|
Конспект безпосередньо освітньої діяльності з освітньої галузі «Пізнання» для дітей підготовчої групи дитячого саду
Тема: «Велика космічна подорож»
Мета: Познайомити з Космосом як з простором, що існує за межами планети Земля.
Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання» «Комунікація» «Соціалізація».
Завдання:
«Пізнання»: Викликати бажання з інтересом ставитися до природи Космосу. Познайомити з назвами, вчити розрізняти планети, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між об'єктами. Продовжувати знайомити дітей з властивостями речовин, розвивати навички експериментування, вміння вибирати обладнання і матеріали. Формувати у дітей логічне мислення, вчити розмірковувати, робити висновки.
«Комунікація»: Розвивати допитливість, ставити запитання проблемного характеру. Заохочувати до використання в мовленні слів пов'язаних з вивченням Космосу (астронавт, астроном). Заохочувати дітей до передачі своїх вражень від перегляду слайдів. Активізувати і збагатити словник дітей іменниками, прикметниками по темі.
«Соціалізація»: Розвивати соціальні навички: вміння працювати в групах, домовлятися, враховуючи думку товаришів. Розвивати і підтримувати активність і самостійність дітей до пошукової діяльності.
Попередня робота:
Бесіда про першовідкривачів космосу. Розглядання портретів космонавтів, марок, ілюстрацій книг про космос. Читання книг про сонячній системі. Р.В. Голованов «Дорога на космодром», О.А. Скоролупова «Підкорення космосу», " Велика енциклопедія дошкільника. Розповідь про тварин, які побували у космосі, - про собак Білку і Стрілку. Перегляд фрагментів мультфільмів «Незнайко на Місяці» і «Білка та Стрілка в космосі».
Обладнання:
Інтерактивна дошка, аудіозапис, навушники, імітація приладів, повітряні кульки, аркуш ватману, фарби, фломастери.
Матеріали для досвіду.
Повітряна кулька, трубочка для коктейлю, скотч, волосінь, фарби, пензлик, аркуш паперу.
Хід заняття
Вихователь: Хлопці, сьогодні до нас у дитячий садок прийшов лист від Незнайка. Виявляється Незнайко полетів на Місяць і заблукав в Галактиці.
Крім того, у ракети не працює двигун. Просить нас з вами допомогти йому прилетіти на Землю.
Допоможемо йому?.. Звичайно. Але для цього ми повинні з вами відправитися в космічну подорож. Полетимо?! Ви не боїтеся?
Гра: «Політ у космос»
Діти розставляють стільці, сідають. Вихователь дає команду командирові корабля, приготуватися до зльоту, команда пристібає ремені, центром управління польотом дається команда на зліт. Вихователь вимикає світло (якщо є можливість закрити штори на вікнах).
Звучить загадкова музика.
Презентація «Планети сонячної системи».
На дошці з'являється зображення по черзі кожній із планет. Діти дізнаються планету і отримують корисну інформацію.
(Додаток 1. Презентація на тему «Планети сонячної системи».)
Раптом лунає сигнал уваги і звучить голос, запрошує учасників міжгалактичного польоту для повернення на свою планету. Знову звучить музика.
Для запам'ятовування назв планет ми з вами вивчимо лічилку:
По черзі всі планети
Назве будь-який з нас:
Раз - Меркурій,
Два - Венера,
Три - Земля,
Чотири - Марс.
П'ять - Юпітер,
Шість - Сатурн,
Сім - Уран,
За ним - Нептун.
Він йде восьмим за рахунком.
А за ним вже потім,
І дев'ята планета
Під назвою Плутон.
(А. Хайт.)
Вихователь: На аркуші ватману ми з вами намалюємо детальну схему - карту планет сонячної системи, щоб Незнайко зміг повернутися додому.
Хто з вас пам'ятає чому система називається сонячної? Намалюємо найбільшу зірку ....?
Сонце.
Які планети навколо Сонця? Ближче усього до Сонця знаходиться планета Меркурій, потім Венера, потім наша Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон.
(Проблемна ситуація.)
А де ж Місяць? Як Місяць обертається?
(Відповіді дітей.)
Правильно, Місяць обертається навколо Землі.
А тепер скажіть скільки планет зустрінеться у Незнайки на шляху до дому? .
(Відповіді дітей.)
Жодної!!!
Хто здогадався чому?
Тому що ближче до нашої планети перебуває Місяць. Вона є супутником Землі.
Відправимо лист нашому другові, я сподіваюся, що тепер він не заблукає.
Хлопці, давайте подумаємо якщо ракета прилітає на Землю, то вона що робить?
Правильно - приземляється, а якщо прилітає на Місяць, то .... прилуняется.
Як називають професію людей літають у космос?
Правильно - космонавти, а хто такі астронавти, астрономи?
(Відповіді дітей.)
Фізкультхвилинка.
Мені б треба, дуже треба
Космонавтом стати сміливим.
Мені б треба, дуже треба
До двох Медведицам злітати.
У величезному кораблі, зоряному (Діти піднімають руки.)
На Сатурні сісти б грозному (Суплять брови.)
Зазирнути б на Венеру (Приставляючи руки до чола, дивляться в одну сторону.)
Подивитися на атмосферу. (Дивляться в іншу сторону.)
Сісти на поверхню Місяця, (Рукою показують прилунение.)
Приземлитися на Землі. (Іншою рукою показують приземлення.)
Вихователь: Скажіть, хлопці , чому астронавти знаходяться в космосі в спеціальних костюмах? Що це за костюми?
Чому всі предмети, що знаходяться в космосі літають?
Хто знає чи можливе життя на інших планетах?
(Відповіді дітей.)
Тепер скажіть, чому наш герой вирушив у подорож? Правильно, на ракеті, або зараз називають космічний корабель. а що дає можливість ракеті так швидко літати?
(Відповіді дітей.)
Правильно двигун, але це не простий двигун, а реактивний.
Хочете дізнатися за яким принципом працює реактивний двигун ракети?
Справа в тому, що реактивні двигуни працюють на паливі, що складається з двох різних речовин. Всередині двигуна вони змішуються і вступають в реакцію, що призводить до великих викидів тепла і газу. Після команди: «Запалювання!» Газ з величезною силою виривається назовні через вузький отвір в днищі ракети - сопло. Струмінь газу, вириваючись назовні, приводить в рух ракету. Струмінь летить в одну сторону, а ракета від її поштовхів - в протилежну. З допомогою керма керують струменем вилітають газів, і ракета летить у потрібному напрямку.
На прикладі повітряної кульки ми з вами можемо розглянути принцип руху ракети.
(Діти надувають кульку.)
Надуем з вами кульки і міцно стискаємо горлечко. Що всередині кульки?
Правильно повітря, він не може вирватися назовні.
А тепер разожмем пальці, повітря відразу кинувся назовні. Дія повітряного струменя викликало реакцію протидії, і кулька полетів в протилежному напрямку від виходить з нього повітряного струменя.
Ось так ми з вами могли спостерігати за тим, як ракета наводиться в рух.
Давайте ми з вами запустимо ракету на Місяць, щоб допомогти Незнайку.
Опис досвіду:
Надути кульку і закрити отвір за допомогою канцелярського затиску, прищіпки або шпильки. Скотчем приклеїти трубочку до кульки. Волосінь протягнути через трубочку і натягнути волосінь. У верхньому кутку кімнати закріпити один кінець волосіні, біля натягнутої волосіні прикріпити намальовану на аркуші паперу Місяць. Центром управління польотом оголошується запуск ракети, ведеться зворотний рахунок: «9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Старт. Прибрати затиск».
Ура! Наша ракета полетіла на Місяць на допомогу Незнайку.
Підсумок: Хлопці, вам сподобалося наше подорож? Ви запам'ятали на які планети відбулося наше подорож? Яка планета запам'яталася вам найбільше? Чому?
А найбільшу радість ми зазнали від того. що змогли надати допомогу Незнайку!
Читайте також: