Свіжі публікації




Конспект безпосередньо освітньої діяльності в старшому дошкільному віці

«Лабораторія добрих справ»

Мета: формувати поняття про доброту, звичку робити добрі вчинки; виховувати інтерес до експериментальної діяльності; вчити висувати гіпотези, припущення; аналізувати явища, робити висновки; розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення, мовлення дітей; викликати почуття радості у дітей.

Попередня робота: бесіди про природні явища, катаклізми (землетруси, вулкани, смерчі, урагани, повені), досліди з водою, повітрям; читання пізнавальної літератури; бесіди про добро і зло; дидактичні ігри; моделювання станів речовин.

Матеріал та обладнання: іграшки - Буратіно, домовичок Кузя, лялька-фея, верблюденя, верблюдиця, ляльки - Кай, Герда, макет вулкана (реактив для досвіду: харчова сода, оцет, барвник червоного кольору); баночки з часточками часнику, шматочками цибулі, цукор, шматочки газети, тазики з водою, дитячий холодильник, порожні баночки, баночки з брудною водою, воронки, вата, серветки, центр - пісок, качок, заморожений в льоду квітка, тепла вода, касета з записом виверження вулкана, медалі на кожного дитини, білі халати у кожної дитини

Хід заняття

- Хлопці, щоб порадувати один одного, щоб був гарний настрій, давайте скажемо добрі, ласкаві слова.

Вихователь читає вірш.

Ласкаве слово

Говоріть частіше!

Ласкаве слово

Навіть солодше меду.

Ласкаве слово

Зігріває душу.

Ласкаве слово

Слухав би та слухав.

Ласкаве слово

Ніби сонце світить

Ласкаве слово

Потрібно всім на світі!

- Говорити ласкаві слова один одному це добре, а робити добрі вчинки, робити добро - це набагато краще?

Відповіді дітей.

Вихователь звертає увагу на столи. На них лежать конверти.

- Цікаво, що ж там у конвертах. Хлопці, це прохання про допомогу. Ось і до нас звернулися з проханням про допомогу. Допомогти ми повинні з допомогою експериментів. На час наша лабораторія «Крапелька» змінить свою назву і буде називатися «Лабораторія добрих справ».

Діти одягають білі халати. Давайте підійдемо до першого столу.

- Допомогти нас просить Буратіно. Хлопці, Буратіно так зрадів тому, що у нього з'явилася абетка. Побіг Буратіно в школу, а на шляху у нього широка річка, і мосту немає. Думав-думав він, як йому перебратися через річку на другий берег. Виникла проблема «Плисти треба плавати не вміє». Що ж робити? Як допомогти Буратіно?

Діти пропонують різні варіанти розв'язання проблеми, висувають

різні гіпотези. Гіпотезу: може він не потоне, адже він дерев'яний, запропонувати перевірити. Діти з'ясовують, що Буратіно зроблений з дерева, і знаходять дерев'яні предмети: кубики, олівці, опускають їх у тазик з водою і проводять експеримент. Роблять висновок: дерево у воді не потоне, значить Буратіно не потоне, допливе, тому що він дерев'яний.

- Молодці, хлопці. Допомогли Буратіно потрапити в школу.

Діти підходять до другого столу. З проханням про допомогу звертається домовичок Кузя.

- Всі ви знаєте, що в кожному будинку і квартирі живуть домовики. Вони дуже люблять своїх господарів і люблять, коли в домі порядок. Ось одного разу, коли всі лягли спати, домовичок Кузя вирішив поласувати чим-небудь смачненьким. Він відкрив холодильник. І звідти запахло часником і цибулею. Баночки, де лежали часник і цибулю були відкриті і в холодильнику з'явився запах.

Вихователь пропонує понюхати баночки і визначити, в яких знаходиться часник, а в яких цибулю. Діти визначають.

- Продукти в холодильнику теж стали пахнути цибулею і часником. Як же позбутися від неприємного запаху.

Діти висуваю гіпотези. Говорять про те, що є такі речовини, які поглинають запахи. Вони називаються - речовини - «поглиначі запахів».

- Які речовини поглинають запахи? Діти називають.

- Правильно, запахи можуть поглинати і цукор і шматочки мокрої газети. Давайте допоможемо домовенку Кузьо позбутися від неприємного запаху в баночках.

Діти наповнюють одні баночки цукром, інші шматочками мокрої газети. Закривають кришками.

- Поки неприємні запахи будуть поглинатися ми допоможемо іншим. Діти переходять до наступного столу.

- Хлопці, про допомогу просить Фея Вода. Всім потрібна чиста вода. Але її залишається все менше. Винні в цьому люди. Вони кидають в ріки сміття, харчові відходи. Від забруднення води страждає все живе. У річках і озерах гинуть рослини і тварини. Фея Вода просить очистити брудну воду з озера. Як можна очистити воду?

Діти пропонують очистити воду за допомогою фільтрів (вата, серветки). Беруть усе необхідне для експерименту: баночки з брудною водою, порожні баночки, фільтри, лійки.

- Поки вода буде очищатися через фільтри, ми допоможемо іншим. Діти підходять до столу.

- Просить допомоги верблюденя. Верблюденя вирішив помандрувати і забрів в гори. Хлопці. А що може статися в горах?

Відповіді дітей (виверження вулкана).

- Верблюденя забув де він живе. Давайте йому допоможемо! Де живуть верблюди?

Відповіді дітей.

- Правильно, в пустелі. Давайте розповімо верблюжонку про пустелі. Чому у пустелі таку назву? (від слова «пусто»...). У пустелі багато якого кольору? (Відповіді дітей). А що там жовтого кольору? (Піски). Давайте розглянемо піщинки через лупу.

Діти розглядають.

- Який сухий пісок? (Сипкий). Піщинки легко переносяться вітром. Часто можна побачити піщані пагорби. Як вони називаються? (Бархани). А як утворюються бархани? Давайте спробуємо утворити бархани з піску.

Проводиться експеримент.

- Тепер верблюденя згадав де його Батьківщина. А я хочу продемонструвати «Виверження вулкана». Нехай верблюденя подивиться яка небезпека підстерігає в горах. Вулкани довгі роки «сплять». Лише димок і пар, що виходять з тріщин, нагадують, що вулкан може «прокинутися». Але ось під землею наростає гул, лунають удари, передчуваючи біду втікають звірі, відлітають птахи. З кратера - заглиблення на вершині гори - піднімається стовп чорного диму і попелу, лунає гуркіт. Тепер треба чекати самого страшного.

Звучить музика.

З кратера починає текти лава. Демонстрація експерименту «Виверження вулкана».

- Вогненна річка спалює все на своєму шляху. Остигаючи, вона покриває землю камінною корою. Потроху вулкан стихає і «засинає». Ось яка небезпека підстерігає в горах. Але наш вулкан добрий. Він постійно «спить».

- Молодці, хлопці. Ми ще раз з вами зробили добрий вчинок. Кому ми допомогли?

Відповіді дітей.

- Залишилося нам надати останню допомогу. З проханням про допомогу до нас звернувся Кай. Герой якої він казки? Він хотів подарувати гарний квітка дівчинці Герді. Але Снігова Королева зачарувала його.

Нахилився Кай до води

Нахилився, а вода

нерухома і тверда.

- Що ж сталося з водою.

Відповіді дітей (вона перетворилася в лід).

- А як можна звільнити квітка з полону.

Діти висловлюють припущення. Вибирають гіпотезу: залити теплою водою і перевіряють її. Експеримент проводить вихователь.

- Поки буде звільнятися квітка з полону, давайте повернемося до домовенку Кузьо і перевіримо чи допоміг наш експеримент.

Діти прибирають речовини - «поглиначі запахів». І роблять висновок, що в баночках запах зник. Потім підходять до Феї Воді. Дивляться, як вода очистилася. Вихователь хвалить дітей. Повертаються до столу, де був зачарований квітка. Роблять висновок: від теплої води лід розтанув, а з води квітка легко дістати.

Далі проводиться гра «звільнення квітки з крижаного полону»: вихователь в ролі квітки, одні діти - замерзлі крапельки. Вони міцно обіймають вихователя з усіх сторін - «квітка в крижаному полоні». Інші діти своїми теплими руками гладять дітей - крижинок, і вони поступово відпускають з полону квітка - вихователя.

- Той, хто робить добро отримує радість. А ви раді, що зробили добрі справи?

Відповіді дітей.

- Добро не горить і не тоне. Чому так говорять? Відповіді дітей.

- Правильно, хлопці! Тому що добро завжди перемагає зло. Ласкаво буде жити вічно!

Нагородження дітей медалями.

1 дитина

Немає нічого на світі

Прекрасніше доброти!

Вона нам світить зіркою

З небесної висоти.

2 дитина

Вона нас вабить ніжно,

Пестить нас мрією

Ми всі живемо з надією

На зустріч з добротою.

 



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.