|
ННОД з навчання грамоти для старшої групи
«Узагальнення вивченого. Голосні: А, В, О. Приголосні: С, М, Х, Ш, Л»
Мета: закріплювати назва букв, співвіднесення їх у групи: голосні і приголосні, формувати вміння в прочитывании складів, складання слів по заданому складу. Дати уявлення в окремих одиницях мови: звук, склад, слово, речення. Читання оповідних речень з двох - трьох слів. Крапка в кінці речення. Написання великої літери на початку речення. Складання схеми пропозиції. Читання складів з договариванием до цілого слова по складовим таблиць, робота з розрізним азбукам різного формату.
Матеріал: шапочки - символи; таблиці з картинкою (початок, середина, кінець); каси букв; картки зі словами: Луша, Саша, Маша, сом, сам, вус, сухо, вухо, вуха, мала, мама, розум, масло, оса, пішла, мула
Хід НСД:
I. Організаційний момент.
- Сьогодні на занятті ми з вами відправимося в гості на сторінки книги. А хто живе в книгах? (В книгах живуть букви, склади, слова, речення). І для того, щоб нам потрапити на сторінки книги ми повинні перетворитися в літери. (Одягнемо шапочки і перетворимося на літери, дівчатка одягають шапочки з голосними буквами, хлопчики - з приголосними)
- Ось зараз ми з вами можемо потрапити на сторінки книги. Але подивіться, літери у всіх різні, може, ми можемо якось розділити ці букви? (у дівчаток - голосні букви, у хлопчиків - приголосні)
Дівчатка сідають за один стіл, хлопчики за інший
II. Робота по темі НСД
1. Голосні і приголосні літери
- Дівчатка, що ви можете розповісти про свої літери?
- Букви А, У, О - голосні звуки, ці звуки ми вимовляємо тільки голосом, ніякої перешкоди у роті не виникає.
- Хлопчики, а що спільного у ваших букв?
- Літери З, М, Х, Ш, Л - приголосні звуки, при вимові цих звуків у роті виникає перешкода, їх ми не можемо заспівати, вимовити голосно, нам заважає язик, зуби, губи.
2. Вірші (діти розповідають, заздалегідь підготовлені вихователем вірші)
А - початок алфавіту
Тим вона і знайома.
А дізнатися її легко,
Ноги ставить широко.
Ось два стовпи навскоси
А між ними поясок.
Ти цю букву знаєш? А?
Перед тобою буква....(А)
Буква У - два довгих вушок
Або У дубочка два сучочка
У цій букві немає кута
Тому вона кругла
Подивися на колесо
І побачиш букву О.
Серпень
Алеет за лісом захід сонця
Червоні лелеки летять до лісу
Айстри зашарілися на клумбах в саду
Червоні тіні тремтять на ставку
Червоні качки на ставку ковзають....
Шкода, що вже отгорает захід.
Втомилася качка на ставку
Вчити своїх каченят.
Каченята плавати на увазі
У мами не хочуть
Страшенно мучиться качка
Ну що з них вийде!?
Хмара, хмара, шерстка колечками
Дуже ти хмара схоже з овечками
Взялися ми за руки друзі
І сказали «Ти та я -
Це ми, а між тим
Вийшла буква ......(М)»
Ми пірнаємо не в річці -
Ми пірнаємо в молоці.
Молоко поля залило,
Місток, річку й кущі.
Молоко будинку покрило
М'яко ллється з висоти.
Ми тепер на самому дні
Ми - в молочної глибині
Ми пливемо не в океані -
Ми пливемо в густому тумані.
Сонце сіло за селом
Сплять синиці, сойки сплять
Спить в річці вусатий сом
Сплять і ліс, і степ, і сад
Стадо спить, пастух і пес
Замовкли скрипи, пісні, сміх
Сон у країну свою забрав всіх.
Х все ходить, ходить, ходить -
Місця, що не знаходить?
Шерех, шептанье, шумок під вікном,
Шльопання легке... Хто це - гном?
Ш-ш-ш! Там, за шторою, біля вікна
Шустрим мишеням шарудить тиша.
Пішов Гнат лопати купувати
Гнат купив п'ят лопат
- Ми розповіли про букви, тепер ми ще раз назвемо голосні звуки (хлопчики говорять), приголосні звуки (називають дівчинки)
3. Місце звуку в словах
- А зараз ми пригадаємо, у яких словах зустрічаються дані звуки в трьох позиціях (початок, середина, кінець)
Робота за таблицями, приготовленими дітьми разом з батьками
4. Гра «Живі склади»
За викликом педагога по черзі виходять діти з однієї і з іншої команди, повертаються до дітей, діти читають отриманий склад.
5. Гра «Збери різні слова»
Дітям дається завдання: скласти слова (слова для кожного заздалегідь підготовлені на окремих картках) з наявних літер з букв розрізної азбуки.
Луша, Саша, Маша, сом, сам, вус, сухо, вухо, вуха, мала, мама, розум, масло, оса, пішла, мула
6. Робота по одиницям мови - звук, склад, слово, речення
6.1. Пропозиція
Усно складають речення з трьох слів
Маша любить масло.
Педагог показує дітям, як скласти схему речення, визначається кількість слів у реченні, як написано перше слово, що стоїть в кінці речення, діти (на підготовлених картках) складають схему пропозиції
6.2. Слово
Маша, олія
Педагог пригадує з дітьми, як складається схема слова, визначають кількість складів у словах, на підготовлених картках складається схема слів
III. Підсумок НСД
1. Створення своєї книги
- А зараз я пропоную вам створити свою книгу, я приготувала сторінки, але на них не все закінчено, давайте подумаємо, як правильно закінчити почату мною сторінку книги? (на сторінці запропоновані картинки на вивчені букви, зліва картинки на голосні букви, праворуч картинки на приголосні літери, на столах у дітей лежать контури літер - діти спільно з вихователем визначають до якої картинці яку букву підставимо і чому)
Ще раз повторюються голосні і приголосні звуки
- Як ви бачите, сторінка нашої книги заповнена не вся, це тому що ми вивчили ще не всі букви, нам з вами ще належить познайомитися з іншими буквами і закінчити нашу книгу.
- Сьогодні ви добре попрацювали, давайте згадаємо, що вам найбільше сподобалося? Що було дуже важко? З чим би ви ще хотіли попрацювати?
IV. Домашнє завдання
- Читання складових таблиць з складання слів і схеми до слів (робота в зошитах)
Читайте також: