|
Програма розвитку дітей дошкільного віку на основі изодеятельности «Казки і фарби» з 4 -5 років.
Цикл 3 «Бесіди про мистецтво»
1. Тема: «Солом'яні іграшки»
Мета: Знайомство з народним промислом - плетіння з соломи.
Завдання:
- Ознайомлення з народним промислом - плетіння з соломи.
- Розвивати інтерес до народного мистецтва
- Виховувати любов до природи.
Матеріал: зразки, картон, клей, обладнання для аплікації, м'яка солома.
Хід заняття:
Казка.
- Чи знаєте ви, що давним-давно, коли ще не було магазинів іграшок, мами і тата самі робили своїм дітям іграшки-забави. Сьогодні я вам розповім про те, як з'явилися солом'яні іграшки.
Так от, жила-була в Біловезькій пущі (Білорусь) одна сім'я. Батько, мати і донька Олеся. Батько в полі працював, мати снопи в'язала та копи ставила, а дочка їй у всьому допомагала. Одного разу сиділа Олеся і дивилася, як мати спритно снопи ставить. Спочатку їх перекрутить, а потім солом'яною мотузкою зв'яже. Спритно йде робота!
Солома на сонечку блищить, переливається золотистими відблисками, як грива коня чарівного. Захотілося Олесі з золотистої соломи іграшку собі зробити. Взяла вона пучок, покрутила, покрутила, зв'язала, перев'язала і вийшла у неї іграшка. Глянула Олеська і здивувалася своєї витівки.
- Та це ж лялечка у мене вийшла,- ахнула дівчинка ,-яка чудова!
Подумала вона, подумала і зробила ще кілька іграшок для себе і своїх подружок. Всім дуже сподобалися Олесины солом'яні іграшки. З тих пір славиться Білорусія своїми сонячними, золотистими солом'яними іграшками.
Педагог пропонує дітям самим зробити іграшку з використанням соломи.
М.р. Пальці в гості приходили, тук, тук, тук - стукали в двері. Тільки двері їм не відкрили: думали, там страшний звір (Самомас.)
Пояснити техніку виконання роботи. На один силует коня (півня) наклеюємо солому замість гриви та хвоста, другий ідентичний силует наклеюємо зверху так, щоб кінчики соломи опинилися всередині. Ніс, очі, рот малюємо коричневим фломастером.
Під час виконання роботи звернути увагу дітей на те, який гарний колір соломи.
Обговорення: Розглянути солом'яних півнів і коней. Запитати дітей про промисел.
Психофізична розвантаження: Кожен отримує картку із зображенням тварини, далі всім зав'язують очі. Власники карток з однаковими тваринами повинні зібратися в гурт, вдаючись тільки до одного засобу - видавати звуки відповідні їх тварині.
2. Тема: «Каргопільські іграшки»
Мета: Знайомство з каргопольским промислом.
Завдання:
- Познайомити з каргопольским промислом.
- Розвивати інтерес до народного мистецтва
- Виховувати любов до природи.
Матеріал: зразки, силуети, матеріал для изодеятельности.
Хід заняття:
Казка.
Давно це сталося, зараз і не згадати, коли саме. А сталося все це в селі Гриньово Архангельської області.
Жили в тому селі люди добрі і працьовиті. Землю орали, сіяли жито, а вечорами іграшки з глини ліпили. Глина в тих місцях була червона, жирна. Хороша глина! Ліпили селяни коней і мужичків, мисливців з собаками, баб із дітьми на руках та птахів різних. Обпалювали іграшки в печі та розфарбовували. Брали фарби не яскраві, північні, але іграшки виходили просто чудо! Іграшки називали каргопольскими. Ви запитаєте чому? Та тому, що в стародавні часи ворон називали просто - карга. Ходили карги по полях і своїм потужним дзьобом колупалися у глинистій землі, вивертали на поверхню грудки глини. З неї і ліпили каргопільські іграшки. Але ось одного разу сталося велике горе. Зникла вся глина в тих місцях. Не з чого ліпити іграшки, нічим порадувати діток. Але жив у тих місцях мудрий старий, він і запропонував зліпити з останньої глини захисників для їх села. Щоб стояли вони на сторожі і день і ніч. Оберігали від усякої біди і напасті. Так селяни і зробили. З одного шматка глини зліпили Полкана - могутнього богатиря з тілом коня, а з іншого Берегиню. Обпалили їх у печі, розписали різними візерунками і поставили на чільне місце. Дня не минуло, як знову з'явилася червона глина в тих місцях. Стали селяни знову ліпити іграшки різні. Собі на радість, а дітям на забавку!
І зараз в тих місцях іграшки каргопільські ліплять (р. Каргополя). Видно охороняють, до цього часу ті місця Полкан і Берегиня.
Педагог пропонує дітям самим розписати силует Полкана за мотивами каргопольського розпису.
М.р. Раз, два, три, чотири, п'ять-вийшли пальці малювати ( Самомасаж кожного пальця).
Під час виконання роботи звернути увагу дітей на те, які елементи візерунка краще використовувати в роботі.
Обговорення: Розглянути роботи. Запитати дітей про промисел.
Психофізична розвантаження: Гра «Жива скульптура» (ведучий конструює з дітей «посудину», потім доторкається до скульптури і вона розбивається на дрібні шматочки - діти роз'єднуються і бігають під музику, коли музика припиняється, всі біжать на своє місце, знову утворюється «посудина»).
3. Тема: «Художник і казка»
Мета: Знайомство з творчістю Е.М.Рачева.
Завдання:
- Познайомити з творчістю Е.М.Рачева.
- Розвивати інтерес до книжкової графіки.
- Виховувати любов до книжок.
Матеріал: Книги в оформленні Е.М.Рачева, силуети народних костюмів, обладнання для изодеятельности.
Хід заняття:
Казка.
Пізно ввечері в одній звичайній міській квартирі сталася ця надзвичайна історія. Кожен вечір, затишно влаштувавшись на дивані, Оленка з мамою читали казки
- А яку сьогодні будемо читати книгу,- запитала Оленка свою маму,- яка казка буде сьогодні?
- Сьогодні для тебе найцікавіша книга,- загадковим голосом сказала мама, - адже вона так і називається «Аленушкины казки».
Оленка зраділа і села слухати казки. Мама читала, а девчурка розглядала картинки.
- Які цікаві картинки, - промовила Оленка, задумавшись,- здається, я вже бачила таких.
- Звичайно,- сказала мама,- адже малюнки до цієї книги зробив відомий художник-ілюстратор Євген Михайлович Рачев. А ти знаєш, що цей художник народився в 1906 р. р. в Томську. Він багато вчився, перш ніж стати художником, який ілюструє дитячі книжки.
-На його малюнках звірі в одязі,- сміючись, мовила Оленка,- і виглядають зовсім як люди, тільки вбрання у них якісь незвичайні.
- Молодець Оленка,- похвалила мама,- все помічаєш! Рачев завжди, коли ілюстрував казки, старався, щоб тварини були схожі на людей. Всі звірі на його малюнках мають характери: добродушний незграбний ведмідь, задерикуватий і боягузливий заєць, хижий і похмурий вовк. Вони бігають на задніх лапах, розмовляють, живуть в цих хатинках і, природно, ходять в одязі. Одяг у них не проста. Всі звірі на малюнках Євгена Михайловича Рачева вбрані у народні костюми. Подивися, на ілюстрації до казки «Колобок», «Заєць-хваста» і «Кіт і лисиця» - це російські народні казки і костюми у всіх героїв національні російські (вовк в сірому зипунишке і шапці - гречивнике), а ось у «Башкирських казках» вбрання зовсім інші. Казка «Рукавичка» - це українська народна казка і одяг тут справжня українська, вся прикрашена вишивкою. Все життя Рачев ілюстрував казки. Друзі його запитували про те, чому він такий дорослий і відома людина малює ведмедиків та лисичок, а він відповідав, що з казками він не старіє і завжди залишається трохи дитиною.
Оленка глянула на маму, на книжку і подумала про те, що коли виросте, теж стане малювати казки, тоді можна буде до самої старості не дорослішати.
Педагог пропонує дітям розглянути національні костюми і намалювати такі ж за зразком. М.р.
Обговорення: Розглянути роботи. Запитати про творчість Рачева.
Психофізична розвантаження: Ароматерапія . Запалюємо ароматичну паличку, накидаємо на себе шифонову тканину і під музику починаємо кружляти
4. Тема: «Сутеев і мультфільми»
Мета: Знайомство з творчістю Володимира Григоровича Сутеева.
Завдання: Познайомити з творчістю Ст. Г.Сутеева.
- Розвивати інтерес до творчості художників-ілюстраторів, художників-мультиплікаторів.
- Виховувати любов до книжок.
Матеріал: книги В.Г.Сутеева, матеріал для изодеятельности.
Хід заняття:
Казка.
Мій знайомий хлопчик Паша вже великий, адже він навчився читати.
Правда поки ще по складах, але він цим дуже пишається. Павлик прочитав будинку всі книжки і став умовляти тата записатися в бібліотеку. І ось, в найближчі вихідні тато з Пашею вирушили в дитячу бібліотеку. Там вони піднялися на другий поверх, і хлопчик побачив величезні стелажі з книгами. Були там і тонкі, так і товсті книги і книги з картинками, і навіть книги з дрібними літерами і якимись кресленнями. Павлик гортав книги одну за іншою і раптом завмер, відкривши рот.
- Тато, тато,- задихаючись, зашепотів Паша,- подивися, мультфільми з телевізора в книжці сидять!
- Що ти, - здивовано вимовив тато, - хіба можуть мультфільми бути в книзі.
Тато підійшов до сина, взяв книгу і посміхнувся.
- Це ж книги Володимира Григоровича Сутеева,- сказав папа,- він не тільки писав казки і був художником - ілюстратором, він ще був одним з кращих художників-мультиплікаторів. Ти знаєш хто такі художники - мультиплікатори? Ну, раз нема, то я розповім. Щоб зробити мультфільми, які ти любиш дивитися по телевізору, потрібна робота багатьох і багатьох людей. Це і сценаристи, і режисери, оператори, але найголовніші люди це художники - мультиплікатори. Вони малюють весь мультфільм, сцена за сценою. В.Г.Сутеев не відразу став відомим казкарем. Він багато вчився у знаменитих скульпторів, художників і навіть закінчив інститут кінематографії.
- Таточку, - розсміявся Павлик, - подивися, малюнки Сутеева такі забавні і цікаві. Як багато чарівних звірят і у кожного свій характер. Гляди, по сторінкам гуляють чарівні окаті кошенята, кирпатий цікавий щеня, хитрий і добрий їжачок в підшитих валеночках, і навіть чудовисько - дурний і заздрісний гусак з лебединою шиєю, пеликаньим дзьобом і павиним хвостом. Коли я виросту,- мрійно промовив Павлик,- то обов'язково буду художником - мультиплікатором.
- Навіщо так довго чекати,- голосом сказав папа,- можна і зараз зробити свій мультфільм. Ти будеш художником - мультиплікатором, а я кінооператором.
Коли тато з Пашею прийшли додому, то відразу ж взялися за роботу. Тато зі старої коробки зробив телевізор, а Павлик намалював всі моменти своєї улюбленої казки. Вони склеїли малюнки по порядку так, щоб вийшла кіноплівка, і вставили її в саморобний телевізор. Всі сусіди прийшли дивитися мультфільм, а Паша з гордістю показував його знову і знову. Він був дуже гордий тим, що став художником - мультиплікатором.
Педагог пропонує дітям стати художниками - мультиплікаторами. І намалювати кадри улюбленої казки. М.р. (Самомасаж кожного пальця).
Обговорення: Розглянути роботи. Запитати дітей про творчість Сутеева.
Релаксація під спокійну музику.
5. Тема: «Гжель»
Мета: Знайомство з гжельским промислом.
Завдання:
- Познайомити з гжельским промислом.
- Розвивати інтерес до народного мистецтва
- Виховувати любов до природи.
Матеріал: зразки, фланелеграф у формі гжельской посуду, елементи візерунка.
Хід заняття:
Казка.
Жила-була р. в Москві дівчинка Маша. Ось одного разу, коли нікого не було вдома, вона вирішила допомогти мамі і перемити весь посуд. Тільки почала мити і раптом, ненароком, розбила улюблену мамину чашку, з синім візерунком. Маша сіла на підлогу, заплакала гіркими сльозами, а потім заспокоїлася і вирішила дістати для мами таку ж чашку. Дівчинка пішла в магазин і показала продавцю уламки чашки.
- У нас таких немає,- відповіла продавець посуду, - адже це чашка з гжельской розписом. Такі роблять недалеко від Москви в Раменському районі Московської області. Їдь туди!
Маша так і зробила. Коли вона потрапила на завод, де роблять таку посуд, то відразу зустріла старого майстра. Вона розповіла йому про свою біду і попросила про допомогу.
- Я твоїй біді не тільки допоможу, - посміхаючись, сказав майстер,- але і розповім, як таку красиву посуд роблять. Виробництво гжельской посуду починається з гипсолитейного цеху, тут виготовляють гіпсові форми для відливання виробів. Гіпсові форми - роз'ємні коробки з округлим отвором, всередині кожної - поглиблений відбиток майбутнього виробу. У ці форми заливається рідка глина і там засихає. Потім обпалюють, а після розписують синьою фарбою. Гжельские майстри створюють різні вироби. Це посуд - чайники, глечики, кухлі, маслянки... Іноді судині надається форма тварини. Вироби прикрашають маленькими скульптурками. Але скульптура існує і окремо, зображуючи народні сюжети - гуляння, чаювання, тварин... Посуд, скульптурки розписуються візерунком. У кожного майстра своя манера, свій почерк, але зберігаються традиції візерунка, синій і блакитний колір.
Маша йшла по цехах дивилася, як працюють майстри, і вибирала чашку для мами. Девчурка знайшла для своєї улюбленої мами точно таку ж чашечку і радісна відправилася додому. Приїхавши додому вона поставила дорогоцінну чашечку на саме видне місце. Тепер вона все знала про улюблену гжельской чашці своєї мами!
Педагог пропонує дітям розглянути гжельскую посуд і спробувати прикрасити силуетні фланелеграфы елементами візерунка за мотивами гжельской..
М.р. Сніг, сніг, сніг, сніг падає і падає,
Сніг, сніг, сніг, сніг всіх він дуже радує.
(Діти пальцями рук імітують падаючі сніжинки, на масажному картці).
Обговорення: Розглянути роботи. Запитати дітей про промисел.
Гра: «Відправ у своє царство» На столі кружечки різних кольорів, діти їх беруть, підходять до будь-якої ємності з холодною, теплою або гарячою водою - і зі словами: «Синій колір живе в Холодному царстві, тому що...» опускають кружечок і.т.д. всі кольори.
6. Тема: «Богородская іграшка»
Мета: Знайомство з богородским промислом.
Завдання:
- Познайомити з богородским промислом.
- Розвивати інтерес до народного мистецтва
- Виховувати любов до природи.
Матеріал: зразки, матеріал для спільної роботи вихователя і дітей: силуети ведмедя і мужика з сокирами (висота 5 см), силует колоди, 2 смужки картону (довжина 15см., ширина 1,5 див), нитка з голкою.
Хід заняття:
Казка.
У стародавні часи В підмосковному селі Богородское Володимирській губернії жила-була одна сім'я. Сім'я як сім'я, нічого особливого. Мати по господарству поралася, батько ліс валив, так дошки пиляв, а син Ванюшка батькові допомагав. Ванюшка був не такий як всі сільські хлопчаки. Очі у нього були уважні, все помічали, усе запам'ятовували. Запам'ятовували, як птахи крилами махають, як коні на лузі пустують. Та й руки в Іванка були не прості, а умілі. За що не візьметься все виходить у нього швидко да ладно.
Рубав як-то раз батько липові та осикові колоди, а маленькі брусочки на траву кидав. Підібрав брусок Данилко, подивився на нього уважно, дістав з кишені ножик, киянку (дерев'яний молоток), та пару напівкруглих стамесок і вирізав з дерева красивого орла. Ось коли знадобилася Данилкіна спостережливість! Підійшла до сина мати, здивувалася незвичайної дерев'яній іграшці. Як живий орел! Лапки у нього з кігтиками, дзьоб гачком, навіть пір'я на крилах вирізані. Здається, ось-ось змахне крилами своїми і полетить. Похвалила вона сина, а він і радий старатися. Узяв ще один вільховий брусок і давай вирізати нову іграшку. Дерево м'яке, податливе. Стружки золотисті в різні боки летять. Ось і готовий ведмідь - танцівник. Всім жителям села сподобалися Данилкины іграшки. А коли хлопчик підріс, то й інших навчив різати забавні дерев'яні іграшки. Ось так і з'явився богородський промисел. У тих місцях досі живуть і працюють народні умільці і не перестають дивувати людей своїми веселими дерев'яними іграшками.
Педагог пропонує зробити іграшку (за мотивами богородської) спільно.
М.р. Раз, два, три, чотири, п'ять-вийшли пальці малювати ( Самомасаж кожного пальця).
Під час виконання роботи звернути увагу дітей на те, що силуети мужика і ведмедя пришиваються до картонним смужкам так, щоб вийшла рухома іграшка.
Обговорення: Розглянути роботу. Запитати дітей про промисел.
Психофізична розвантаження: Гра « Дроворуб». Складаємо руки «сокиркою», говоримо «Ух...» і з розмаху опускаємо вниз.
7. Тема: «Жостовские підноси»
Мета: Знайомство з жостовским промислом.
Завдання:
- Познайомити з жостовским промислом.
- Розвивати інтерес до народної творчості
- Виховувати любов до народного мистецтва
Матеріал: силуети підносів різної форми і величини, вирізані з листівок квіти і листя, обладнання для аплікації, зразки.
Хід заняття:
Казка.
Давно в 1825 трапилася ось яка цікава історія. Сиділи в придорожній харчевні проїжджі купці, ямщики та моряки з заморського судна. Всі обговорювали минулий день і вели неспішні бесіди. Але за одним столом розмова йшов жвавий, на рідкість цікавий. Суперечка вели купці з підмосковного села Жостово, які їхали на ярмарок до Москви і везли красиві розписні жостовские підноси, і моряки з заморського судна.
- Якщо б ми, моряки, не завезли у ваші краї чай,- важливо говорили заморські мореплавці,- то не було б у вас і цих підносів!
І дійсно, в ті часи на Русі одержав широке поширення заморський напій - чай. Він витіснив збитень і медовуху. Виник цілий ритуал чаювання. Тульські майстри ледве встигали виготовляти самовари. Неодмінним учасником чаювання стали і підноси.
- Правду кажеш, заморський гість,- відповідав жостовский купець,- чай нам ваш по смаку припав. А підноси ми і раніше робили, тільки з пап'є-маше, а металеві дуже рідко. Але багата талантами наша руська земля. Низький уклін того невідомому майстру, що вирішив розписати кований піднос квітами та листям казковими, а ковалями та ковщиками наші місця завжди славилися.
- А що за майстри зараз підноси роблять,- зацікавився моряк,- і що за візерунки на них малюють?
- Майстра у нас імениті,- відповів з гордістю купець, - одна майстерня Філіпа Вишнякова чого вартий. Цыгановы і Бєляєви - теж знатні майстри. Підноси у них неповторні. Один іншого краше. То пишний букет квітів на лаковому тлі розкинутий, то рідні місця намалюють, та так, що аж за душу бере. Яких тільки підносів не виготовляють ті майстри! Трактирні, або «скатерные» досягають розмірів столу, а маленькі «закусочні» - не більше тарілки. Форма у них різноманітна - це і шести-восьмикутні, овальні, прямокутні, гітарні, круглі і навіть трикутні підноси для кутових столиків.
Задумалися моряки заморські, загляделись на красу жостовскую.
- Так, чай наш гарний,- відповів моряк,- але підноси ваші, їх краса і неповторність не наша заслуга, а землі Руської.
Педагог пропонує дітям прикрасити аплікацією силуети підносів.
П.г самомасаж рук.
Під час виконання роботи звернути увагу дітей на композицію.
Обговорення: Запитати про промисел.
Психофізична розвантаження: Ароматерапія . Запалюємо ароматичну свічку, накидаємо на себе шифонову тканину і під музику починаємо кружляти.
8. Тема: «Художник»
Мета: Знайомство з творчістю Валентина Олександровича Сєрова і Ісаака Ілліча Левітана.
Завдання:
- Познайомити з творчістю В.А.Серова і І.
- Розвивати інтерес до живопису.
- Виховувати любов до мистецтва.
Матеріал: Фланелеграф, силуети дерев для складання пейзажу.
Хід заняття:
Казка.
Саша і Женя брати і вони завжди потрапляють у незвичайні і навіть трохи казкові історії. Так було і на цей раз. Брати прийшли в гості до дідуся. Він раніше працював у міліції, а зараз був на пенсії. Хлопчики розглядали старі дідусеві фотографії, книги, картини, і раптом знайшли папку з портретами якихось людей. Особи у цих людей були серйозні, важливі.
- Хто ці люди, - запитав Сашко у Жені, - і чому намалювали їх портрети?
- Давай будемо грати в сищиків, - відповів Женя, - і все дізнатися про цих дивних особистостей і про людину, що намалював портрети.
Так вони і зробили. Взяли портрети, і пішли у двір. Брати показали їх двірника дяді Вані, і він сказав, що таких людей ніколи не зустрічав. Тоді вони дали понюхати портрети сторожового пса Мухтару, щоб він узяв слід і знайшов цих дивних людей. Мухтар обнюхав усі портрети один за іншим, насторожено підняв вуха, замислився на хвилину, і кинувся бігти в бік сусіднього будинку.
- Він узяв слід, - закричав Він, - тепер ми дізнаємося, чиї це портрети.
Слід привів братів двері квартири №32, Саша подзвонив, і йому відчинили двері. На порозі стояв Сергій Іванович, його у дворі всі знали. Сергій Іванович працював у музеї і був дуже освіченою людиною.
- Сергій Іванович, - серйозним голосом сказав Женя, показавши портрети, - ви знаєте цих людей?
- Звичайно, знаю, - відповів Сергій Іванович, - ці портрети написані В.А.Серовым. Видатний портретист, Сєров у живопису і графіки створив образи своїх сучасників - художників, письменників, музикантів, артистів. Портрети Рєпіна, К.А.Коровина, І. В. Левітана, Н.С.Лескова, М. Горького, Чехова, М.а.римського-Корсакова, Ф.і.шаляпіна, М.Н.Ермоловой, В.И.Качалова
- А ви можете розповісти про одному з цих художників?- запитав Сашко.
- З задоволенням, - відповів Сергій Іванович і показав хлопцям один з портретів, - це портрет І. Він народився в 1860 р., і багато вчився, перш ніж став знаменитим художником. Друзі називали його «співак природи», тому що він дуже любив малювати пейзажі.
Сергій Іванович дістав кілька репродукцій картин Левітана і показав братам.
- Які то його картини сумні, - сказав Сашко.
- Так, - відповів Сергій Іванович, - в долі художника не завжди все складалося гладко. Були в його житті й похмурі дні, але навіть тоді він не втрачав любові до життя. Тому і в картинах художник змальовував красу звичайних, тихих і навіть трохи нудних днів.
- Як цікаво, - захоплено видихнув Женя, - а в інших художників і поетів з цих портретів така ж цікава доля?
- Тоді ми, як справжні детективи повинні все про них дізнатися!
Брати, сказавши спасибі, взяли з собою Мухтара і побігли продовжувати своє розслідування в бібліотеку. Справжній детектив повинен знати всі!
Педагог пропонує дітям скласти на фланелеграфе пейзаж. М.р.
Обговорення: Розглянути роботи. Гра «Картина»
9. Тема: «Архітектура - застигла музика»
Мета: Знайомство з мистецтвом - архітектура.
Завдання:
- Ознайомлення з мистецтвом - архітектура.
- Розвивати інтерес до мистецтва
- Виховувати любов до свого міста.
Матеріал: конструктори, м'які модулі, схеми для конструювання, Бах. «Кантата» №2, Бетховен «Місячна соната», Шопен «Мазурка», Чайковський «Шоста симфонія», частина 3.
Хід заняття:
Казка.
Зустрілися одного разу відомий композитор і дуже відомий архітектор. Пішли вони прогулятися разом по вулицях Санкт - Петербурга і вийшов у них суперечка про те, чиє мистецтво краще.
- Музика - найкраще з мистецтв, - натхненно промовив композитор.
- Коли чуєш чудові звуки, то так і хочеться перетворитися на птаха і полетіти. Послухай, яка прекрасна музика лунає з вікон цього палацу. (звучить Шопен «Мазурка»)
- Музика прекрасна, але ще краще палац, з вікон якого чути ця мелодія. Це Шереметьєвський Палац архітекторів С. Чевакинского і Ф.Аргунова. До речі, тут знаходиться Петербурзька колекція музичних інструментів. Палац прекрасніше будь-якої музики, значить архітектура - найкраще мистецтво! (розглянути архітектуру палацу)
- Ні, любий мій друже, - заперечив композитор, дивлячись на Храм Воскресіння Христового, у людини відразу в голові починає звучати музика.
- Звичайно,- додав архітектор,- адже цей храм створювався за ескізами 30 художників, у тому числі В.Васнецова.(розглянути архітектуру Храму під музику Баха. «Кантата» №2, Бетховен «Місячна соната»)
Так вони йшли по вулицях і сперечалися, поки не побачили каменяра, який будував будинок. Вирішили композитор і архітектор запитати у нього про те, яке мистецтво головніший.
- Немає серед мистецтв головного,- відповів муляр,- не може музика без архітектури, а архітектура без музики, адже архітектура це застигла музика. Подивіться на будівлю, адже сходинки це клавіші, колони - акорди.
Зраділи композитор і архітектор, посміхнулися, обнялися і більше ніколи не сперечалися.
Педагог пропонує дітям побудувати палац за схемою або по уяві під музику Чайковський «Шоста симфонія», частина 3.
М.р. Цілий день тук та тук. Лунає дзвінкий стукіт.
Молоточки б'ють, будуємо будиночок для скворчат.
Цей будинок для білочок, цей будинок для зайчиків,
Цей будинок для дівчаток, цей будинок для хлопчиків.
Будемо весело в ньому жити, веселитись і дружити.
(Діти імітують стукіт молотків кулачком, пальцем на масажному картці).
Під час виконання роботи звернути увагу дітей на те, що архітектурна споруда повинна відповідати характеру музики.
Обговорення: Розглянути споруди, запитати про те, як вони називаються і для чого призначені.
Гра «Жива скульптура» (колективне зображення храму з куполами, машин, дерев, кущів, птахів...)
10. Тема: «Іграшки з паперу»
Мета: Знайомство з орігамі
Завдання:
- Познайомити з орігамі.
- Розвивати інтерес до паперової пластики.
- Виховувати інтерес до мистецтва-орігамі
Матеріал: моделі орігамі, аркуші паперу на кожну дитину
Хід заняття:
Казка.
- Ви думаєте, що дорослі не грають в іграшки? А ось і ні, ще як грають! Багато дуже серйозні дядьки і тітки люблять не тільки грати з іграшками, але ще й робити їх. Вони люблять складати їх з паперу.
- Я розповім вам одну дуже правдиву історію героями, якій будуть англійський письменник Льюіс Керрол - автор книги «Аліса в країні чудес» і маленька дівчинка, яку теж звали Аліса.
Прийшов якось раз письменник в гості до своїх знайомих і побачив, що їх дочка Аліса сидить за столом і сумує.
- Що сталося,- лагідним голосом спитав Льюїс Керролл, - чому ти сумуєш?
- Набридли всі книжки, - зітхнувши, відповіла Аліса, - а старі іграшки ще більше набридли.
- Подивися, Аліса, - вигукнув письменник, - у тебе на столі лежить чарівний аркуш паперу. Якщо він потрапить в вмілі руки, то може розповісти цікаву історію. Льюїс Керролл взяв у руки аркуш паперу і почав свою розповідь тихим неквапливим голосом.
- Колись давним-давно, в далекій Японії жив молодий хлопець Акіра. Він дуже любив свою сім'ю, був працьовитим людиною і веселим вигадником. Робота в нього була не проста. Він виготовляв папір. Спосіб виготовлення паперу був завезений з Китаю до Японії. Папір був дуже дорогий, її виготовляли із коконів шовкопряда, а потім стали робити із стебел бамбука і деревної кори.
Поки письменник розповідав історію, він весь час крутив у руках аркуш паперу. Згортав його, складав, перегинав його і раптом поставив на стіл паперову ляльку. Підмалювали їй очі, рот і перед Алісою з'явився молодий японський хлопець. ( показати модель «лялька»)
- Але ось одного разу його маленька сестричка захворіла. Лікар сказав, що їй допоможе лише чарівну квітку, що росте біля будинку чарівника живе за морем. Акіра довго не думав, а пішов на берег, сів на корабель і вирушив у путь ( модель «корабель») Плив він і день, і два, і три поки не зустрів величезну рибу (модель «риба-кит»)
- Здрастуй, сміливий Акіра,- сказав кіт,- куди шлях тримаєш?
Акіра розповів киту свою сумну історію, а кіт сказав, що знає і може показати, де на далекому березі стоїть будинок чарівника. Хлопець поплив на своєму кораблі слідом за китом і приплив до крутого скелястого берега. Тут він побачив журавля. (модель «журавель»)
- Журавель,- заблагав Акіра, - чи не знаєш ти, де живе чарівник
- Звичайно, знаю, - відповів журавель, - на його даху я звила гніздо. За мною!
Акіра пішов за журавлем до будинку чарівника. (модель «будинок») Чарівник виявився дуже добрий і відразу дав хлопцеві квітка ( модель «квітка»), який виконував будь-яке бажання. Акіра побажав, щоб його сестра одужала, і бажання здійснилося в ту ж мить.
Льюїс Керролл закінчив свою розповідь, а на столі перед Алісою стояли паперові іграшки.
- Це орігамі, люба Алісо, - сказав письменник, - орігамі-це мистецтво складання паперу.
Педагог пропонує дітям зробити модель «будиночок».
Гра «Розбитий посудину»
11. Тема: «Історія солоного тіста»
Мета: Знайомство з історією виникнення ліплення з солоного тіста.
Завдання:
- Познайомити з історією виникнення ліплення з солоного тіста
- Розвивати інтерес до прикладного мистецтва
- Виховувати любов до природи
Матеріал: солоне тісто, зразки, стеки, штампи, форми для печива.
Хід заняття:
Казка.
Ця правдива історія сталася насправді. Сиділа якось раз Наташка на кухні і
дивилася, як бабуся місить тісто для пиріжків. - Нудне це справа, місити тісто, ліпити з нього - сказала Наташка, позіхнувши,- нічого цікавого в цьому немає!
- Хіба ти не знаєш, онучка, - таємничим голосом промовила бабуся,- тісто це не просте, воно має давню історію.
- Колись давним-давно, у сиву давнину, люди стали ліпити хлібні коржі з борошна і води і обпалювати їх на розпечених каменях. Потім у Вавилоні з'явилися печі для хліба, і на зміну хлібним коржикам прийшли перші короваї. Італія в середні століття славилася воістину дивовижними майстрами, справжніми художниками, які пекли такі чудові фігурні хліба, що купці з усієї Європи купували їх, щоб після повернення в свої рідні країни дорого продати. З тіста випікали не тільки хліб, але і декоративні вироби. У Китаї давним-давно робили маріонетки з тіста. У Греції традиційно печуть чудові хлібні вінки, прикрашені пишним орнаментом. У Польщі, Чехії та Словаччини дуже популярні картини з тіста.
- Так-то, дорогий онучка, - закінчила свою розповідь бабуся, - не таке це нудне справа, як ти думала. З тіста можна готувати не тільки пиріжки, але і ліпити іграшки та різні картини.
Сказала так бабуся простягла внучці шматочок тіста. Наталка подивилась на нього і почала ліпити химерні фігурки.
Педагог пропонує дітям ліпити різні фігурки з солоного тіста за допомогою формочок для печива.
М.р. Якщо стало чомусь дуже сумно раптом комусь, і не знаєш, як же бути, щоб його розвеселити, ти візьми склянку смішинок, гучний регіт з кошиків, розсипного сміху ложку і насміхання трошки. Їх веселкою розмішай, тонкий гумор розкачай, обваляй все в примовках, запікай в гарячих жартах. Хто спробує шматочок, неодмінно зарегоче! (діти імітують рухи руками)
Під час виконання роботи звернути увагу дітей на те, який гарний візерунок виходить при використанні штампів і фігурних стеків.
Обговорення: Роботи виставити всі разом. Педагог пропонує дітям розглянути роботи один одного.
Психофізична розвантаження: розмови на тарабарском мовою.
12. Тема: «Моя книга»
Мета: Знайомство з книжковою графікою Т.А Мавриній і В.В.Лебедева.
Завдання:
- Познайомити з творчістю Т.А Мавриній і В.В.Лебедева.
- Розвивати інтерес до книжкової графіки.
- Виховувати любов до книжок.
Матеріал: книги в оформленні Т.А Мавриній і В.В.Лебедева, прості олівці, вугілля.
Хід заняття:
Казка.
Ця незвичайна, але дуже правдива історія трапилася у квартирі мого сусіда Васі. Цей Вася був хлопчик гарний і добрий, а от читати зовсім не любив, тільки дивився телевізор.
- Вася, подивися, скільки цікавих книжок стоїть і припадає пилом у тебе на полиці, - часто з
докором говорила бабуся,- візьми хоч одну, почитай.
Вася тільки відмахувався від бабусиних слів і продовжував дивитися телевізор. Але ось одного разу вночі, коли в будинку всі спали, книжки на полицях тихо зашелестіли і казкові герої намальовані на сторінках ожили, вийшли з книг і зібралися разом на самому краю книжкової полиці. Були тут і Зайчик-боягуз, і Золотий півник, та три ведмедя і багато казкові герої.
- Вася нас зовсім не любить,- сказала Червона Шапочка,- йому зовсім не цікаві книжки!
- Що ж нам робити,- прошепотіла Лисичка-сестричка,- як провчити Васю?
- А давайте,- промовив Золотий півник,- всі книжки перепутаем. Відкриє Вася книгу «Малюк і Карлсон», а там, прямо на нього з ілюстрації дивляться три ведмедя. То-то він здивується, злякається!
- Правильно,- сказав Буратіно,- може хоч тоді почне читати книжки.
Так вони і зробили. Настав ранок. Вася прокинувся, включив телевізор, а там раптом щось клацнуло і екран телевізора згас. Зламався телевізор. Вася ходив по кімнаті, ходив і зовсім не знав чим зайнятися. Він глянув на полицю з книжками, вирішив взяти одну і почитати. Дістав він книгу «Вусатий - смугастий», відкрив і очам не повірив. На нього зі сторінки дивиться Золотий Півник. Що таке?!
- Бабуся, бабуся, - закричав Вася,- подивися, що з моїми книжками!
- Все зрозуміло, любий онучку,- гірко промовила бабуся, - образилися на тебе книжки, не хочуть з тобою дружити.
- Як мені все виправити,- мила бабуся,- як повернути героїв казок за своїм книгам? - Давай подивимося, - сказала бабуся і взяла книжку з рук Васі. Цього Золотого Півника з казки О.с.пушкіна я знаю, а намалювала його Тетяна Олексіївна Мавріна. Вона дуже відомий художник - ілюстратор. Мавріна багато вчилася живопису, скульптурі, графіці і малювала серйозні картини, але завжди мріяла малювати малюнки до казок. Адже вона народилася і виросла в Нижньому - Новгороді і з дитинства бачила навколо себе прекрасні вироби народних майстрів - розписні ложки та короба, розфарбовані веселі іграшки. Вона здійснила свою мрію і оформила багато книг яскравими, звучними, барвистими малюнками. Як тільки бабуся закінчила розповідь, Золотий Півник перелетів у свою книгу, а Вусатий - смугастий у свою. Бабуся розповіла Васі і про Володимира Васильовича Лєбєдєва - художника - ілюстратора книзі «Вусатий - смугастий». Про те, що він народився в Петербурзі, дружив з С.Я.Маршаком і оформляв найперші дитячі книги. Вася зрозумів, як цікаві книги і з тих пір дуже любив їх читати.
Педагог пропонує дітям намалювати ілюстрації, як у Лебедєва до улюблених казок. М.р.
Обговорення. Релаксація під спокійну музику.
Читайте також: