|
Конспект фронтального заняття по формуванню звуковимови і фонематичного слуху на етапі автоматизації звуку
Тема: «Звук і літера [З] «Посуд»
Мета заняття: здійснювати роботу з автоматизації звуку [З], активізувати словниковий запас з лексичної теми «Посуд».
Навчальні завдання заняття:
- закріплення знань про механізми утворення даного звуку - ізольовано, в складах, у реченнях, тексті;
- формування понять «звук», «склад», «слово», «пропозицію»;
- формування навичок читання;
- збагачення (активізація) словникового запасу з лексичної теми.
Розвиваючі завдання заняття:
- вдосконалення рухливості органів артикуляційного апарату;
- розвиток кінестетичних відчуттів на даний артикуляційний уклад;
- розвиток фонематичного сприйняття;
- розвиток навичок звуко-буквеного аналізу з використанням графічного запису;
- розвиток немовних психічних процесів.
Виховні завдання заняття:
- виховання інтересу до змісту заняття;
- виховання працьовитості, наполегливості, адекватного ставлення до свого дефекту звуковимови.
Корекційні завдання заняття:
- усунення неправильного артикуляційного укладу досліджуваного звуку: ізольовано, на матеріалі складів, слів, речень, текстів;
- подолання мовного негативізму.
Обладнання:дзеркало, матеріал для формування правильного видиху, профілі артикуляції звуку, складові і звукові доріжки, предметні та сюжетні картинки, графічна модель (фішки), каса букв.
Мовний матеріал: скляний стакан, солонка, сковорода, каструля, сухарница, соусник, маслянка, салатниця, підставка для серветок, самовар.
Хід заняття.
1. Організаційний момент.
Діти стоять навколо логопеда. Логопед показує картинки і просить назвати одну зайву:
помідор, цибулю, стакан, слива;
яблуко, сковорода, груша, слива;
вовк, ведмідь, каструля, лисиця;
лебідь, качка, солонка, журавель.
Пірамідка, м'яч, підставка для серветок, лялька.
Діти пояснюють, чому ця картинка - зайва. Той, хто дав відповідь, сідає на місце. Потім сідають інші.
2. Повідомлення теми заняття.
Логопед пропонує дітям подивитися на картинки на фланелеграфе.
- Давайте разом назвемо їх. (Називаємо). Який звук ми чуємо на початку цих слів? (Звук З) Правильно. Сьогодні на занятті ми з вами будемо вчитися правильно вимовляти звук С.
Діти визначають, який звук повторюється у всіх цих словах.
3. Аналіз артикуляції звуку.
Дітям предлагаетсярассмотреть положення губ, зубів, язика, голосових зв'язок; визначити характер повітряної струменя.
- А тепер подивимося на себе в дзеркало і промовимо разом «З-з-з».
- Що роблять губи?
- В якому положенні наші зуби?
- Що робить наш язичок?
- Що роблять голосові зв'язки?
- Яка повітряна струмінь?
Губи в усмішці. Зуби розімкнуті. Мова впирається в нижні зуби.
Голосові зв'язки не працюють. Повітряна струмінь сильна, плавна, спрямована вниз, вузька
4. Характеристика звуку.
А тепер давайте згадаємо:
Звук - голосний чи приголосний? Чому?
Звук З - дзвінкий чи глухий?
Звук - Твердий чи м'який? Чому?
Звук З якою? Це приголосний звук. Тому, що мова стикається з нижніми зубами.
Глухий, голосові складки мовчать. Твердий, тому що спинка мови опущена.
(Приголосний, твердий, глухий).
5. Закріплення звуку в ізольованому вигляді.
Мама включила воду, щоб помити посуд і вода засвистіла: З-З-З
Діти тривало вимовляють звук С.
6. Зв'язок звуку з буквою.
Звук З позначаємо буквою С. На що схожа буква З?
На місяць, на сосиску, на половину бублика.
7. Розвиток фонематичного слуху.
Хлопці, ми вже з вами знаємо, що всі звуки люблять ховатися. Де вони від нас ховаються, хлопці?
Вони від нас ховаються в складах і словах.
Правильно. Ось і звук З дуже любить ховатися.
Зловіть звук З, я буду називати звуки, а якщо ви почуєте звук З - хлопніть в долоні.
Зараз я буду називати склади і слова, а ви, якщо в слові є звук З, піднімете синій кружечок. Якщо ні - то гурток піднімати не треба.
Ам, зш, ос, та, зи, су, вус, ыш, єс; будинок, ніс, сік, рот, тапки, син, майка, маска, цукор, пиріг, кашка, килим, каска, жарти, добу, ковдру, скриня, олені, хлопчик, крісло, помідор, капуста, морква, чоботи, підсніжник
Діти плескають у долоні, коли чують звук С.
8. Закріплення звуку в складах.
Діти прочитуються склади:
зворотні - АС, ОС,ОС, ЫС, ІС;
прямі - СА, ЗІ, СУ, СИ.
Діти отраженно, пов'язане і індивідуально вимовляють склади з досліджуваним звуком з опорою на складові доріжки.
Проводиться звуко-буквений аналіз складу СА і ВУС і графічна запис складів.
Діти викладають фішками склади, виділяючи перший звук в складі, потім останній звук у складі.
9. Закріплення звуку в словах.
Дітям пропонуються слова з лексичної теми «Посуд»: склянка, солонка, сковорода, каструля, сухарница, соусник, маслянка, салатниця, підставка для серветок, самовар.
Проводиться звуко-складовий аналіз та графічне відображення слова: стакан.
Діти проводять звуко-складовий аналіз і виконують графічне відображення слова: стакан.
10. Закріплення звуку в реченні.
Складіть речення зі словом склянку з використанням прийменників: на, під, з, зі.
Діти складають речення зі словом і аналізують його.
11. Закріплення звуку в тексті.
Давайте допоможемо Незнайку розібратися з посудом. Він каже: Я спочатку буду варити суп в сковороді. Потім його з цукорниці посолю. Покладу його в салатник. Праворуч від нього поставлю салфетницу з сухарями.
Діти виправляють речення і складають правильний розповідь. Потім виділяють слова зі звуком з тексту.
12. Підсумок заняття.
З яким звуком ми сьогодні познайомилися. Дайте характеристику звуку С. Які слова зі звуком З запам'ятали.
Діти характеризують звук, аналізують артикуляцію, вимовляється звук ізольовано, в складах, словах, реченнях.
13. Оцінка діяльності дітей.
Молодці хлопці. Всі були уважні і тому впоралися із завданнями добре.
Читайте також: