Свіжі публікації




Конспект заняття по формуванню лексико-граматичних категорій і розвитку мовлення. Тема: «Прощання з зимовою казкою»

Цілі:

Освітні:

1. Вправляти у творенні відносних прикметників і узгодженні прикметників з іменниками;

2. Закріпити поняття ознаки предмета;

3. Формувати зв'язне монологічне і діалогічне мовлення.

Корекційні:

1. Розвивати пам'ять та увагу, вчити логічно мислити.

2. Розвивати загальну та дрібну моторику і координацію рухів.

3. Розвивати мовне дихання і голос.

Виховні:

1. Вчити бачити і розуміти красу і багатство рідної природи.

Активізація словника: зима, замети, лапи ялин, сніжна, морозна, вьюжная, блискучі.

Методичні прийоми:

  • Проблемна ситуація;
  • Подорож;
  • Складання цілого з частин;
  • Ігри - вправи;
  • Вправи на розвиток мовного дихання та голосу (Завірюха)
  • Імітація рухів
  • Мовні ігри
  • Музичний супровід

Попередня робота:

Вивчення тем: «Зимовий одяг», «Пори року», «Дикі тварини», «Зимуючі птахи».

Вивчення граматичних тем: «Поняття ознаки предмета», «Відносні прикметники».

Розучування на заняттях з логоритміки гри «Зимові забави»

 

1. Організаційний момент.

- Хлопці, який же сьогодні прекрасний день, і я дуже рада Вас бачити. Які ж ви всі сьогодні гарні і веселі. Давайте ми подаруємо один одному компліменти.

2. Знайомство з темою заняття.

(На панно виставлені пейзажі з зображенням зими)

- Зовсім скоро закінчиться час року, яке ми з вами дуже полюбили. Йде зима. Зима - дуже гарний час року. Хлопці, а чому гарна зима? (Відповіді дітей: зима сніжна красива, всюди лежить іскристий білий сніг, дерева оповиті в теплі снігові шуби, зима може бути вьюжная і холодна, світить яскраве зимове сонце).

- Зима - чудова пора року. Діти не хочуть йти з прогулянки додому, тому що на вулиці цікаво. Але перш ніж відправлятися на прогулянку, треба тепліше одягнутися.

- І зараз, хлопці, я пропоную вам подивитися на картинки і вибрати ті, на яких зображено зимовий одяг.

З. Гра «Назви, з чого зроблена»

(На панно виставляю картинки із зображенням одягу. Діти по черзі підходять до панно, обирають картинки і відповідають на запитання логопеда). Логопед: - Сашко, що ти вибрала?

Дитина: - Я вибрала рукавиці, тому що вони вовняні, теплі, тощо

- Молодці, хлопці, ви всі добре впоралися з цим завданням і тепер, коли ми всі одягнені по погоді, я пропоную вам здійснити прогулянку в зимовий ліс. А як же ми туди дістанемося? Адже завірюха засипала всі стежки. Скажіть, на чому можна добратися до лісу?

(Відповіді дітей: на машині, на лижах, на вертольоті, на поїзді, на ковзанах і т.д.)

Звучить музика.

4. Гра «Зимові забави»

Ми встали на лижі, по заметах побігли. На ковзани ми встали, Від морозу втекли. Ми на санки сіли,

По заметах полетіли.

- Ось ми і дісталися. Хлопці, озирніться навколо. Як же красиво в зимовому лісі. А як легко дихати чистим морозним повітрям. Давайте разом з вами подихаємо цим лісовим повітрям. (Вдих носом, видих ротом)

Звучить музика.

5. Вправа на розвиток мовного дихання та голосу «Завірюха»

Стара сива, з крижаною костуром

Завірюха шкандибає Бабою-Ягою

Хуртовина виє: «3 - з - з - з - з» (з посиленням звуку)

Застогнав ліс від хуртовини: «М-М-м-м» (тихим високим голосом)

Тяжко стогнуть дуби: «М-М-м-м» (Голосно низьким голосом)

Стогнуть берези: «У-У-у-у» (Тихо високим голосом)

Шумлять ялини: «Ш-ш - ш - ш»

Але завірюха стихає: «З-з-з-з» (З пониженням голосу) І ліс знову затих....

- Красиво взимку! Нічого що всі гілки засипані снігом, а на широких лапах ялинок лежать цілі кучугури. Зачепиш гілку - сніг так і сиплеться, так і виблискує різнокольоровими іскрами. В полі, в лісі розстелила зима по землі білий теплий пухнастий килим і сховала під ним від морозу звірів.

6. Відгадування загадок.

- А для того, щоб ви дізналися, кого сховала зима за лапами ялин і дерев я хочу загадати вам загадки про тварин.

Давайте присядемо на пеньочки і уважно послухаємо загадки.

Хто за ялинкам спритно скаче

І злітає на дуби?

Хто в дуплі горіхи ховає,

Сушить на зиму гриби? (Білка)

 

Взимку біленький,

А влітку сіренький.

Нікого не ображає,

А сам боїться. (Заєць)

 

Господар лісовий Прокидається навесні,

А взимку під хуртовинну виття

Спить в хатинці сніговий. (Ведмідь)

 

Влітку котитися клубок,

У нього колючий бік.

Він полює ночами

За комахами та мишами. (Їжачок)

 

Трав торкаючись копитами,

Ходить по лісі красень.

Ходить сміливо і легко,

Роги розкинувши широко. (Олень)

 

Маленький зріст,

Довгий хвіст,

Сіра шубка,

Гострі зубки. (Миша)

 

Є на річці лісоруби

В сріблясто-бурих шубах,

З дерев, гілок, глини

Будують міцні греблі. (Бобри)

 

Хитра штучка,

Руда головка,

Пухнастий хвіст - краса.

Хто це? (Лисиця)

 

На вівчарку він схожий.

Що ні зуб, то гострий ніж!

Він біжить, вискаливши пащу,

На вівцю готовий напасти. (Вовк)

 

(Діти відгадують загадки, за правильні відгадки отримують маски тварин)

- Молодці, хлопці, ви добре впоралися із завданням, відгадали всі загадки.

- Діти, подивіться, хто сидить під ялинкою. Це зайчик сховався, тільки він чомусь сумний. Дізнаємося чому він плаче?

Логопед: -Здрастуй зайчик! Ми - хлопці з групи «Сонечко», подорожуємо по зимовому лісі.

Вухань: -Здрастуйте! А я живу в цьому казково красивому лісі. Мене звуть Вухань.

Логопед : - Вухань, а почему ти такий сумний? Що сталося? Вухань: - Більшості тварин взимку дуже важко себе прогодувати. Лісник попросив мене допомогти йому нагодувати тварин і дав картки, а я

все переплутав. Я не зможу допомогти бідним звірам, а це значить, що вони залишаться голодними.

Логопед : Вухань, не переживай. Наші хлопці знають чим харчуються лісові мешканці і з задоволенням допоможуть тобі. Хлопці, ми допоможемо Вухастика?

7. Гра «Нагодуємо лісових мешканців»

Дітям роздаються картки та фломастери. Логопед: -Вухань, подивися, як наші діти правильно впоралися із завданням! Хлопці, розкажіть Вухастика чим харчуються звірі зображені на ваших картках.

(Відповіді дітей: - Ведмідь живиться медом, білочка - горіхами, кабан - жолудями і т.д.)

Вухань: - Які ж ви молодці, хлопці! Тепер ніхто з тварин не залишиться голодним. Спасибі вам велике!

- Добре в лісі, ні шереху..., і птахів чомусь не чути. Хлопці, а чому ж птахів не чутно, чому ніхто не співає пісні.

(Відповіді дітей: Взимку птахи відлітають у теплі краї, а ті, що залишаються перебираються ближче до людей)

- А ви знаєте які птахи залишаються на зимівлю? (горобець, ворона, голуб, синиця, снігур, сорока, шишкар)

Вухань: - Молодці, діти, ви пригадали всіх зимуючих птахів. А в гру ви пограєте зі мною? Я запрошую вас на засніжену галявину нашого казкового лісу. Давайте станемо в коло.

- Гра називається «Летить - не відлітає». Я буду кидати вам грудочку снігу і називати птахів. Якщо птах відлітає - ви повинні повернути мені сніжок, а якщо залишається - зловити сніжок. Всі готові?

8. Гра «Летить - не відлітає»

- Молодці, хлопці, ви грали краще за всіх!

- У лісі живуть не тільки птахи, але і тварини теж, і для того, щоб нам згадати тварин я пропоную Вам пограти в гру «Теремок».

9. Гра «Теремок»

10. Фізкультхвилинка.
Галасливий Ба-Бах

В дуже гучних чоботях (Кроки на місці) Ходить по лісі Ба-Бах!

І, зачувши цей звук, (Слухаємо, приклавши долоню до вуха) В гілках сховався Тук-тук, (Закрити обличчя долонями) На сосну вибіг Цок-цок, (Стрибки на місці) В гущавину кинувся Стриб-скок, (Присісти) Чик-чиришка в листя порх! (Махи руками)

Шебуршонок в нірку порх! (Присісти і робити рухи руками) Тихо-тихо всі сидять (пригрозити пальцем) І, сміючись, стежать,

Як шумить у лісі Ба-Бах {Кроки на місці) В дуже гучних чоботях!

- Ось яка цікава прогулянка у нас вийшла! А тепер, хлопці, пора повертатися в дитячий сад. Але для того, щоб нам туди потрапити, потрібно виконати останнє завдання.

- Під час сьогоднішнього подорожі ви багато дізналися про зиму і її ознаки, про поведінку тварин у зимовий період.

11. Складання розповіді з опорою на піктограми.

В цьому конверті лежать символи. І зараз, я пропоную Вам дивлячись на них скласти розповідь про зиму і життя живої природи в зимовий період.

(Замети: Взимку всюди лежить білий іскристий сніг. Завірюха намітає величезні кучугури. Дітям подобається грати в м'яких, білосніжних заметах. Сонце: Сонце взимку світить, але не гріє.

Дерево і ялина: Всі дерева стоять голі і лише ялинка розкинула свої зелені віти.

Шпаківня: Багато птахи відлетіли у теплі краї, а ті, що залишилися перебралися ближче до людей, і живуть в шпаківнях. Зайчик: Тваринам взимку важко. В лісі мало корму, так і від хижаків ховатися важко. Тому зайчик змінив сіру шубку на білу. Багато тварин на зиму лягають в сплячку, а деякі сидять у нірках і чекають настання весни, харчуючись запасами на зиму.

Сніжинки: Як же гарно взимку! Всюди іскряться і блищать сніжинки.)

- Поки ми складали розповідь, ми й не помітили, як знову опинилися в своїй групі. Хлопці, вам сподобалося наше подорож у зимову казку? Що саме вам сподобалось? Згадайте в які ігри ми грали? Яка вам найбільше сподобалася? Кого ми зустріли в лісі? Давайте ми зробимо аплікацію «Зайця» і подаруємо її нашому новому другові.

Аплікація «Заєць».

- Зима прощається з нами, але пройде час і знову випаде сніг. Ми зможемо знову опинитися в чудовій зимовій казці. Побродити по засніженому лісі, допомогти тваринам і дізнатися багато нового. Ми з нетерпінням будемо чекати наступної зими, а поки скажемо їй «До побачення!»



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.