Свіжі публікації




Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім у підготовчій групі «Повернення пінгвіненяти Ло-ло».

Мета: розвиток екологічного мислення і творчої уяви в процесі ознайомлення дітей зі світом природи.

Освітні завдання:

1) дати дітям уявлення про особливості географічного положення, природи Антарктиди;

2) формувати уявлення про флору, фауну Антарктиди, про зв'язок організмів із середовищем проживання.

Розвиваючі завдання:

1) розвивати екологічне мислення та творча уява у процесі опытнической і дослідницької діяльності дітей;

2) розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, уяву, спостережливість, пізнавальний інтерес;

3) розвивати мовлення, збагачувати словник (слова: айсберг, льодовик, материк, океан);

4) формувати вміння виявляти і порівнювати властивості предметів, знаходити загальне властивість сукупності.

Виховні завдання:

1) виховувати бережливе ставлення до природи;

2) виховувати шанобливе ставлення до співрозмовника, формувати навички колективної роботи.

Корекційно-профілактичні завдання:

1) формувати потребу в руховій активності;

2) розвивати мімічні м'язи.

Попередня робота:

- розглядання ілюстрацій із зображенням холодних зон планети;

- читання книг про Антарктиду;

- перегляд документального фільму «Птахи - 2: подорож на край світу»;

- ігри «Хто де живе», «Зоологічне лото»;

- аплікація на тему «Пінгвіни»;

- малювання на тему «Антарктида»;

- ліплення на тему «Пінгвіни»;

- розучування вірша М.О. Рижової.

Обладнання та матеріали:

- картонне яйце;

- географічна карта, глобус;

- макет Антарктичного материка;

- вудки, рибки з різними візерунками на магнітиках;

- «осколки» картонного яйця з цифрами;

- панно з переліком морських мешканців;

- відео-та аудіосупровід;

- пір'я, жир.

Хід заняття:

Вступна частина:

Вихователь: Хлопці, сьогодні до нас у дитячий сад прийшла посилка, в якій я виявила яйце.

Будиночок круглий, білий будиночок,

І на вигляд цілком він цілий.

Коли ж тріснув, нарешті,

На волю вискочив пташеня!

(яйце розбивається, з нього визирає пташеня)

Вихователь:

Я нещодавно з яйця,

І схожий я на пташеня.

Що за птах моя мати?

Де мені її відшукати?

Я не гусак і не павич.

Здогадайтеся! Я...

Діти: Пінгвін.

Основна частина:

Вихователь: Хлопці, а які ще тварини відкладають яйця?

Діти:

1) відкладають Яйця птиці.

2) Змія і черепаха.

3) Ще яйця відкладають ящірка і крокодил.

Вихователь: Отже, крокодил і черепаха, ящірки і змії, птахи - всі вони можуть з яйця з'явитися!

Вихователь: А чи дійсно пінгвін птах, а не тварина? Давайте розглянемо схему, з чого ж складається птах.

Діти:

1. У всіх птахів є голова, де розташовані очі, гострий дзьоб.

2. У них є тіло, вкрите пір'ям.

3. На тулуб розташовані крила.

4. У птахів дві ноги, один хвіст.

5. Всі птахи відкладають яйця.

Вихователь: Який висновок ми можемо зробити?

Діти: Пінгвін - це птах.

Вихователь: Чому?

Діти: Тому що у нього є крила, дзьоб, тулуб, вкрите пір'ям, дві ноги, хвіст, він з'являється з яйця.

Вихователь: Хлопці, я хочу запропонувати вам вирішити задачу. Послухайте її уважно і скажіть, що вірно, а що ні.

Всі птахи мають крила. Вірно?

Діти: Вірно.

Вихователь: Пінгвін - це птах, значить, у нього є крила. Вірно?

Діти: Вірно.

Вихователь: Добре. Всі птахи мають крила. Вірно?

Діти: Вірно.

Вихователь: У метелика є крила, значить метелик - птах. Вірно?

Діти: Ні, невірно. Метелик - це комаха, тому що у неї немає дзьоба, хвоста, плавців, тому метелик не птах.

Вихователь: Правильно! А який висновок можна зробити з вирішеною нами завдання?

Діти: Не всі у кого є крила, є птахами.

Вихователь: А тепер повернемося до нашого пингвиненку.

Його тато - пінгвін і мама - пінгвін. У них справжня сім'я пінгвінів. Хлопці, а де ж нам шукати маму пінгвіна?

Діти: Маму пінгвіненяти потрібно шукати в Антарктиді.

Вихователь: Для того, щоб перевірити і дізнатися точне місце, я пропоную зібрати з осколків ціле яйце (діти підходять до мольберта)

Яйце заскрипіло, яйце затріщала,

І вмить все шкарлупки свої розгубив.

Якщо шкарлупки в яйце зберемо,

Місце дізнаємося і карту прочитаємо.

Шкаралупи яйця треба збирати, дотримуючись послідовність чисел від 1 до 10. Якщо завдання виконайте вірно, то на звороті вийти карта, яка вкаже місце знаходження мами пінгвіненяти.

(Діти виконують завдання)

Вихователь: Хлопці, хто з вас здогадався, який материк зображено на карті?

Діти: На карті зображено материк, який називається Антарктида.

Дитина:

Антарктида, Антарктида,

Холодна ти навіть з вигляду.

Ти на глобусі кольоровому,

Крижаним лежиш плямою.

Вихователь: Хлопці, давайте на географічній карті знайдемо Антарктиду. На якому полюсі знаходитися цей материк?

Діти: Антарктида знаходиться на Південному полюсі.

Вихователь: А яким кольором вона позначена?

Діти: Антарктида на карті позначена білим кольором.

Вихователь: А що позначає білий колір?

Діти: Білий колір позначає сніг і лід.

Вихователь: Хлопці, а тепер сядьте на стільці і давайте подивимося фільм, яка ж Антарктида насправді.

(Фільм)

Вихователь: Хлопці, давайте відвеземо пінгвіна в Антарктиду, адже як ми з вами з'ясували, саме там живуть його родичі. А заодно ми з вами вивчали цей материк. Але перш ніж ми вирушимо у подорож, назвіть, що необхідно взяти з собою в дорогу.

Діти:

- Необхідно взяти карту, компас, щоб не збитися з шляху.

- Одягти спеціальний одяг, яка врятує нас від холоду

- Під час подорожі може трапитися всяке, тому разом з нами на Південний полюс відправитися медична сестра.

Вихователь: Готові? Тоді в шлях. Пройдіть на корабель.

(Звучить «Пісня мамонтенка», її змінює запис гудков корабля)

Вихователь: За яким же океану ми пливемо? Для того, щоб дізнатися його назва, нам потрібно зловити різних риб з буквами і викласти їх на панно так, щоб вийшло назва океану.

Гра «Зашифрований океан»

(Діти виловлюють вудками риб з літерами, з'єднуючи їх отримують назву океану «Тихий». Звучить запис шуму моря).

Вихователь: Вірно, ми з вами пливемо по Тихому океану. А які жителі живуть у цьому океані? Хочете дізнатися? Тоді пропоную пограти в гру «Мешканці океану».

Вихователь: Хлопці, дивіться в океані розставлені мережі, в які потрапили різні його мешканці. Вам необхідно їх звільнити і відпустити назад в океан, при цьому потрібно назвати цього жителя. (Діти по черзі беруть картинку із зображенням жителя океану, називають його, наприклад, це морський коник - він живе в океані і т.д. і відпускають в океан (кладуть на підлогу))

Вихователь: Хлопці, а для того, щоб мешканці океану не потрапляли в мережі, давайте поставимо тут знак: «Ловля риби мережами заборонена!»

Вихователь: А тепер, послухайте невелике чотиривірш:

Під промерз небокраєм

Льодовики сповзають у воду,

І пливуть далеко

Крижані кораблі.

Вихователь: Хлопці, як ви думаєте, про що цей вірш?

Діти: Про айсберги.

Вихователь: Чому айсберги пливуть?

Діти: Айсберги пливуть, тому що їх підганяє вітер і течії.

Вихователь: Вірно. Що ще ви знаєте про айсберги?

Діти:

- У айсбергів основна частина льоду знаходиться під водою, і ми її не бачимо.

- Тому вони дуже небезпечні для кораблів.

Вихователь: А що відбувається, коли брили льоду потрапляють в теплі течії?

Діти: Вони починають підтавати.

(Дитина дивиться в підзорну трубу)

Дитина:

Ой, дивіться!

Ось видно вже з корабля

Крізь підзорну трубу

«Льодовита» земля -

Береги просторі.

Малий хід! Машина стоп!

Разом: Добридень, Антарктида!

(Діти виходять з корабля. Звучить фрагмент вітру)

Мед. сестра:

Як же холодно в Антарктиді!

Ми з вами йдемо вперед,

Дуже дивуємося:

Зліва - лід, і праворуч - лід,

Навіть перед нами лід.

Де ж він кінчається?

Щоб ми не замерзли, давайте виконаємо наступні вправи:

Пінгвін нахили робити радий,

Вправо, вліво, вперед, назад.

Багато-багато разів підряд,

Вліво, вправо, вперед, назад.

Пінгвін весь час загартовується,

У крижаній воді купається.

Вихователь: В Антарктиді багато снігу і льоду.

Тут птахи не співають ніколи.

Є там річки, лісу?

Бродить по березі лисиця?

Ростуть дерева навколо?

І хто у пінгвіна друг?

Про все це ми дізнаємося, подивившись на екран.

(Фільм)

Вихователь: Хлопці, як ви думаєте, хто у пінгвіна друзі?

Діти: Друзі пінгвіна - інші пінгвіни.

Вихователь: Всі, як один...

Діти: Дружно стрибають у воду,

... - ніколи не літають,

... - в море страху не знають,

... - в море швидко пливуть,

... - зграєю дружно живуть.

... - Чорні Фраки носять,

... - кращого життя не просять,

... - люблять снігові крижини.

Вихователь: Як називаються птахи?

Діти: Пінгвіни.

Вихователь: Хлопці, як ви думаєте, чому пінгвіни не мерзнуть і виходять із вода сухими?

Діти:

- Пір'я пінгвінів маленькі, щільні і гладкі.

- Вони покриті шаром жиру, тому і не дають намокнути теплого пуху, який гріє їх у холодній воді.

Вихователь: для того, щоб переконатися в цьому, проведемо досвід. Підійдіть до столу. Для проведення досвіду нам знадобляться пір'я, змащені жиром, і посудину з водою. Візьміть пір'я в руки і опустіть їх у воду, потім вийміть і подивіться, що відбувається з крапельками води.

Діти: краплі води стікають з пера, і воно залишається сухим.

Вихователь: Який висновок можна зробити.

Діти: Пінгвіни не мерзнуть і виходять з води сухими, тому що їх пір'я покриті шаром жиру.

Вихователь: Антарктида є найхолоднішою областю у світі. І пінгвіни в такому суворому кліматі висиджують яйця. Давайте подивимося про це сюжет.

(Фільм)

(Бесіда з дітьми після перегляду)

Вихователь: Молодці, хлопці! Ну що ж, прийшов час відшукати маму і нашого пінгвіненяти. Для цього пограємо в гру «Мама Ло-ло». На панно «Антарктида» розміщені пінгвіни різного розміру, з різними дзьобами, з чубчиками і без чубчиків. Я назву вам прикмети мами Ло-ло, а ви уважно подивіться і назвіть її номер. Не маленька, і не велика, з червоним дзьобом і з чубком.

(Відповіді дітей)

Заключна частина:

Вихователь: Які ви всі молодці! Допомогли нашому пингвиненку знайти маму і повернутися в сім'ю. Тепер пора і нам повертатися в дитячий сад. Скільки нового і цікавого ми дізналися про Антарктиду. Хлопці, а що вам найбільше сподобалося на нашому занятті?

(Відповіді дітей)

Вихователь: На цьому наше заняття закінчене.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.