|
Конспект НОД по пізнавально-мовного розвитку у старшій групі на тему
«Подорож на повітряній кулі»
Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання», «Комунікація», «Читання художньої літератури», «Художня творчість», «Фізична культура», "Безпека".
Види дитячої діяльності: продуктивна, ігрова, комунікативна, пізнавально-дослідницька, трудова, рухова, читання.
Мета. Поглиблювати інтерес до пізнавальної діяльності, уміння робити найпростіші умовиводи.
Завдання:
Освітня область: «Пізнання»
- Уточнити і розширити знання дітей про повітрі і воді, ролі в житті людини і живих організмів.
- Розвивати пізнавальну активність у процесі експериментування.
- Розширювати уявлення про властивості води (прозорість, не має форми, смаку, запаху) і повітря (розширюється при нагріванні і стискується при охолодженні); стимулювати бажання самостійно робити висновки і висувати гіпотези.
- Виховувати у дітей прагнення зберігати і оберігати природний світ, бачити його красу.
- Закріпити правила безпечної поведінки в лабораторії.
Освітня область «Комунікація»
- Розвивати бажання брати участь у спільної колективної діяльності.
- Активізувати словник дітей словами по темі: модель, глобус, лабораторія, досліди, обладнання.
- Сприяти розвитку мислення, допитливості.
Освітня область: «Художня творчість»
- Розвивати у дітей спостережливість, уяву і почуття композиції.
- Закріплювати вміння дітей розташовувати зображення на аркуші паперу, малювати крупно.
Плановані результати. Розвиток інтегративних якостей «допитливий, активний», «емоційно чуйний», «оволоділа засобами спілкування з дорослими і однолітками».
Обладнання та матеріали: комп'ютер, проектор, екран, презентація «Подорож на повітряній кулі», глобус, повітряна кулька, тазик з гарячою (не більше 60 гр.) і холодною водою, пластмасова пляшка, пластмасові стаканчики, тарілки, блюдця, соломки для коктейлю, сік, молоко, дерев'яні кубики, цеглинки, банки, цукор, ложки; запис на DVD (дзюрчання води, шум води); шапочки до гри «Хмаринка і крапельки» - крапельки, сонечко, хмаринка; аркуш паперу А-4, фломастери (на кожну дитину).
Місце проведення - групове приміщення.
Попередня робота:
Спостереження, бесіда з дітьми про значення і властивості води, перегляд фільму: «Урок чистої води», казки М.О. Рижової «Як люди образили річку», читання віршів по темі, відгадування загадок, малювання на тему: «Море і його мешканці», проведення окремих дослідів з водою, розгляд знаків заборон.
Хід безпосередній освітньої діяльності.
1. Організаційний момент
Вихователь. Хлопці, ви любите подорожувати? На чому можна відправитися в подорож? (Відповіді дітей.) Пропоную сьогодні скористатися повітряною кулею. Але що б відправитися в шлях нам потрібен важливий помічник, про нього йдеться в загадці:
Через ніс проходить в груди
І назад тримає шлях.
Невидимка він, і все ж
Без нього ми не можемо жити. (Повітря).
Вихователь відкриває зображення повітряної кулі.
Вихователь Скажіть, навіщо під шаром розташована пальник? (Припущення дітей.) Зараз ми з вами дізнаємося, що відбувається з повітрям, коли його нагрівають.
Вихователь одягає порожній повітряна кулька на шийку пластикової пляшки. Тримає її на протязі 1 хвилини в гарячій воді.
Вихователь. Що ви бачите? (Кулька надувається.) Це відбувається тому, що повітря в пляшці нагрівається, розширюється і заповнює кулька, і він надувається.
Вихователь ставить пляшку з кулькою в холодну воду.
- Що ви бачите? (Кулька здувається.)
- Як ви думаєте, чому так відбувається? (Припущення дітей.)
- Отже, повітря при охолодженні стискається і виходить з кульки - він здувається. Навіщо ж потрібна пальник повітряної кулі. (Щоб він злетів.)
Висновок. При нагріванні повітря розширюється і заповнює куля. Коли пальник вимикається, повітря поступово охолоджується і стискається - куля здувається.
Вихователь. Вирушаємо в політ! Подивіться на глобус. Так виглядає наша земля з космосу. Що на глобусі позначено синім кольором? (Вода.) Отже, вважаємо до трьох і в шлях! Закриваємо очі, а тепер відкриваємо! Увага! Ось ми і прилетіли! Приземляємося! (Діти виходять з-за стільців; звучить тиха музика, звук, шум води.)
- У яку ж країну ми з вами потрапили? Це чарівна країна Водиландия.
Вихователь звертає увагу дітей на стіл на якому стоїть вода, тазик, різні баночки, скляночки і т.д.)
Вихователь. Де жителі цієї країни, чому ми нікого не бачимо?
Ой, дивіться, Крапелька!
- Дивіться, записка. (Вихователь читає записку.)
Жителями цієї країни є такі, як я , а всі разом вони утворюють воду , яка у вас на столі. Мої подружки крапельки вже перетворилися у воду, а я заблукала, бо нічого не знаю про воду і її властивості.
Вихователь. Хлопці, а ми знаємо з вами про воду і її властивості. Допоможемо крапельки наздогнати її подружок?
Діти. Так!
Вихователь. Розповімо!
2. Читання вірша Н. Рижової
- А який вірш ми з вами знаємо про воду?
Вихователь.
Ви чули про воду?
Кажуть вона скрізь?
Дитина.
В калюжі, в морі, в океані
І у водопровідному крані.
Як бурулька, замерзає,
В ліс туманом заповзає
Льодовиком в горах зветься
Сріблястою стрічкою в'ється.
На плиті у нас кипить.
Пором чайника сичить,
Розчиняє цукор в чаї.
Ми її не помічаємо.
Ми звикли, що вода
Наша супутниця завжди!
Без неї нам не вмитися,
Не наїстися, не напитися!
Смію я вам доповісти:
Без води нам не прожити!
3. Експеременти.
Вихователь. І правда, без води життя уявити складно.
Вихователь. І ми доведемо це, але для цього нам потрібно озброїтися увагою і терпінням. І звичайно нам потрібна лабораторія.
Крапелька. Будь ласка, лабораторія у нас є, але перш ніж увійти в неї, потрібно знати правила поведінки при експериментуванні.
Вихователь. Хлопці, давайте пригадаємо правила поведінки в лаборатрии:
- не штовхай сусіда під час роботи;
- спочатку подивися, потім повтори;
- прибери і поклади на місце;
- з гарячою водою будь обережний.
Діти входять в лабораторію (столи з обладнанням для експериментування).
Вихователь. Зараз, Крапелька, хлопці покажуть якими чудовими властивостями володіє вода.
Дитина 1.
Досвід 1. Взяти склянку з водою і вилити трохи води на тарілку. Але виливати треба повільно . щоб побачити . як вода розтікається.
Висновок. Вода ллється і розтікається .
Дитина 2.
Досвід 2 . Взяти склянку з чистою водою і понюхати її. Чи має вода запах? (Ні, вода не пахне.)
Висновок. Вода не має запаху.
Дитина 3.
Досвід 3 . Взяти два стаканчика з соломинкою, в одному вода, в іншому сік, спробувати воду, потім сік. Який сік? (Смачний.) А вода? (Без смаку.) Висновок. Вода не має смаку.
Вихователь. У нас на столах лежать дерев'яні кубики, цеглинки. Це тверді предмети. Вони мають форму і зберігають її. А чи є форма біля води? Щоб відповісти на це питання проведемо досвід.
Дитина 4
Досвід 4. Будемо наливати воду в чашку, блюдце, баночку. Отже, що відбувається з водою, коли ми її наливаємо у баночку? Яку форму вона приймає? (Форму баночки.) А що з нею відбувається ми налили її в чашку? В блюдце? Вона прийняла форму банки, потім чашки і блюдця. Висновок. Вода не має постійної форми, вона приймає форму того посуду, в який її налили
Вихователь. А ось наступний стіл, що ви скажете тут?
Дитина 5
Досвід 5 . У нас на столі лежать гудзики, мозаїка і 2 склянки, в одному вода, в іншому молоко. Опустіть мозаїку і гудзики в склянку з водою, молоком. В якому склянці нам добре видно предмети ? А як ви думаєте, чому в чистій воді бачимо ці предмети, а в склянці з молоком - ні?
(Тому, що вода прозора, а молоко - ні.) Значить це ще одне
властивість води.
Висновок. Вода прозора.
Дитина 6
Досвід 6 . Покласти в стакан ложку цукру, розмішати. Що сталося?
(Цукор розчинився.)
Висновок. Вода є розчинником.
Вихователь. Ось бачиш, Крапелька, як багато діти знають про воду. (Слайд 7 весела краплинка.)
Молодці, хлопці, ви розумні та кмітливі. Але ви, напевно, трохи втомилися. Давайте пограємо в мою улюблену гру.
4. Фізкультхвилинка«Хмаринка і крапельки».
(Дітям одягаю шапочки крапельок, сонечко, вихователь - хмаринка.)
Хід гри: Маленькі крапельки, що відпросились у мами - хмаринки на Землю, погуляти. Подув вітер, крапельки полетіли (звучить шум дощу), напоїли крапельки все живе на Землі, занудьгували, об'єдналися в струмочки (біжать парами, звучить шум потічка). Захотілося їм подивитися, хто живе в річці (біжать змійкою під шум річки), разом з водами річки потрапляють в море, (присідають). А в цей час мама-хмаринка занудьгувала, просить сонечко допомогти повернути її діток. Сонечко пригріло своїми променями море, краплинки нагрілися, стали підніматися на небо до мами-хмаринці (встають, піднімають руки, звучить легка, спокійна музика). Всі радіють, гра закінчена.
Вихователь: Ось так хлопці в природі відбувається кругообіг води, діти ще раз розповідають, як вода повертається на Землю.
5. Вихователь. Хлопці, що станеться, якщо на Землі не буде води?
(Слайди 4, 5, 6.)
Відповіді дітей:
- Висохне трава.
- Помруть тварини.
- Помре людина.
- Не буде дощу.
- Не зможемо помити руки.
- Мама не зможе помити посуд.
- Не зможемо готувати їжу і т. д.
- Пожежі нічим буде гасити.
- Не зможемо купатися.
- Пароплави не зможуть плавати.
Вихователь. Ви відповідаєте правильно. але головне - вода потрібна, щоб втамувати спрагу людини, тварин і рослин. А що станеться. якщо люди не включали крани? (А весь світ, в тому числі і риби, загинуть, всі ріки витечуть, людині не чим буде харчуватися і нічого пити.) Ось послухайте вірш:
Джерело вичерпався, струмок ослаб,
А ми з крана кап-кап-кап,
Міліють ріки і моря,
Не витрачайте даремно воду-дарма-дарма!
А то пройде небагато років,
І немає водиці - ні-ні-ні!
Вихователь. Так що ж треба робити далі. щоб вода не зникла?
Діти. Треба економити воду , берегти її , не забруднювати водойми.
Вихователь. Діти, давайте намалюємо знаки заборони, щоб завжди пам'ятати, як зберегти воду.
Діти малюють знаки.
Вихователь. Діти запам'ятали, що воду треба берегти.
Вихователь. Пора повертатися в дитячий сад. Займайте місця в повітряній кулі (діти сідають на колишні місця). Отже, рахую до трьох і в шлях! Закрийте очі, а тепер відкривайте, їх... Ми приземлилися.
Підсумок заняття.
Вихователь. Хлопці, вам сподобалося наше подорож? Чому? Як ми допомогли Крапельки? (відповіді дітей). Ось бачите, як добре, що ми стільки знаємо про властивості води, про її значення у нашому житті.
Вихователь:
Людина, запам'ятай назавжди!
Символ життя на Землі - ВОДА!
Економ і бережи її,
Адже ми на планеті не одні!
Читайте також: