|
Конспект логопедичного заняття з підготовки до навчання грамоті у підготовчій групі «Нові пригоди Колобка»
Мета:
Освітні:
- Закріпити вміння дітей визначати наявність заданого звуку в слові,
- продовжувати вчити визначати кількість складів у словах;
- вправляти в умінні проводити звуковий аналіз слів;
- продовжувати вчити підбирати словосполучення і речення потрібний за змістом приставочный дієслово.
Розвиваючі:
- Розвивати увагу, мислення;
- розвивати графічний гнозис, просторові уявлення
Виховні:
- Виховувати доброзичливі стосунки один до одного;
- бажання говорити правильно, красиво.
Обладнання: Іграшки: колобок, вовк, лисиця, заєць, ведмідь; предмети (книга, лінійка, гумка, ручка, ваза, клей, картон, ананас, фотоапарат, портфель); набори для складання звукового аналізу слів; картинки (ручка, пенал, книга, зошит, портфель, олівець); листочки з недописаними літерами; картки на яких написані склади і односкладові слова; прості олівці, аркуші паперу в клітинку.
Хід заняття:
І. Вступна частина.
Логопед підводить дітей до полиці з книгами і розглядає разом з ними книги, які там стоять. Логопед просить дітей назвати улюблені казки. Звертає увагу на одну книгу, яка має обкладинку до казці Колобок. Логопед продивляється книгу і звертає увагу дітей на те, що ілюстрації не відповідають казці, яку діти всі добре знають. Пропонує придумати нову казку про Колобка.
Логопед: Я хочу вам розповісти про нові пригоди Колобка. Тільки мені знадобиться ваша допомога. Ви мені допоможете?
Діти: Так.
Логопед: Скоро Колобку виповнюється 7 років, тому дідусь і бабуся вирішили подарувати йому буквар і шкільне приладдя. «Навіщо мені буквар?» - здивувався Колобок. Дідусь відповів: - «Тому, що восени 1 вересня ти підеш у школу». «А що таке шкільне приладдя?» - запитав Колобок у хлопців.
Відповіді дітей.
Колобок: «А навіщо потрібні шкільні приналежності?»
Відповіді дітей.
Логопед: Колобок, тобі, як майбутньому учневі треба зібрати портфель, але покласти в нього тільки ті предмети, в яких є звук "До". (Перераховую: книга, лінійка, гумка, ручка, ваза, клей, картон, ананас, фотоапарат)
Діти називають предмети зі звуком "До", а логопед складає в портфель вибрані дітьми шкільне приладдя. (Залишилися предмети: фотоапарат, ананас, ваза)
Логопед: А ці предмети і не потрібні тобі Колобок в школі.
«Я не хочу в школу, я і так все знаю» - сказав Колобок, сидячи на віконці. Дідусь і бабуся пішли в магазин, а Колобок задрімав. І приснився йому дивовижний сон.
ІІ Основна частина.
1. Розширення дієслівного словника. Правильне вживання в мовленні префіксальних дієслів.
Сниться йому, що він став дорослим, у нього є машина. Колобок сів у машину і заспівав свою улюблену нову пісеньку.
Логопед: Хлопці, коли я зроблю паузу - ви мені підкажіть слово.
Пісенька Колобка: «я Їхав, їхав і під'їхав до річки, міст переїхав до гірці під'їхав, на гірку в'їхав, з'їхав з гірки, і далі поїхав, і в густий ліс приїхав».
Вийшов Колобок з машини і покотився далі в ліс. А в цьому лісі жили різні звірі. Кого зустрів колобок у лісі, ми зараз і дізнаємося.
2. Складовий аналіз слів.
Логопед: Хлопці, здогадайтеся, кого зустрів у лісі Колобок. Ви зможете дізнатися, відгадавши загадку.
Весь час по лісі він нишпорить,
Він у кущах когось шукає.
Він з кущів зубами клац,
Хто скажіть це -
Здогадалися, якогось дикого тваринного першим зустрів Колобок.
Діти: Колобок зустрів вовка.
Вовк і каже: «Колобок, Колобок, я тебе з'їм».
Колобок: Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю».
«Твою пісеньку я знаю, я казку 3 рази читав. Ти краще про школу розкажи і допоможи розкласти речі по поличках. А то я тебе з'їм».
Колобок заплакав: «Я нічого не знаю, я ж ні в дитячий садок, ні в школу ніколи не ходив».
Розсердився вовк - зубами клац.
Логопед: Не сердься сірий вовк, ми тобі пальчикову гімнастику про диких лісових тварин покажемо.
Пальчикова гімнастика.
Їжак, ведмідь, борсук, єнот
Сплять зимою кожен рік.
Вовка, зайця, рись, лисицю
І взимку знайдеш з лісу.
Логопед: Давайте допоможемо Колобку.
Діти: Добре.
Логопед: - Що в школі діти роблять?
Діти: Вчаться, читають, пишуть, вирішують приклади, ліплять, малюють, займаються фізкультурою, відповідають на запитання вчителя, слухають, відгадують загадки, роблять домашнє завдання.
Логопед: А тепер допоможемо Колобку розкласти шкільне приладдя по поличках.
Перед дітьми виставляється набірне полотно.
Логопед: На першу смужку треба поставити предмети, в назві яких один склад, на другу - предмети, з двома складами, на третю - з трьома, на четверту - предмети, в назві яких чотири слова.
Робота за індивідуальними картинок. Діти розставляють картинки, пояснюють свій вибір.
Вовк: Спасибі, хлопці! Ви розумні, працьовиті, акуратні. А ти Колобок обов'язково йди в школу 1 вересня.
3. Звукобуквенний аналіз слів, пальчикова гімнастика.
Покотився Колобок далі.
Логопед: Кого Колобок зустрів у лісі, підкаже наступна загадка.
Стрибун-боягуз:
Хвіст-коротун,
Оченята з косинкой,
Вушка вздовж спинки,
Одяг в два кольори -
На зиму на літо
Діти: Колобок зустрів зайця.
Заєць сказав: «Колобок, Колобок, я тебе з'їм».
Колобок: Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю».
«Твою пісеньку я знаю, я казку читав. Я в лісову школу ходжу, мені задали домашнє завдання скласти схему слів. Допоможеш мені? А то я тебе з'їм».
Колобок заплакав: «Я нічого не вмію, я не слухав дідуся. Не хотів займатися».
Логопед: Давайте допоможемо Колобку скласти схему слів: КІТ, МАК, ПАВУК.
Скільки звуків у слові КІТ. Які це звуки? Перший звук - (До), другий - (Про), третій звук - (Т). Скільки в слові КІТ приголосних звуків, скільки голосних. А тепер складіть слово КІТ з букв. Скільки букв в слові КІТ.
Аналогічно діти складають схеми інших слів.
Заєць: Спасибі, хлопці. Я втомився. Хочу відпочити. Ви знаєте зарядку.
Діти: Знаємо!
4. Фізкультхвилинка (фонопедическое вправа)
Попрощався Колобок з зайцем і покотився додому, вирішив повернутися до дідуся і восени в школу піти. Раптом бачить - сидить лисиця - красуня і лукавими очима в дзеркало дивиться.
Давайте встанемо біля стільчиків і покажемо, яка була лисиця.
Вже як йшла лисиця лесочком - Топ-топ, топ-топ-топ. |
Діти плескають поперемінно долонями по колін. |
Присідала під кусточком- Ось так, стоп! |
Вимовляють Ш-Ш-Ш, підносячи до губ вказівний палець. |
Головою лисиця вертіла - Ось так, ось так! |
Вимовляють А-А-А повертаючи голову направо і наліво. |
Так дивилася по сторонах - Ось так, ось так! |
Вимовляють О-О-О, повертаючи голову направо і наліво. |
Далі лисонька пішла- Топ-топ, топ-топ-топ. |
Ляскають поперемінно долонями по колін. |
Хвостом доріжку подмела Раптом лисиця зупинилася, Принюхалася і здивувалася:
|
«Крутять хвостом», промовляючи " Ф-Ф-Ф «Принюхуються», сильно втягуючи але- сом повітря і повертаючи голову праворуч і наліво. |
Чує смачну їжу: - Я зараз за нею йду! |
Потирають животик.
|
5. Вправа «Стерті літери».
Побачила Колобка і каже: «Колобок, Колобок, я тебе з'їм». Колобок відповідає: «Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю».
«Я пісеньки тільки про себе люблю слухати, і вірші про себе. Я вирішила стати поетом і писати вірші. Допоможи мені літери написати. А то я тебе з'їм».
Колобок: Хлопці, допоможіть, будь ласка, я обов'язково піду вчитися в школу. І буду таким же, як і ви розумним, працьовитим, винахідливим.
Дітям роздаються картки з недописаними літерами. Діти дописують літери.
Лисиця: Допомогли тобі діти, але я відпущу тебе, якщо ти виконаєш ще одне моє завдання і відповіси на моє запитання.
Чим відрізняються букви і звуки?
Діти: Букви ми бачимо і пишемо, а звуки чуємо і вимовляємо.
6. Вправа: «Групування літер».
Лисиця: Розкладіть літери на голосні і приголосні, приголосні на глухі і дзвінкі.
Діти виконують завдання.
7. Читання складів і слів.
Покотився Колобок далі. Бачить під деревом сидить ведмідь. Тримає в руках газету. Побачив Колобка і каже: «Колобок, Колобок, я тебе з'їм». Колобок відповідає: «Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю».
«Твою пісеньку я знаю, мене мама - ведмедиця читати давно навчила. Прочитай, що написано в моїй газеті. А то я тебе з'їм».
Колобок заплакав: «Я букви не вчив, читати не вмію».
Логопед: Давайте виручимо Колобка і прочитаємо, що написано в газеті.
Діти читають склади і слова (робота за рівнем розвитку)
Ведмідь: Спасибі, хлопці. А ти, Колобок, восени 1 вересня обов'язково йди в школу. А то я тебе з'їм.
Колобок: «Я піду вчитися в школу. Я хочу бути таким, як хлопці: розумними, кмітливими, винахідливими, працьовитими. Хлопці, допоможіть мені знайти стежку додому.
Діти: Добре.
Логопед: Покотився колобок далі, а куди він прикотився, ми з вами дізнаємося, якщо правильно виконаємо графічний диктант.
8. Графічний диктант «Будиночок».
Логопед: Куди прикотився Колобок?
Діти: Додому.
ІІІ. Підсумок заняття.
Логопед: Прокинувся Колобок і став розповідати дідусеві про свою пригоду уві сні. А телевізор подарував Колобку книжку про його пригоди. Про те, як йому допомогли розумні, працьовиті діти з дитячого саду розкласти шкільне приладдя по поличках для зайця , для вовка скласти схеми, для ведмедя прочитати газету і для лисиці написати літери. А ще діти розповіли Колобку, чому важливо йти вчитися в школі.
Висловлювання дітей.
Логопед: Молодці! Ви будете добре вчитися в школі. А ми з вами написали нашу казку «Нові пригоди Колобка». Наша казка вийшла дуже повчальною. Давайте подивимося, якою стала наша книга. Подивіться, тут не розфарбовані ілюстрації. Я думаю, що найближчим часом, нам буде, чим з вами зайнятися.
Читайте також: