Свіжі публікації




Заняття по звукової культури мовлення «Подорож в країну звуків»

Тема: Диференціація [р - л]

Цілі:

- учити дітей давати акустико - артикуляційний характеристику звуків [р], [л], диференціювати [р - л];

- розвивати сприйняття та фонематичний слух;

- сприяти чіткому вимові звуків у фразового мовлення;

- виховувати самостійність.

Хід заняття

Логопед: Сьогодні в гості до нас прийшла лялька. Як тебе звуть? (Лая). У тебе гарне плаття! (Лозове).

Логопед: Який звук вона говорить неправильно?

Відповіді дітей: Звук [р].

Логопед: А ми можемо їй допомогти?

Відповіді дітей: Так!

Логопед: Давайте спробуємо.

(Діти сідають за столи, у кожного невелике дзеркало.)

Логопед: Що потрібно робити, щоб навчитися правильно говорити звуки?

Відповіді дітей: Вправи для мови.

Логопед: Тоді покажемо Рай які вправи потрібно робити дуже часто, щоб з'єднати тигр.

Вправи:

1. «Дитина посміхається,

Хобот витягнув слоненя

І позіхає бегемот

Широко роззявивши рот».

2. «Мова як пензлик моя

І нею небо фарбую я».

3. «Я відкриваю Рот широко

Язик до піднебіння притискаю.

Стрибає вниз язичок

І лунає клацання»

4. «Широко відкриваю рот

Ніби клацну я ось-ось.

Присосу мову на небо.

Щелепу вниз і вся навчання»

5. «Присосу мову на небо,

А тепер дивіться в обидва.

Ходить щелепу вгору і вниз.

У неї такий каприз».

6. «За зубами язичок

Б'є широкий язичок,

Промовляючи «Ди-ди-ди»»

7. «Заводь мотор не лови гав

Ракету в небо відправляй»

Логопед: Якщо Раю буде робити ці вправи, то навчитися говорити [р].

Логопед: Діти, а вам не здалося, що Раю плутає [р] і [л]. А ви?

Відповіді дітей: Ні!

Логопед: Якщо ви вмієте розрізняти ці звуки, то Рай є чому у вас повчитися. Давайте визначимо, які це звуки?

[р] - приголосний, твердий, дзвінкий.

[л] - приголосний твердий, дзвінкий.

Яким гуртком позначаємо, покажіть.

Гра «Плесни-стукни»

(Ляскаємо, якщо в слові [р], стукнем, якщо в слові [л]).

Логопед: Правда, телевізор, книга, рушник, привіт, література, плівка, слава. (Діти виконують).

Логопед: Зараз потрібно замінити у слові [р], [л] і навпаки.

Укол, ріжки, булки, блішки, бенкет, рама, колонка, коробок, шкода, звалище, голка, баран, лак, жито, жир, лов. (Діти замінюють звук в словах).

Молодці, є чому навчитися!

Гра «Паровоз»

(Діти беруть по 2 «вагончика», але вибирають лише з [р] та [л], визначаючи позицію [р] і [л] в слові (початок - середина - кінець).

Вибираємо диспетчера (дитини), який впорається з роботою за відправлення поїзда.

Логопед: З початку відправляємо вагони, в назві яких [р] і [л] стоять на початку слова, потім у середині, потім в кінці.

(Діти граються).

Логопед: Знаєш, Раечка, у нас хлопці скоро підуть до школи. У них є чому повчитися. Вони вміють читати, ділити слова на склади, вчаться правильно ставити наголос, знають, на які питання відповідають слова - предмети, слова - ознаки, що складають речення за схемами.

Лунають слова. (СОЛОДКИЙ, ПЛАТТЯ, МАЛЮК, ХУСТКУ, ДІТВОРА АҐРУС, ПОЛУНИЦЯ, ЯБЛУКО, СОНЕЧКО, АРОМАТНЕ, ВЕЛИКА, ЯСКРАВА, ЖОВТА, ВОВНЯНЕ, РАДІСНИЙ, РІЗНОБАРВНИЙ, ВЕСЕЛА, КУРТКА.

Завдання: «Прочитати слово, розділити на склади, поставити наголос, визначити, що це за слово - предмет чи ознака.)

Скласти речення за схемами:

схема

Підсумок заняття

Логопед: Ви такі молодці, у вас все чудово вийшло.

І в результаті, чого ж ми сьогодні навчили Раю?

Відповіді дітей: Артикуляційної гімнастики, складати речення, визначати позицію звуків [р] і [л], ділити слова на склади і т. д.

Логопед: Але саме головне потрібно пам'ятати, що «Терпіння і труть, все перетруть».



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.