|
Конспект НОД з розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку
«Магазин іграшок»
Мета заняття: Навчити дітей добирати слова для послідовного і докладного опису іграшок, зв'язно розповідати, повно і виразно, чітко вибудовувати композицію оповідання.
Завдання заняття:
Активізувати вживання в мовленні дітей прикметників, дієслів для характеристики тих чи інших якостей і ознак.
Продовжити знайомити дітей зі складовим складом слів, повторити класифікацію звуків.
Розвиток зв'язного мовлення.
Виховувати здатність домовлятися між собою про те, хто буде першим давати опис, хто продовжить, а хто завершить.
Планований результат: Діти зможуть , підбираючи потрібні слова, послідовно і докладно описати іграшку, розповідаючи зв'язно, повно виразно, чітко вибудовує композицію оповідання.
Просторово часовий ресурс: Група №5, 25-30 хвилин.
Програмно - методичне забезпечення: програма «Дитинство», О.С.Ушакова «Розвиток мовлення дітей 6-7 років»,
Хід заняття.
- Хлопці я пропоную нам з вами відправитися в магазин іграшок, але магазин цей незвичайний, продавець може продати іграшку тільки тому, хто правильно опише її, але не назве назву. Продавцем у нас буде Микита, а всі інші покупцями. (Діти заінтриговані цією пропозицією охоче погоджуються і разом з вихователем відправляються до місця уявного магазину, одна дитина стає за прилавок в ролі продавця).
- Хлопці, можна я буду першим покупцем, спробую знайти і підібрати потрібні слова для опису іграшки, яка мені сподобалася і я хочу купити, не називаючи її назви на слух. Діти, ми з вами культурні покупці? (так). Тоді нам треба стати в чергу і не заважати один одному, сідайте на стільчики, і як тільки підійде ваша черга ви будете по одному підходити до прилавка і намагатися купити вподобану іграшку. Не забувайте, що назва іграшки вимовляти не можна, її можна лише описати словами. (Діти сідають на стільці півколом і по черзі виходять і складають опис іграшок).
Вихователь пропонує зразок розповіді: «Подайте мені, будь ласка, іграшку. Він сіренький, довговухий, чотири лапи і маленький пухнастий хвостик. На голові у нього чорні блискучі очі-гудзики і довгі вуса. Любить їсти моркву, капусту. Грати я з ним буду акуратно, не буду кидати на підлогу. А в гості до моєї іграшці будуть приходити ті, з ким він живе - лисеня, мишко. А ще я для нього зшию одяг, щоб він був привабливим».
Якщо у дитини виникають труднощі, педагог запитаннями або словосполученнями наводить його на потрібну відповідь.
Дитина-продавець здогадується, що це заєць і віддає іграшку вихователю. Потім інші діти-покупці по черзі виходять і складають розповідь-опис вподобаної іграшки.
- Хлопці я рада, що кожен з вас зміг купити собі іграшку в цьому незвичайному магазині, ви склали цілі розповіді про свої іграшки, зуміли підібрати потрібні слова для опису так, що продавець без назви легко визначив яку іграшку ви хочете придбати. А чия розповідь вам найбільше сподобався? (Хлопці висловлюють свої думки, дають оцінку розповідей товаришів.)
Фізкультхвилинка.
- Хлопці, розповіді про іграшки ми склали. Ми знаємо, що його ми побудували з пропозицій, а речення складаються зі слів, а слова із складів. Давайте пограємо в гру «Роздягли слівце». Я буду називати вам слово кожному своє, а ви скажете скільки складів у слові. (липа, ліс, сіль, цибулю, вовк, лампа). Що об'єднує всі ці слова? А які звуки бувають? (Діти ударами в долоні визначають кількість складів. Діти відповідають звук Л. Голосні і приголосні; м'які і тверді; дзвінкі і глухі).
- Хлопці, вам сподобалося здійснювати покупки в такому незвичайному магазині? А чого ми навчилися, поки чекали своєї черги? (Відповідають: так, ми навчилися складати розповіді).
Читайте також: