Свіжі публікації




Конспект індивідуального заняття з формування звуковимови на тему «Звук [р]» у старшій групі компенсуючого напрямки

Етап: Автоматизація звуку [р] в складах, словах і реченнях.

Мета: Закріпити правильну вимову звука [р] у складах, словах і реченнях.

Завдання:

1. Освітня: уточнити артикуляцію і характеристику звуку [р], автоматизувати його вимову в складах, словах і реченнях, закріпити вміння утворювати форму множини імен іменників в називному відмінку.

2. Корекційна: розвивати артикуляційну, дрібну і загальну моторику, фонематичний слух, зорове сприйняття.

3. Виховна: виховувати у дитини посидючість і бажання стежити за правильним звукопроизношением.

Обладнання:

Звуковичок [р], площинні зображення ворони і парасольки, картинки для проведення артикуляційної гімнастики, металофон, різнокольорові фішки, дидактичні ігри «Один - багато», «Воронячі фотографії».

Попередня робота: Розучування фізхвилинки «Дощик».

План:

I. Організаційний момент.

Прихід у гості ворони.

II. Повідомлення теми заняття.

III. Основна частина:

1. Артикуляційна гімнастика для звуку [р]:

- «Усмішка»;

- «Лопатка»;

- «Парус»;

- «Чистимо зубки»;

- «Конячка».

2. Повторення артикуляції і характеристики звуку [р].

3. Вправа «Уважні вушка» на розвиток фонематичного слуху та закріплення вимови звуку [р] в ізольованій позиції.

4. Дидактична гра «Прикрась парасольку» на закріплення вимови звуку [р] в складах.

5. Физминутка «Дощик» на закріплення загальної моторики і координації мови з рухом.

6. Дидактична гра «Один - багато» на закріплення вміння утворювати форму множини імен іменників в називному відмінку.

7. Дидактична гра «Воронячі фотографії» на закріплення вимови звука [р] у пропозиціях.

IV Підсумок заняття. Оцінка діяльності дитини.

 

Ход заняття:

I. Організаційний момент

Дитина заходить у кабінет і сідає перед дзеркалом.

Логопед. В одній маленькій казковій країні жила-була незвичайна ворона. Незвичайна, тому що вона вміла красиво говорити, а не каркати, як інші ворони. Сьогодні ворона захотіла прилетіти до тебе в гості. Ти хочеш її побачити? Щоб вона з'явилася, треба сказати чарівні слова:

Раз, два, три!

Ворона в гості прилети я!

Логопед ставить ворону на стіл.

 

II. Повідомлення теми заняття

Логопед. Подивися, яка гарна ворона! Мені ворона шепнула на вушко, що хоче, щоб ти виконав деякі бажання. У неї є цветик-семицветик. Як тільки вона відірве один пелюстка, скаже чарівні слова, ти повинен постаратися виконати її побажання. А заодно нехай ворона послухає, як ти вмієш гарно вимовляти звук [р].

 

III. Основна частина

1. Артикуляційна гімнастика для звуку [р].

Логопед. Ворона придумала перше бажання.

Логопед відриває один пелюстка, після чого вимовляє:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша показав мені гімнастику для мови.

Логопед. Саша, покажемо гімнастику для мови? Дивись, ворона, як Саша вміє!

Дитина виконує під рахунок від 1 до 5 наступні вправи: «Посмішка», «Лопатка», «Парус», «Чистимо зубки», «Конячка». Логопед перед кожною вправою показує необхідну картинку і розповідає вірш.

2. Повторення артикуляції і характеристики звуку [р].

Логопед. Вороні дуже сподобалося, як ти робиш гімнастику для мови. Але у неї з'явилося друге бажання. Ворона відриває другий пелюстка і каже:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша розповів мені все про звук [р].

Логопед. Щоб розповісти про звук [р], нам потрібно Звуковичок Р. Подивися на нього уважно і скажи:

- звук [р] - голосний чи приголосний?

- звук [р] - дзвінкий чи глухий?

- звук [р] - твердий чи м'який?

- яким кольором ми позначаємо звук [р]?

Дитина дає повні відповіді на питання.

Логопед. Ти все сказав правильно. А ще, ворона, коли ми вимовляємо звук [р], то наш рот відкритий, зуби розімкнуті, широкий кінчик язика тремтить за верхніми передніми зубами.

3. Вправа «Уважні вушка».

Логопед. Ворона з собою принесла гарний металофоні (логопед ставить металофон на стіл). Вона хоче, щоб ти виконав третє бажання. Ворона відриває третій пелюстка і каже:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша виголосив звук [р] стільки разів, скільки я постукаю по металлофону.

Дитина відвертається. В цей час логопед за спиною у дитини стукає паличкою по металлофону. Дитина уважно слухає, запам'ятовує, потім повертається і вимовляє звук [р] потрібну кількість разів.

4. Дидактична гра «Прикрась парасольку».

Логопед. Вороні дуже сподобалося, як ти гарно вимовляв звук [р], тому вона вирішила показати тобі свій улюблений парасольку.

Логопед показує дитині площинне зображення білого парасольки.

Логопед. Ой! Ну що ж сталося? Парасолька ворони зовсім білий, а адже він був гарний кольоровий горошок. Напевно, коли ворона в останній раз гуляла під дощем, горошини на парасольці змило. Ворона відриває четвертий пелюстка і каже:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша полагодив мені парасольку.

Логопед. У мене є різнокольорові фішки, якими ти можеш прикрасити парасолька. Щоб отримати одну фішку, тобі потрібно правильно вимовити два слова зі звуком [р]. Ти готовий допомогти вороні?

Логопед вимовляє ланцюжка складів: ар-ор-ор-ср, ур-ір, ір-ар, ра-ро, ро-ру, ру-ри, ри-ра, ара-оро, оро-уру. Дитина повторює і після кожної ланцюжку складів отримує одну фішку, яку прикрашає парасолька.

5. Физминутка «Дощик».

Логопед. Вороні дуже подобається парасолька. У неї піднявся настрій, і вона придумала ще одне цікаве побажання. Ворона відриває п'ятий пелюстка і каже:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша показав для мене якісь рухи під вірш.

Логопед. Давай покажемо вороні физминутку «Дощик».

Логопед і дитина виходять з-за столу в центр кабінету і виконують физминутку.

Крапля раз, (стрибок на шкарпетках, руки на поясі.)

Крапля два. (стрибок.)

Дуже повільно спершу. (4 стрибка.)

А потім, потім, потім (8 стрибків.)

Все бігом, бігом, бігом.

Ми парасольки свої розкрили (руки розвести в сторони.)

Від дощу себе вкрили. (руки півколом над головою.)

6. Дидактична гра «Один - багато».

Логопед. Ух, і розвеселилася ворона! Вона відриває передостанній пелюстка і каже:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша грав зі мною в гру «Один - багато».

Логопед. Ворона принесла картинки (логопед розкладає на столі перед дитиною картинки із зображенням кількох предметів). Зараз вона буде показувати тобі по одній картинці. Тобі потрібно назвати її, знайти їй пару, тобто таку картинку, на якій таких предметів кілька, назвати її, а потім назвати обидві картинки.

В ході гри використовуються наступні пари картинок: корона - корони, гітара - гітари, ракета - ракети, ворона - ворони, риба - риби, сорока - сороки, троянда - троянди, корова - корови. Дитина виконує завдання.

7. Дидактична гра «Воронячі фотографії».

Логопед. Вороні дуже подобається, як ти виконуєш всі її бажання. Тому вона вирішила показати тобі свої фотографії (логопед розкладає на столі картинки). Перерахуй, що на них зображено.

Сашко. Дорога, комарі, гора, сокири, роботи, веселка.

Логопед. Ці фотографії ворона зробила зовсім недавно. Вона ще не встигла помістити їх у рамки. Про це ворона хоче попросити тебе. Вона відриває останній пелюстка і каже:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша помістив всі фотографії в рамках.

Дитина виконує завдання.

Логопед. Саша, скажи, що у ворони на фото?

Сашко. У ворони на фото роботи.

Аналогічна робота проводиться з усіма картинками.

 

IV Підсумок заняття

Оцінка діяльності дитини.

Логопед. Молодець, Сашко! Ти дуже добре виконав останнє завдання ворони, намагався красиво вимовляти звук [р]. Подивися, у квіточки-семицветика не залишилося жодного пелюстки. Це говорить про те, що ти виконав усі побажання ворони. За це вона нагороджує тебе медаллю. Вороні пора повертатися у свою чарівну країну. Мої слова допоможуть вороні повернутися додому:

Раз, два, три, чотири, п'ять!

Пора вороні відлітати.

Логопед прибирає ворону зі столу, прощається з дитиною і проводжає його в групу.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.