|
Конспект заняття з навчання грамоти для підготовчої групи
«Приголосний звук Л (Л'), буква Л. Узагальнення»
Мета: познайомити дітей зі звуком Л (Л'). Вчити визначати на слух місце звуку Л (Л) в трьох позиціях, закріплювати вміння у визначенні складів у словах, тренуватися у читанні складів по складової таблиці, з подальшим складанням слів із складів
Обладнання: Ілюстрації в назвах яких зустрічається звук Л (лампа, молоток, стіл)
Каса букв, складова таблиця
Безпосередньо - організована діяльність:
Читання складів по складової таблиці
Д.у. «Знайди слово і перевір себе»
Д.У. «Розфарбуй картинку і знайди всі слова зі звуком Л»
Д.У. «Зобрази букву»
Складання складів з розрізної азбуки великого формату
Хід заняття:
I. Знайомство зі звуком Л (Л')
1. Артикуляційна гімнастика
Скоромовка
Пішов Гнат
Лопати купувати.
Гнат Купив
П'ят лопат.
- Який звук чується частіше всього? (Л)
- Давайте вимовимо цей звук і подивимося в дзеркало, за допомогою чого ми його вимовляємо. (діти беруть дзеркала і визначають як вимовляється це звук)
- При вимові звуку Л язика упирається у верхні зуби або десни. Мова допомагає нам вимовити цей звук. Раз мова допомагає нам вимовляти цей, до якої групи ми віднесемо його? (Це приголосний звук)
Вивішується буква Л л і картинка на звук, що позначає букву Л
2. Визначення місце звуку в словах
- Зараз давайте згадаємо і назвемо слова, де зустрічається цей звук на початку, середині, кінці слова. (діти наводять свої приклади, де є звук Л (Л')) - (роздатковий матеріал "Слова на звук Л")
Початок: Лампа, човен, місяць, лижі, лисиця, цибулю, лев, лопата і т.д.
Середина: молоток, білка, полку, павич, апельсин, блискавка, пальто, курча і т.д.
Кінець: стіл, стілець, підлога, пенал, дятел, бінокль, самоскид і т.д.
3. Знайомство з буквою Л.
- Ми назвали багато в яких зустрічається звук Л, а зараз, давайте подивимося на саму букву, з чого вона складається?
- На що схожа?
- Пропишемо букву в повітрі, хто спробує зобразити цю букву?
4. Схема слова.
- В іменах яких зустрічається цей звук? (Луша, Лена, Люба, Льоня)
- Є ім'я дівчинки Луша. Давайте визначимо скільки складів у цьому імені? (два, як визначити скільки складів)
- Зарисуем схему слова, один на дошці, інші в робочих зошитах.
5. Складання речень з цим словом (Луша)
- Зараз придумаємо речення зі словом Луша
(Діти висловлюють свої пропозиції)
II. Читання складів
1. Робота з касою літер
- Відкриваємо каси букв, поселимо в касу ще одну букву Лл. тепер спробуємо скласти склади. Які бувають склади? (прямі і зворотні, перший ряд дітей становить прямі склади, другий ряд - зворотні).
Прямі склади: ЛА; ЛО; ЛУ
Зворотні склади: АЛ; ОЛ; ВУЛ
2. Читання складової таблиці
Читання складової таблиці(спочатку читаємо склади, складаємо зі складів слово, замальовує схему отриманого слова) | |
МА | УШ |
ЛУ | ША |
ШУ | ЛА |
- Читаємо склади, потім зі складів складаємо слова, з одним із слів складаємо пропозицію.
3. Схема пропозиції
Маша пішла.
- Ми з вами склали пропозицію. МАША ПІШЛА. (На заздалегідь приготовленому аркуші написано, можливо написати на дошці)
- Скільки слів у реченні вийшло? (Два) Яке перше? Друге?
- Що має стоїть в кінці речення? (крапка)
- У реченні два слова в кінці речення стоїть крапка. Зараз ми з вами зарисуем схему цього речення.
Вводиться поняття схема пропозиції. Перше слово в реченні пишеться з великої літери, кожне слово позначається горизонтальною рискою, в кінці речення ставиться крапка. Вона означає, що думка не закінчена.
III. Підсумок ННОД
- Як називається звук, з яким ми познайомилися? Який він? Наведіть приклади слів з цим звуком?
- (звернути увагу дітей на схему слова) Що означає схема? Придумайте мені слова, які складаються з двох слів (згідно схеми).
- (звернути увагу на схему пропозиції) Що позначається такою схемою? (пропозиція). Наведіть приклади речень за схемою.
IV. Робота з батьками.
- Дофарбувати картинку з предметами на звук Л.
- Складання схеми пропозицію.
Львенок любить читати.
(підкресліть букви Л, складіть схему речення)
Читайте також: