|
Конспект НСД
«Переказ казки «Півень та собака»
Освітня область «Комунікація».
Цілі:
1. Вчити дітей складати план переказу, переказувати казку без допомоги вихователя, дотримуючись плану та своєчасно передаючи «естафету» один одному.
2. Вчити переказувати за ролями, виразно передаючи діалог дійових осіб.
3. Вчити дітей добирати прикметники та дієслова до іменником «собака» і «лисиця».
4. Вчити дітей у грі складати з окремих слів речення; вправляти в «читанні» пропозиції після перестановки кожного слова.
5. Виховувати любов до усної народної творчості, бажання брати участь у переказі.
Попередня робота: читання казки «Півень та собака», розглядання ілюстрацій до казки, дидактичні ігри: «Живі слова», «Вгадай слово», «Вгадай, яке слово заблукало».
Матеріали та обладнання: книга казок, ілюстрації лисиці, собаки.
Хід заняття:
Вихователь загадує загадку:
«У будці живе,
Кістки гризе,
Гавкає і кусається -
Як називається?» (Собака.)
Задає питання:
- Чому ви думаєте, що це собака? (живе в будці, гризе кістки, гавкає, не кусається).
- Які бувають собаки? (Злі, ласкаві, кусючі, великі, маленькі.)
- Що вміють робити собаки? (Гарчати, бігати, вартувати, кусатися, лащитися.)
Вихователь загадує іншу загадку:
«Лісова руда шахрайка -
Відома всім її вправність.
З нею акуратніше, не лови гав,
А двері в курник запирай!» (Лисиця.)
Задає питання:
- Чому ви думаєте, що це лисиця? (живе в лісі, руда, любить петушье м'ясо).
- Підберіть цікаві слова про лисицю, яка вона? (Руда, пухнаста, хитра, спритна...).
- Коли лисиця побачить свою здобич, як вона до неї підходить? (Тихо, нечутно.)
- А коли побачить мисливців, що вона робить? (Тікає.) Як ще можна сказати? (Утікає, забирає ноги, летить стрілою, мчить...)
Физминутка: "Посміхніться"
Діти хором вимовляють слова і виконують відповідні рухи:
«Швидко встаньте, посміхніться,
Вище, вище потягніться.
Ну-ка розпряміть плечі.
Підніміть, опустіть.
Вліво, вправо повернулись,
Руками колін торкнулися.
Сіли - встали, сіли - встали
І на місці побігли».
Вихователь читає казку «Півень та собака». Задає питання:
1. У кого жили півень та собака? Чому вони вирішили піти в ліс? (у дідуся з бабусею; тому що їх погано годували).
2. Де ночували півень та собака? (півень злетів на сук, собака заліз в дупло).
3. Коли лисиця почула півня? (коли настав ранок і півень закричав: «Ку-ка-ре-ку!»).
4. Як лисиця розхвалювала півня, які слова йому говорила? (і пір'їнки - то красиві, і гребінь - то якийсь червоний, та голос - то який дзвінкий).
5. Що півень відповів лисиці? (йому не можна йти одному, у нього товариш, він ночує в дуплі).
6. Чим закінчилася казка? Вам шкода лисицю? (лисиця кинулась в дупло, а собака її зловила і розірвала).
7. Вам шкода лисицю? Чому? (ні, не шкода, тому що вона хотіла з'їсти півня).
Вихователь пропонує дітям переказати казку.
«Переказувати таку велику казку одному складно. А якщо розбити текст на частини, його можна переказати втрьох, навіть вчотирьох, - пояснює вихователь. - Спочатку треба розповісти про те, у кого жили півень та собака і що вони вирішили. А потім? (Де заночували, і хто їх знайшов), А далі? (Що хотіла лисиця від півня.) Чим казка закінчилася? (Півень обдурив лисицю, а собака розірвала її)».
«Ми зараз коротко назвали кожну самостійну частину казки. Так завжди роблять дорослі, які вміють переказувати. Дотримуючись плану, переказувати легше».
Вихователь викликає дитину переказувати казку (за бажанням), а той запрошує наступного бажає, який, у свою чергу, обирає третього оповідача. Починаючи переказ, вихователь називає казку: «Російська народна казка «Півень та собака». Вихователь стежить за тим, щоб діти вчасно передавали естафету один одному, при необхідності підказує потрібне (більш точне слово.
Вихователь цікавиться, чи подобається дітям розповідати за планом. Потім проводиться переказ за ролями. Вихователь вибирає дитину на роль оповідача, а той, у свою чергу, запрошує однолітка на роль півня. Півень вибирає лисицю. Під час переказу вихователь стежить за тим, щоб виконавці чітко промовляли свій текст.
Заняття триває. Вихователь пропонує дітям пограти в гру «Вгадай, яке слово заблукало». Вихователь розподіляє між п'ятьма дітьми слова: спритно, хитру, півень, лисицю, обдурив. Перевіряє, як вони запам'ятали свої слова. Пропонує по черзі назвати себе.
- Вийшло пропозицію? Правильно, не вийшло, тому що слова заблукали, стоять не по порядку, і не зрозуміло, що вони говорять про лисицю і півня. Давайте поставимо їх по порядку, щоб вийшло речення. Що треба зробити? (Переставити слова.) Яке слово треба переставити?
Діти пропонують варіанти перестановок слів. Після перестановки кожного слова діти - слова послідовно називають себе, а решта «читають» фразу.
Коли буде складено перше речення і діти його «прочитають», вихователь підтверджує, що вийшло пропозицію, і сам називає його.
Далі складаються нові пропозиції: Ловкопетух обдурив хитру лисицю; Обдурив півень спритно хитру лисицю; Хитру лисицю спритно обдурив півень.
- Молодці, впоралися з цим завданням, а тепер, складіть таку пропозицію, щоб у ньому було слово «собака».
Кожна дитина придумує свою пропозицію.
Закінчуючи заняття, вихователь запитує у дітей, як називається казка, з якою вони познайомилися. Зазначає їх успіхи в оволодінні важким умінням - переказом за ролями; у засвоєнні рідної мови.
Читайте також: