Свіжі публікації




Конспект для дітей старшої групи

(освітня область «Читання художньої літератури»)

«Переказ тувинської народної казки «Як верблюд став негарним»

Мета:

  • навчати дітей зв'язно, послідовно і виразно розповідати казку з опорою на схему;
  • вчити утворювати близькі за значенням спільнокореневі слова;
  • вчити використовувати у мовленні слова з протилежним значенням (великий - маленький; сильний - слабкий.);
  • виховувати інтерес до усної тувинскому народної творчості;
  • виховувати вміння слухати казку, оцінювати вчинки героїв;
  • розширити уявлення дітей про верблюда, його зовнішньому вигляді, прищеплювати любов до тварин;
  • активізувати словник дітей.

Матеріал: книга, ілюстрації до казки, картина із серії «Домашні тварини. Верблюд», магнітофон із записом мелодії для виконання пісні, фотографії: степ, марал, тайга.

Словник: степ, марал, тайга, могутні роги.

Методичні прийоми: бесіда, запитання, нагадування, робота зі схемою, розглядання ілюстрацій, відгадування загадки.

  Хід заняття.

1 частина

- Хлопці, я загадаю загадку, а ви спробуйте її відгадати. Відгадавши, ви дізнаєтеся, про кого ми сьогодні будемо говорити на занятті.

Не старий він - а горбат,

Не вівця - а вовни скарб.

І сильний, і терплячий.

До душі йому пустелі,

Там живе, де зріють дині.

(Верблюд)

- Чому ви думаєте, що це верблюд?

Д: Тому що у верблюда є горби і живе він у пустелі.

На стенд виставляю картину «Верблюдиця з верблюжонком»

- Подивіться на картину. Хто це?

Д: верблюд з верблюжонком.

- Як можна назвати ласкаво верблюда?

Д: верблюдик, верблюденя, верблюжоночек, ...

- Як можна сказати про верблюда, який він?

Д: Руденький, кошлатий.....

- Верблюденя маленький, а верблюд... - великий.

- Великий Верблюд, сильний. А верблюденя?

Д: маленький, слабкий...

Так, хлопці, верблюденя ще слабкий. А коли підросте, то буде ...сильний.

Верблюденя виросте і стане красивим і сильним тваринам.

 2 частина

- Сьогодні я хочу вам розповісти тувинську народну казку «Як верблюд став негарним»

Розповідаю казку (використовуючи фланелеграф).

 ЯК ВЕРБЛЮД СТАВ НЕГАРНИМ

(тувинська народна казка)

Кажуть, колись давно верблюд був найкрасивішим тваринам. У нього був пишний довгий хвіст і красиві могутні роги.

Одного разу він підійшов до річки напитися і зустрів марала.

- Я йду на свято, позич мені твої роги, братику! - попросив марал.

Верблюд погодився і залишився чекати його на березі.

B той же день зустрівся йому кінь і попросив:

- Я йду на свято, позич мені твій хвіст, братику!

Верблюд знову погодився і залишився чекати його на березі.

Марал і кінь поскакали. Верблюд в очікуванні цілий день пив воду й дивився на дорогу. Але ні коня, ні марала не було видно. Марал обдурив верблюда, поскакав в тайгу і перестав виходити в степ. Чужі рогу назавжди прижилися y нього.

Кінь, який обманом взяв хвіст, злякано втікає геть, ледь вгледить десь верблюда.

A верблюд c тих пір став самим негарним і сердитим тваринам.

 

- Чи сподобалась вам казка? Ви запам'ятали як вона називається?

- Про кого йдеться у цій казці?

- Яким був верблюд в давні часи?

Д: верблюд був красивим, у нього були могутні роги і довгий пухнастий хвіст. Малюнок <1>

- Куди одного разу прийшов верблюд?

Д: Він прийшов до річки.

- Кого він там зустрів?

Д: Марала.

- Про що попросив марал верблюда?

Д: Позич мені свої роги.

- З ким ще зустрівся верблюд на березі?

Д: Верблюд зустрів коня.

- Що попросив кінь у верблюда?

Д: Він попросив хвіст.

- Що робив верблюд в очікуванні коня і марала?

Д: Він пив воду й дивився на дорогу.

- Чому марал перестав виходити з лісу?

- Чому кінь, побачивши верблюда тікає геть?

- А що сталося з верблюдом?

Д: Він став негарним.

- Як ви думаєте добре надійшли кінь і марал?

Як ви розумієте слово степ?

Степ - це велике безлісне, рівне простір з трав'янистою рослинністю.

-А марал? Це великий олень благородний (показ ілюстрації).

- А що таке тайга? (Це густий ліс, де росте багато дерев у ньому завжди сиро і похмуро).

- А зараз я вам ще раз розповім казку, а ви постарайтесь запам'ятати, тому що потім ви будете переказувати цю казку. Щоб вам було легше переказувати, я приготувала для вас картку - підказку. Я буду розповідати казку, а ви уважно слухайте і дивіться на картку.

5

Повторне розповідання казки вихователем.

- Перед тим як почати переказувати казку давайте встанемо і відпочинемо.

Виконаємо вправу

«Швидко встаньте, посміхніться»

Виконуються рухи за текстом:

Швидко встаньте, посміхніться,

Вище, нижче, потягніться.

Ну-ка, розпряміть плечі,

Підніміть, опустіть.

Вліво, вправо поверніться,

Рук колінами торкнулися.

Сіли - встали, сіли - встали

І на місці побігли.

- Відпочили, давайте далі продовжувати наше заняття.

Після повторного розповідання пропоную дітям переказати казку. (Починає найсильніший дитина або за бажанням).

- Скажіть, чий переказ вам сподобався найбільше і чому?

Д: Мені сподобався розповідь Маші, тому що він був повним і емоційним.

- А тобі Айдис, чия казка сподобалася?

- Як ви думаєте, який верблюд сумний чи веселий?

Д: Сумний.

- А чому?

Д: Тому що марал і кінь обманули його і забрали у нього хвіст і роги.

Щоб йому не було сумно давайте заспіваємо йому веселу пісеньку, яку ми вчили на музичному занятті.

(Включаю магнітофон і діти виконують пісеньку)

Цікаво покататися

На коні і на слоні!

Але зручніше сидиться

У верблюда на спині!

 

З вигляду гордий і непохитний,

Він насправді не такий!

По натурі він тихоня

І добряк з добряків!

 

У кого буде можливість

З'їздити в жаркі краї

Покататися на верблюді!

Право здорово друзі.

(С. Баруздін)

Підсумок: Вам сподобалося наше заняття?

А що сподобалося найбільше?

Як називається казка, яку ми переказували?


Використовувані матеріали:

1. «Тувинські народні казки», М.: Дитяча література, 1984 р. - 112 с. Переказ та літературна обробка для дітей М. Хадаханэ.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.