|
Конспект спільної діяльності педагога з дітьми середнього дошкільного віку: «Комора природи»
Існують речі, на тлі яких століття і навіть тисячоліття -
лише коротку мить вічності. Наприклад, бурштин...
Мета:
1. Впорядкувати і закріпити інформацію про світі каміння, розглянути колекцію мінералів, познайомити з деякими фактами з історії каменів (використання, цінність, краса, значення в житті людини).
2. Ознайомити дітей з різноманітністю каменів у природі, природними та штучними каменями, з каменем народженим деревом-бурштином (колір, властивості, походження, використання)
3. Розвивати мислення, моторику рук, вміння працювати з лупою.
4. Виховувати дбайливе ставлення до бурштину, вчити бачити його красу.
Попередня робота:
1. Створення колекції «Дивовижні камені».
2. Робота з пізнавальною літературою «Поличка розумних книг».
3. Розгляд різноманітних каменів, мінералів.
Матеріал:
Зразки деяких гірських порід, мінералів; виставка виробів і прикрас з мінералів (крейда, вугілля тощо), бурштину; лупи на кожну дитину, аудіокасета «Звуки природи».
Хід заняття:
Під звуки природи входить Господиня Мідної гори зі скринькою.
Вихователь: Здрастуйте, хлопці. Ви мене впізнали? Ми з вами не раз зустрічалися, ось і знову прийшла я до вас в гості.
Вихователь: Як ви вже знаєте, іноземні посли та купці, які відвідували Росію в давні часи, дивувалися нечуваним багатством нашої землі. Надра Росії дійсно зберігають величезні багатства, до яких відносяться, в тому числі дивовижні камені. Багатющою скарбницею каменю є Урал (показати на карті або глобусі), величезними кам'яними» славиться багатствами і Сибір (показати на карті).
Вихователь: Я пропоную вам пройтися по групі і знайти камені в груповій кімнаті, ваше групове господарство. Тепер трохи поговоримо про каменях.
1. А що ви знаєте про каменях? Камені, які вони?(Одноколірні, багатобарвні, гладкі і шорсткі, важкі і легкі).
Досвід з пластиліном.
Різнокольорові кульки потрібно стиснути трохи з поворотом, щоб показати шари лежать один на одному земних надр, які знаходяться глибоко під землею і від тяжкості одних або інших робляться твердими і різнокольоровими.
2. Що ви відчуваєте, наступивши на камінь? Чи доводилося вам сидіти або лежати на каменях? Якими вони були? (Тверді і м'які, теплі і холодні).
3. Як ви думаєте, чи може камінь видавати звуки? Що він міг би розповісти, якби вмів говорити? (Що бачив, де побував, ніж хотів би стати?)
Вихователь: Хлопці я пропоную вам поговорити з камінчиками. Уявімо, що у каменю є вушко, і знайдемо його. Камінчики вміють зберігати секрети. Скажіть камінчику тихенько, як вас звати, хто ваш кращий друг, поділіться з ним своєю таємницею. Закрийте «вушко» каменю пальчиком: тепер він збереже все в секреті.
Гра «Знайди свій камінь»
Вихователь: Хлопці в груповій кімнаті дуже багато каменів. Ви повинні їх знайти і уважно вивчити свій зразок. Потім ми всі камінчики кладемо в загальну коробочку, перемішуємо їх. Кожен з вас повинен буде знайти свій камінчик.
Стали дружно збирати каміння потрошку,
Різнокольорові такі складати в коробку.
І вийшов у нас невеликий міні-музей «Дивовижні камені».
Вихователь: Хлопці, чому ми говоримо про каменях як про багатство? (Відповіді дітей)
- Які мінерали і камені ви знаєте? (Відповіді дітей)
(Діти сідають на килим)
Вихователь: Зараз ми з вами сядемо на килим, і я познайомлю вас з новим сонячним каменем - бурштином. Як ви думаєте, який це камінь, виберіть його, будь ласка, з моєї чарівної скриньки (в ній різноманітні камені).
- Чому камінь названий так загадково? (Відповіді дітей).
- Помилуйтеся цим гарним сонячним каменем. Давайте розглянемо його ближче. Що ви можете сказати про його кольорі? (Золотистий сонячний, жовтий).
Вихователь: Щоб дізнатися таємницю, ми з вами повинні пройти великий шлях.
- Подивіться у мене дві гілочки. Від якого вони дерева? (Ілюстрація і зразки кори дерев з крапельками смоли).
ПОДІБНОСТІ
Листя - хвоя (хвойні)
Рослини вічнозелені, листя - хвоя на зиму не обпадають
Наявність шишок з окриленими насінням
Наявність запашної смоли
Голонасінні - насіння не в плодах, а в шишках.
Квіток немає. Цвітінням називають запилювання (летить легка суха рясна пилок, «сірчаний» шар осідає на траві, грунті, калюжах: жовті розводи на воді)
ВІДМІННОСТІ
Сосна: хвоя сизо-зелена, хвоїнки по 2 в пучку, довгі шишки округлої форми, виростають за 2 року, окрилений придаток, у семені схожий на щипчики,
Кора бура; вгору по стовбуру - золотиста, світлолюбна
Ялина: Хвоя темно-зелена, хвоїнки поодинокі, короткі, шишки довгасті, виростають за 1 рік, окрилений придаток у формі ложечки, кора темно-бура, тіньовитривала.
Вихователь: Давайте візьмемо лупу і розглянемо шишку.
- Чим пахнуть шишки, розгляньте на шишки краплинки живиці. Існує два типи шишок, у яких летить пилок (чоловічі), і маленьких смолистих (жіночі).
Сосна виділяє особливі речовини-фітонциди, які є згубними для мікробів. Сосна-це аптека, яка використовується людиною з найдавніших часів. З неї отримують велику кількість різних продуктів: соснове масло, скипидар, каніфоль, дьоготь і деревне вугілля.
Вихователь: Це дерево дає також живицю.
- Хтось із вас, може бути, бачив у лісі на корі їли зроблені надрізи. За ним вниз повільно, крапля за краплею стікає прозора смолиста рідина або як її ще називають, лісовий бурштин-смола, сировина для отримання скипидару та інших цінних речовин, які використовуються в медицині і в побуті (хвойний екстракт для ванн, шампуні, хвойне мило). Молоді пагони сосни заготовляють, сушать, а відвари і настої використовують як вітамінний засіб при захворюваннях органів дихання, порожнини рота і т.п.
Попит на живицю дуже великий. Живиця - єдине в природі сировину, з якої роблять скипидар, каніфоль та інші потрібні продукти.
Вихователь: Хлопці, як ви думаєте, сосна може «дружити» з тваринами? Кого годує сосна? (Насіння сосни їдять білки, клесты, дятли. Хвоєю і нирками харчуються лосі, білки, глухарі, тетерева; корою жуки-короїди; деревиною - жуки-вусачі, точильники).
Вихователь: Для вас приготовані бурштинові скарби. Зараз я запрошую вас за ваші робочі місця. Ці камені зберігають тепло давніх сосен. Але найдивніше те, що ці камені народжені деревом. Бурштин-скам'яніла смола, але не сучасної сосни, а її дуже давньої бабусі, яка жила на Землі 50 мільйонів років тому.
- Подивіться уважно на бурштинові камені і скажіть, які вони? Який колір мають бурштинові камені? (Різноманітний: від світло-жовтих, помаранчевих, апельсинових, до червонуватих тонів; є червоний, бурий і чорний бурштин).
ДОСЛІДИ:
Вихователь: Хлопці, я пропоную вам провести досліди і краще дізнатися властивості каменю бурштину.
1. Порівняйте звичайний камінчик і бурштин на вагу. Бурштин - він який? (Блискучий або матовий, гладкий або шорсткий).
2. Прикладіть камінчики до щік і відзначте їх теплоту. Як можна зігріти камінчик? (Потримати на сонечку, затиснути в руці).
3. Цей бурштин оброблений людиною, а ось цей справжній, природний. Порівняйте їх. (Необроблений бурштин мутний, шорсткий, тьмяний. Не виблискує, не блищить, в ньому більше коричневого кольору).
4. Бурштин твердий, як граніт? (Ні, він м'який камінь кришиться.)
- Я оброблю шматочок природного каменю шліфувальною шкуркою. Яким став камінь? (Відповіді дітей)
5. Бурштин горючий камінь. Давні часи жителі узбережжя Балтійського моря змушені були великими шматками янтарю топити печі.
6. Бурштин - «електричний камінь». Натріть шматочки обробленого бурштину вовняною тканиною і покладіть поряд з ним дрібно нарізаний папір. Що сталося? (Папір прилипає до бурштину)
7. Порівняйте каніфоль і бурштин. Нещодавно затверділа смола крихка і легко ламається, а бурштин за мільйони років скам'янів.
8. Як ви думаєте, бурштин може плавати?
Вихователь: Хлопці, я хочу вас познайомити з легендою про бурштин. В одній легенді про бурштин говориться, що рибалки виловлювали плаваючий у морі камінь мережами. Давайте перевіримо це твердження.
- Опустіть у склянку з водою з-під крана шматочок бурштину. Що сталося з камінчиками і бурштином? (Вони потонули)
- Що потрібно зробити, щоб бурштин сплив «сам собою»? (Воду в склянці треба добре посолити)
Висновок: бурштин легше солоної морської води, але важче прісної.
9. Як ми вже говорили, смола давніх сосен сильно змінилася, скам'яніла і перетворилася в бурштиновий камінь. Візьміть лупу і розгляньте уважно, що знаходиться у них всередині. Бачу, що застигли відбитки тварин, рослин, а от які саме відгадати не можу. Допоможіть, будь ласка.
Гра «Дізнавайся-ка».
Вихователь: Хлопці я пропоную вам розглянути ілюстрації бурштинових каменів з останками тварин.
- Красень-бурштин-справжня зоологічна та ботанічна «книга» давнину. На її сторінках вчені виявили близько трьох тисяч видів комах з 170 родин: коники, мурахи, метелики, комарі. Крім того, там знайдені гілочки сосен, голки ялиці, листя пальми. Біляча шерсть, відбитки лапок і пір'я дрозда, летючої миші, змії, і навіть ящірка, що жила 35 мільйонів років тому.
Вихователь: Закрийте очі і уявіть собі, що ви на березі Балтійського моря. Ми з вами бачимо бурштинові скарби. Де ми з вами можемо використовувати «сонячний камінь» (Можна зробити прикрасу).
- Бурштинову крихту сплавляють в спеціальних печах, перетворюючи його в золоті злитки. З плавленого бурштину нарізають намисто, роблять намиста. А іноді виточують забавні іграшки.
Вихователь: Як ви думаєте, чи можемо ми використовувати бурштин в медицині?
- Бурштин володіє чудовими властивостями. Наче стародавні дерева передали янтарю частинку своєї сили і краси, а з бурштином подарували її людям. Кажуть, що якщо сумний людина приміряє бурштинове прикраса, то в його очах відразу з'явиться радість. А коли очі весело блищать, хвороби і нещастя відступають.
- Якщо бурштин кинути у вогонь, він загориться коптящим полум'ям, виділяючи прекрасний аромат, схожий на запах пахучої смоли ладану. Тому бурштин використовують в церковних обрядах. Раніше бурштин так і називали - морський ладан. Його запах виганяв з будинків мух і комарів і лікував кашель.
Вихователь: Давайте повторимо по картках, що ми можемо зробити, якщо захочемо дізнатися ще що-небудь нове про бурштин, про дорогоцінних і природних каменях. У висновку я хочу вас пригостити солодкими камінчиками.
Читайте також: