Свіжі публікації




Програма розвитку дітей дошкільного віку на основі изодеятельности «Казки і фарби» з 6-7 років

Цикл 3 «Бесіди про мистецтво»

1. Тема: «Баталія»

Мета: Знайомство з жанрами живопису - батальний живопис.

Завдання:

  • Вчити зображувати батальні сцени.
  • Розвивати інтерес до жанрів живопису.
  • Виховувати повагу до військової доблесті .

Матеріал: Папір для кожної дитини ½ альбомного листа, обладнання для изодеятельности, ватман для створення загальної панорами бою. Зразок.

Хід заняття:

Казка.

Ця звичайна історія, яка могла б статися з кожним із вас, але її героєм став Антон - звичайний хлопчик з сусіднього будинку. Антон сидів за столом і з захопленням малював бій. Весь лист був заповнений літаками, танками, солдатами, що йдуть у наступ.

- Тра - та - та - та - та! Наші перемагають! - протараторив Антон і підмалювали бійцеві автомат. В кімнату увійшов тато і заглянув в малюнок сина.

- Прекрасна батальна сцена!- сказав тато. Хто перемагає?

- Перемагають наші, але це не сцена, а бій!- голосно відповів Антон, подрисовывая парашутиста.

- Синку, ти вже знаєш, багато жанри живопису - натюрморт, портрет, пейзаж..., а картини, на яких зображені битви - це батальний жанр. Французьке слово «батай» означає «битва». Від нього отримав назву жанр образотворчого мистецтва, присвячений темам війни і військової життя. Головне місце в батальном жанрі займають сцени битв і військових походів. В нашій країні навіть була створена студія військових художників імені Митрофана Борисовича Грекова. Ти знаєш, хто такий М.Б. Греків? Про! Це великий митець. Він написав багато картин прославляють військову доблесть. Його полотна «Тачанка», «Сурмачі Першої Кінної армії», «У загін до Будьонному» відомі всім. У роки Великої Вітчизняної війни багато художники студії пішли на фронт. Там вони не тільки воювали, але й продовжували малювати. Малювали битви і простих солдатів відпочиваючих після бою. Військові малюнки Н.Жукова, В. Лукомського, Ст. Богаткина та інших художників - це літопис Великої Вітчизняної війни, її головних військових битв. Після війни художники студії створили багато пам'ятників військової слави, прославляють подвиг простого солдата!- папа закінчив розповідь і глянув на сина.

Антон подивився на свій малюнок, і на мить йому здалося, що малюнок ожив. Танки лязгали гусеницями, гули літаки, а солдати, з криком «Ура!» бігли в бій. Особи у цих солдатів були серйозні. Це була не просто бійка, це було битва!

- Я все зрозумів, таточку! - схвильовано сказав Антон. І про художників, і про батальну живопис, і про те, що не кожну намальовану бійку можна назвати баталією. Якщо на картині б'ються хулігани - це не батальний живопис. Хуліганів взагалі не треба малювати! А якщо в картині видно героїзм воїнів, видно, що вони захищають Вітчизну ціною власного життя, то це батальний жанр. А я, таточку, коли виросту, стану відомим художником, як М.Б. Греків!

Педагог пропонує дітям намалювати бій. Кожен малює воїнів і техніку на окремому листочку, роботи вирізаються і складаються в єдину композицію на ватмані.

М.р. Пальчик наш звик до порядку, вранці робить зарядку: раз нахил і два нахил - ось як спритно скаче він. (Загнути по одному всі пальці на руках.)

Під час виконання роботи звернути увагу дітей на виразність поз воїнів, їх особи.

Обговорення: Запитати про те, що таке батальний живопис.

Гра: «Відправ у своє царство» На столі кружечки різних кольорів, діти їх беруть, підходять до будь-якої ємності з холодною, теплою або гарячою водою - і зі словами: «Синій колір живе в Холодному царстві, тому що...» опускають кружечок і.т.д. всі кольори.

 

2. Тема: «Історія в картинках»

Мета: Знайомство з жанрами живопису - історичний.

Завдання:

  • Вчити малювати картини в історичному жанрі.
  • Розвивати інтерес до жанрів живопису.
  • Виховувати повагу до історії.

Матеріал: Папір, обладнання для изодеятельности. Зразки історичних картин.

Хід заняття:

Казка.

В звичайному місті, в звичайній квартирі жив хлопчик Вова. Вові 6 років. На день народження йому подарували цікаву книгу «Великі історичні події 19-20 століття». Вова розглядав картинки: «Відкриття Америки», «Першопрохідці півночі», «Перший політ людини в космос». Картини такі цікаві, у них все, як живе. Коли дивишся на них, здається, що ти знаходишся поруч з моряками на судні, затиснутому між північних льодів, або робиш перший політ на Місяць. Дідусь підійшов до Вови, сів поруч і став разом з онуком розглядати книгу.

- Навіщо було малювати всі ці історичні події? Все це можна було сфотографувати!- розмірковував вголос хлопчик.

- Не завжди були фотоапарати! - відповів дідусь. Знаєш що, раз вже ти такий допитливий, я думаю, тобі знадобиться мій чарівний олівець.

- Що це за олівець?- поцікавився Вова.

- У молодості я вчився в художній школі і не погано малював. Ось тоді-то мій вчитель і подарував мені чарівний олівець. З його допомогою можна потрапити в будь-який час, в будь-який рік і день, і побачити, що тоді було.

- Це здорово! Я негайно хочу потрапити в той час, коли разверзся вулкан, і Помпея загинула («Останній день Помпеї» К.П. Брюллов), або в утмр стрілецької страти («Ранок стрілецької страти» В.И.Суриков). Я хочу допомогти цим людям. Я хочу побачити короля Артура і єгипетських фараонів... Ні, більше всього на світі я хочу потрапити на північ, на криголам «Арктика» і допомогти їм.

- Ну що ж, негайно вирушай! - сказав дідусь і передав онукові олівець.

Олівець заіскрився, став переливатися різними кольорами, спалахнув і ...і Вова опинився на півночі, на тому самому криголамі.

-Ми застрягли в льодах!- кричав капітан. У нас не вистачає робочих рук. Без допомоги нам не обійтися. Хлопчик,- звернувся капітан до Вови, - іди на нижню палубу і допоможи!

Вова працював з усіх сил старався, як міг.

- Ми врятовані!- почув Вова зі всіх сторін. Ми звільнилися з крижаної пастки!

Як тільки Вова почув ці слова, олівець, що лежав весь цей час у нього в кишені, знову заіскрився і хлопчик, в ту ж мить опинився вдома поруч з дідусем.

- Ну, як подорож?- запитав дідусь.

- Я повинен негайно все це намалювати, поки не забув! Я повинен намалювати і північне сяйво, і величезні льоди, і хороброго капітана!- вигукнув Вова.

Він сів за стіл і на хвилину задумався.

- Дідусь, а у художників, що намалювали всі ці великі історичні події, теж були чарівні олівці?- запитав Вова.

- Може бути, а інакше як би вони все це дізналися. До речі, картини, на яких зображені історичні події, належать до історичного жанру живопису.

Педагог пропонує дітям намалювати історичне, географічне або наукова подія. Кожен малює свою картину, потім об'єднуємо їх в календар історичних дат.

М.р. Пальчик наш звик до порядку, вранці робить зарядку: раз нахил і два нахил - ось як спритно скаче він. (Загнути по одному всі пальці на руках.)

Під час виконання роботи звернути увагу на точність зображення історичної події .

Обговорення: Запитати про те, що таке історичний жанр живопису.

Психофізична розвантаження: Гра «Перехід через Альпи» драпируем предмети і перелазить через них.

 

3. Тема: «Карбування»

Мета: Знайомство з карбуванням.

Завдання:

  • Вчити виконувати роботу за мотивами цього промислу.
  • Розвивати інтерес до прикладних промислів.
  • Виховувати повагу до праці майстрів.

Матеріал: Щільний фольга, ручка з порожнім стрижнем. Зразок.

Хід заняття:

Казка.

Альоша намацав на горищі старого дідового дому. З самого ранку він був зайнятий пошуками скарбу. Зовсім нещодавно, в одній книжці він вичитав, що в старих будинках на горищах і в підвалах обов'язково повинні бути заховані скарби, скрині зі скарбами і скриньки з коштовними каменями. Дідусева хата підходив для цього, як не можна краще. Він був великий і старий, у нього давно ніхто не жив і тільки кажани влаштовували тут собі денний сон. Так от, Альоша вже перерив більшу частину горища, але нічого схожого на скарб не було. Він знайшов стару ковбойський капелюх, пару книжок минулого століття і шкатулку, в якій сидів павук. Всі! Але раптом, в самому кутку горища він побачив скриня. Він був старий, великий, з іржавим замком.

- Не може бути! Нарешті!- крикнув Альоша. Ура! Я знайшов скарб!

Хлопчик тремтячими руками підняв кришку скрині, прибрав павутину і зазирнув усередину. На дні скрині лежала старовинне блюдо, кубок і надзвичайно гарний глечик.

- Напевно, в таких глеках і живуть джини?!- подумав Альоша. Він узяв в руки глечик, прибрав прилипла до нього павутину і став розглядати малюнок, що покриває всю поверхню посудини. На шийці глечика були зображені птахи, на денці - квіти і трави, а ручка виконана у вигляді дракона. Альоша сховав глечик в рюкзак і побіг вниз по сходах.

- Потрібно показати знахідку діду!- подумав хлопчик. Він-то точно має знати, що за скарби зберігаються у нього на горищі.

- Діда, я знайшов чарівний старовинний глечик!- гукнув з порога Льоша.

Дідусь надів окуляри і уважно роздивився знахідку. Він крутив її в руках, тер пальцем і заглядав всередину.

- Дійсно, прекрасний зразок старовинної карбування. Вітаю!- захоплено промовив дідусь.

- Як карбування?! Що таке карбування? Хіба це не скарб?- здивувався онук.

- Карбування роблять з листового металу: мідь, латунь, алюміній та ін Раніше, за царя, майстерень Московського Кремля карбували золоту і срібну посуд, в тому числі і чаші - братини, з яких пили заздоровні тости. Інструменти для карбування існують найрізноманітніші - давильники, чекани, молотки. Перш ніж виріб буде остаточно готовий, майстру доведеться не мало попрацювати. Робота ця копітка і довга!- закінчив свою розповідь дідусь.

- Значить, це зовсім не скарб?- засмученим голосом запитав онук.

- Це великий скарб! Цей глечик багато років тому зробив майстер карбування. Він вклав у глечик всю свою душу і талант. Самого майстра вже давно немає на світі, а його твір живе!- сказав дідусь і обережно поставив глечик на саме видне місце в кімнаті.

Педагог пропонує дітям виконати роботу за мотивами карбування. Шматочок фольги вирізати у вигляді глечика, страви.. і прикрасити продавленными візерунками.

М.р. Цілий день тук та тук. Лунає дзвінкий стукіт.

Молоточки б'ють, будуємо будиночок для скворчат.

Цей будинок для білочок, цей будинок для зайчиків,

Цей будинок для дівчаток, цей будинок для хлопчиків.

Будемо весело в ньому жити, веселитись і дружити.

(Діти імітують стукіт молотків кулачком, пальцем на масажному картці).

Під час виконання роботи звернути увагу дітей на плавність ліній, ритмічність візерунків, і відповідність візерунка призначенням предмета.

Обговорення: Розглянути роботи один одного, запитати про карбування.

Гра «Жива скульптура» (колективне зображення, наприклад, глечика. Одна дитина - ручка, інший - кришечка...)

 

Повну версію можна скачати тут.

 



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.