|
НСД в підготовчій групі по темі:
«Використання нетрадиційних методик в роботі з пізнавально-мовленнєвому розвитку»
Тема: «Добрі справи»
Мета. Засвоєння навчального матеріалу на більш високому рівні. Виховання позитивного ставлення до світу, потреби в співпереживанні.
Завдання. Повыситьмотивационную складову в процесі навчальної діяльності, використовуючи подання матеріалу у вигляді дидактичної казки. Допомогти зрозуміти видиму і приховану мотивацію казки. Використовувати список способів подолання труднощів, як аналіз діяльності на занятии.Развивать пізнавальні процеси: повторення наявних знань дітей про життєдіяльності диких тварин; складання описових розповідей про тварин; виконання творчих завдань з навчання елементів грамоти. Продовжити знайомити дітей з елементарними уявленнями про структуруванні тексту (використання мнемотехніки). Розвивати загальну, дрібну, лицьову, артикуляційну моторику. Викликати позитивну емоційну реакцію у дітей в ході заняття, прояв емпатії.
Виховувати навички навчальної діяльності за рахунок уміння досягати позитивного результату при виконанні завдання, запропонованого дорослим.
Хід заняття.
1. Організаційний момент. Настрій на заняття.
Діти стоять у колі. ( Звучить спокійна музика).
«Хвилинка Доброти». Діти вимовляють слова і при цьому гладять по голівці спочатку одного, потім іншого сусіда, а після себе: «Ти хороший, ти хороший, і я хороший». Беруться за руки: «Як добре, що ми тут сьогодні зібралися».
2. Основна частина.
2.1.«Входження в казку»
В середині кола сидить іграшковий ведмедик.
Педагог:
- Зараз цей ведмедик просто іграшка, але ми закриємо очі і включимо уяву. Уявімо собі, що ми в чарівній країні.
Ведмедик:
- Привіт, дорослі й діти! (Всі вітаються з ведмежам).
- Я хочу запросити вас до себе в гості, в чарівний ліс. Там живуть мої друзі - дикі тварини.
Мова з рухом «Дикі тварини»
«Раз, два, три, чотири, п'ять, діти марширують на місці,
Це потрібно дітям знати - загрожують пальчиком,
Їжак, вовк, ведмідь, білка і зайченя, загинають пальчики,
Всі вони в лісі живуть, «малюють» ялинку,
В гості нас до себе кличуть рухи руками до себе.
- Так, це про нас. Ви готові до подорожі?
- Так, - відповідають діти. ( Діти беруться за руки і йдуть за педагогом під музику:
«змійка», з високим підніманням ніг / болото/. Сідають за столи.)
2.2. Практичне вживання антонімів.
Педагог:
- Йшли, йшли і будиночок знайшли. Можна увійти?
Мишко:
- Це будиночок мого друга Зайчика.
«Заходять в будинок».
- Здрастуй, Зайчику!
Зайчик відповідає: «До побачення». Зав'язується діалог, де Зайчик говорить все навпаки: ти сумний - веселий, ти захворів - я одужав. Мишко передбачає, що у одного поганий настрій. Педагог пропонує його підняти.
Словесна гра «Скажи навпаки» (використання прислівників)
Пізніше - раніше, пізно - рано, далеко - близько, часто - рідко, частіше - пізніше.
Зайчик:
- Як смішно ви говорите. Дякую, ви мені допомогли: повернули мені гарний настрій.
Мишко:
- Що ж трапилося?
- Скоро настане весна. У мене будиночок дерев'яний, а у Лисиці крижаною. Вигляне сонечко, у Лисиці хатинка розтане, і вона мене вижене.
2.3. Робота втетрадях: креслення по клітинках зображення будиночка.
Педагог:
- Не переживай, ми з ребятками тобі допоможемо. Намалюємо будиночок для Лисиці.
Робота в зошитах: креслення по клітинках будиночка.
- Зараз підемо, знайдемо Лисицю і покажемо їй наші будиночки. Залишайся, Мишко, з Зайчиком, ми не заблукаємо: на вогник підемо.
2.4. Пластико - ритмічна діяльність.
(Діти виходять з - за столів і встають у коло).
Педагог:
- Бачите, далеко блиснув вогник / діти встають на коліна, по мірі виконання вправи вони піднімаються на ноги/.
Пластико - ритмічна діяльність «Багаття».
Ковзаючі рухи долонею об долоню, потім додаються легкі рухи пальців (іскри). Кругові рухи кистями рук (піднімається димок). Багаття розпалюється - хвилясті плавні рухи рук, при русі руки перехрещуються.
2.5. Вправи з навчання елементів грамоти.
- Їжачок. Здрастуй!
- Доброго дня, мені дуже незручно, але я змушений звернутися до вас за допомогою. Сідайте, я все розповім. (Діти сідають).
- Я ніс у кошику слова, і вони розсипалися, не знаю, що тепер робити.
- Ну, це біда виліковна. (На дошку виставляються букви А, М, К. Дітям пропонується скласти з цих букв слово. Слово читається, пояснюється його лексичне значення. Їжачок дякує дітей. Потім діти складають звукову схему слова, проводять аналіз звуків /ТРИЗ/
- Після педагог просить гостей скласти із запропонованих літер слово: прибрати зайві букви, а з решти діти складають слово, пояснюють його лексичне значення, виставляють на складальному полотні звукову схему).
- До побачення Їжачок. Нам треба поспішати.
2.6. Спряжена гімнастика «Театр пальців і мови».
Педагог:
- Приготуйте пальчики і язички. Спряжена гімнастика (одночасна робота пальців рук і рухів мови).
- Ми йдемо, «чоловічок»; рухи язика вгору - вниз
подивилися вгору, пальці вгору; «обіймемо язичок» / підйом мови/
пливуть по небу хмари круговий рух кистей рук, пальці зімкнуті;
кругові рухи язиком
стало холодно, насупиться, обійняти себе руками,
зігріємося потирання долонь в різному темпі; «Конячка».
2.7. Робота над описовими розповідями по темі «Дикі тварини».
Педагог:
- Ось і Лисиця. Здрастуй!
- Здрастуйте, гості дорогі, з чим завітали?
- Ми дізналися, Лисонька - Лисиця, що твій будиночок ось - ось розтане, і вирішили допомогти тобі: намалювали будиночки. У вашому чарівному лісі ці будиночки до весни підростуть і стануть справжніми.
- Велике спасибі, як багато будиночків. Тут і мені житло буде і моїм друзям (виставляються картинки із зображенням диких тварин).
- Знаємо, знаємо ми твоїх друзів.
- Розкажіть мені про них, а я послухаю. (Діти розповідають про одній тварині, дотримуючись алгоритму, мнемодорожки / хто, де живе, належність, житло, зовнішній вигляд, забарвлення, харчування, назва дитинчат, їх вигодовування, цікаві подробиці життєдіяльності і звички. Потім гостям пропонується вибрати на їх розсуд ще однієї тварини).
3. Заключна частина. Аналіз і підсумок заняття.
Педагог:
- Ось і підійшла до кінця наша казка. Чому вона нас навчила? ( Треба допомагати оточуючим, навіть гра може принести радість і поліпшити настрій одного. Якщо ти добрий, то й до тебе добрі. Якщо ти ввічливий, добрий, то у тебе буде багато друзів. Згадайте, коли ви допомагали своїм друзям? Коли вони допомагали вам? Наш ліс чарівний і всі живуть в ньому в світі. Як ви думаєте, якщо б ми не допомогли, Лисиця б вигнала Зайчика? Як друзі тварини самі могли б допомогти Лисиці і заспокоїти Зайчика? / Лисиці друзі допомогли б побудувати новий будинок. Запросили жити до себе в нірку./)
«Вихід» з казки : «Ми беремо з собою все важливе, що було з нами, все, чого ми навчилися».
- Наше заняття закінчується. Я допомогла вам: я придумала казку, щоб було цікаво займатися. Ви допомогли не тільки, чарівним тваринам, але і мені: ви добре займалися, правильно виконували завдання. Спасибі за заняття.
Використана література:
1. «Практикум з казкотерапії» ТОЩО Зінкевич - Евстегнеева, Санкт - Петербург, ТОВ. «Мова», 2006 рік.
2. «Корекційно - педагогічна робота в дошкільних закладах для дітей з порушеннями мови» під редакцією Ю.Ф. Гаркуші, М, ТОВ «ТЦ «СФЕРА»,2009 р.
3. «Вірші для розвитку мовлення дітей» О.А. Новиковская. М, ТОВ «З-під Астрель», 2010 р.
Читайте також: