|
Конспект індивідуального заняття
«Автоматизація звуку [Л] в складах, словах»
Мета: автоматизувати звук [л] в складах, словах, фразах.
Завдання:
Корекційно - навчальна:
- виробити правильний артикуляційний уклад при вимові звуку [л].
- вправляти у чіткому проголошенні звуку [л] в складах, словах,
Корекційно - розвиваюча:
- розвивати фонематичний слух,
- розвивати плавний видих,
- розвивати слухове і зорове увагу,
- розвивати дрібну моторику.
Корекційно - виховує:
- виховувати посидючість, самоконтроль.
Обладнання: кубик з артикуляційною гімнастикою, контейнер з водою, кольоровий м'ячик для настільного тенісу, коробочка, кульки для творчості, парні картинки, деталі квіточок (білі та кольорові), слон, клітина, замок, коробочка у вигляді ями, маленькі звірі: лев, зебра, бегемот, мавпа, тигр.
Попередня робота: розучування розминки «Чаклун»/
Хід заняття:
I. Організаційний момент.
- Здрастуй. Сідай на стілець. Сьогодні ми з тобою помандруємо в казку. Щоб до неї потрапити - закрий очі (Логопед ставить на стіл замок, клітку зі слоненям). Відкривай очі і послухай початок казки. Жив-був слоненя. Він не вимовляв звук Л. І підказали йому, що в замку живе чарівник, який допоможе йому говорити цей звук. І слоненя пішов до нього. Але це виявився злий чаклун. Він ув'язнив його в клітку. Слоненя потрібно рятувати.
II. Повідомлення теми заняття.
- Допоможемо слоненяті? Давай врятуємо його від чаклуна? Ми з тобою навчимося вимовляти звук Л. Заодно і слоненяти навчимо. Але до замку дорога нелегка. Чаклун розставив нам пастки і щоб їх вирішити, потрібно виконати завдання. Але я впевнена, ти легко з ними впораєшся.
III. Основна частина.
1. Артикуляційна гімнастика.
- На нашому шляху перша пастка. Камінь. Ти бачиш, що камінь не простий. Виконавши всі ці завдання, ми скатим його з шляху.
На кожній грані кубика картинка, відповідна артикуляційному вправі:
Парканчик
Під'їжджає шофер,
Ну, а попереду - паркан.
Гальмує і назад.
І так вісім разів поспіль.
Вікно
Відкриваємо рот ширше,
Тримаємо раз, два, три, чотири.
Якщо стрибає мову,
«А-а-а» співаємо, і він лежить!
Млинець
Спекли млинців трошки,
Остудили на віконці,
Є їх будемо зі сметаною,
Запросимо до обіду маму.
Маляр
Підніму я язичок
І покрашу стелю,
Рухатися вперед-назад
Язичок наш дуже радий!
Молодець, ти добре впорався. Камінь ми з тобою прибрали.
2. Вироблення плавного видиху.
- І дійшли до річки. Але чаклун зламав міст, і тепер звірі не можуть перебратися на той берег. Давай ми з тобою перевеземо. Добре, що човен залишилася.
(Перед дитиною прямокутний контейнер з водою, на воді кольоровий тенісний м'ячик. Дитина дме на м'ячик, логопед по черзі переставляє звірят).
Всіх перевіз, молодець.
3. Розвиток фонематичного слуху. Гра «Піймай звук»
- Ось ми і підійшли до наступного пастці. Це яма, яку вирив чаклун, щоб туди потрапляли різні звірята. Давай ми її з тобою засиплемо. Зараз Я буду називати тобі слова. Слухай уважно. Якщо в слові є звук Л, ти кидаєш у яму камінь.
Лак, мак, стіл, стоп, гавкіт, віск, диван, вікно, крейда, стілець, будинок, лапа.
Ти чудово працюєш. Тепер звірята точно не потраплять у пастку.
4. Гра «Безбарвні квіти».
- Ми з тобою опинилися на галявині, але подивися: квіти безбарвні. Мабуть і тут чаклун постарався. Але я знаю, як ми зможемо додати фарби квітам. Щоб отримати кольоровий пелюстка, потрібно правильно вимовити два склади зі звуком Л:
ал-ол-ол-ул, ул-ел, ел-ал, ла-ло, ло-лу, лу-ли, ли-ла,
(Дитина повторює склади за логопедом і змінює білий пелюстка на кольоровий).
5. Физминутка.
- Думаю, що ми трохи втомилися з тобою обходити пастки чаклуна. Давай відпочинемо трошки.
(Дитина повторює слова і руху за логопедом)
У ліс прийшов злий чарівник. Він жахливий і великий. Він замахав руками І звірів зачарував. Але прийшли друзі-діточки, Пустотливі пустунчика, Стали думати і вирішувати, Як виконувати завдання. Нарешті, вони вирішили І звірів звільнили. А тепер, друзі,танцювати, Нам не треба сумувати. |
Крокують на місці Показують злість на обличчі і обводять руками великий круг Махають руками, ніби чаклують
Весело крокують підстрибом
Показують, що думають
Показують, що вирішили завдання
Беруться за руки і танцюють |
6. Дидактична гра «Один-багато».
- Ну ось ми і прийшли з тобою до замку злого чаклуна. (Клітка прибрана, слоненя стоїть перед замком). Він за нами спостерігав все це час, подивився, як ти вправно минаєш його пастки, що злякався і втік. А коли він побіг, він змахнув картинки зі свого столу і вони всі перемішалися (Логопед викладає парні картинки по темі професії). Слоненя ми звичайно з тобою виручили, він дякує тобі за допомогу. Але ми ж не може залишити тут такий безлад. Давай приберемся, і нехай у замку чаклуна живуть усі звірі лісу.
(Знайти парні професії і назвати один-багато).
IV. Підсумок заняття.
- Який ти молодець. І в пастки не потрапив, і чаклуна прогнав, і слоненяти звільнив. Тобі сподобалося на занятті? А яке завдання сподобалося? А що було важко виконувати?
(Відповіді дитини.)
Читайте також: