|
Фронтальне логопедичний заняття в старшій групі дитячого садка на тему:
Звук «Ж» та «семантичне поле» слова «ведмежа»
Цілі:
Освітні:
- Формування та розширення семантичного поля» слова «ведмежа», розвиток валентності слів.
- Розширення знань дітей про спосіб життя і значенні ведмедів в природі.
Корекційні:
- Автоматизація звука «Ж» у складах, словах, реченнях, зв'язному мовленні.
- Розвиток функції словозміни.
- Розвиток загальної, дрібної моторики і артикуляційної моторики.
- Виховання нижнедиафрагмального дихання.
- Розвиток фонематичного слуху і сприйняття.
- Уточнення і розширення словника через формування «семантичного поля» слова «ведмедик» і розвиток валентності слів.
- Розвиток зв'язного мовлення.
Виховні:
- Знайомство з життям і звичками тварин, прищеплення любові до живої природи.
- Виховання вміння вислуховувати один одного.
Обладнання: предметні картинки, сюжетна картинка «Ведмежата в лісі».
Хід заняття.
1. Організаційний момент.
За мною повторіть: ведмежа, ведмежата, ведмежат.
2. Розвиток фонематичного слуху.
Слухання зразка нормованої мови.
Незграбний ведмежа
Щодня вечеря чекає,
Адже на вечерю ведмежа
П'є охоче рідкий мед.
- Виберіть звук, який зустрічається частіше за інших.
3. Оголошення теми.
Сьогодні ми будемо вчитися вимовляти звук «Ж» у складах, словах і реченнях, а допоможе нам підготуватися до цього логопедична зарядка.
4. Логопедична зарядка. Загальне розслаблення.
Ведмежа готується до рекордів,
Буде займатися спортом.
Ведмежа лапи напружує,
Штангу догори піднімає.
Тримає 1,2,3,4,5,
Можна опускати штангу.
Ведмежа низько присідає і по камінчиках крокує,
Повертається назад.
Розслаблення приємно. (Діти виконують рухи за текстом).
- Розвиток дрібної моторики.
Цей ведмедик хоче спати,
Цей ведмедик - стриб у ліжко.
Цей поряд задрімав.
Цей вже давно заснув.
Цей хоч ще не спить,
Але тихесенько лежить. (Загинають по черзі пальці, починаючи з великого)
Тихіше, тихіше, тихіше, (загрожують пальчиком)
Ведмежат не розбудіть.
Стануть пташки співати, (стискають і розтискають кулачки)
Будуть ведмежата вставати.
Ура! Ура! Ура!
Ведмежатам гуляти пора.
5. Артикуляційна гімнастика.
1. «Маятник» - погладити язиком верхню губу з боку в бік.
2. «Між воротами» - завести мову між верхньою губою і зубами, погладити зуби з зовнішньої сторони.
3. «Почистимо зубки» - мовою погладити верхні зуби зсередини зліва направо і навпаки.
4. «Дятел» - постукати за верхніми зубами за альвеол т-т-т, рот відкритий «на палець».
5. «Чашечка» - показати широкий язик і зробити «чашечку», тобто закруглити кінець мови з трьох сторін.
6. «Смачне варення» - обійняти чашкою язика верхню губу.
7. «Фокус» - підняти чашку язика до верхньої губі і здути папірець з кінчика носа.
8. «Пустун» - чашечку мови притискати поперемінно то до верхньої губі, то до альвеол, між верхніми зубами та губою.
9. «Маляр» - чашечкою мови гладити небо від зубів всередину, в роті язик залишається широким.
6. Виховання нижнедиафрагмального дихання.
В магазин ведмежата ходили,
Кулька там собі купили:
Будуть надувати кульку,
Будуть кулькою грати.
Раздувайся наш куля,
Раздувайся великий
Залишайся такою
І не лопайся!
7. Автоматизація звука «Ж» в складах.
- Читання складів в ігровій формі.
Прочитайте склади, назвіть, які ягоди несе ведмежа в своє житло.
ЖА-ЖО-ЖУ-ЖИ
Ведмежа несе ожину.
8. Автоматизація звука «Ж» через семантичне поле слова «ведмежа», розвиток валентності слів і функції словозміни.
- Виділення головного слова. Закінчите чотиривірш.
Мете в лісі метелиця.
В барлозі спить ведмедиця.
З нею поряд лежать
Двоє товстих ....(ведмежат).
Що означає слово «ведмедик»?
Ведмежа - дитинча
9. Звуко-складовий аналіз слова «ведмежа».
- вимовте слово «ведмежа», чітко промовляючи всі звуки.
- Скільки складів у слові «ведмедик»?
- Визначте місце звуку в слові «ведмежа».
9. Спробуйте запам'ятати словосполучення із спорідненими словами.
Важливий ведмежа, жадібні ведмежата, ведмежий кут, ведмежа послуга.
Скажіть, що позначають ці вислови:
Ведмежий кут (віддалене, глухе місце)
Ведмежа послуга (про послугу, що приносить більше шкоди, ніж користі.)
- Порахуйте
Один Два Багато
Ведмежа Ведмедика Ведмежат
- Допоможіть закінчити речення, вставляючи потрібне слово.
В густому валежнике живуть ... ведмежата.
Женя і Жора побачили на галявині ... ведмежат.
Женя і Жора підбігли до ... ведмежатам.
Женя і Жора шкодують ... ведмежат.
Женя і Жора подружилися з ... ведмежатами.
Женя і Жора розповіли Жанні про ... ведмежата.
- Вставити за змістом слова.
Не знали (ведмежата),
Що колються ежата,
І давай з ежатами грати як з (ведмежатами).
Раптом (ведмежата) в сльози:
- Їжачки - занози!
Злякалися їжачки:
Несуть щипці і ножики.
І давай по штучці
Виймати колючки.
Повторіть за мною слова, що означають дію предмета.
Лексика: бігти, дружити, дрижати, тремтіти, лежати, жувати, чекати.
Що робили ведмежата? Складіть пропозиції.
Відповіді дітей: Ведмежата бігли по калюжах. Ведмежата дружили з тваринами. Ведмежата тремтіли від холоднечі. Ведмежата щулилися від ранкової свіжості. Ведмежата лежали на животі. Ведмежата жували жуків і ожину. Ведмежата чекали на галявині.
10. Складання розповіді по сюжетній картинці «Ведмежата».
Приблизний розповідь.
На лісовій галявині лежала стара сосна. На галявину вийшла ведмедиця з ведмежатами. Весело грали ведмежата, грілися на сонечку, билися. Ось один ведмедик заліз на сосну і заснув. Інший ведмедик заліз на цю ж сосну. Третій ведмедик пішов на двох лапах по дереву. Ведмедиця стояла близько ведмежат. Вона охороняла їх.
11. Підсумок заняття.
- Який звук зустрічався частіше за інших?
- Про кого ви сьогодні дізналися?
- Назвіть спільнокореневі слова до слова «ведмежа».
Використана література, джерела інформації:
1. Поле мовних чудес. Навчальний посібник з корекції загального недорозвинення мовлення у дітей з тяжкими порушеннями. Єкатеринбург, 1996 р.
2. Сюжетна картинка «Ведмеді в лісі» :
3. http://images.yandex.ru/yandsearch?source=wiz&fp=0&text=мишки в лісі&noreask=1&pos=0&lr=50&rpt=simage&uinfo=ww-1583-wh-736-fw-1358-fh-530-pd-1&img_url=http%3A%2F%2;
4. Сюжетна картинка «Їжачки і ведмежата» з книги «Поле мовних чудес», сторінка 152.
Читайте також: