Свіжі публікації




Конспект заняття з розвитку мовлення в старшій групі

«Весняна казка»

Мета:

Закріплювати уявлення про пори року, продовжувати вчити складати поширені речення за сюжетним картинки. Вправляти в узгодженні прикметників з іменниками, збагачувати лексику із спорідненими словами. Вправляти у поділі слів на склади. Розвивати спостережливість. Виховувати інтерес до тварин і турботу про них, доброзичливе ставлення один до одного.

Матеріал:

Магнітна дошка, картинки з весняними та зимовими сюжетами, з зображенням предметів (для гри «Прошагай слова»), картина «Їжаки», картинки «веселого» і «сонного» і сонця - на кожну дитину. Посібник «Багатозначні слова», ляльки бібабо (їжак і лисиця).

Хід заняття:

Вихователь: Сьогодні ми побуваємо в казці. Що б у неї потрапити потрібно, відгадати загадки.

Я розкриваю нирки

В зелені листочки

Дерева одягаю,

Посіви поливаю

Сповнена руху

Звати мене.....(Весна)

 

Справ у мене не мало

Я білою ковдрою

Всю землю укриваю,

У лід річки прибираю,

Білю поля, будинки-

Звати мене.....(Зима)

(Підводить дітей до магнітної дошки, на якій представлені картинки з весняними та зимовими сюжетами)

Вихователь: Що таке? Всі картинки переплуталися! Розкладіть їх за порами року.

(Діти виконують завдання, пояснюючи свій вибір).

Вихователь: Яка зараз пора року? (Весна) Давайте вирушимо у весняну казку. Ой, хтось поворухнувся під кущем (дістає їжака-ляльку бібабо). Та це ж їжачок! Здрастуй їжачок!

Їжак: (за нього говорить вихователь) - Привіт! Дуже радий вас бачити. Мені так нудно, давайте пограємо.

Проводитися розминка «Їжак»:

Ось згорнувся їжак в клубок

Може їжачок ти промерз

(діти навпочіпки обхоплюйте коліна руками)

Сонця промінь торкнувся їжака

Їжачок солодко потягнувся

(піднімають руки вгору, потягуються)

Хитрий їжачок, хитрий їжак

На клубочок він схожий

(руки вперед, кулачки, обертальні рухи)

Їжак стежкою побіг,

Нам колючки показав

(руки згинають у ліктях, з'єднують пальці в пучку)

А колючки теж

На їжака схожі

(піднімають руки над головою, роблять вращательныедвижения кистями)

На їжака ми подивимось

Молока йому дамо

Але не чіпатимемо колючі

На спині голки ми

(долоні складаємо черпачками)

 

Їжак (дивиться на складені картинки): Що це таке хлопці?

Діти: Це картинки, на яких намальовані весна і зима.

Їжак: Зима? Що це таке? Після весни приходить літо, а за ним осінь-час, коли треба лягати в теплу нірку і спати. Прокидаюся я навесні. А що відбувається, поки я сплю, я не знаю.

Вихователь: Ми розповімо тобі про зиму. Ти їжачок будеш складати речення про весну , а діти про зиму. Домовилися?

Їжак: Навесні земля покривається зеленою травичкою. А взимку?

(Відповіді дітей, домагатися, щоб діти відповідали поширеними реченнями)

Їжак: Навесні на деревах набухають бруньки і листя з'являються. А взимку?

Їжак: Навесні яскраво світить сонце. А взимку?

Їжак: Навесні вода в річках прозора, блакитна, до кінця весни тепла. А взимку?

Вихователь: Їжачок тепер ти знаєш, що відбувається взимку?

Їжак: Ви молодці, хлопці, вмієте складати такі довгі речення. Я багато чого дізнався від вас про зиму. А зараз хочу з вами пограти.

Гра «Весна-зима»

(Пропозиції про весну - діти показують «веселе» сонце, про зиму - «сонне»).

  • Весело цвірчать коники.
  • Розквітли перші квіти.
  • Діти на ділянці ліплять сніговика.
  • Даша і Саша катаються на санках з великої гірки.
  • Пішов дощ, і над річкою з'явилася веселка.
  • На вулиці Морозно, дме холодний вітер.

Їжак: Ви так багато знали про пори року, а про мене, що вам відомо?

Вихователь: Діти знають загадки про тебе.

Діти:

Сердитий недоторка

Живе в лісовій глушині

Голок дуже багато,

А нитки жодної.

 

Згорнеться В клубок,

А взяти не дається.

 

Лежала між ялинками

Подушечка з голками,

Тихенько лежала,

Потім раптом втекла.

 

По стежині йде

Ліс на спинці несе.

Проводяться ритмічні вправи «Їжачок і барабан»

Діти хором вимовляють текст і виконують рухи за показом ведучого.

З барабаном ходить їжачок:

Бум-бум-бум!

Цілий день грає:

Бум-бум-бум!

З барабаном за плечима:

Бум-бум-бум!

Їжачок в сад забрів випадково:

Бум-бум-бум!

Дуже яблука любив він:

Бум-бум-бум!

Барабан в саду забув він:

Бум-бум-бум!

Вночі яблука зривалися:

Бум-бум-бум!

І удари лунали:

Бум-бум-бум!

Зайці здорово струхнули:

Бум-бум-бум!

Очей до зорьки не зімкнули:

Бум-бум-бум!

Вихователь: А ще діти знають вірші про їжаків.

Діти:

На зорі в лісі спросоння

Вмивається ежонок

Мати-їжачиха таз бере,

Мордочку ежонку тре

Тільки спину, тільки спину

Не потерти рідному синові.

Ходить по травичці лісовій

Він з немытою спиною

Ось як, поміркуйте самі,

Справа йде з їжаками.

Добре, хлопці, все ж,

Що ні хто з вас не їжак!

 

В траві колючий м'яч

Щетинится і щулиться

Ну, покажись дружок, не ховай,

Свою смішну пику!

Але їжачок фиркає, бурмоче

Зі мною знайомитись не хоче.

(Їжак оцінює чіткість і виразність читання)

Вихователь (показує лисицю-ляльку бібабо): Їжачок, до нас прийшла лисиця, вона хоче поговорити з тобою.

Двоє дітей одягають іграшки на руки і інсценують діалог Л. Воронкової «Лисиця та їжак»

Лисиця: Всім ти, їжак і гарний і пригожий, та ось колючки тобі не до лиця.

Їжак: А що, лисиця, я з колючками не красивий, чи що?

Лисиця: Так, не те щоб некрасивий.

Їжак: А може, я з колючками незграбний?

Лисиця: Так, не те щоб незграбний.

Їжак: Ну, так який же я з колючками?

Лисиця: Так якийсь з ними....неїстівний!

Вихователь: Так, гострі голки їжака не всім подобається. Подумайте, діти, які предмети крім голок на шкурі їжака, ми називаємо цим словом? Які ще бувають голки? (відповіді дітей)

Вихователь: Вірно, є голки в ялинки і кактуса, швейні голки, медичні. Всі вони називаються одним словом - «голки», але позначають різні предмети. Як ми називаємо такі слова?

Діти: Багатозначні слова.

Вихователь: Що ти їжачок засумував?

Їжак: Вам, діти , добре, що ви всі тут разом, вас багато. І вдома поруч з вами тата, мами, бабусі, дідусі, а я зовсім один.

Вихователь: Не сумуй, краще подивися на цю картинку.

(виставляється картина «Їжаки»).

Їжак радіє: Це тато, мама, брати і сестри!

Вихователь: Яка дружна у тебе сім'я! Як ми назвемо тата цього сімейства? (Їжак). А лагідно? (Їжачок). Як назвемо маму? (Їжачиха). А маму з татом? (Єжи). А діток? (Ежата). Скільки слів ми назвали! У всіх цих словах є спільна частина - «їжак». Як називаються такі слова? (родинні).

Їжак: Спасибі, діти! Ви допомогли мені знайти свою сім'ю. Давайте ще пограємо.

Під деревом ви підніміть листок

Картинку знайдете, її подивіться.

Найдовший і самий короткий

Слово назвіть.

Гра «Прошагай слова» (поділ слів на склади)

Кожна дитина отримує по картинці, вимовляє слово по складах і робить певну кількість кроків.

Вихователь: Даша, назви своє слово (будинок). Скільки кроків ти пішла? (Один крок). Чому один крок? (У слові «дім» один склад і т. д.)

Вихователь: У кого найдовші слова? А самі короткі?

Вихователь: Ну, що їжачок, діти впоралися зі своїм завданням?

Їжак: Молодці! Відмінно впоралися! А мені пора йти. До побачення!

Діти: До побачення їжачок, приходь до нас ще.

За враженнями від заняття дітям можна запропонувати виконати малюнок або аплікацію на тему «Колючі їжаки».



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.