалю.

Далі діти збираються разом і спільно роблять висновки про властивості крохмалю: крохмаль розчиняється у воді, борошно і крохмаль схожі кольором, але відрізняються на дотик, не мають смаку, якщо на крохмаль капнути йодом, то він синіє.

Підсумок заняття.
Вихователь.

Хлопці, сьогодні на занятті ви багато нового дізналися про такому звичайному і звичному для нас рослині як картопля, про те як треба вирощувати картоплю як піклуватися про неї, що картоплю можна не тільки вживати в їжу, але з неї також одержують крохмаль. Тепер своїми знаннями та вміннями ви зможете здивувати своїх рідних і друзів. . Спасибі вам за активну роботу.

А зараз ми пограємо.

Рухлива гра «Городник»

- Ах, картопля, ти, картопля.

Годуєш ти чесний народ!

Якщо є картопля в будинку,

Будеш ситим цілий рік!

(Діти стають у коло, в центрі - огородник, у нього зав'язані очі і в руках палиця. Діти йдуть по колу і промовляють слова. Після цього огородник стукає палицею об підлогу. Діти запитують: «Хто там?» - «Огородник» - «Навіщо прийшов?» - «За картоплею». Ведучий на кого - небудь з дітей одягає маску картоплі і ця дитина каже: «Я». Якщо городник вгадав по голосу дитини, то він її наздоганяє, знявши пов'язку з очей.)




Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.