|
Конспект НОД з екології з елементами ліплення на тему:
«Пізня осінь в лісі»
в 1 молодшій групі
Мета: формування у дітей уявлень про життя лісових птахів у холодний період року.
Завдання освітніх галузей:
- «Пізнання»: формувати елементарні уявлення про пізньої осені в лісі, екологічні уявлення дітей; познайомити з коричневим кольором;
- «Комунікація»: активізувати і збагатити словник; розвивати мовлення дітей;
- «Безпека»: закріплювати знання елементарних правил дорожнього руху, правил поведінки в транспорті;
- «Соціалізація»: розвивати навички дітей;
- «Художня творчість»: продовжувати викликати інтерес до ліплення; вчити відщипувати від великого шматка пластиліну маленькі шматочки і скачувати з них кружечки; виховувати дбайливе, чуйне ставлення до природи, птахів.
Посібники: іграшка - пташка; макети осінніх дерев; заздалегідь виготовлена спільно з дітьми годівниця; макет світлофора; знаки червоного, жовтого, зеленого кольорів; іграшкове кермо; листочки з коричневого картону; картинка пташки, клюющей зернятка.
Матеріали та обладнання: пластилін коричневого і чорного кольорів на кожну дитину; дошка для ліплення на кожну дитину; зразок зерняток; серветки на кожну дитину.
Музичний супровід: грамзапис «Голоси птахів».
Хід безпосередній освітньої діяльності:
1. Організаційний момент.
Вихователь:
Кричить ворона в небі: - Кар-р!
В лісі пожежа-р, в лісі пожежа-р!
А було дуже просто:
У ньому оселилася осінь!
(Е. Интулов.)
Вихователь: Хлопці, давайте всі разом вирушимо в осінній ліс і подивимося, що ж там відбувається зараз. (Відповіді дітей.) А на чому ми поїдемо? (На автобусі.)
2. Основна частина. Гра «Поїздка в осінній ліс».
Діти за допомогою дорослого ставлять стільчики для «поїздки». Вихователь роздає кожному квиточки і діти сідають на свої стільчики. Потім вибирає одну дитину - водія і дає йому кермо.
Вихователь: Всі пасажири на місці, можна їхати. Саша заплави автобус і поїхали. (Діти їдуть на автобусі.)
Вихователь: Водій обережно попереду світлофор. Подивіться діти який сигнал біля світлофора зараз горить? (Вихователь піднімає знак червоного кольору.) (Відповіді дітей.) Правильно, червоний. А на червоне можна їхати? (Ні.) Стоїмо, чекаємо. Тепер будь-який сигнал загорівся? (Вихователь піднімає жовтий знак.) (Жовтий.) На жовтий можна їхати? (Ні.) Правильно. А зараз який горить сигнал? (Вихователь піднімає зелений знак.) (Зелений.) Вірно. Можна їхати на зелений? (Так.) Молодці, поїхали далі.
Вихователь: Хлопці, я вже бачу ліс. Саша, зупиняй автобус, ми приїхали. (Діти виходять з автобуса».) Хлопці, подивіться під ніжки. Що ви бачите? (Вихователь звертає увагу дітей на розкладені на килимі листочки.) (Відповіді дітей.) Вірно, це листочки, що опало з дерев. (Діти збирають листочки, розглядають їх.) Якого вони кольору? (Коричневого.) Правильно, раніше вони були красиві, різнокольорові: червоні, жовті, зелені. Але ми їх не будемо збирати в букет, як ми робили це раніше, щоб взимку деревах і чагарниках було тепло і затишно. (Діти кладуть листочки назад на килим.)
Вихователь звертає увагу дітей на пташку. (Звучить грамзапис «Голоси птахів».)
Вихователь: Ой, подивіться, хто це сидить на дереві? (Пташка.) Давайте запитаємо, що з нею сталося. (Вихователь бере акуратно її на руки і притуляє до вуха.) Вона каже, що раніше, влітку, їй було дуже добре тут. Було тепло, світло, багато їжі. А зараз, коли прийшла осінь, стало холодно і голодно. Скоро настане зима, випаде сніг і під снігом буде дуже важко знайти їжу. Давайте її пошкодуємо. (Діти гладять пташку, жаліють.)
Вихователь: Хлопці, давайте допоможемо бідній пташці? (Так.) Подивіться на картинку. (Вихователь звертає увагу дітей на картинку пташки, клюющей зернятка.) Що пташка їсть? (Зернятка.) Ми зараз поїдемо назад у дитячий сад і наліпимо для пташки зерняток в нашу годівницю. Згодні? (Так.) А пташку візьмемо з собою? (Так.)
(Діти беруть пташку, сідають на стільчики і їдуть назад у дитячий садок.)
Вихователь: Ось ми і в своїй групі. Давайте посадимо галочку поруч з годівницею. Вона подивиться, як ви будете ліпити для неї зернятка. (Садить іграшку біля годівниці.)
Вихователь: Подивіться, зернятка маленькі і кругленькі.
(Вихователь показує дітям зразок і метод ліплення зерняток.)
Перш ніж почати ліпити ми з вами розімніть руки і пальчики.
Фізкультхвилинка:
Ми грали, ми грали, Зображують гру руками.
Ми збирали листочки, Зображують збір листя.
Але ми зовсім не втомилися. Піднімають і опускають руки.
Зараз помічниками станемо! Розминають пальчики.
3. Ліплення зерняток для пташки.
Беріть свої стільчики і сідайте за стіл. Хто знає, якого кольору бувають зернятка (Відповіді дітей.) Зернятка бувають чорного, коричневого кольорів. Зараз ви самі оберете собі пластилін. (Дітям роздається пластилін коричневого і чорного кольорів, а вони самі вибирають колір для своїх зерняток. Затрудняющимся дітям дорослий допомагає індивідуально. Готові зернятка діти акуратно кладуть в годівницю.)
Вихователь: Як багато у нас вийшло зерняток. Та тут вистачить і на інших лісових пташок. Хлопці, пташка дуже рада і вдячна вам за допомогу.
4. Підсумок.
Вихователь (звертається до пташці): Тут дуже багато зернят, так що вистачить не тільки тебе, але і твоїх лісовим друзям. Передай їм, щоб вони обов'язково прилітали до нас. Ми з хлопцями зараз підемо на прогулянку, повісимо на дерево годівницю і будемо туди класти вам їжу. (Звертається до дітей.) Згодні, хлопці? (Так.) А тепер давайте попрощаємося з пташкою і будемо чекати її знову в гості. (Діти прощаються з гостею.)
Література:
- В.В. Гербова «Заняття з розвитку мовлення з дітьми 2-4 років».
- Комплексні заняття за програмою під редакцією М. А. Васильєвої, В. о. Гербовою, Т. З. Комарової. Перша молодша група / авт. - сост. О. П. Власенко та ін. - Волгоград: Учитель, 2011.
- Розвиваючі заняття з дітьми 2 - 3 років: Методичний посібник / Під ред. Парамонової Л. А. - М.: ОЛМА Медіа Груп, 2010.
- Л.Я. Мусатова, З.Д. Чистякова «Світ навколо-здоров'ю друг» (досвід організації роботи з еколого-оздоровчого напрямку з дітьми в дошкільному установа). - Єлець: Єлецький державний університет ім. І.А. Буніна, 2013.
- О.В. Дибіна «Заняття по ознайомленню з навколишнім світом».
Читайте також: