Свіжі публікації




Логопедичний заняття в підготовчій групі
«Подорож в країну Лапландію»

Пояснювальна записка.

У сучасних умовах спостерігається величезне зростання мовної патології, зокрема порушення звуковимови. Про це свідчать статистичні дані. Тому одна з головних задач у системі роботи логопеда в дитячому саду - виховання правильної звуковимови у дітей.

Для досягнення найбільшої ефективності здійснювати корекційну роботу необхідно з використанням ігор та ігрових прийомів. За допомогою них можна закріплювати правильну вимову поставлених звуків, розвивати фонематичні сприйняття, увагу, пам'ять, мислення, зорове сприйняття, уяву, моторні навички, а також розширювати й уточнювати словниковий запас, формувати граматичний лад мовлення, тобто вирішувати різні корекційні завдання.

Представлений конспект проводиться на етапі автоматизації звуку [Л] в складах, словах, пропозиціях, скороговорках в підготовчій групі.

Заняття побудовано за принципом від простого до складного з використанням різних видів діяльності.

Для досягнення мети були використані такі методи та прийоми: наочні, словесні методи навчання, використовуються прийоми демонстрування, пояснення, ігровий, використовується ТЗН.

 

Мета: закріплювати правильну вимову звуку [Л] в складах, словах, пропозиціях, скороговорках.

Завдання:

корекційно-освітні:

  • Уточнювати правильне вимова звуку [Л] в складах, словах, пропозиціях, скороговорках;
  • Вправляти визначення наявності звуку [Л] у словах;
  • Розширювати дієслівний словник;

корекційно-розвиваючі:

  • удосконалювати рухливість органів артикуляційного апарату;
  • Розвивати інтонаційну виразність;
  • Розвивати мислення, увагу, дрібну і загальну моторику;
  • Розвивати комунікативні навички.

корекційно-виховні:

  • Виховувати інтерес до занять, прагнення спільно домагатися поставленої мети.

Обладнання: букви, браслети з зображенням букви Л, велика картинка з зображенням букви Л, символи для характеристики звуку і читання складів, картинки для артикуляційної гімнастики, предметні картинки, схема пропозиції, ілюстрації і мнемодорожки до скороговоркам, заготовка для виготовлення аплікації «квітка», шаблони, листи кольорового паперу, клей, олівці, ножиці, клейонки, музика для проведення артикуляційної гімнастики і фізхвилинки.

 

Хід заняття.

I. Організаційний момент.

- Сьогодні ми вирушаємо в чарівну країну Лапландію. В іменах жителів цієї країни, в назвах оточуючих предметів є звук Л.

- Щоб відправитися в подорож, нам потрібні спеціальні браслети. Отримати його зможе той, хто серед літер знайде букву Л. (на столі розкладені літери, діти знаходять потрібну букву, логопед одягає браслети). Можемо вирушати!

Раз, два - потягнися,

Навколо себе ти обернись,

В країні Лапландія опинившись.

 

II. Акустико-артикуляційний образ звуку.

- Дивіться, нас зустрічає господиня цієї країни (картинка із зображенням букви Л).

- Давайте розкажемо, що ми знаємо про господарку країни.

(Діти по символам розповідають).

Коли ми вимовляємо звук [л], губи - посміхаються, зуби - розімкнуті, мова - вгорі, повітряна струмінь - тепла. Це приголосний звук, дзвінкий, твердий.

 

III. Артикуляційна гімнастика.

- Щоб навчитися говорити цей звук наш язичок багато тренувався. Згадаємо деякі вправи.

«Конячка», «Голка», «Лопатка».

Гімнастика проводиться під музику (диск: «Артикуляційна гімнастика під музику»):

1. Білогриве конячки

2. Строкатий ковпачок

3. Антошка

 

IV. Вимова ізольованого звуку Л.

- Тепер ми можемо співати як дзига. Л - Л - Л.

- Гудіти, як літак - Л - Л - Л.

 

V. Закріплення вимови звука Л в складах.

- Згадаймо улюблені пісні жителів країни Лапландії.

(Читання складів за допомогою символів)

Ла, ло, лу, ли, ле, ал, ол, вул, ыл, ел.

 

VI. Закріплення вимови звука Л в словах.

1. - Подивіться, скільки всього цікавого можна побачити в цій дивовижній країні.

На складальному полотні предметні картинки: молоток, мило, кінь, молоко, долоня, соняшник, конвалія, цибулю, скакалка, лопата, намет, скринька, вилка, келих, посилка, стілець, стіл, білка.

(Діти називають картинки).

2. Гра «Вгадай-ка».

- Спробуйте здогадатися, який предмет я загадала.

А) Дика тварина (білка).

Б) Скляний посуд (келих).

В) Інструмент для забивання цвяхів (молоток).

Г) Коробка для зберігання коштовностей (шкатулка).

Д) Весняний квітка (конвалія).

3. Гра «Асоціації».

- Що може робити конвалія? (Рости, розпускатися, в'янути, пити, засихати, радувати, пахнути, тягнутися, гойдатися.)

- Що ще може рости? (Соняшник, цибуля, кінь, білка.)

- Для чого нам потрібний цибуля? (додавати в страви, для профілактики простудних захворювань).

- Що ще нам знадобиться на кухні? (молоко, вилка, келих, стілець, стіл)

 

Музична физминутка.

 

VII. Закріплення вимови звука Л в реченні.

- Порахуйте скільки слів у реченні, яке я склала.

Льоня забив молотком цвях.

(відкривається схема пропозиції)

- Виголосити речення, виділяючи голосом найбільш важливі за змістом слова. (Важливе слово виділяю фішкою.)

Льоня забив молотком цвях.

Льоня забив молотком цвях.

Льоня забив молотком цвях.

Льоня забив молотком цвях.

VIII. Закріплення вимови звука Л у скороговорках.

- А ще в Лапландії дуже люблять скоромовки. А адже ми теж їх чимало знаємо.

(Діти вимовляють скоромовки за мнемодорожкам.)

Лампа впала і відразу розбилася.

Миша злякалася і забилася в кут.

Кіт утік і забув про справи.

Лара осколки мітлою подмела.

 

Підійшов до лотка Цибулі,

Цибуля Лука купив з лотка.

 

Молоко пролили Антошка.

Молоко пила кішка.

Всі пила і пила,

Поки калюжа не пропала.

 

Кіт на кріслі полежав,

Впустив на підлогу журнал,

З'їв ковбаски півкіло

І хлепче молоко.

 

IX. Гра «Збери квітку».

- Хлопці, я пропоную для жителів цієї чудової країни приготувати подарунок і подарувати його.

- Зробимо для них квітка, але незвичайний. Всі пелюстки будуть різного кольору. У назвах відтінків пелюсток повинен бути звук Л.

На столі розкладені аркуші кольорового паперу. Діти вибирають тільки ті, у назвах відтінків яких є звук [л]. (Жовтий, салатовий, блакитний, білий, золотистий).

Діти виготовляють квітка. Вирізують за шаблоном пелюстки і приклеюють.

 

X. Підсумок.

Даруємо квітка господині країни.

- А вам на згадку про нашу подорож залишаються браслети, щоб ви завжди могли повернутися в країну Лапландію і ніколи не забували про звук Л.

 

Література:

1. Т.А.Куликовская «Люлим у віршах». М.: ТОВ Видавничий дім «Карапуз», 2011р.

2. В.П.Лапковская, Н.П.Володькова «Мовні розваги в дитячому садку». М.: Мозаїка-Синтез, 2008р.

3. Жарнал «Логопед» № 5/2009р.

4. О.В.Тырышкина «Індивідуальні логопедичні заняття», Видавництво «Учитель», 2012р.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.