Свіжі публікації




Конспект заняття з пізнавально-мовленнєвому розвитку про зимуючих птахів. «Зимуючі птахи - наші друзі»

Мета:

1. Уточнити уявлення дітей про знайомих пташок, умови їх життя, ролі людини в житті зимуючих птахів.

2. Формувати узагальнене уявлення про птахів, як про наземно-повітряних тварин.

3. Вчити встановлювати зв'язок між будовою дзьоба, ніг, поведінкою і середовищем проживання.

4. Виховувати бажання допомагати птахам у важкий для них час.

Словник: зимуючий, перелітний, чорнодзьобий, красногрудый, пуховий, махове.

Матеріали: виставка книг про птахів, картинки із зображенням птахів, календар спостереження за зимуючими птахами, різні види годівниць, вироби з природного матеріалу по темі: «Птахи», 2 аркуша паперу, паперові голуби (за кількістю дітей), віяло, набір пухових і махових пір'їн, шапочки із зображенням птахів.

Хід заняття.

Діти входять в групу, де представлені різноманітні матеріали про птахів: картинки, книги, вироби і т.д.

Вихователь: - Діти, розгляньте уважно все, що нас оточує.

- Про кого розкажуть нам ці книги і картинки?

Діти: - Про птахів.

Вихователь: - Так, про птахів. Давайте уявимо собі, що ми опинилися в казковому пташиному лісі.

«Влітає» сова.

Сова: - Хто тут говорить про птахів? Ніхто не знає про птахів цього лісу більше, ніж я, стара сова!

Вихователь: - Ну що ти, сова, може хлопці не такі старі і мудрі, як ти, але і вони про пташок знають не мало.

Сова: - Не може бути! Вони такі маленькі зовсім голі, як пташенята. На них навіть пір'ячко ще не виросли. Ну що вони можуть знати про нас, птахів?

Вихователь: - Сова, ти, звичайно, мудра птиця, але давай не будемо сперечатися, а ти краще поговори з ребятками, тоді сама все і побачиш.

Сова: - Ну, добре-добре. Почнемо з самого простого. Ви хоч якихось птахів знаєте? Назвіть.

Діти: Перераховують знайомих птахів.

Сова: - І правда, знають.

- А скажіть, чи всі птахи живуть цілий рік тут, в моєму лісі?

Діти: - Ні, одні залишаються, інші відлітають, а треті, навпаки, до нас прилітають.

Сова: - Тоді скажіть, яким словом я називаю птахів, які відлітають?

Діти: - Перелітні.

Сова: - А тих, які зі мною на зиму залишаються?

Діти: - Зимуючі.

Сова: - А чому одні відлітають, а інші пташки всю зиму зі мною?

Діти: - Одним вистачає корму, а іншим - ні...

Сова: - Ви й справді розумні пташенята. Мабуть, я залишуся у вас і послухаю, що ви ще розкажіть.

Вихователь: - Подивися, «совушка», серед дітей є «пташки». Давай пограємо з ними. Нехай кожна пташка про себе загадку загадає, чи розповість що-небудь, а ти їм допоможеш, підкажеш.

Сова: - Ну що ж, подивимося, що за пташки-невелички до нас залетіли

1-ая птах:

Хоч я не молоток стукаю по дереву, в ньому кожен куточок обстежити хочу, ходжу я в червоній шапці і акробат прекрасний.

- Хто я?

- А як ви відрізняєте мене від інших птахів?

- Як я дістаю комах з кори дерева?

Сова: - Відгадайте, а як ми, лісові жителі, називаємо цю красиву птицю?

Діти: - Санітар лісу.

Сова: - Правильно, а чому?

Вихователь: - Молодці. Я бачу, що дятел ваш хороший знайомий.

- А що це за пташка?

2-а птах: - Нехай я пташка-невеличка у мене друзі, звичка, як почнуться холоди, прямо з півночі сюди.

- Дуже хочеться послухати, що ви про мене знаєте.

- Як ви мене впізнаєте?

- Де я влітку живу?

- Навіщо я заглядаю в кожну тріщинку на дереві?

- Яке свято для мене люди придумали?

- А як мене лагідно звуть?

Сова: - І про «зиньку» ви знаєте! Але може бути ця пташка для вас таємниця?

3-я птах: - Красногрудый, чорнодзьобий

Любить зернятка клювати

З першим снігом на горобині

Він з'явиться знову.

- Чому мене кличуть «снігур»?

- Звідки я до вас прилетів?

- Навіщо я сідаю на горобину?

- Так, я до вас прилітаю, бо їжі у вас побільше. А ще тому, що тут у мене є друзі. А хто мій найкращий друг ви повинні відгадати:

«Маленький хлопчик у сірій армячишке, по дворах шастає крихти збирає».

Діти: - Горобець

Вихователь: - Горобчик, розкажи, як тобі живеться.

Воробей: Не холодом, а голодом страшна зима і без допомоги людей нам було б ще краще. Ми, горобці, найчисленніший пташиний народ. Влітку від нас велика користь садам і городам. Ми скромні, прості, звичайні, а ось я зараз запрошу незвичайну птицю - північного папугу.

- Хто знає, як називається цей птах?

Діти: - Шишкар.

Шишкар: - А я думав, що ви мене не впізнаєте. А чому мене називають північним папугою? Навіщо мені такий дзьоб? А чому воробей сказав, що я - птах незвичайна? Де я живу? (відповіді дітей)

Сова: - З гарними птахами ви подружилися, але в моєму лісі та інші зимують. Про них ви не забули? Назвіть їх.

Діти: - сова, пугач, глухар, тетерів, сорока та ін

Вихователь: - Як багато птахів взимку в лісі. Нелегко б їм довелось, якби не наша пташина їдальня.

Діти: - Ми змайстрували годівнички, ми відкрили їдальню, воробей, снігур-сусід буде вам взимку обід! У гості в перший день тижня до нас синиці прилетіли, а у вівторок, подивися, прилетіли снігурі...

Сова: - Так, ти права. Зимові птахи їдять все, але у кожного птаха є свій улюблений корм. Ви знаєте, яка птаха, що любить на обід?

Діти: - Синиця - сало, несолоне, шишкар - шишки, горобець - насіння та зерна, снігур - ягоди.

Вихователь: - Діти, а тепер давайте уважно розглянемо з вами приготовані годівниці для їдальні. Чи зручні вони для птахів? Чому? Що передбачили майстра? Тоді давайте погодуємо птахів тим кормом, який вони люблять.

(діти виконують і розповідають)

Сова: - Молодці, порадували стару сову. Всіх птахів улюбленим кормом пригостили. Хороший корм допомагає нам, птахам, зігрітися, адже ми майже все життя проводимо на повітрі.

Вихователь: - діти, а повітря скрізь навколо нас, а можна його побачити?

Діти: Немає

Вихователь: - А відчути?

Діти: - Можна.

Вихователь: - Коли і як його можна відчути?

Діти: - Коли вітер, коли махаєш рукою і т. д,

Вихователь: - Так, якщо сильно змахнути рукою, то повітря можна відчути, спробуйте. Відчуваєте?

Діти: - Так.

Вихователь: - Тоді спробуйте злетіти як птах.

Діти: - Махають руками, підстрибують, намагаються злетіти.

Вихователь: - Не виходить? Тоді дивіться, я беру два аркуші паперу. Один з них комкаю в паперова кулька і відпускаю по повітрю, а потім прямої лист. Поясніть, чому паперова кулька каменем падає вниз, а гладкий лист планує, літає, падає повільно.

Діти: - Висловлюють припущення.

Вихователь: - Так, лист легкий і широкий, він спирається на повітря, тому може трохи політати, а зім'ятий аркуш важкий і тому він падає. А тепер пропоную вам розглянути і помацати пташине пір'я: пухові та махові. Чим пір'ячко відрізняються один від одного? Давайте запитаємо у сови.

Сова: - Маленьку пір'їнку називається пуховим. Воно пухнасте і тепле. Росте прямо на тільце у пташки: на животику, головці, ці пір'ячко гріють пташку. А довге перо - махове, воно допомагає птахові літати. Махове перо легке і росте воно на крилах і хвості.

Вихователь: - А ось подивіться, що я вам принесла. Що це?

Діти: - Віяло.

Сова: - Цікава річ і дуже схожа на мій хвіст і крила.

Вихователь: - Дійсно, віяло схожий на крило або на хвіст птаха. І коли птах злітає, вона розкриває крила і пір'ячко розправляються і допомагають птиці спиратися на повітря і летіти. А на землі розкриті крила заважають птиці, тому вона складає крила. Ось тепер ви багато знаєте про птахів, тому я приготувала для вас сюрприз, маленьких паперових пташок. Давайте спробуємо їх запустити.

Хлопці, а вам хотілося б літати, як птахи? Слухає відповіді дітей. Та й не тільки вам хочеться літати. Людина здавна мріяла літати, як птах, тому винайшов багато літальних апаратів. Які ви знаєте? Слухає відповіді дітей.

Сова: - Я дуже рада, що прилетіла до вас і познайомилася з вами. Ви мені дуже сподобалися, але мені треба летіти додому до себе в дупло. Але, наостанок, я вам відкрию вам секрет про нас, про птахів. По нашому, пташиному поведінкою можна дізнатися, яка буде погода. Наприклад: Синиця починає зранку пищати, чекай до вечора морозу. Воробей настовбурчився, теж чекай морозу. Вчіться спостерігати за нами, птахами. Але тепер мені пора, спасибі вам хлопці за вірші, загадки, цікаві історії про птахів. Розповім про вас лісовим мешканцям, будемо чекати вас до нас в гості в ліс. Але не забувайте наші правила: дорожіть кожною травичкою, кожним деревцем, кожної пташкою і звіром, без нагляду дорослих не розводьте вогонь у лісі, можете нашкодити собі і лісовим мешканцям і знищити вогнем ліс і всіх його мешканців. Будьте добрими і вірними друзями природи. До побачення.

Вихователь закінчує заняття, дякує дітям за хороші відповіді і відмінну поведінку.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.