|  | 
Конспект заняття з навколишнього світу для дітей підготовчої групи дитячого саду
«Домашні тварини. Кішки і собаки - друзі людини»
Пояснювальна записка.
Урок навколишнього світу у творчому об'єднанні розвивального навчання «Малишок» представлений за напрямом додаткову освіту. Тема уроку «Домашні тварини. Кішки і собаки - друзі людини».
Група складається з 12 осіб: 4 дівчаток і 8 хлопчиків. Вік учнів 5,5 - 6,6 років. Всі діти з благополучних сімей. Умови життя і побуту нормальні. У чотирьох навчаються неповна сім'я.
У дев'яти навчаються рівень психічного розвитку відповідає їхньому віку. Троє дітей слабо засвоюють програмний матеріал. Мова і пам'ять розвинені слабко, не можуть висловити свої думки. Темп повільний. На заняттях відволікаються.
Зміст уроку відповідає «Програмі виховання і навчання у дитсадку» під редакцією М.А. Васильєвої, В.В. Гербовий, Т.С. Комарової - М.: Мозаїка - Синтез, 2010 рік.
Кількість годин на тиждень - 1. Тривалість навчання - 1 рік.
При підготовці до уроку я намагалася застосувати найбільш ефективні прийоми роботи з дітьми даного віку.
На етапі закріплення раніше вивченого застосований груповий прийом роботи, використовується гра «Мозаїка», яка розвиває логічне і творче мислення дітей. За допомогою фронтального опитування встановлюється зв'язок попереднього матеріалу з новим.
Визначення теми уроку здійснюється за допомогою загадок. Розгадування загадок є для дитини своєрідною гімнастикою, мобілізує і навчають його розумові сили.
На етапі вивчення нового матеріалу застосовується найбільш доступний і поширений інструмент навчання - словесний метод: розповідь вчителя, бесіда. Звернення до дітей з питаннями змушує їх стежити за ходом пояснення, висловлювати свої міркування, робити висновки.
Процес навчання повинен бути цікавим, тому на даному етапі застосовується гра, інсценізація вірша, фізкультхвилинки. Це дозволяє зняти стомлюваність, активізувати пізнавальну діяльність учнів.
Також був використаний наочний метод навчання: демонстрація мультимедійної презентації, яка викликала в учнів великий інтерес.
При підведенні підсумку уроку вчитель задає дітям проблемне питання.
Для розвитку дрібної мускулатури кисті руки використовується картинка - розмальовка, яка відповідає даній темі уроку.
Зміст уроку близько і доступно дітям. Їм цікаво говорити про те, що зрозуміле, про що вони можуть поговорити. Діти на уроці були активні. Вони познайомилися з повадками кішок, з народними прикметами. Діти узагальнили свої знання про те, яку допомогу надають собаки людині, про правила догляду за кішками і собаками, про дбайливе до них ставлення. Цілі уроку досягнуто.
Методична розробка уроку.
Предмет - навколишній світ.
Тема : «Домашні тварини. Кішки і собаки - друзі людини»
Мета:
- познайомити дітей з життям кішок і собак, закріпити знання про домашніх тварин;
- розвивати пізнавальну активність;
- виховувати гуманне ставлення до тварин, почуття відповідальності за тих, кого приручили.
Обладнання:
- Мультимедійний пристрій
- презентація «Породи кішок» і «Породи собак»;
- картки з зображенням тварин;
- маска кота;
- розмальовка з зображенням кошеня і цуценя.
Хід заняття.
I. Організаційний момент.
II. Закріплення раніше вивченого.
Робота в групах. Гра «Мозаїка»
Вчитель. Хлопці, розгляньте картки, на яких зображені частини тваринного і складіть зображення цієї тварини.
Назвіть тварину, яка у вас на картинці.
Діти. У нас на картинці корова, коза, кінь, курка, овечка.
Вчитель. Яку користь приносять ці тварини людині?
Діти. Корова дає молоко, з якого отримують вершки, сир, сметану.
Коза теж дає молоко, та ще чудовий теплий пух.
Кінь допомагає господареві перевозити різні вантажі.
Кури дають яйця, пір'я.
Вівця дає людині шерсть. З вовни в'яжуть рукавиці, шкарпетки, шапки, светри.
Вчитель. Хлопці як називають цих тварин?
Діти. Цих тварин називають свійськими тваринами.
Вчитель. Чому їх так називають?
Діти. Ці тварини живуть поряд з людиною, у нього вдома, людина піклується про них.
III. Повідомлення теми і мети.
1. Загадки.
Вчитель. Відгадайте загадки.
1) Гладиш - лащиться,
Дражниш - кусається. (Собака)
2) Цей звір живе лише вдома.
З цим звіром всі знайомі.
У нього вуса, як спиці.
Він, муркочучи, пісню співає,
Тільки миша його боїться...
Вгадали? Це...(кіт)
Вчитель. Хлопці, як ви думаєте, про кого ми будемо говорити на уроці?
Діти. Ми будемо говорити про кішок і собак.
Вчитель. Сьогодні ми продовжимо розмову про тих тварин, які живуть поруч - в одному з нами будинку, у нашому дворі. Розмова піде про домашніх тварин - кішок і собак. Ми з'ясуємо, як потрібно ставитися до домашніх вихованців.
III. Робота по темі.
Вчитель. Дуже давно кішки і собаки живуть поряд з людиною. У давнину кішки були дикими тваринами, людина полювала на них, щоб здобути собі м'ясо на їжу і шкурки для одягу. І тільки коли люди помітили, що кішки спритно справляються з гризунами, вони гідно оцінили цю тварину. Батьківщиною домашньої кішки є Африка. Кішка - це звичайне домашнє тварина, але з незвичайними якостями. Про деякі з них я розповім.
Вчитель. У кішки дуже тонкий слух: вона чує найменші шерехи, які виробляють миші. А потім повертає вуха, як супутникові антени, і точно визначає, де ховається видобуток.
У кішки дуже хороший зір. Котяче око можна порівняти зі світловідбивачами машини: у кішки в напівтемряві можна помітити зеленкуватий відблиск у очах. Очі у кішки великі і дивляться в одному напрямку. Кішка правильно визначає відстань до предмета.
Незважаючи на гарний зір, в повній темноті кішка, звичайно, нічого не бачить, і тоді головним органом почуттів стають вуса. Завдяки ним кішка відчуває найменші коливання повітря і може впевнено пересуватися в темряві, не зачіпаючи навколишні предмети.
Кішка дуже чистоплотна і часто вмивається. Вона вилизує не стільки свою бруд, скільки свій запах. Всі кішки - мисливиці, а вони полюють із засідки. І якщо видобуток відчує запах кішки, то кішка може залишитися голодною.
Вчитель. Послухайте випадки з життя кішок.
Я розповім вам історію про те, як кішки врятували льотчика. У роки Великої Вітчизняної війни радянський льотчик-винищувач був збитий у повітряному бою з ворогами. Літак загорівся, льотчик був поранений, але йому вдалося викинутися на парашуті. Однак він приземлився на територію, захоплену фашистами. Дещо як, з останніх сил дістався він до старого млина, за старим щаблях забрався всередину і втратив свідомість. А коли отямився, побачив у темряві якісь зелені пересуваються точки. Спочатку подумав, що це від слабкості, а, придивившись, зрозумів - кішки.
Дві доби провів льотчик на млині серед кішок, періодично втрачаючи свідомість. І раптом почув голоси. Зрадів, думав, що це жителі села. Однак коли голоси наблизилися, зрозумів: йдуть німці. Холодний піт виступив на лобі пораненого. Зачаївшись, крізь щілину між дошками льотчик спостерігав за німцями. Бравий фельдфебель ступив на скрипучі сходи, вдарив кулаком по дверях.... І тут дикий котячий крик струснув повітря, змусивши фашиста позадкувати. Але це було ще не все. Ватажок кішок - чорний кіт в одну мить стрибнув на голову німця і став дерти кігтями його обличчя. Німці пішли. А на наступний день партизани забрали пораненого. А коли збиралися йти, на прохання льотчика, залишили кішкам маленькі шматочки сала: адже вони, як і партизани, були рятівниками.
У Лондоні кішки працювали на пошті, рятуючи газети і листи від гризунів. За це їм платили зарплату у вигляді смачного обіду.
Кішка хороший лікар. Вона лягає на хворе місце, і біль минає. Але люди, які люблять котів, не замислюються про те, яку користь приносять кішки людині. Вони просто люблять це красиве, граціозна тварина.
Презентація «Породи кішок»
(фотографії різних порід кішок: абіссінська, британська короткошерста, канадський сфінкс, російська блакитна, тайська, персидська, корніш рекс, сіамська)
Гра «Кіт і миші»
Вчитель. Хлопці, ви нічого не чули? Мені здалося, хто-то нявкає. Хто ж це?
Діти. Кішка!
(Вчитель дістає маску кота, одягає на одного з дітей).
Вчитель. Ось наш котик, а ви мишки. Ховайтеся від котика.
Діти сидять навпочіпки. Кіт «спить» на стільці.
Мишки в норочках сидять і на котика дивляться,
Кігтиками підлогу шкребуть.
Ах, як багато мишок тут!
Тихіше, миші, кіт йде.
Він вас всіх підстереже!
(Кіт виходить, обходить норки, голосно нявкає.)
Котик мишок не знайшов, погуляв, і пішов спати.
Тільки котик засинає, мишки танець починають.
(Звучить плясовая музика, мишки танцюють)
Тихіше, миші, кіт йде.
Він вас всіх підстереже!
Вчитель. Хлопці, а чи знаєте ви котячий язик?
1. Кішка лагідно муркоче - що це означає?
Діти. Це означає, що у кішки гарний настрій.
2. Кішка нявкає - що це значить?
Діти. Кішка або вітає вас, або щось просить.
3. Кішка треться об ноги - що це значить?
Діти. Кішка каже вам «спасибі», а може, щось у вас просить.
Вчитель. А адже кішки і справді вміють говорити. Але їхня мова нам з вами не завжди зрозумілий.
Сценка «Кішка».
Хлопчик. Каже мені тихо кішка...
Кішка. Пожалій мене трошки!
Хлопчик. Не збагну я цю кішку.
Я їй тицяю в рот цукерку,
Я під самий ніс Кошкін
Найкращий свій значок підніс.
Я обійняв її за шию -
От як я тебе жалію!
Ну, чого ти хочеш кішка?
Каже вона...
Кішка. Трошки,
Хоч трошки пожалій -
Відпусти мене скоріше.
Вчитель. Так, хлопці, кішка дуже волелюбна і примхливу тварину. Її не можна примушувати робити те, що вона не хоче. Але якщо їй щось потрібно, кішка сама прийде до вас.
Фізкультхвилинка
Ведмежа - топ - топ,
А ежонок - хлоп - хлоп,
А вовченя - клац - клац,
А зайченя - скок - скок,
А лисеня - шурх - шурх,
А лосеня - брик - брик,
А кошеня - стриб - стриб.
Послухайте народні прикмети.
Кішка вмивається - до гостей.
Кішка шукає, де тепліше - чекай холодів.
Якщо хочете дізнатися, яке місце в будинку найзатишніше, простежте за своєю кішкою.
Вчитель. Хлопці, хто хоче розповісти щось цікаве про свою кішку?
Вчитель. Послухайте уважно правила догляду за кішкою.
1. Кішкам необхідно розвивати кігті, для цього можна використовувати дошку або зробити спеціальний валик на підставці.
2. Для догляду за шерстю використовують гребінці і щітки. Це добре впливає на самопочуття кішки, служить для масажу і дихання шкіри.
3. Посуд для їжі і пиття повинна бути стійкою і неглибокої. Посуд потрібно регулярно мити.
4. Дорослу кішку краще годувати 2 - 3 рази в день. Кошенят треба годувати 6 разів на день.
Вчитель. А тепер наша розмова про собаку.
Презентація «Породи собак».
Собака - вірний помічник людини з давніх часів. Вона першою прийшла до нього з лісової хащі і прийняла його заступництво. Це було дуже давно. Первісна людина жила в печері і постійно боявся за своє життя. Він прислухався до кожного шереху і незнайомій звуку: не підкрадається чи звір, ворог? А собака чує те, чого не чує людина, відчуває запахи, недоступні для людського нюху. Особливо вона трошки вночі: адже в минулому собака була нічним хижаком. Знадобилися тисячоліття, перш ніж хижак забув дикі звички і став вірним другом людини. Людина приручила собаку вартувати будинок - печеру, гавкотом подавати сигнал тривоги, допомагати на полюванні і захищати худобу. Всюди, де живе людина, поруч з ним - собака - вірний друг.
- По снігах тундри біжать їздові собаки. В упряжці 8 - 10 собак. Вони перевозять різні вантажі.
- Собака полегшує важку працю чабана. Добре вимуштрувані пес по знаку чабана піджене відсталих тварин, заверне наліво - направо отару овець, попередить про незнайомця або звіра.
- Людині, яка втратила зір, собака як би замінює очі: проводить додому і на роботу, оберігає в дорозі.
- Є собаки - пожежники. Вони знаходять в диму і вогні постраждалих і виносять їх з небезпечного місця.
- Собака допомагає знайти злочинця по запаху.
Фізкультхвилинка «Як тварини подають голоси»
Корова - (му-му-му).
Конячка - (іго-го).
Курка - (кудах-тах-тах).
Коза - (ме-е-е).
Овечка - (бе-е-е).
Кіт - (мяу-мяу).
Собака - (гав-гав)
Вчитель. Хлопці, а чи знаєте ви, як треба доглядати за собакою?
(Учитель вислуховує відповіді дітей)
Вчитель. (Узагальнює відповіді дітей)
1. Собаці слід виділити її територію. Місце повинно утримуватись в чистоті.
2. Потрібно мати миску для води і миску для корму. Миску собаки необхідно мити після кожного годування, миску для води - раз в день.
3. Необхідно мати предмети догляду: гребінці, щітки, нашийник і повідець, для вигулу - намордник.
Хлопці, якщо ви коли-небудь захочете завести кішку або собаку, спочатку вивчіть правила утримання, годівлі, догляду за твариною.
Вчитель. Кажуть, що про людину можна судити по тому, як він ставиться до тварин. Як ви це розумієте?
Вчитель. На жаль, нерідко люди беруть в будинок вихованця, а потім безжалісно викидають його на вулицю. Послухайте вірш «Кошеня».
9 учень.
Всі нявчав кошеня у дворі під кущем,
Все хотілося кошеняті, щоб покликав хтось у хату.
Раптом з куща самотній прошурхотів жовтий лист,
Здалося кошеняті, що покликали «кіс», «кіс».
Завмираючи від щастя, він помчав на поклик,
Тільки двері виявилися замкнені на засув.
Вчитель. Сумний вірш. На жаль, людина не завжди гідно поводиться по відношенню до домашніх тварин. Плата за зраду людини - дикі та небезпечні зграї собак. Хлопці, пам'ятайте: ми у відповіді за тих, кого приручили.
IV. Підсумок заняття.
Вчитель. Що цікавого дізналися на занятті?
Чого воно навчило вас?
Діти. Потрібно пам'ятати про тих, хто поруч з нами, хто потребує нашої турботи.
Вчитель. Хлопці, у мене в руці картинки із зображенням кошеня і цуценя, розфарбуйте ці картинки (діти вибирають одну з картинок за бажанням і розфарбовують).
Читайте також:
