Свіжі публікації




Конспект заняття з пізнавального розвитку дітей підготовчої групи

«Озеро Азас»

Мета: спонукати інтерес до природи рідного краю.

Завдання:

  1. Систематизувати і закріпити знання дітей про природу нашої республіки і її багатств; дати уявлення про озері Азас;
  2. Звернути увагу дітей на красу рідного краю, викликати бажання дбайливо ставиться до природи, її багатств; виховувати прагнення прийти на допомогу один одному у скрутну хвилину;
  3. Розвивати мовлення, збагачувати її новими словами: озеро Азас, кедр, кедрівка, тайга, хвоя, латаття, рись.

Обладнання: відео і аудіо касета, риби, ілюстрації із зображенням природи, ягід, грибів; будинок, муляж озера, кошик, кедрові шишки, кросворд, вудка.

Методи і прийоми: показ відеофільму, прослуховування запису на магнітофоні, розглядання ілюстрацій, бесіда, питання, розповідь вихователя, дидактичні ігри, обігрування казкового персонажа.

 

  Хід заняття.

Хлопці, сьогодні ми з вами продовжимо подорож по нашій республіці.

- А хто з вас пам'ятає, як називається республіка, в якій ми живемо?

Правильно, молодці!

Нас чекають нові таємниці землі тувинської.

Ось і перша: куди ми з вами сьогодні помандруємо, ви дізнаєтеся, розгадавши кросворд. Якщо ви правильно отгадаете слова і впишіть їх по горизонталі, то у виділених клітинах по вертикалі прочитаєте слово, що позначає об'єкт природи, на березі якого ми будемо ходити і розмовляти.

 2

А ось і перша загадка:

У мене голки довший, ніж у ялинки.

Я росту прямо у висоту.

Якщо я на узліссі, гілки тільки на маківці.

(Сосна.)

Правильно. Давайте в пишемо першу відгадку.

2.стоіт Альона - очіпок зелений,

Тонкий стан, білий сарафан.

(Береза.)

3. Її завжди в лісі знайдеш.

Підеш гуляти і зустрінеш:

Варто колючий, як їжак,

Зимою в літньому платті.

(Ялина.)

4. В сінокіс - гірка, а в мороз солодка.

Що за ягідка.

(Горобина.)

5. Що за дерево стоїть - вітру немає, а лист тремтить.

(Осика.)

Давайте прочитаємо, що за слово у нас з вами вийшло. (Озеро.)

Сьогодні я пропоную вам здійснити подорож в один з найдивовижніших куточків нашої батьківщини - на озеро Азас.

Давайте підійдемо до карти і подивимося, де знаходиться озеро Азас? Озеро Азас знаходиться на Північному сході Туви. Це дуже далеко від нашого міста

- А як називається місто, в якому ми живемо?

Як ви думаєте, на чому нам краще відправитися в подорож? А чому на вертольоті?

І так, займайте місця, і ми вирушаємо в дорогу. (Діти сідають на килимі, наче летять у вертольоті.)

Хлопці, про озеро «Азас» написано дуже багато віршів, одне з них я вам зараз прочитаю:

Над озером червоний

Палає захід.

Золоті палаци

На небі блищать

 

Багряне небо.

Як полог кольоровий,

зливається краєм

з озерної хвилею.

 

Сміється, радіє, і воно дихає,

ніби хвилях.

Подих дано.

 

І золото, ллється,

На хвилі лягаючи.

Розплавленим сонцем.

Наповнений Азас.

 

Все стало, як у казці, доки

Одяглася в шовку.

І озеро дбає,

Як чаша квітки.

 

Сверкай ж,

Захід не згас,

ти, озеро світла,

Чудовий Азас!

 

Поки я читала вам вірш, наш вертоліт здійснив посадку.

Хлопці, подивіться на яке красиве озеро ми з вами приїхали.

(Перегляд уривку з фільму.)

Серед безлічі тувинських озер, найбільше і найкрасивіше - це озеро Азас. Які високі береги, яка чиста і прозора вода. Кругом водоспади і більш дрібні озера.

Хлопці, подивіться на озеро, воно все в квітах. Ці квіти називаються латаття. Своєю красою і квітами це озеро відрізняється від інших озер.

А тепер давайте підійдемо ближче до озера.

В озері Азас водиться дуже багато риби.

- Як ви думаєте, яка риба може водитися в цьому озері?

- А хто знає, чим ловлять рибу?

- А ви знаєте, як правильно ловити рибу?

(Тільки вудкою, не брати дрібну рибу, відпускати її обов'язково.)

- А чому?

Давайте пограємо з вами в гру: «Злови рибку»

(Діти ловлять рибу і відповідають на запитання.)

  1. Чи може риба жити без води?
  2. Чим дихає риба?
  3. Що є у риби? (хвіст, плавники, голова тощо)
  4. Чим вкрите тіло риби?

А тепер, хлопці, давайте зробимо невелику екскурсію по березі озера. (Звучить тувинська мелодія).

-Що ви бачите навколо?

- Назвіть, які дерева вам зустрілися?

- Як по-іншому можна назвати ліс? (тайга.)

- А чим відрізняється ліс від тайги?

Правильно. Тайга - це найбільший ліс на Землі. Дерева в тайзі ростуть густо, суцільною стіною.

А зараз ми з вами познайомимося з красивим, могутнім і справді безцінним деревом - кедром. Кедр - вічнозелене дерево, стовбур у нього товстий, гілки пухнасті, зелені і взимку і влітку.

- Як ми назвемо ліс, де будуть рости одні кедри?

Якщо у кедровому лісі довше походити, то можна вилікуватися від застуди. Аромат хвої дуже помічне.

- Хлопці, а ви знаєте, що таке хвоя?

Живе кедр довго. (800лет.) Нас на світі не було, а ці кедри були майже такі ж, як зараз. Не старіють кедри. Хоча, проживають стільки років.

А ось хлопці подивіться - кедрові шишки, а всередині у неї багато маленьких горішків.

Кедрові горіхи дуже смачні і корисні. Восени, коли достигають горіхи, люди, що йдуть в тайгу за горіхами.

Але не тільки люди, але і лісові жителі теж люблять горіхи.

- Як ви думаєте, хто самий великий любитель горіх?

- А ще хто?

Великий любитель, кедрових горішок, птах кедрівка. (Звучить спів кедровки).

Давайте розглянемо з вами птицю

Кедрівка завбільшки з голуба, грудка у неї плямиста. А дзьоб дуже міцний. Шелушит кедрівка своїм міцним дзьобом шишки, горіхи кладе під язик. Набере кедрівка горіхів і заховає їх у затишному місці, на зиму, на чорний день. Буває, забуде кедрівка, де сховала, а горіхи проростуть і виростуть з них нові кедри.

- А скільки в тайзі різних грибів і ягід. Назвіть хлопці, які ви знаєте гриби?

-А ви знаєте, як правильно збирати гриби? А чому?

- А які ви знаєте ягоди?

-Може хтось з вас знає, як правильно збирати ягоди?

Гра: «Збери дари лісу».

Вихователь і діти підходять до картинок із зображенням тварин: вовка, лисиці, зайця, ведмедя іт.д.

Хлопці назвіть тварин, яких ви бачите на малюнках? Всіх тварин ми з вами могли назвати?

Хлопці, це рись. Рись - це велика сіра кішка. Вона полює на дрібних тварин. Але іноді навіть нападає і на великих оленів.

Ну от, хлопці, ми довго ходили по берегах озера Азас, по тайзі, і ви, напевно, звернули увагу як кругом чисто, немає сміття. А якщо б ми з вами побували на березі нашої річки, на ньому було б також чисто?

А що б ми з вами побачили?

- Що потрібно зробити, щоб і на березі нашої річки стало чисто і затишно?

Молодці правильно.

Давайте пригадаємо правила поведінки в природі.

1

Ви, напевно, втомилися. А де б нам з вами відпочити?

Дивіться, на березі озера стоїть мисливська хатинка. Давайте підійдемо до неї. Але в ній нікого немає. Зате багато сухих дров і різних продуктів: і борошно, і сіль, і цукор, сірники і т.д.

Як ви думаєте, чому мисливці все це залишили?

Хлопці, подивіться-но, тут і для нас з вами залишена кошик. Що ж у ній там лежить? Горішки, гриби. Хто ж це для нас міг залишити?

Спасибі білочка за частування.

Ну, ось і підійшла до кінця наша подорож. Що вам найбільше сподобалося? Хто запам'ятав, як називається озеро?

А тепер давайте ми з вами візьмемо частування і поквапимось на аеродром, нас з вами вже там чекають. Ми і так надто довго подорожували.

 

Список використаної літератури

1. Червона Книга Республіка Тива / Рослини; Новосибірськ, Видавництво СО РАН Філія «ГЕО», 2002

2. Червона Книга Республіка Тива / Тварини; Новосибірськ, Видавництво СО РАН Філія «ГЕО», 2002

3. Республіка в центрі Азії . Радянської Туві 40років (подорожні нотатки).- М.: АПН, 1984.

4. Республіка в центрі Азії. Тиви. Зовнішторгвидав. 1994

5. Совєтська Тува Видавництво «Планета», Москва, 1984

6. Я пізнаю світ: Дит. Енцикл.: Рослини/ упоряд. Л.А. Багрова; М.: ТКО «АСТ», 1996.

7. Я пізнаю світ: Дит. Енцикл.:Тварини / упоряд. П.Р. Ляков; М.: ТКО «АСТ», 1996.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.