|
Конспект заняття в середній групі
«Гості весняного лісу»
Цілі:
Освітні
- Розширювати і активізувати словниковий запас дітей.
- Розширювати і закріплювати уявлення дітей про перелітних птахів.
- Працювати над граматичним ладом мови.
- Вчити виділяти зайвий предмет з поясненням.
Розвиваючі
- Розвивати артикуляційну, загальну і дрібну моторику, слухове і зорове увагу, мислення (встановлювати причинно-наслідкові зв'язки).
Виховні
- Виховувати любов до рідної природи, добре і дбайливе ставлення до пернатим друзям.
- Формувати навички співпраці, розвивати ініціативу.
Обладнання: мнемотаблица «Ознаки весни», іграшкова пташка, іграшка Карлуша, склянка з водою, камінчики, зображення ластівки, шпака, журавля, грача і місця їх прильоту, м'яч, набір картинок для гри «Четвертий зайвий», фонограма голосів птахів, папір для аплікації.
Попередня робота:
- спостереження за птахами на ділянці під час прогулянки;
- відгадування загадок про птахів і весни;
- читання художньої літератури про весну і птахів;
- розучування віршів даної тематики;
- прослуховування аудіо-записи голосів птахів;
- розглядання ілюстрацій «Весна», «Птахи»;
- проведення рухливих ігор, дидактичних ігор, пальчикових гімнастик.
Хід заняття:
Діти і вихователь стоять на килимі півколом.
Вихователь: Здрастуйте, хлопці. Ви любите відгадувати загадки? Я приготувала для вас дуже цікаву загадку, хочете почути?
Світає рано вранці,
Проталини і тут і там,
Струмок шумить, як водоспад,
Шпаки до скворечникам летять.
Дзвенять по дахах капання
Ведмідь з ялинової встав ліжку,
Всіх сонечко пестить теплом,
Хто це час року знає? (весна)
Вихователь: Хлопці, а тепер давайте згадаємо пальчикову гру «Весна прийшла»:
Весна прийшла по сніжному, (Діти йдуть пальчиками
По вологому килиму. за іншою долоньці)
Розсипала проліски, (Розчепірюють пальці)
Посіяла траву. (З'єднують пальці)
Тепер кличе з усіх кінців: (Руки зігнуті в ліктях)
Гусей, стриж їй і лелек,
Зозуль і скворцов (Загинають пальці)
Вихователь: Так, хлопці, до нас поспішає красуня Весна. А які ознаки весни ви знаєте? (З опорою на мнемотаблицы діти розповідають.)
- Сонце навесні світить яскравіше, довше і гріє тепліше.
- Тане сніг.
- Проявляються перші проталини.
- Біжать струмки.
- Починається весела, дзвінка крапель.
- Птахи прилітають з теплих країв.
Вихователь: Хлопці, щоб дізнатися, про що ми сьогодні з вами поговоримо, я пропоную вам відгадати загадку:
У них є крила, голова,
Дві лапки, дзьоб і пір'я.
Все з'являється з яйця,
Чути їх пісеньки з дерев. (Птахи.)
Вихователь: З приходом весни до нас повертаються наші пернаті друзі. Як ви думаєте, чому їх так називають.
(Показую птицю. Діти розглядають її і пояснюють назву «Пернаті друзі».)
Діти: Тіло птахів покрите пір'ям, тому вони пернаті, а друзі - тому що вони харчуються комахами, які шкодять рослинам. І птахи дуже добре співають пісні і радують нас.
Вихователь: Правильно, хлопці, птахи - наші пернаті друзі, а ще їх називають Айболитами лісу, бо вони рятують дерева від шкідників. Птахи охороняють наші ліси, сади. А як ви думаєте, як люди повинні ставитися до птахів, своїм друзям?
Діти: Їх треба берегти, піклуватися про них, годувати, особливо взимку.
Вихователь: Так, хлопці, друзів треба берегти. Ось тому 1 квітня вважається Всесвітнім Днем птахів. Якщо ми врятуємо одну птицю, ми врятуємо кілька дерев. Хлопці, ви чуєте цей стривожений пташиний крик, що ж сталося? (У групі з'являється пташка Карлуша).
Вихователь: (звертається до Карлуше) Карлуша, що трапилося, чому ти така стривожена? (Карлуша на вухо вихователю розповідає проблему). Хлопці, Карлуша розповіла мені, що у весняному лісі сталася біда. Справа в тому, що в ліс стали повертатися перелітні птахи, але зла чаклунка зачарувала їх, всі птахи в лісі замовкли, а без пташиного співу ліс не оживе, і весна не настане. Що ж робити? Хлопці, мені здається, що ми з вами обов'язково повинні допомогти нашим пернатим друзям. Ви згодні? Карлуша, ти не турбуйся, ми неодмінно допоможемо нашим пернатим друзям. (Карлуша прощається і летить).
Ну що ж, хлопці, нам пора вирушати в дорогу. Ви готові?
Фізкультхвилинка
Діти повертаються один за одним і йдуть по колу, виконуючи рухи.
Збирайся, дітвора, Плескають у долоні
Весна кличе: « гуляти пора!»
Будемо по лісі гуляти Крокують
Чистим повітрям дихати Вдих-видих
На шкарпетках по стежині,
Один за одним ми підемо Ходьба на носочках
В маленькі калюжки Ходьба з високим
Не наступимо, обійдемо підняттям колін
Встали їли на шляху,
Нам їх потрібно обійти Ходьба змійкою
Ідіть, діти, обережно
Про їли можна вколотися.
От сороки пролетіли
Їм сорокам не до сну ! Помахи руками,
Тріщать сороки-белобоки: імітація польоту птахи
- Іде весна! Іде весна!
За весною ми пішли,
На галявину ми прийшли! Ходьба
Вихователь: Хлопці, ось ми і в лісі. Як тут тихо, птахи не співають. Сідайте на пеньочки, трохи відпочинемо і подумаємо, що ж нам робити далі. (Діти сідають на стільчики.)
Вихователь: Подивіться, під берізкою щось лежить. Хлопці, це записка, давайте її швидше прочитаємо:
«Не хочу, щоб птахи співали, щоб ожив знову ліс. Але якщо виконайте всі мої завдання, я расколдую птахів. Попереджаю, буде нелегко, завдання дуже складні»
Чаклунка.
Вихователь: Ну що ж, хлопці, почнемо наш нелегкий шлях. А ось всі наші завдання, які ми повинні виконати.
Ігрова вправа «Хто за ким прилетить» (З іграшковою пташкою.)
Птахи прилітають з півдня не всі разом, а по черзі. Послухайте, я розповім, в якому порядку вони летять. Перша дитина назве першу птицю, яка повертається, потім передає пташку іншому. Наступний дитина називає першу пташку і додає наступний, останній дитина називає всіх птахів.
Спочатку прилітають граки, за граками шпаки, за скворцами ластівки, за ластівками журавлі.
(Діти по черзі називають, передаючи пташку).
Йдемо далі рятувати птахів.
«Хотіла галка пити»
Вихователь: Хлопці, подивіться, у нас на шляху стоїть банку, а в ній трохи води, а поруч записка, в якій галка просить, щоб ми допомогли їй напитися, вона не дзьобом дістає до дна.
Досвід «Слухняна водичка»
Акуратно накидати камінчик в банку, вода поступово підніметься. Що відбувається? Вода піднімається вгору, збільшуючись в об'ємі, так як ми додаємо туди камінчики. І галка тепер може напитися.
Кожній пташці своє місце
Вихователь: Хлопці, ви знаєте, що кожна пташка навесні повертається на своє місце. Подивіться уважно і скажіть, чи правильно ці птахи прилетіли. (Показую зображення птахів і під ними неправильне місце прильоту. Діти, прослухавши вірш, переміщують зображення птаха на своє місце прильоту)
1. Всіх перелітних птахів черней,
Чистить ріллю від черв'яків.
(грач - рілля)
2. Хто прилітає до нас з теплом,
Проробивши шлях довгий,
Ліпить будиночок під вікном
З трави і глини.
(ластівка - гніздо під дахом будинку)
3. Є на дереві палац.
У палаці живе співак.
Він не гавкає, не кусає,
Сад фруктовий охороняє.
(шпак - шпаківня)
4. Довгоногий, довгошиїй,
Длинноклювый, тілом сірий.
А потилицю голий, червоний.
Ходить по болотах брудним,
Ловить у них жаб,
Нетямущих попрыгушек.
(журавель - болото)
Вихователь: Хлопці, у нас був довгий шлях, ми втомилися, давайте трохи відпочинемо і пограємо.
Гра з м'ячем
Я буду говорити завдання і кидати вам м'яч, ви відповідаєте і повертаєте його мені. Домовилися?
- Що роблять птахи? (летять, летять, прилітають, в'ють, висиджують, вигодовують тощо).
- У кого хто? (у грача - грачонок, у шпака - скворчонок, у лелеки - лелеченя, у журавля - журавльонок, у лебедя - лебеденок тощо).
- Один - багато (скворчонок - скворчата, лебеденок - лебедята, лелеченя - лелеченята, грачонок - грачата тощо).
Вихователь: Після тривалого перельоту, птахи знаходять собі пару, починають будувати гнізда, відкладають яйця і виводять пташенят. Вони їх годують, піклуються про них, вчать літати. Птахи дуже дбайливі батьки.
Мімічна гімнастика «Пташенята»
Вылупившись з яйця, перший пташеня здивовано подивився навколо (дитина відкриває рот). Другий пташеня побачив, як навколо світло, тепло і радісно посміхнувся (посміхається). Третій пташеня хотів вилупитися першим, але не встиг, тому розсердився (насупився). Четвертий вилупився і одразу злякався, замружився від сонечка (заплющити очі). А п'ятий вилупився пташеня і голосно зачирикал (губи трубочкою).
Вихователь: Хлопці, у нас залишилося останнє завдання.
«Четвертий - зайвий»
Подивіться уважно на картинки в кожному ряду, скажіть, яка картинка зайва і чому.
1. Заєць, грач, ведмідь, лисиця (грач - птах)
2. Ластівка, журавель, шпак, горобець (воробей - зимующая птах)
3. Синиця, горобець, орел, ластівка (шуліка - хижий птах)
Звучить фонограма голосів птахів.
Вихователь: Хлопці, ви чуєте? Це веселий пташиний передзвін. У нас вийшло, ми допомогли. Нашим пернатим друзям, ліс ожив і значить, весна все-таки настала. Ну що ж, нам пора повертатися в дитячий сад. Вам сподобалося наше пригода у весняному лісі? Хлопці, я вам пропоную, як тільки ми повернемося в групу, зробити з кольорового паперу птахів і розсадити їх на нашому дереві в групі.
Діти повертаються у групу. Виконують колективну аплікацію «Птахи на дереві».
Література:
1. О.М. Горьканова «Перелітні і зимуючі птахи Росії»
2. В. Гуріна «Як з'являється птах»
3. А.А. Вахрушев «Здрастуй, світ»
4. Т.П. Трясорукова «Ігри та вправи для розвитку мовлення та пам'яті»
5. Ткаченко Т.А. «Фізкультхвилинки для розвитку пальцевої моторики у дошкільнят»
6. А.К, Бондаренко «Словесні ігри в дитячому садку»
7. Ст. Хесин «Загадки для малюків»
«Він не слон, не лев, не птах»,
«Хвіст гачком, ніс п'ятачком»
8. Г.П. Гугушева «Експериментальна діяльність дітей середнього і старшого дошкільного віку»
Читайте також: