|
Конспект заняття. Освітня область Пізнання.
Тема: «З нами небо говорить або секрети води»
Мета:
1. Формувати пізнавальні та дослідницькі здібності у дітей. Познайомити з різними агрегатними станами води (сніг, дощ, туман, роса, іній) і їх властивостями.
2. Закріпити: схематичне і символьне зображення стану погод з календаря природи.
3. Продовжувати вчити узагальнювати живі об'єкти природи в їх звичної сфери існування.
4. Виховувати посидючість і інтерес до заняття.
Словник: тала вода, дрібний дощ, вітряно, захід, схід, шаруваті хмари, перисті хмари, купчасті хмари
Матеріали: символічні малюнки, три-чотири судини, воронка, схематичне зображення хмар, два конверти з завданнями, тарілочки.
Хід заняття.
Діти заходять в групу.
Вихователь: Хлопці, у нас сьогодні буде дуже цікаве і незвичайне заняття.
Лунає хропіння водяного.
Вихователь: Що це таке?
Діти: Хтось хропе.
Вихователь: Хлопці, ходімо подивимося, хто це так хропе.
Звучить музика «Я - водяний».
З-за ширми з'являється водяний.
Водяний позіхаючи. Привіт хлопці, я прийшов до вас у гості. Чув я одна сорока каже інший, що сьогодні в дитячому садочку «Ялинка», буде дуже цікаве і незвичайне заняття і що хлопці будуть проводити досліди з водою. А мені все дуже цікаво, що стосується води.
Вихователь: Ми дуже раді, що ти до нас прийшов у гості. Слухай і спостерігай за нами.
Діти сідають на свої місця.
Вихователь: Хлопці, для початку давайте з вами згадаємо яка зараз пора року?
Діти: Весна.
Вихователь: Хлопці, а який час року було перед весною?
Діти: Зима.
Вихователь: Так хлопці, була зима. А яка сьогодні погода?
Вихователь: Хлопці, а ви знаєте, що погоду можна дізнатися не тільки по телевізору від синоптиків. Погоду можна визначити по небу. Небо нам може розповісти багато свої секрети (вихователь супроводжує свою розповідь показом ілюстрацій на мольберті, і запитує у дітей, що схожі хмари) Наприклад:
1. Якщо на небі купчасті хмари, то погода буде гарна. Вони білі і пухнасті. А ось великі і темні хмари зазвичай приносять з собою не погоду.
2. Шаруваті хмари - це зазвичай шар тонких блідо-сірих хмар, що закривають все небо. Вони часто приносять дрібний, дрібний дощик або мокрий сніг.
3. Перисті хмари, зазвичай тоненькі і розтягнуті ознака вітряної погоди або до зміни погоди. Хлопці, як ви думаєте, чому вони називаються перисті?
Діти: Вони схожі на пір'я.
4. Якщо на небі хмари сірого кольору, то бути грозі - влітку, а взимку снігопаду.
5. Сонце сідає в хмари, то інший день непогожий.
Вихователь: Водяний тобі все зрозуміло?
Водяний: Так, щось я знав, що дізнався нове.
Вихователь: Хлопці, а хто знає що таке «Захід» і «Схід».
Відповіді дітей.
Водяник: Я теж знаю, що таке «Захід» і «Схід». «Восход» це коли сонечко вранці встає, а «Захід»- сонечко сідає за горизонт.
Вихователь: Молодець водяний. Хлопці, по сходу і заходу теж можна визначити погоду. Якщо - червоні хмари до сходу - до вітру, хмари до сходу - до дощу, червоні хмари при заході сонця - до дощу і вітру.
Водяний: Хлопці, я прийшов до вас у гості не з порожніми руками, я приніс вам конверт із завданням.
Водяний віддає дітям конверт з символьними малюнками.
Вихователь бере конверт і дістає символічні малюнки.
Вихователь: Хлопці, давайте уважно подивимося на малюнки і прочитаємо їх.
Вихователь показує символічні малюнки, діти самостійно читають їх. Якщо діти не можуть прочитати водяній приходить на допомогу.
- День - ніч
- Ранок (вечір) день
- Буде дощ
- «Календар» (багато народів у давнину вели відлік часу, спостерігаючи за змінами Місяця. На картинці намальовано повний місяць позначає повний місяць, і місяць - це теж місяць , але одна частина її закрита).
- «Компас» (зірки вказували морякам шлях).
Водяний хвалить дітей.
Вихователь: Хлопці, водяний я запрошую вас пограти в гру «Повітря, земля, вода»
Діти виходять з-за столів і встають у коло. Вихователь пояснює правила гри.
Хід гри.
Вихователь кидає м'яч дитині і називає об'єкт природи, наприклад «сорока». Дитина повинна відповісти «повітря» і кинути м'яч назад. На слово «дельфін» дитина відповідає «вода», на слово «вовк» - «земля» і т.д.
Вихователь задає питання водяному наприклад «качка».
Водяний відповідає «вода».
Вихователь з дітьми звертає увагу водяного, що на слово «качка» можна сказати «земля».
Діти сідають на місця. Вихователь звертає увагу дітей на з'явився піднос.
Вихователь піднімає серветку і підглядає.
Вихователь: Хлопці, ми з вами почали проводити досвід. Хто розповість про наш досвід?
Бажаючий розповідає досвід.
(Ми налили тиждень тому в три склянки рівну кількість води і зробили позначки рівня води. Один стакан поставили на поличку, другий - на батарею, третій закрили кришкою і залишили при кімнатній температурі.
Давайте подивимося, що ж сталося з ними.
У склянці який стояв на батареї води менше. Куди вона зникла?
Відповіді дітей. (Частинки води піднялися в повітря)
Вихователь: Де випаровування відбувається швидше в теплому або холодному місці?
Відповіді дітей. (В теплому частинки води активніше піднімаються з поверхні води)
Вихователь: Чому волога випаровується гірше, якщо ємність закрита?
Відповіді дітей. (Частинки води не може «вилетіти» з закритого посудини)
Вихователь: Теж саме і відбувається з дощиком. Хлопці, а якщо мороз? Хоча б найменший - всього один градус, як ви думаєте, що відбувається з водою?
Відповіді дітей.
Вихователь: Так, вода стане твердою, замерзне. Перетворитися на тверде речовина - лід. Сніг і лід це теж вода, тільки у твердому стані. Що станеться з льодом, снігом, якщо їх «поселити» в тепле місце.
Діти: вони розтануть, перетворяться у воду.
Водяний: Хлопці, давайте перевіримо!
Вихователь: Давайте перевіримо! Перед вами дві тарілочки: в одній - крижаний кубик, а в іншій сніг. Давайте поспостерігаємо за станом льоду і снігу.
Водяник: Я зовсім забув, я ж приніс вам не одне завдання, а цілих два. Ось і друге завдання.
Вихователь відкриває конверт і дістає завдання.
Вихователь: Ой, хлопці подивіться тут загадки і якісь малюнки. А я здогадалася це ж відгадки.
Вихователь розкладає малюнки - відгадки на столі.
Діти по одному виходять і знаходять малюнок-відгадку.
Вихователь: Хлопці, Водяний, ми з вами зовсім забули про наш досвід, давайте подивимося, що стало з нашим снігом.
Діти: Він розтанув.
Водяний: Шкода, що сніг розтанув, я люблю його, він схожий на морозиво. Білий, смачний, розсипчастий, холодний. Хлопці, а ви любите є сніг?
Вихователь: Водяний, хіба можна їсти сніг? Він же брудний! Давайте це перевіримо.
Вихователь наливає талу воду, яка залишилася в тарілці після танення снігу, в заздалегідь підготовлену лунку з фільтром з промокальним папери або серветки.
Діти спостерігають за подіями.
Вихователь: Хлопці, яка вода була в тарілочці?
Діти: Брудна.
Вихователь: А як ще називається вода, після танення снігу і льоду?
Діти: Тала вода.
Вихователь: Як вона змінилася?
Діти: Стала чистою.
Вихователь: Якою стала серветка?
Діти: Брудною.
Вихователь: Чистий сніг на вулиці? Будемо його пробувати?
Водяний: Ні коли в житті я більше не притронусь до снігу.
Вихователь: Хлопці, що нового ми дізналися на занятті.
Відповіді дітей.
Вихователь: Отже, хлопці ми сьогодні з вами багато дізналися. Хлопці, у якому вигляді може бути вода?
Діти: Вода може бути у вигляді снігу, льоду, туману, інею, роси.
Вихователь: все це різні стани води. На цьому наше заняття закінчене.
Водяний: Так, хлопці, мені дуже сподобалось у вас. А можна я до вас ще прийду в гості.
Вихователь і діти: Звичайно приходь.
Водяний йде під музику.
Читайте також: