|
Інтегроване заняття для дітей старшого дошкільного віку на тему:
«Прогулянка в зимовий ліс»
Мета заняття. Збагатити знання дітей про життя птахів і звірів у зимовий час.
Завдання.
Освітні: систематизувати та закріпити знання дітей про життя зимуючих птахів і лісових звірів, вміння співвідносити сліди і тварини, який їх залишив;
вправляти в прямому і порядковому рахунку в межах 10; закріплювати вміння орієнтуватися в просторі і на аркуші паперу.
Виховні: формувати інтерес до навколишнього світу, емоційно-цілісне ставлення до нього; виховувати дбайливе, дбайливе ставлення до всього живого.
Розвиваючі: розвивати дрібну моторику пальців рук, самостійність, ініціативу, комунікативні і рефлексивні навички, мислення.
Попередня робота.
Спостереження за змінами в природі взимку, читання віршів та оповідань про зиму, загадування загадок про птахів і лісових звірів, бесіди про життя птахів і звірів у зимовий час року, розгляд картин та ілюстрацій лісових звірів та зимуючих птахів; дидактичні ігри: «Четвертий зайвий», «Пори року», «Де чий будинок», «Танграм» та ін., лото «Лісові жителі», вправа «Де що лежить?» (орієнтування в просторі і на аркуші паперу), конструювання з геометричних фігур.
Матеріали до заняття.
Музичний зал оформлений у вигляді лісової галявини, на деревах посаджені снігурі, на галявині звірі-іграшки - заєць, лисиця, на верхівці ялинки ворона; площинні фігурки птахів - синиці і дятла; грамзапис голосів зимуючих птахів (снігур, синиця, дятел), уривок з Е. Гріга « Ранок у горах»; розповідь В.Бианки «Книга зими», посібники : на кожну дитину набір олівців, набір геометричних фігур для гри «Танграм», силуетні зображення лисиці та зайця (зразки для складання гри «Танграм»), аркуші з контуром дерев (для штрихування), сніжинки на кожну дитину, сумочки з горіхами, насінням та ін. для частування лісових звірів; макет «зимового лісу»; картки із зображенням лісових звірів і птахів.
Показник успішності проведення заняття
В результаті проведення заняття у дітей систематизувалися знання про життя птахів і звірів у зимовий час, крім розвитку таких психічних процесів, як пам'ять, мислення, мовлення, уяви, відбувався розвиток дрібної моторики рук, комунікативних і рефлексивних умінь і навичок, здатність до самоаналізу.
Хід заняття.
Біля входу в музичний зал вихователь починає бесіду з дітьми.
Вихователь: Діти, сьогодні я хочу запросити вас на прогулянку, але не по міських вулицях, а в зимовий ліс, справжнє снігове царство. Згодні? (Так.) Там ми зустрінемо різних птахів та звірів, давайте візьмемо для них частування.
( Діти беруть сумочки з горішками, насінням, зернятками, хлібними крихтами, морквою, барило меду.)
- Ви готові зайти в зимовий ліс? Тоді вирушаємо.
Діти підходять до декорацій «зимового лісу», звучить музика Э.Грига «Ранок у горах».
- Чуєте, яка гарна музика? Це мороз укутує дерева сніговими шатами.
«Подивіться - паморочиться сніжинка,
Немов пушинка з кульбаби.
Довго ми спостерігаємо за нею,
Як вона миготить між гілок.
Плавно опустилася на сучок,
Завмерла, як білий павучок».
С. Пронін.
- Що ж це за птахи красногрудые нас зустрічають першими? (На гілках дерев прикріплені фігурки снігурів, в грамзапису звучить голос снігура.) З дітьми проводиться логоритмическое вправа «Снігурі».
Ось на гілках, подивися,
(діти чотири рази плескають руками по боках)
В червоних майках снігурі,
( по чотири нахилу голови).
Розпустила пір'ячко,
Гріються на сонечку.
(на перше слово часті потряхування руками, на друге - бавовна з боків).
Головою крутять,
Полетіти хочуть.
(По два повороту голови на кожен рядок.)
Вихователь пропонує дітям пригостити птахів. Діти дістають із сумок зерна, крихти, насіння і насипають в годівниці.
- Подивіться по сторонах, як гарно в лісі? Діти, а за якими ознаками можна визначити, що прийшла зима? А хто знає прислів'я, приказки про зимовий час року? Про зимових місяцях? (Відповіді дітей.)
- Молодці! Послухайте, яка тиша в сніжному царстві, і який чудовий морозне повітря! Ви, відчуваєте? Чим пахне в зимовому лісі? (Повітря пахне свіжістю, чистотою, прохолодою.)
Проводиться дихальна вправа «Аромат» зі сніжинкою.
Вихователь. Дивіться, діти, які гарні сніжинки літають у повітрі. Піймаю-ка я одну сніжинку і понюхаю її. ( Не поспішаючи нюхає «сніжинку», кілька разів роблячи гучні вдихи і видихи, вимовляє :
- Ах, аромат! Чудовий аромат! Чудовий аромат!
Потім пропонує дітям понюхати «сніжинку» і вимовити хором: «А-ро-мат!»
Вихователь. Не чути в лісі веселого щебетанья птахів, не часто можна зустріти на лісових стежинах звірів. Однак про те, що звірі вибігали на галявинку говорять ось такі таємничі знаки і рисочки. А що це за знаки, крапки, коми ми зараз дізнаємося.
Діти сідають на стільці чи килим, слухають розповідь В.Бианки «Книга зими».
Білим рівним шаром вкрив сніг всю землю. Поля і лісові галявини тепер як гладкі чисті сторінки якоїсь величезної книги. Удень йде сніг. Скінчиться - чисті сторінки. Вранці йдеш - білі сторінки покриті безліччю таємничих знаків, рисок, крапок, ком.
За В.Бианки
Після прочитання вихователь задає питання.
Запитання до дітей:
Як думаєте, хто залишив ці таємничі знаки?
Співвіднесіть сліди з малюнком тварини, якій вони належать. (Діти виконують завдання).
Щоб краще роздивитися сліди лісових звірів і птахів, діти підходять до макету «зимового лісу», розглядають малюнки слідів.
Вихователь. А чий це слід? Зараз, давайте ми будемо загадувати загадки про звірів і птахів, а фігурки відгаданих тварин ставити на потрібний слід.
Діти по черзі загадують загадки, розповідають про особливості « зимівлі» того чи іншого звіра, залишають частування для зайця, білки і ведмедя. (Чим почастуємо? А чому?)
Загадки:
Вгадаєте, що за шапка:
Хутра цілий оберемок.
Шапка бігає в бору,
У стволів гризе кору? (Заєць)
Який звір небезпечний,
Ходить в червоній шубі,
Сніг розгрібає,
Мишок вистачає. (Лисиця)
Хто взимку холодну,
В лісі ходить злий, голодний. (Вовк)
Хто з високих темних сосен,
У дітлахів шишку кинув,
І в кущі через пеньок
Промайнув як вогник? (Білка)
Птах - дзвінке співачка,
Жовточерева сестричка,
Метушиться невеличка,
Наша швидка ... (синичка)
Хто в лісі в мороз і в спеку
Довбає сук, зриває кору?
Дзьобом - «тук!», згине жук!
Деревам навколо він найкращий друг. (Дятел)
Вихователь. А давайте послухаємо, про що говорять синиця і дятел!
Вихователь діє з площинними фігурками птахів.
Синиця:
- Аж надто бережеш, дятел, ти свій ніс. Все про сучки його чистиш!
Дятел:
- Мені, синиця, без носа як без рук. Насіння ялинових захочеш - носом стукай. Короїда нещасного вибити - і того носом. Голова кругом.
Синиця:
- Ох, Дятел, і стукотливая в тебе життя. Всі носом так носом - того й гляди без носа залишишся!
Чому дятел не відлітає на зиму? Чому його називають санітаром лісу? Яку роль в житті дятла грає дзьоб? (Вислуховуються відповіді дітей).
Вихователь. Діти, подивіться, тут слідів немає, а тепле повітря йде. (Діти підходять до великого замету - «барлогу ведмедя»).
Хто там в хутряній шубі,
Спить холодною зимою,
Він великий, але от біда,
Лапу в рот бере завжди.
Діти. Ведмідь.
Вихователь. Чому ведмідь взимку спить? Які ще звірі впадають в сплячку?
( Відповіді дітей).
Ведмідь, коли вийде з сплячки навесні буде дуже голодний, зовсім без сил. Давайте залишимо і йому частування. Нехай порадіє нашого сюрпризу.
- А ми з вами давайте порахуємо, скільки звірів і птахів нам зустрілося під час прогулянки.
Діти сідають за столи, вважають картки із зображенням птахів і звірів.
Питання:
- Скільки звірів ми зустріли?
- Скільки птахів?
- Кого більше: птахів або звірів? Кого менше? На скільки?
- Що потрібно зробити, щоб було порівну?
- Хто перший нас зустрів? Хто останній?
- Скільки усього звірів і птахів? Молодці!
Вихователь. Холодно взимку в лісі. А ви не змерзли? Давайте погреемся.
З дітьми проводиться масажна гра «Зимова разогревалочка».
Якщо замерзають руки, починаємо їх терти,
Швидко ми зуміємо руки, як на печі розігріти.
( діти повільно розігрівають одну долоню об іншу)
Спочатку долоньки зовсім як льодинки,
Потім як жаби, потім як подушки.
(діти розтирають руки все швидше і швидше).
Вихователь. Діти, подивіться, хто це під ялинкою сховався? (Заєць.) А хто між ялинкою та березами на нас дивиться? (Лисиця) Хто вище всіх на дереві сидить? (Ворона) А хто сидить під найнижчою ялинкою? (Лисиця).
Деревам теж холодно у лісі взимку. Не всі вони стоять під сніговими шатами. Давайте допоможемо деревам не замерзнути в холоди?
Діти сідають за столи і виконують завдання - домалюй дерева - штрихування в різних напрямках по контуру крони дерева.
Вихователь перевіряє правильність виконання завдання, заохочує, готові роботи розкладають на «лісовій галявині».
Вихователь. Молодці, ось яка густа хаща у нас вийшла. Вам подобається взимку в лісі? (Так.)
Проводиться музична физминутка «Що вам подобається взимку?»
Вихователь. Розчервонілися ваші щічки, разрумянились. А ось дивіться-но, лісові жителі приготували для вас цікаве завдання. Давайте подивимося.
Діти сідають за столи, де приготовані конвертики для гри «Танграм». Викладають з деталей гри «Танграм» зображення зайця і лисиці (за зразком).
Вихователь стежить за правильністю виконання завдання, заохочує самостійність дітей, від особи звірів дякує дітей.
Вихователь. Цікаво в зимовому лісі. Але чуєте вітер засвистів (включається грамзапис завивання вітру), значить починається завірюха, скоро всі стежки замете снігом. Пора нам вертатися. Швидше, швидше!
Діти швидко йдуть, переступаючи через «кучугури», шукають стежку.
Вихователь підводить підсумок заняття: «вам Сподобалася прогулянка? Що було самим цікавим, незабутнім?»
Проводиться рефлексія - ступінь зацікавленості вихованцями матеріалом заняття.
Діти вибирають фігурки зайців за наступним принципом:
білий заєць - заняття сподобалося, було цікаво, «я був активний»;
сірий заєць - важко визначити, сподобалося чи ні, відчував труднощі;
чорний заєць - заняття не сподобалось, було не цікаво.
Проводиться сортування зібраних фігурок за кольором і підрахунок їх кількості. Оголошуються результати і робиться висновок.
Дається установка на подальшу діяльність.
Читайте також: