|
Конспект заняття «Мешканці води - риби»
Мета: Узагальнити матеріал по темі: «Риби».
Завдання:
Освітня:
1. Вчити дітей узагальнювати і класифікувати (морські риби, акваріумні риби, що живуть у прісноводних водоймах).
2. Вчити виділяти ознаки відмінності і подібності між рибками.
3. Вправляти дітей робити висновки в складанні розповіді - порівняння за планом.
Розвиваюча:
1. Розвивати мислення і пам'ять, уміння аналізувати, висловлювати їх у мовленні.
2. Розвивати емоційну сферу дітей
Виховна:
Виховувати комунікативні якості, екологічну грамотність у дітей.
Матеріали і обладнання: картинки із зображенням риб прісноводних, морських, акваріумних, картки з зображенням і прісноводних акваріумних риб, фланелеграф, зображення Незнайка, риб і морських тварин для роботи на фланелеграфе, розрізна картинка (риба).
Попередня робота: читання оповідань про морських мешканців, рибах, спостереження за акваріумними рибками.
Хід заняття. Вихователь загадує загадки:
Жива у воді вона,
Зловиш, витягнеш її -
Помре вона тоді.
Крила є, та не літає,
Очі є, та не блимає,
Ніг немає, та не наздоженеш.
Блищить в річці чистої
Спинкою сріблястою.
У батьків і дітей
Весь одяг з монеток.
Про кого ці загадки? (про риб).
Характеристика риб (за текстом загадок)
Риба живе в воді. На суші жити не може. Очі є, та не блимає. «Крила» є, та не літає. Що це за крила? (плавці). Не ходить, не літає, але рухається швидко. Як вона переміщується? (плаває). Є хвіст. Для чого рибам хвіст? (кермо). Одяг з «монеток». З якихось монеток цей одяг? (це луска). Риба живе в воді. Де може жити риба? (в акваріумі, в морі і т. д.). Як називаються риби, що живуть в морі (морські), в річці..., в акваріумі...
Потім діти перераховують відмітні ознаки риби: «У неї є голова, рот, очі, зябра, тулуб, хвіст, плавники. Тулуб вкрите лускою». З частин складається картинка, на якій зображена риба.
Вихователь. Відгадайте загадки, знайдіть - відгадки.
На дні, де тихо і темно,
Лежить вусатий колода (сом)
Колючий, та не їжак
Хто це? (йорж)
До нас з казки припливла,
Там була царицею.
Це рибка не проста.
Рибка... (золота)
Яскраво - червоний або чорний,
Дуже жвавий і моторний,
Довгий гострий хвостик носить
І зветься ... (мечоносець)
На які групи можна поділити цих риб? (на прісноводних риб і акваріумних риб).
Робота з картками.
Знайти і обведіть в гурток акваріумних рибок.
Обвели в гурток сомика, а сома немає. Чому?
Розповідь - порівняння.
Чим вони відрізняються і чим схожі?
«Це сом і сомик, у них є голова, рот, тулуб, хвіст, плавники.
У сома - вуса, а у сомика - вусики. Сом живе в річці, а сомик в акваріумі. Річковою рибою харчуються птахи, тварини, люди; акваріумними рибками ми милуємося».
Фізкультхвилинка
Як в нашому акваріумі
Рибки золоті танцюють.
Вони весело граються
В чистій тепленькій воді,
То стискатимуться, разожмутся,
То зароются в піску,
То помахають плавниками,
То закружляють колами (рухи за текстом).
Діти зображують пустуючих рибок.
Ми сказали, що риби живуть в акваріумі і річці, ставку, озері. А ще де живуть риби? (у море). Але море ще живуть морські тварини.
В гості приходить Незнайка.
Він приносить картинки, на яких зображені риби і морські тварини. Треба знайти морських тварин. (кіт і дельфін)
Чим відрізняються морські тварини від риб (Риби відкладають ікру, з ікри з'являються мальки або відразу з'являються мальки, а у морських тварин народжуються дитинчата.)?
А ще в морі живуть риби, які схожі на звірів. Вони так і називаються риба-жаба, риба-собака, риба-папуга...
Подивіться, які незвичайні риби зображені на малюнку. Ви їх знаєте? Знайдіть на малюнку рибу-пилу, рибу-голку, рибу-зебру і т.д.
Як ви здогадалися, де яка риба?
Про кого ми сьогодні говорили?
Що нового ми дізналися про риб?
Заняття закінчено.
Література
1. Інтернет - ресурси
2. КРО «Ознайомлення з навколишнім світом» В. Морозова. М.А.Пушкарева Видавництво «Мозаїка - синтез» 2011р
3. «1000 загадок» Видавництво АСТ, Полиграфиздат 2011р
Читайте також: