|
Конспект заняття з математики у підготовчій групі
«Подорож до країни математики»
Мета: закріплення отриманих знань у дітей з математичного розвитку.
Програмне зміст:
Навчальні завдання
- Продовжувати вчити дітей складати та розв'язувати арифметичні задачі.
- Закріпити знання цифр; зворотний рахунок в межах 10; уявлення про склад числа 7.
- Закріпити вміння орієнтуватися на аркуші паперу в клітинку (вправо, вліво, вгору, вниз).
- Закріпити поняття «кут» (прямий, тупий, гострий).
Розвиваючі завдання
- Розвивати логічне мислення, кмітливість, увагу, кмітливість.
- Формувати вміння оперувати блоками Дьєнеша.
- Сприяти формуванню розумових операцій, розвитку мовлення, вміння аргументувати свої висловлювання.
Виховні завдання
- Викликати позитивні емоції: радість, інтерес до математичних занять; створити умови для формування у дошкільників способів співробітництва в умовах спільної діяльності (дружні взаємини, взаємовиручку, бажання допомогти своїй команді).
- Створити ситуацію успіху для кожної дитини. Розвивати навички самооцінки, взаємоконтролю і самоконтролю.
Матеріали: екран, проектор, демонстраційний матеріал на комп'ютері; лист Цариці Математики; схеми будинків на склад числа 7; Блоки Дьєнеша - 2 комплекти, картки-схеми, обручі; наочний матеріал для розв'язування арифметичних задач; папір у велику клітку, прості олівці, фломастери.
Хід заняття:
Організаційний момент. Емоційний настрій на заняття.
Гра «Перетворення предмета» (олівець) - учити перетворювати звичайний предмет (лінійку, олівець), з допомогою рухів, в щось інше (гребінець, сопілочка тощо). Розвиток уяви.
Розглядає і здивовано каже: «Хлопці, я сьогодні виявила, щось незвичайне в групі, а ви нічого нового не бачите, подивіться навколо...... Та і я помітила незвичайний конверт, але без вас його розкривати не стала. Подивимося, що ж у ньому, і від кого цей лист - цікаво...»
(Вихователь звертає увагу на конверт з листом, оформлений
цифрами, знаками, геометричними фігурами.)
Читає лист. «Здрастуйте, дорогі хлопці! Нам, жителям математичного царства-держави потрібна ваша допомога. Справа в тому, що в нашу математичну країну забрався двієчник і хуліган. Він створив жахливі речі: розламав міст, стер номери квартир мешканців будинків, переплутав всі фігури «Геометричної галявині», абсолютно не знає цифр і не вміє вирішувати завдання. Все переплуталося в нашому математичному державі! Жителі країни страшно налякані, нам нікому допомогти.
Дорогі хлопці, якщо ви сміливі, кмітливі, уважні і не боїтеся труднощів, спішіть нам на допомогу! Математичне царство в небезпеці.
А щоб вам трохи допомогти ми підготували план завдань - доручень.
Ваш друг Цариця Математика».
Вихователь: - Ну, що, хлопці, допоможемо Цариці Математики навести порядок у її математичному царстві - державі?
- А ось і план, цікаво, навіщо він нам потрібен? .....
- Звичайно, це список завдань, які належить нам виконати. Скільки ж їх?
- Пропоную вам кожне виконане завдання закреслювати, щоб не заплутатися яке доручення нам ще належить виконати.
Вихователь: - А потрапити в математичну країну зовсім не просто, для цього потрібно правильно відповісти на деякі питання. Це і буде паролем для входу в математичне царство - держава. Ну, що, не передумали? Тоді у путь!
- Той, хто відповідає на питання, переступає через риску - невидимку.
Проходження пароля.
1. Як називається це об'ємне тіло? ... (циліндр)
2. Що тут зайве і чому? ... (ялинка)
3. Який час показують годинник? .... (9.00)
4. Скільки листя заховано на картинці? .... (6)
5. Яка фігура зайва і чому? .... (ромб або овал)
6. Хто сховався за парканом і скільки їх? .... (3 - кішка і 2 курки)
7. Скільки жабенят сидить на листі латаття? .....(6)
8. Скільки лап у двох собак? .....(8)
9. Які весняні місяці ви знаєте? ... (березень, квітень, травень)
10. Яка за рахунком голова дракона прокинулася? .... (сьома)
Вихователь: - Молодці, ви успішно пройшли пароль, тепер ми з вами в математичній країні й перше завдання за планом виконали. Можна викреслити перше завдання .......
- Хлопці, дивіться, ми опинилися в місті «Цифроград». А як ви думаєте, хто тут живе? .... (Цифри і числа.)
Вихователь: - Подивіться, які гарні будинки в місті «Цифрограде»! Але тут побував хлопець - розбишака. А яке ж друге завдання в плані, прочитай Микита. .....
- Щоб зручніше було працювати, ми розділимося на 2 команди. Розійдіться за столи, щоб вас було порівну в командах.
- Отже, жителі країни стурбовані безладом, виявляється хлопчисько,стер номери квартир в будинках, і тепер жителі не можуть потрапити у свої квартиры.Нам належить стати рятувальниками. Дивіться, номер будинку зберігся, а от номери квартир потрібно позначити.
Зверніть увагу на зірочки складності виконання завдання. Нам надано три варіанти, з яких можна вибрати (легке, ускладнене, найскладніше). Вибирайте, яким жителям ви зможете допомогти. ......
- Нагадую, що сума номерів квартир повинна бути дорівнює номеру будинку (7).
Вдома всі різні за ступенем складності.
Перший з однією зірочкою завдання легке - є номер будинку і частину жителів. Нам треба заселити сусідні квартири.
Другий варіант з двома зірочками завдання ускладнене. У цих будинків теж є номер. У квартирах зроблені підказки у вигляді точок. Їх кількість і буде ім'ям мешканця.
Третій варіант самий складний. На листочку три зірочки. В куточку точки з зашифрованим номером будинку. Треба заселити весь будинок.
Вихователь: - Якщо ваші товариші не згодні з вашим зауваженням, значить, доводьте свою думку.
Діти вибирають один з варіантів завдання і виконують його.
Вихователь:- Закінчили? Якщо ви вважаєте, що ви зробили все правильно, без помилок, поставте в кутку креслення червоний круг. Якщо вам не вдалося зробити все, що ви хотіли - синій коло....
Вихователь:- Давайте перевіримо. Розкажіть, як ви пронумерували квартири.
(По 3 квартири від кожної команди - розповідають.)
Вихователь: - Як ви вважаєте, можна закреслити на карті доручень завдання, яке ви виконали? (Викреслюють друге завдання.)
Вихователь: - Молодці, хлопці! Ви виявилися чудовими рятувальниками, але попереду у нас ще багато справ!
- Дивіться, ми опинилися біля річки, а як же ми перейдемо на той берег, міст розібраний. І тут мабуть побував хлопець-двієчник. Яке наступне завдання - доручення нам належить виконати. Микита, читай. .....
- Двієчник не зміг придумати і записати завдання на бревнышках. Давайте відремонтуємо його. Кожному з вас треба на кожному бревнышке записати по одній задачі. А допоможуть вам скласти завдання картки - підказки. Дивіться уважно запис завдань на бревнышках і виберіть ту, яка відповідає вашій картці. (Згадайте, з чого складається задача, умова - питання - відповідь.)
«Ремонт мосту»
Вихователь:- По одній задачі з кожної команди озвучимо. (Перевіряють.)
- Молодці, все правильно вирішили! Щоб наш міст був міцним, всі колоди з відповідями треба скласти по порядку від 10 до 1. (Пропоную викласти їх на дошці)
- Перевіримо. Порахуйте колоди в зворотному порядку. Нічого не пропустив? ....
Вихователь: - Ви чудово впоралися з важким завданням! Міст відремонтований, і я думаю можна сміливо закреслювати на карті доручень те завдання, яке ви виконали.... (Закреслюють.)
- Просуваємося далі. Читай Вова, що у нас за планом далі......
- А ось і галявина геометричних фігур! Бачите, всі фігури переплутані і змішані. А за якими ознаками можна розділити фігуру? (За кольором, формою, величиною, по товщині.) На цей раз нам треба привести в порядок «Геометричну галявину».
«Геометрична поляна».
Вихователь: - Для кожного з вас є картка - схема. У коробках знаходяться блоки Дьєнеша. Виберіть відповідну схемою фігуру, а потім з них спільно, обручі побудуйте або викладіть який-небудь предмет або фігуру, що підкаже вам ваша фантазія. Саме тут ми і побачимо, дружить ваша команда, поважаєте ви думку один одного, прийдете до єдиної думки. Підходьте до обручам-полянам, і приступайте. Якщо хто-то може можна попросити допомоги у своїх товаришів. Коли будете готові, дайте сигнал.
Виконують на килимі.
(Запропонувати іншій команді дізнатися і назвати, що виклали їх сусіди.)
Вихователь: - Молодці, хлопці, ви всі дуже уважні! Ви чудово впоралися з усіма завданнями. Особливо мені сподобалося, що ви допомагали один одному, підказували, сперечалися, але це були ділові суперечки. І геометричну галявину привели в порядок.
- Давайте і це завдання як виконане...(Закреслюють.)
- Останнє завдання, прочитай його Микита......
- Хлопці, мабуть, воно найскладніше. Якщо ви правильно його запишіть, то зможете вийти з країни математики.
Графічний диктант (сходи).
Вихователь:- Що вийшло? ..... (Сходи.)
- А тепер відкладіть олівці. .... Покажіть мені прямий кут ....
- Покажіть кут, який, менше прямого?.. Як він називається?..
(Гострий.)
- Покажіть кут, який, більше прямого? ... Як він називається? ...
(Тупий.)
- А подивіться на нашій драбинці, які кути? ... (Прямі.)
- Молодці! Бачу, що завдання виконано правильно!
Після правильно виконаного завдання на екрані з'являється сходи зі складами на сходах слова «ма-те-ма-ти-ка».
- Що ж написано на цій драбині - чудесенке? .... Мабуть, це пароль на вихід. Давайте разом прочитаємо це слово - пароль...... Діти читають по складах «пароль» ..... (слово «Математика») і «повертаються» додому.
Рефлексія:
Вихователь: - Ну ось ми і вдома, в дитячому садку!
- І останнє важливе завдання ми подужали, закреслимо і його....
- Всі математичні пригоди позаду.
- Що було найважчим? ......
- Що було найлегшим? ......
- А найцікавішим?....
А тепер оцініть себе по «Сходах активності».
- Хто вважає, що з усіма завданнями впорався легко - ставлять першу букву свого імені на верхню сходинку.
- Кому активності або сміливості не вистачило - на другу сходинку.
- На третю сходинку ставлять свої букви ті, хто вважає, що з завданнями зовсім не впорався. І не забудьте підписати свої листочки (у правому нижньому куті).
До роботи додається презентація.
Читайте також: