|
Заняття-практикум для педагогів дитячого садка на тему:
«Психологічна профілактика емоційного та професійного вигорання»
Мета заняття: зняття емоційної та м'язової напруги, формування навичок регулювання педагогів, психоемоційних станів, профілактика емоційного вигорання в педагогічної діяльності.
Хід заняття
Рідкісна професія зрівняється з роботою педагога з тим емоційним навантаженням, які щодня, щомиті відчуває її носій. Проведені дослідження, що через 20 років роботи у більшості педагогів настає «емоційне згоряння», а до 40 років роботи «емоційно згоряють всі педагоги, що проявляється в їх нестриманості, невпевненості та тривожності.
Педагог, з року в рік працює в таких умовах, з високою часткою ймовірності піддається небезпеки, званої «синдромом емоційного вигоряння», що призводить до професійної деформації особистості. Однією з головних причин емоційного зриву є тривожність, яка може виступати в двох проявах: як ситуативна (в даний момент несприятлива ситуація) і як риса особистості. Багаторазово повторювані несприятливі ситуації можуть сприяти тому, що у людини розвивається особистісна тривожність.
Немає такої людини, яка би ніколи не відчував тривоги... Хвилюватися природно. В людині закладений особливий біологічний механізм, який допомагає справлятися з емоційним перевантаженням. Тривога означає, що наш організм готовий битися з виниклими труднощами і прийняти виклик долі.
Хочу познайомити вас з експрес-прийомами зняття емоційної напруги.
1. Ефективним засобом зняття напруги є розслаблення на тлі дихання: сядьте вільно на стільці, закрийте очі і послухайте своє дихання: воно спокійне, рівне. Дихаємо за схемою: 4+4+4: чотири секунди на вдих, чотири на затримку дихання, чотири на видих. Зробіть так три рази, слухаючи подих, відчуваючи як повітря наповнює легені, розбігається по тілу аж до кінчиків пальців, звільняє легені.
2. «Розтяжка». Почуття тривоги «живе» на шиї нижче потилиці. Навчимося його знімати. Руки скласти за спиною «замком». Потягнути їх, напружуючи спину. Розслабити м'язи. Розчепити руки.
3. «Потягування». Універсальне вправу. Складіть руки «замком» перед собою і гарненько потягніться. Бадьорість духу забезпечена. Посміхніться. Посмішка передає нервові імпульси в емоційний центр мозку. Результат - почуття радості або розслаблення. Спробуйте посміхнутися і утримати посмішку 10-15 секунд. А якщо ви не впевнені в собі, то постійно робіть вигляд впевненої людини. Якщо ви горбитесь - випросталась, контролюйте свій голос, щоб він не тремтів. Ви можете говорити собі: «Я повинен бути впевненим у собі. Я буду виглядати впевненим у собі людиною».
4. Самим потужним і при цьому часто ігнорованих засобом позбавлення від емоційної напруги є свідомість людини. Головне - це установка людини ні те, що життя прекрасне і дивовижне, що ми володіємо мозком, щоб мислити, мріяти, вдосконалюватися; очі - щоб бачити прекрасне навколо: природу, красиві обличчя; слухом - щоб чути прекрасне: музику, птахів, шелест листя. Ми можемо творити, рухатися, любити, отримувати масу задоволення від того, що на кожному кроці дарує нам життя. Питання лише в тому, чи ми вміємо все це помічати, відчувати, вміємо радіти. Головне - це установка на радість.
Хочу запропонувати вам 2 популярних тіста:
Тест 1. Написане в небесах
Іноді, коли ми дивимося на небо, повне зірок, ми цілком можемо загубитися в нескінченній глибині Космосу. Ми можемо усвідомлювати, наскільки видалені ці зірки від Землі, але все одно, коли дивимося на їх мерехтіння, в темряві вони здаються дружніми посланниками, що дарують нам сни. Який спокій відчуваєш, коли з настанням ночі сидиш і дивишся на зірки і вбираєш в себе їх далеку силу!
Для цього тесту вам знадобиться папір і олівець.
1. Спочатку намалюйте три зірки різних розмірів.
2. Потім пририсуйте одній зі своїх зірок (тільки одній) хвіст комети.
Ключ
Зірки - блискучий образ сили, що перетворює бажання і мрії в реальність, і одночасно символ віддаленості і недосяжності. Вони визначають наше сьогодення та підказують майбутнє. Ваш малюнок проливає світло на вашу трудову життя взагалі і на стан вашої кар'єри зокрема.
1. Найбільша з намальованих вами зірок являє собою роботу, яка у вас є зараз, її можливості і її неприємні сторони. Якщо вона ненабагато більше за інших - ви не задоволені або, принаймні, не зацікавлені у своїй кар'єрі, хочете знайти роботу краще і не поспішайте з вибором. Будьте готові до несподіваного дзвінка від мисливця за головами, подбирающего висококваліфіковані кадри. З іншого боку, якщо зірка набагато більше - ви глибоко занурені у своє справжнє заняття і повністю віддані своєму шляху. Не стати трудоголіком.
2. Комета - це провісник нещастя і катаклізмів. Зірка, якій ви примальовували хвіст, являє собою неприємності, що видніється на горизонті. Якщо хвіст у самої маленької зірки, то вам пощастило - на той раз небеса пробачили вас. А якщо хвіст у найбільшої зірки, вам саме час писати нове резюме.
Тест 2. Про погану погоду і невипрані шкарпетки
Уявіть собі, що ви перенеслися назад - у часи, коли все прали руками і вивішувала білизну сушитися у двір. Уявіть, що у вас накопичилося багато брудної білизни і вам необхідно зайнятися пранням прямо зараз. Проте, подивившись на небо, ви бачите велику чорну хмару, предвещающую дощ. Які думки виникають у вашій голові?
1. «О ні, це ймовірно, жарт! Це означає, що я повинен чекати до завтра? Що ж мені робити?
2. «Почекаємо трохи і подивимося, може, погода проясниться».
3. «Ну добре, зрештою, мені не доведеться сьогодні прати».
4. «Я займуся цієї чортової пранням незалежно від того, буде дощ чи ні».
Ключ
1. «О ні, це ймовірно, жарт! Це означає, що я повинен чекати до завтра? Що ж мені робити?»
Рівень стресу: 80. Ви дозволяєте всяким дрібницям псувати вам життя, і тепер стрес накопичився до такої міри, що навіть найменше подразнення може зіпсувати вам настрій на весь день. Саме час зробити перерву і відпочити, перш ніж це серйозно вплине на ваше здоров'я.
2. «Почекаємо трохи і подивимося, може, погода проясниться».
Рівень стресу: 50. Ви не піддаєтеся стресам, вам вдається зберігати позитивне бачення, навіть коли все йде не так, як було заплановано. Продовжуйте працювати над тими проблемами, які ви можете вирішити по мірі їх виникнення, і все буде в порядку. Пам'ятайте: не всякий стрес поганий. Нехай стрес буде у вашому житті спонукальним фактором.
3. «Ну добре, зрештою, мені не доведеться сьогодні прати».
Рівень стресу: 0. Ви не дозволяєте маленьким проблем турбувати вас і не бачите сенсу хвилюватися. Ваша філософія дуже проста: ви не можете зупинити дощ тим, що будете турбуватися про нього.
4. «Я займуся цієї чортової пранням незалежно від того, буде дощ чи ні».
Рівень стресу 100. Ви відчуваєте таке величезний стрес у своєму житті, що ігноруєте реальність і намагаєтеся досягти неможливого. І, коли ви зазнаєте невдачі, все закінчується тим, що проблем і стресу стає більше, ніж раніше. Якщо б ви перестали поспішати, розслабилися і все обдумали, то побачили б, як багато ваших зусиль іде в порожнечу. Зменшіть оберти і легше ставитеся до того, що відбувається. Ви не помрете, якщо надягнете ту ж саму пару шкарпеток ще раз або купіть нові.
Хочу запропонувати вам вправу на зняття психоемоційного напруження «Вокалізація на видиху»
Звукова гімнастика діє за принципом вібраційного масажу з тренуванням дихальної мускулатури і діафрагми. Різні звуки породжують різні вібрації, які в свою чергу по-різному впливають на наше самопочуття. При проголошенні звуку «І» вібрують голосові зв'язки, гортань і вуха, виникають коливання в голові, з тіла виводяться шкідливі вібрації, поліпшується слух. Звуки «А», «О» змушують вібрувати груди і приводять в дію всю звукову гаму в організмі, дають команду всім його клітинках налаштуватися на роботу. Звук «Н» змушує вібрувати головний мозок, активізує його праву половину і лікує хвороби мозку, а також покращує інтуїцію і розвиває творчі здібності. Звук «У» виправляє недоліки в нервовій системі. Звук «Е» - чистильник нашого організму, він створює навколо людини бар'єр для захисту від забруднення енергоінформаційного. Звуки «РЕ» допомагають зняти стреси, страхи, заїкання. Звуки «ТЕ» очищають душу від тяжкості, зміцнюють серцево-судинну систему. Комплекси звукової гімнастики: енергійне вимовляння звуків П-Б» (зміцнення м'язів губ), «Т - Д» (зміцнення м'язів язика), «К - Г» (зміцнення м'язів порожнини глотки), злите проголошення з поступовим прискоренням звуків «Т-В-Г-Д-І-К» (зміцнення м'язів язика і порожнини гортані). Особливістю методики є дихання: вдих через ніс - пауза, активний видих через рот - пауза. Тривалість видиху повинна бути вдвічі більше, ніж вдиху.
Увечері, після трудового дня спробуйте виконати вправу на візуалізацію. Візуалізація - це процес створення образів в уяві. Вправа називається «Сунична галявина».
Інструкція: «Сядьте зручно, покладіть руки на коліна, притулившись спиною до спинки стільця. Закрийте очі. Зосередьтеся на своєму диханні. Повільно і глибоко вдихайте і видихайте повітря. З кожним вдихом і видихом ви все більше заспокоюєтеся і сосредоточиваетесь на своїх відчуттях. Дихаєте легко і вільно. Відчуйте повне розслаблення. Уявіть, що ви подумки перенеслися на суничну галявину так, як якщо б вона була перед вами. Суниця дозріла, вона скрізь, вона скрізь. Побудьте на цій суничної галявини. Спробуйте суниці. Робіть на галявині те, що ви хочете робити. Або нічого не робіть, просто побудьте там».
На прощання давайте пограємо в гру «Невербальний подарунок». Завдання кожного педагога - не вербально (тобто без слів, тільки за допомогою міміки і жестів) показати своїм колегам, який подарунок він їм дарує. Подарунком може бути як щось конкретне - зірвані квіти, морозиво, телевізор, так і щось абстрактне - заходи і світанки, зірки з неба, велике людське щастя. Дарує повинен максимально детально, хоча і без слів, описати свій подарунок, він важкий або легкий, великий або маленький, якої він форми, як упакований.
Рефлексія. Що сподобалося на занятті? Що нового дізналися?
Література:
1. Вагін В.О. Кращі психотехніки успіху. - СПб.: Пітер, 2009.
2. Вачков І.В Вікна у світ тренінгу. Методологічні основи суб'єктивного підходу до групової роботи. - СПб.: Йдеться, 2004
3. Профілактика синдрому професійного вигорання педагогів: діагностика, тренінги, вправи/авт-упоряд. О.І. Бабич. - Волгоград: Учитель, 2009.
4. Фопель, К. Створення команди. Психологічні ігри та вправи. - М.: Генеза, 2002.
Читайте також: