Свіжі публікації




Конспект заняття по ознайомленню з історією та культурою донських козаків «Варенички я варила»

Мета:1

- Залучити дошкільнят до культури донського краю; розширювати уявлення дітей про побут козаків у далекому минулому; знайомити дітей з козацькими піснями, вчити бачити красу донських наспівів; закріпити знання про козачої кухні, правильне раціональне харчування;

- розвивати і збагачувати словниковий запас, поповнювати новими поняттями і словами, пов'язаними з предметами побуту :рубель, качалка,; активізувати в мові дітей слова: курінь, козаки, станиця:

- прищеплювати повагу до традицій рідного народу, виховувати почуття патріотизму та любові до Батьківщини.

Матеріали та обладнання:

Відеоматеріал про річці Дон, ілюстрації із зображенням житла козаків, міні-експозиція «Козацька світлиця», створена в розвивальному просторі групи (прядка, російська піч, рогач, рубель, качалка, гасова лампа, люлька, рушник, ікона, лампада).

Хід заняття:

Вихователь починає « екскурсію» з показу відеоматеріалів про річку Дон і читання вірша :

Ой, ти, Дон, ти наша Родіна

Віковічний богатир.

Дон ти вільний і раздольный,

Розлився і вдалину, і вшир.

Про тебе, Дон, згадували

Наші діди і батьки.

Про твої станиці вільні,

Про улюблений рідний край.

Вихователь: Хлопці, про що йдеться в цьому вірші?

Діти: Про нашій річці Дон.

В-ль: А що ви знаєте про річці Дон? Яка вона?

Діти: Вона велика, широка, повноводна, з красивими берегами, вона тягнеться далеко по всій нашій області. По ній ходять кораблі, пароплави. По берегах розташовані численні села, села, міста.

Вос-ль: Діти, а звідки пішла назва річки Дон?

Діти: В далекі часи в невідому тоді річці потонув син бога Марса Танаїс, у наслідку, Діоніс, і тепер Дон в честь його і кличуть.

Вос-ль: А як називалися люди, які в далекому минулому селилися на березі Дона?

Діти: Їх стали називати козаками.

Вос-ль: А чим козаки займалися?

Діти: Вони були воїнами, захисниками Батьківщини; орали землю, сіяли пшеницю, будували будинки.

Вос-ль: Діти, як називалися будинки, в яких жили козаки? (показує ілюстрації із зображенням куренів).

Діти: Вони називалися куренями. Їх будували на палях, щоб у повінь вода не затопила..

Вос-ль: А ви хочете побувати в козацькому курені і подивитися, як жили наші прадідусі та прабабусі. ( Вислуховує відповіді дітей) Якщо ви готові, то зараз ми з вами станемо справжніми козаками і козачками. (Хлопці надівають картузи, а дівчатка - кички, вихователь одягає козацький костюм і всіх запрошує в світлицю). Діти, давайте підійдемо до печі. Бачите, на ній стоять чугунки - посуд, в якому готували їжу. А ставили мешканці рогачем у піч (Показує, як це робити, дає спробувати дітям). А ось це рубель. Він схожий на ребристу дощечку. З допомогою рубеля і скалки, козачки прасували білизну (Демонструє сама, пропонує дітям). Козаки воювали, займалися землеробством, а козачки - дітьми і домашнім господарством. Але був час і веселощів. Вони співали пісні, водили хороводи, влаштовували ігрища. Давайте і ми заспіваємо веселу козацьку пісню!

Пісня « Ех, донські козаки» (сл.народные)

Вос-ль: На Дону любили не тільки відпочивати, але й смачно поїсти. Козача їжа була ще й дуже корисною. Є страви, які відрізняли козачу кухню від інших. А ви знаєте які-небудь козацькі страви?

Діти: До Дону водилася риба. Козаки з неї варили юшку, смажили, запікали.

А ще варили холодець, різні каші, локшину, пекли кулеб'яки.

Вос-ль: Ось і ми сьогодні будемо готувати страву з козачої кухні, а називається воно варенички. Давайте підійдемо до столу і займемося справою (По ходу роботи вихователь знайомить дітей з особливостями приготування і що можна приправляти смаженим салом з цибулею). А ми будемо, є зі сметаною і цукром.

(Младш. вихователь по закінченні роботи йде варити готові вироби, діти миють руки).

Вос-ль: Так, хлопці, козаки і козачки любили свята і були дуже гостинними людьми.

Тих, хто до них у гості з миром і добром приходить, вони зустрічали хлібом - сіллю. Тому й ми своїх гостей, по старому козацькому звичаю, почастуємо нашими вареничками ( Гості і діти пригощаються).

 

Список літератури:

1.«Лазуровий колір» Сухарєв Ю.Ф.

2. «Батюшка Дон» Літературно-художня газета

3. «Джерела Дону» Чумічева Р.М.

4. «Донські козаки 1550-1920» М.П. Остапенко

5. Казки, записані на Дону.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.