|
Заняття з пізнавального розвитку «Наші імена і прізвища».
Мета:
1. Розвиток пізнавального інтересу, підвищення самооцінки.
2. Дати знання про те, що у кожної людини є свої ім'я та прізвище, які відрізняють їх від інших людей; познайомити з історією виникнення прізвищ; закріпити вміння називати себе і своїх батьків повним ім'ям.
3. Виховувати доброзичливе ставлення до себе, до батьків та інших людей.
Матеріал: Альбом із сімейними фотографіями, лялька, м'яч, лист, бандероль, крапельки доброти, «Свідоцтво про народження», «паспорт», квітка з окремими пелюстками.
Хід заняття: Діти стали в коло.
Вихователь: Я вас бачу кожен день. Знаю вас добре. Але до нас прийшли сьогодні гості. Зверніть на них увагу, вони - то вас не знають. Давайте ми з ними поздороваемся, і скажемо як нас звати. Кожен з вас візьме по пелюстці, зараз ми з вами складемо цілий квітка (приклад: Здрастуйте, мене звуть Світлана Михайлівна).
(Сідаємо на стільчики).
Стук у двері. Приходить листоноша приносить лист. Читаємо разом з дітьми, але на листі немає «кому». Говоримо, що цей лист не нам і віддаємо назад листоноші.
Вихователь: Хлопці, чому ми віддали цей лист назад? (відповіді дітей). Так, на ньому немає ні імені, ні прізвища.
Сьогодні ми поговоримо про ім'я та прізвище людини.
Вихователь: Вас пов'язує багато спільного. Однак кожна людина відрізняється... чим? (своєю зовнішністю, характером і звичайно ж ім'ям. Так у кожної людини є ім'я. Зараз ми з вами переконалися, як важливо ім'я людини. Як ви думаєте, чи бувають люди, у яких немає імен? Для чого потрібні імена? (відповіді дітей). Хлопці, а по імені можна дізнатися, хто це хлопчик чи дівчинка, чоловік чи жінка?
Гра «Хто це?».
Вихователь: Є люди з однаковими іменами, можна сказати, що ці люди схожі один на одного? (відповіді дітей).
Хлопці, а ви можете назвати імена, які носять і хлопчики і дівчатка. (відповіді дітей).
Вихователь: У кожного імені є своя давня історія. Вам, напевно, буде цікаво дізнатися, як у старовину називали (називали) малюків. Зараз ми дізнаємося.
(включається аудіозапис
Під наспів, вихователь говорить: Ім'я говорить про людину багато. Називаючи малюка, батьки ретельно підбирають ім'я, вони хочуть бачити дитину в майбутньому здоровим, сильним, добрим, красивим, розумним. Звідси і такі імена, як Добриня - робить добро, Любомир - люблячий світ, Олена - світло, світла, Галина - тиша, спокій, Людмила - мила людям, Володимир - борець за мир.
Ім'я дитини вибирають батьки, а прізвище переходить від прадідів, дідів і батьків.
- Чи можна прожити без прізвища?. (відповіді дітей). Дуже важко.
Розбір ситуації, на прикладі Полин у нашій групі.
А що було б, якщо не було прізвищ ? (відповіді дітей).
- Колись дуже давно на Землі людей було дуже мало, у кожного було ім'я, щоб розрізняти один одного. Але людей ставало все більше і більше. Стали вигадувати прізвища.
У селі Грибановка жили Грибановы, в селі Гончарне - Гончарови, в селі Веселушки - Веселовы.
- Придумували прізвища і за професіями. У коваля, прізвище - Кузнєцов, у столяра - Столярів, У тесляра - Плотніков.
- Часто придумували прізвища за ім'ям батька. Син Івана - Іванов, син Степана - Степанов. Прізвища здавна переходять від батька.
У кожної людини є ім'я, прізвище та по батькові. Коли людина народжується , йому видають «Свідоцтво про народження», документ в якому записують його ім'я, прізвище, по батькові.
(Вихователь показує свої документи). А потім, коли ви виростите і подорослішає вам видадуть інший документ - паспорт.
Ім'я кожна дитина отримує таке , яке придумають його батьки, а по батькові переходить від батька. І прізвище переходить від батька.
Ви знаєте, як звуть ваших батьків? Давайте перевіримо.
Це наш альбом із сімейними фотографіями і чию фотографію відкрию, той і називає своїх батьків по імені, по батькові.
Молодці діти, знаєте, як звуть ваших батьків.
Поки ви ще маленькі і вас називають по-дитячому, ласкаво, але коли ви виростите і станете дорослими до вас будуть звертатися по імені, по батькові.
Хлопці, давайте пограємо: Уявіть, що ви стали дорослі і прийшли на конференцію, але ми не знаємо як вас звуть. Ви повинні представитися по дорослому. (Діти добирають собі атрибути - капелюх, краватка, шарф, окуляри, сумочку, папку для паперів та ін). (Можна використовувати прийом вихователя).
Добре грали, правильно представлялися.
У вас У всіх є імена і прізвища і вони дуже гарні.
Стук у двері. Вносять бандероль. Читаємо. Написано: Кому: Каріне, Олені і т.д.
Відкриваємо бандероль, там «крапельки доброти».
Вихователь роздає їх дітям.
Вихователь: Ви виростите і станете хорошими людьми, робите багато добрих справ для всіх людей і чи прославите своє ім'я і своє прізвище.
Читайте також: