|
Конспект заняття по ознайомленню дітей з природою «Екологічний турнір»
у підготовчій до школи групі
Цілі: узагальнення і систематизація уявлень дітей про навколишній світ; розвиток сімейної творчості і співпраці сім'ї і дитячого садка; розширення, узагальнення та активізація словника.
Завдання складені в контексті з такими областями.
«Здоров'я». Розвивати у дітей самостійність, відповідальність і розуміння значення правильної поведінки для охорони свого життя і здоров'я. Формувати уявлення про взаємозв'язок природи і людини та вплив навколишнього середовища на здоров'я.
«Безпека». Закріплення уявлень про небезпечні для людини і навколишньої природи ситуаціях і способи поведінки в них.
«Соціалізація». Сприяти розвитку самосвідомості дітей, ціннісного ставлення до природи.
«Пізнання». Закріпити і уточнити знання дітей про природу, її живих і неживих об'єктах і явищах, про взаємозв'язки і взаємодії живих організмів із середовищем існування; сприяти формуванню цілісної картини світу, розширенню кругозору дітей.
«Читання художньої літератури». Сприяти формуванню емоційного ставлення до літературних творів, здатність відчувати співчуття до героїв твору.
«Художня творчість». Розвивати продуктивну діяльність дітей. Спонукати створювати предметні композиції, доповнювати їх деталями.
«Музика». Продовжувати сприяти подальшому розвитку навичок співу; створювати фонд улюблених пісень, тим самим розвиваючи пісенний музичний смак.
Словникова робота:
- Здійснювати словникову роботу, продовжуючи розвивати мова як засіб спілкування;
- Закріплювати правильне, виразне вимовляння звуків;
- Активізувати словниковий запас, розвивати зв'язне мовлення, уміння чітко передавати свої думки.
Попередня робота.
- Спостереження за живою і не живою природою.
- Дослідницька діяльність.
- Розглядання картин, перегляд фільмів.
- Читання художніх творів, заучування віршів, бесіди.
- Організація дидактичних, словесних, рухливих ігор.
Обладнання та матеріали:
- Атрибути до інсценування.
- Заготовки до конкурсу «Кляксография».
- Екран, проектор.
- Аудіозапис зі звуками природи.
Хід заняття:
1 Ведучий: Здрастуйте, дорогі гості!
2 Ведучий: Добрий день, дорогі друзі!
1 Ведучий: Багато таємниць і загадок приховує від нас природа. Інколи на її питання важко знайти відповіді. Але ми з вами багато спостерігали, дізнавалися про цікаві відомості про життя рослин і тварин з книг, розглядали картини, ілюстрації про природу. Я думаю, що ви знаєте відповіді на багато питань.
2 Ведучий: А зараз настав час перевірити ваші знання, хлопці в екологічному турнірі.
У нашому турнірі беруть участь команда « Юні екологи» та команда «Друзі планети Земля».
1 Ведучий: Отже, команди до бою! За традицією, на початку гри команди повинні привітати один одного.
1-й конкурс «Представлення команд».
Девіз команди: «Юні екологи».
Бережи свою планету,
Адже іншого на світло немає.
Девіз команди: « Друзі планети Земля».
Ми не хочемо стояти осторонь.
Ми - за порядок на нашій землі!
Привітання команди « Юні екологи»
Будемо бити на сполох разом
Тому що все у відповіді,
Як нам в новому столітті жити,
Як зберегти природу!
Привітання команди «Друзі планети Земля».
Є одна планета - сад,
В цьому холодному космосі,
Тільки тут ліси шумлять,
Птахів, скликая перелітних.
Так давайте збережемо
Наш великий будинок природи
2 Ведучий: Молодці, хлопці з вашого бадьорого привітання ми бачимо, що ви впевнені у своїх знаннях і готові до турніру.
2 конкурс «Розминка».
Протягом однієї хвилини ви повинні будете відповісти на питання, що стосуються неживої природи. Чим більше дасте правильних відповідей, тим більше заробите очок. І так почнемо перевірку знань з команди «Юних екологів».
1. У що перетворюється сніг при таненні?
2. У що перетворюється вода при замерзанні?
3. Скільки променів у сніжинки?
4.Все сніжинки однакові?
5. Будь каміння в морі немає?
6. Як називається прилад для вимірювання температури повітря?
7. Який сніг швидше розтає чистий чи брудний?
8.Что вершиною вниз зростає?
9. Як називається їдальня для птахів?
10.Капельки вологи на траві?
11. Назвіть 2 предмети неживої природи.
12. Назвіть усі пори року.
13.Сколько місяців у році?
14. Що таке наст?
15. Чому сніг називають «ковдрою»?
16. Яка в морі вода на смак?
17. Де найхолодніше на планеті?
18.Быстрое рух земної кори, викликане поштовхами знизу, збоку?
19.Очень сильна буря на морі?
20. Найближча до нас зірка?
21. Блакитна планета?
22. Планета, названа ім'ям морського царя?
23. Рясне падіння листя з дерев?
24. Квітка, що розпускається відразу після танення снігу?
25. Місце, де танув сніг і з'явилася земля?
26. Тепла погода з таненням снігу та льоду?
27. Перша квітка, що з'явився ранньою весною?
28. Падіння крапель, відталого снігу?
29. Рух по льоду річки навесні?
30. Розлив річки, що настала через танення снігу, льоду?
1 Ведучий: 3 конкурс «Узнавалки».
Прошу звернути вашу увагу на екран. Наші помічники приготували для вас незвичайні загадки. Вони будуть розповідати про тварину, а ви повинні його вгадати. Хто здогадається, про яку тварину йдеться потрібно підняти листочок.
Перша загадка.
Маленьке тварина, маленькі кісточки, пухкі щічки. Мила, добра, швидка, ні кого не ображає, але чомусь не дуже красивих тіток називають ними. Хвостиком розбила яєчко.
Друга загадка.
Він великий, сильний, витривалий, добрий. Він багато допомагає людям, навіть якщо йому доводиться працювати голодним. Може поїсти тільки один раз в тиждень. Він терпляче переносить сильну спеку, навіть коли дуже хочеться пити. Але напевно від важких вантажів у нього є горби.
Третя загадка.
Він живе у лісі. Він великий, їсть молоді пагони, кору дерев. Своїх годує дитинчат молоком, яке дуже корисно і людям. На голові носить вішалку, яку він змінює.
Четверта загадка.
Це всеїдна тварина. Він такий не економний, він стільки витрачає води. Його бояться мікроби, тому що у нього завжди чисті лапи. Миє все, що потрапить йому в лапи. Полоскун якийсь.
П'ята загадка.
Це велика кішка. Я її боюся. Ця тварина живе в жарких країнах, любить полювати. Він пісочного кольору з чорними цятками. А ще це найшвидше тварина в світі.
Молодці! Мені сподобалися ваші відповіді, а журі підведе підсумки.
2 Ведучий: 4 конкурс.
Сьогодні вранці готуючись до турніру, ми випадково розлили чорнило. І знаєте, такі симпатичні плями вийшли. Я пропоную вам перетворити ці плями і перетворити їх на птахів, домалювавши їм відсутніх елементи. А поки наші команди виконують завдання, ми пограємо з уболівальниками. Я буду задавати питання, а ви відповідати. Чим більше відповісте на питання, тим більше очок заробите для своєї команди.
Педагог задає дітям питання.
- Хто вище: жираф або кінь?
- Хто довше: кит або акула?
- Хто бігає швидше: олень або черепаха?
- У кого підшкірний жир товщі: у ведмедя білого або бурого?
- Хто стрибає краще: мавпа' чи заєць?
- У кого ніс довше: у пелікана або в чайки?
- У кого ноги довші: у страуса або у горобця?
- У кого роги ветвистее: у буйвола або в оленя?
- У кого тіло довше, у змії або у черв'яка?
- Хто важчий: слон чи бегемот?
- Хто швидше впадає в зимову сплячку: ведмідь чи комахи?
- У кого більше розмах крил: у орла або у синички?
- У кого більше пристосувань для захисту від білого ведмедя: у тюленя або у моржа?
- Хто краще лазить по деревах: білка чи ведмідь?
1 Ведучий: Молодці! Ви добре постаралися і допомогли своїм командам. Ну а ми надамо слово команді «Друзям планети Земля». Вони розкажуть нам про птаха, яку намалювали.
2 Ведучий: А зараз, надається слово команді «Юні екологи».
Ну а поки наше журі підбиває підсумки, ми переходимо до наступного конкурсу.
1 Ведучий: 5 конкурс «Що за звук природи».
З давніх пір люди насолоджуються звуками природи. Наш слух радує спів птахів, шум дощу, прибій хвиль морських, трепет осикових листочків. У наступному конкурсі, прослухавши запис, ви повинні дізнатися, яке це явище природи, що за птах або тварина. Правила залишаються такими ж, хто перший вгадає, той піднімає листочок.
(Проведення конкурсу із застосуванням аудіозаписи. Підбиття підсумків).
2 Ведучий: Сьогодні ми ще раз переконалися, що ви багато знаєте про неживу природу, про тварин, про птахів, про рослин. Наступний наш конкурс-конкурс капітанів. Я запрошую вийти капітанів обох команд. Вам потрібно вирішити сканворд. В порожніх клітинках під кожною картинкою вам потрібно вписати перший звук, з якого починається слово. З'єднавши всі букви, у вас вийде назва комахи. Виконання завдання дітьми.
1 Ведучий: Ну а ми з вболівальниками пограємо в гру «Каркающие слова». Так-так, виявляється, не тільки ворони каркають. Я буду загадувати загадки, відгадки, які починаються зі складу «кар», якщо ви отгадаете правильно, то відгадка з'явиться на екрані.
Загадки.
1. Чарівна паличка
Є у мене, друзі,
Палочкою цієї
Я можу побудувати
Вежу, будинок і літаків,
І величезний пароплав!
(Олівець)
2. В квітчасті одежинки
Загорнуті Хаврошки.
А всередині - смакота.
Не проносишь повз рота.
(карамель.)
3. Людина немолода
Ось з такущей бородою.
Ображає Буратіно,
Артемона і Мальвіну,
І взагалі для всіх людей
Він запеклий лиходій.
Знає хто-небудь з вас
Хто ж це?
(Карабас Барабас)
4. Непоказна, шишковата,
А прийде на стіл вона -
Скажуть весело хлоп'ята:
«Ну, розсипчаста, смачна!»
(Картопля)
5. Рибаком мені в руки дан
Одомашнена сазан.
Носить ім'я він чоловіче.
Відгадай, дружок, яке.
(Короп.)
2 Ведучий: Ну а тепер подивимося, що ж вийшло у наших капітанів. Надаємо слово капітану команди «Юні екологи».
1 Ведучий: Надаємо слово капітану команди «Друзі планети Земля»
Я пропоную подивитися сценку, яку підготували наші вболівальники.
Сценка «Дикун в лісі»
З'являється засмучені муравьишки
Ведучий:
Що сталося, муравьишки?
1-ий мураха:
Нас образив злий хлопчисько.
2-ой мураха:
Він нам лапки віддавив.
3-й мураха:
Мурашник розорив.
З'являється плачуча метелик.
Ведучий:
Метелик - красуня,
Що в лісі сталося?
Скажи, яке горе
З тобою трапилося?
Метелик:
Злий хлопчик мене спіймав,
Крильце зламав мені.
Не можу тепер літати.
Як же мені не сумувати.
Ведучий:
Як звуть злого хлопчика, який вас образив?
Мурахи:
Єгор!
Ведучий:
А де його знайти?
1-ий мураха:
Він лежить під кущем, слухає музику.
Під кущем лежить хлопчик, поряд з ним магнітофон, навколо зірвані квіти, сміття.
Ведучий:
Підійди сюди Єгор,
Серйозний буде розмова.
Багато бід ти накоїв:
Мурашник розорив.
На галявині рвав квіти,
Поламав в лісі кущі,
Метелику зламав крило.
А адже ти вже не малий!
Ми не пустимо тебе в ліс,
Йди з наших місць!
Мурахи, метелики (разом):
Йди геть з нашого лісу!
Єгор:
Не женіть мене! Я не знаю, як правильно вести себе в лісі.
Ведучий:
Хлопці, пропоную навчити Єгора правилами поведінки в лісі.
(Діти вишиковуються півколом. В руках у них малюнки з графічним позначенням правил поведінки в лісі. Діти по черзі називають правила і пояснюють їх.)
- Дотримуйтеся тиші в лісі. Ви можете порушити спокій звірів і птахів.
- Не залишайте в лісі сміття.
- Не чіпайте пташині гнізда, налякані птиці, можуть більше не повернутися до них, і пташенята загинуть, не з'явившись на світ.
- Не ламайте гілки дерев. Дерево від цього може загинути.
- Не ловіть комах, вони не живуть поза волі.
- Не рвіть квіти. Вони можуть бути занесені в червону книгу.
2 Ведучий: Молодці хлопці, але не забувайте, що важливо не тільки знати ці правила, але і виконувати ці правила.
Наша планета Земля
Дуже щедра і багата:
Гори, ліси і поля -
Дім наш рідний, хлопці!
Берегти будемо птахів, комах, звірів.
Від цього ми станемо тільки добріше.
1 Ведучий: Прикрасимо всю Землю садами, квітами.
Така планета потрібна нам з вами!
Давайте будемо берегти планету,
Другої такої на світі немає.
Розвіємо над нею хмари і дим,
Її образити нікому не дамо!
2 Ведучий: Надаємо слово журі для підведення підсумків.
Виступ журі.
1 Ведучий: А закінчуємо турнір дружно піснею.
«Пісенька Леопольда».
Слова А. Хайта.
Музика Б. Савельєва.
1. Я весь день сиджу
На крутому бережку
Наді мною пливуть
В небі хмари.
Приспів: Лагідно мружиться
Сонце золоте
Весело хлюпоче
Сяйвом річка.
2. Стеблинка тремтить,
Наді мною жук дзижчить,
Комариний писк
Чується злегка.
3. Я думою, закоханий
В блакитний небосхил,
В листя і траву,
У кожного звіра.
Читайте також: