Свіжі публікації




Конспект заняття з курсу «По дорозі до абетки». Освітньої програми «Школа 2100» з дітьми старшої групи

«Знайомство зі звуком [Т]»

Програмовий зміст: закріпити знання дітей про звуки [П] і [П1]. Згадати їх акустичну характеристику (звук [П] - глухий, твердыйсогласный звук; звук [П1] - глухий, м'який приголосний звук); якою буквою позначаються звуки [П] і [П1] (буквою «ПЕ»). Познайомити детейсо звуком [Т]. Дати акустичну характеристику звуку [Т] (глухий, твердий приголосний звук). Показати, як працюють органи артикуляційного апарату при вимові звуку [Т]. Ознайомлення зі звуковим позначенням звука [Т] (картинка, де зображено, як торохтить трактор). Продовжувати роботу по викладанню слів з допомогою звукових позначень (ТА-АТ-ВП-ПО-ТУ-УТ-ЭПЬ-ПЕ-ТИ-ТИ ). Продовжувати вчити дітей чути звук [Т] в слові, визначати його положення в слові (на початку, в середині, в кінці). Продовжувати роботу з добору слів на заданий звук [Т] (перерахувати слова, в назву яких чується твердий приголосний звук [Т]). Закріпити вміння складати слово з перших звуків назва картинок; змінювати слова шляхом заміни звуків; читати їх. Розвивати фонетичний слух дітей, пов'язану мова. Виховувати інтерес до грамоті, читанню.

Словник: звук, буква, склад, приголосний, глухий.

Матеріал: картинки на магнітну дошку (будиночок, їжачок, лисеня, мудра сова, трактор); картинка, на якій зображено, як трактор гуде; «звуковичек»; фланелеграф; магніти; дзеркала на кожну дитину; іграшки - їжачок, лисеня і мудра сова; мішечок з предметами, у назві яких є звук [Т]; великі кубики на яких наклеєні картинки з умовними позначеннями звуків; картинки (цифра «3», оси, гармата); каса на кожну дитину.

Попередня робота:

Гра «Чарівні кубики» - закріплення умінь дітей викладати склади з допомогою звукових позначень на всі пройдені звуки.

 Хід заняття:

I.

- Хлопці, сьогодні ми з вами продовжуємо подорож по місту звуків.

- Давайте згадаємо, з яким звуком ми познайомилися з вами в минулий раз? (зі звуком [П1]).

- А на якій вулиці живе звук [П1]? (на вулиці «приголосних звуків»).

- Хлопці, а чим відрізняються звуки [П] і [П1]? (звук [П] - глухий, твердий приголосний звук, а [П1] - глухий, м'який приголосний звук).

- А якою буквою позначаються звуки [П] і [П1]? (буквою «ПЕ»).

А як лисеня, їжачок і мудра сова навчили пташеня Петю літати? (мудра сова запропонувала Петі зістрибнути вниз з даху, махаючи крильцями. А щоб він не розбився, лисеня і їжачок натягнули простирадло. Пташеня Петя, заплющивши очі від страху, зістрибнув вниз і, замахав крильцями, полетів).

II.

- Хлопці, а ви хочете дізнатися, що ж далі сталося з нашими героями? (підвести дітей до магнітній дошці) (Так).

- Гуляючи по вулиці «приголосних звуків» іграшки побачили біля одного будиночка трактор, який голосно торохтів: «Т-Т-Т-Т-Т». Це був трактор будівельника дяді Колі. Будівельник був добрий і дозволив іграшок пограти з його трактором, поки сам він спілкувався з господарем будинку. А господар цього будинку - звук [Т].

- Сьогодні ми познайомимося з вами з цим звуком.

III.

Картинка, на якій зображено, як торохтить трактор, позначає звук [Т].

- Хлопці, подивіться, а господар звуку [Т] без черевичків.

- Давайте ми йому допоможемо підібрати черевички.

- Вимовте звук [Т].

- Звук [Т] голосний чи приголосний? (приголосний).

- Як ви думаєте, він твердий чи м'який? (твердий). Правильно. Чому? (тому, що він вимовляється твердо).

- Значить, у які черевички одягнемо господаря звуку? (у сині черевички).

- Чому ви так вирішили? (тому, що звук [Т] твердий приголосний звук).

- Хлопці, а як ви думаєте, яку капелюшок ми одягнемо йому? (Правильно, сіру капелюшок). А чому (тому, що він глухий).

- Правильно хлопці звук [Т] - це твердий, глухий, приголосний звук.

IV.

- А тепер дядько Коля запрошує сісти на трактор і відправитися на чудову галявину, де ростуть чарівні квіти-дзеркала! (Сіли в трактор, поїхали. Вимовляти звук [Т].)

- Візьміть по одній квіточці. Давайте вимовимо звук [Т].

- Що роблять губи і язик коли ми вимовляємо звук [Т]? (прочинені губи, язика притискається до верхніх зубів).

- Правильно, хлопці, а тепер давайте покладемо квіточки в кошик.

V.

- А зараз лисеня нам пропонує:

А) пограти в цікаву гру: потрібно підібрати слова в яких чується твердий приголосний звук [Т], наприклад, стілець, тумбочка, стіл, стілець, трактор, танк, таксі, тарілка, каструля, тапочки, туфлі).

- Молодці, хлопці, ви добре підбирали слова з твердим приголосним звуком [Т].

Б) А їжачок хоче з нами пограти в іншу гру, яка називається «Чарівні кубики». Я буду називати склад для кожної дитини, він його буде викладати з допомогою наших чудових кубиків. Інші хлопці будуть уважно дивитися (ТА-АТ-ВП-ПО-ТУ-УТ-ЭПЪ-ПЕ-ТИ-ТИ).

- Молодці, хлопці, ви добре викладали склади.

- А тепер, я пропоную вам трішки відпочити і розім'ятися, (діти в колі на килимі).

Фіз. хвилинка «Точильники»

- Давайте уявимо, що ми точильники (вихователь читає слова, а діти імітують рухи точильника: проводять долонею то однієї, то іншої руки з переворотами; показують як ріжуть продукти; в кінці роблять запрошуючий жест. Повторити 2 рази).

Слова: Точим ніж! Точим ніж! Буде дуже він гарний. Буде різати він припаси: масло, сало, хліб, ковбаси, помідори, огірки... Пригощайтеся молодці!

В) Хлопці, подивіться, мудра сова влаштувалася на пеньочку і пропонує нам пограти в гру «Чудовий мішечок», (діти на килимі в колі). Кожен з вас з закритими очима буде діставати з мішечка предмет. Називати його і говорити в якій частині слова (на початку, в середині чи в кінці) він чує твердий приголосний звук [Т] (півень, літак, кіт, тарілка, нитки, пістолет, торт, конверт, матрьошка, сокира, молоток, викрутка, сито, лопатка).

- Сподобалися вам гри? (Так).

VI.

- А тепер я пропоную вам сісти на трактор і повернутися в дитячий сад. Я теж для вас приготувала цікаву гру.

- сіли в трактор, поїхали: [Т,Т,Т,Т]. Зупинка дитячий садок.

- Хлопці, ходімо до своїх місць, сідайте за столи і відкривайте свої каси. Гра в яку ми будемо грати називається «Перетворення слів»: я буду показувати картинки, а ви будете брати з кас і викладати по черзі картинки з умовними позначеннями перших звуків у назві картинок (цифра «3», оси, гармата), (вихователь поступово показує картинки).

Наприклад: - Назвіть, що зображено на картинці? (цифра 3)

- Який перший звук ми чуємо в цьому слові? ([Т]).

- Викладіть його за допомогою звукового позначення, (решта 2 картки діти викладають самостійно).

- Прочитайте, яке слово вийшло (ТОП).

- Замініть картинку, що позначає звук [П] на картинку, яка позначає звук [М]. Що вийшло? (ТЕ).

- А тепер замініть картинку, що позначає звук [О] на картинку, що позначає звук [А]. Прочитайте, що вийшло? (ТАМ).

- Які слова брали участь у перетвореннях? (ТОП, ТОМУ ТАМ).

VII.

Хлопці, вам сподобалося наше подорож? (Так).

- З яким новим звуком ми сьогодні познайомилися?

- Що ви дізналися про звук [Т]?

- В які ігри з цим звуком ми сьогодні грали?

- Молодці, хлопці. А зараз закрийте ваші каси і відсуньте їх на край столу. Можете йти грати. А чергові допоможуть мені прибрати весь матеріал.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.